Skocz do zawartości

Przyjęcie częściowej dostawy

Polecane posty

Witam

 

Niestety nadal mamy kłopot z obsługą przyjęć i dostaw do magazynu.

Opracowałem pewien sposób pracy i proszę o jego sprawdzenie lub znalezienie prostszej drogi.

 

 

Proces zamawiania.

Zamawiamy towar, otrzymujemy FV, fabryka wysyła 100% zamówionego towaru, czekamy na dostawę, kurier przywozi 30% (brak miejsca na samochodzie), potem 50% potem pozostałe 20%.

Jak mamy przyjąć towar na magazyn, skoro nie ma opcji 100% dostawy, czyli FV = PZ ?

 

Pomysł, polega na utworzeniu dodatkowego magazynu (wirtualnego) jako bufora do zbierania dostaw.

Mamy Magazyn Główny a tworzymy Magazyn Dostaw.

 

Nasza nowa procedura.

Zamawiamy towar tworząc ZK do fabryki np. 100 sztuk.

Mamy potwierdzenie produkcji.

Mamy FV

Towar wysyłają – 100 szt.

Kurier po 4 dniach przywozi 60 szt.  bo nie zmieścił > wystawiamy PZ na nowym Magazynie DOSTAW (twór wirtualny) tylko na 60 szt. i czekamy na pozostałe 40zł.

Kurier po 2 dniach przywozi brakujące 10 szt. wystawiamy drugi dok. PZ na nowym Magazynie DOSTAW i czekamy na pozostałe 30zł.

Kurier po 2 dniach przywozi brakujące 30 szt. wystawiamy drugi dok. PZ na nowym Magazynie DOSTAW.

Przyjęcia wykonuje magazynier.

Teraz przekazuje on dane o kompletności dostawy do Handlowca, który z trzech posiadanych PZ tworzymy jedną nową FV zakupu FZ na Magazynie Dostaw.

Magazynier nie ma dostępu do cen i warunków handlowych.

100 szt. przesuwamy poprzez Przyjęcie Międzymagazynowe na MAGAZYN GŁÓWNY.

Na Magazynie Głównym możemy sprzedawać całość dostawy czyli 100 szt. bo mamy kompletną dostawę oraz wpisane ceny zakupu z otrzymanej FV.

 

Powstaje zapewne pytanie dlaczego nie przyjmujemy do razu na Magazyn Główny. Dlatego, iż dostawy mamy podzielone na kilka partii a magazynier nie ma dostępu ani wiedzy o warunkach handlowych ani o cenach na FV zakupu i nie może przyjąć towaru z cenami na Magazyn Główny.

 

Jak uprościć proces ?

 

Pomysł drugi zakłada, bezpośrednie przyjęcie po dostawie i wstawienie części cen na częściowej FZ.

Będziemy posiadać trzy PZ i do tego trzy FZ na łączną kwotę z oryginalnej FV fabryki.

 

Link to postu

Na logikę, tutaj normalna procedura powinna działać:

- ZD do dostawcy

- PZ na wiele dostaw, do ZD

- FZ z wielu PZ

Ceny magazynier nie musi znać, bo przyjmie się wstępnie na cenę z ZD, a potem skoryguje po wprowadzeniu FZ, a nawet jeszcze można coś dorzucić do kosztu magazynowego. Nie ma za bardzo sensu chyba mieszać? A może chodzi o to, że towaru nie da się prawidłowo wycenić zaraz po przyjęciu? Może w takim przypadku, lepiej zadbać o prawidłowość cen na ZD. Ewentualnie wynegocjowałbym z dostawcą FZ do każdej dostawy, jeśli są dzielone. No chyba, że to firma kurierska zwoziła by wam to na raty? Aż tak dużo palet? W takim przypadku dostawy powinny być rozdzielane.

  • Lubię to 1
Link to postu

Magazynier posiada dostęp do Zleceń i na ich podstawie tworzy PZ? Czy PZ tworzy ręcznie na podstawie tego co przyszło?

Jeśli posiada dostęp do modułu Zleceń do dostawców to można odebrać mu uprawnienia do danych wrażliwych wtedy realizując ZD jako PZ nie będzie widział cen, a towary będą wchodzić  na magazyn główny i po dodaniu wszystkich PZ można na ich podstawie dodać FZ, którą Pan otrzymał.

image.thumb.png.25ae38b178fe84929d5a477224e556f9.png

  • Lubię to 1
Link to postu

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

 

Testowałem przyjmowanie towaru na magazyn główny, lecz problemem jest podzielenie dostawy.

Dlaczego ?

Bo jeśli zamawiam 10 szt. i dostaje 10 szt. to nie ma kłopotu.

Jeśli jednak dostaję na raty towar, o jest kłopot z wydawaniem.

Zamawiam 100szt.

Pierwsza dostawa to 60 szt  i nie mogę sprzedawać, bo jeśli przyjmę jednym dokumentem PZ, to nie mam tam kosztów :(

FV mam, ale musiałbym przyjąć pierwszą PZ i dodać 1/3 FV tworząc w rzeczywistości 3 dokumenty FV na 3 różne PZ.

Potem suma FV fabryki zgadza się z 3 częściowymi FV, zatem problem mały, ale możliwości błędu jest sporo :(

 

Jeśli natomiast przyjmę pierwszą dostawę 60szt. i wprowadzę PZ z cenami, to zacznę sprzedawać.

Potem o ostatniej dostawie, muszę każdą transakcję osobno wycofać skutek magazynowy (status O), podpiąć całkowitą FV zakupu, wywołać skutek magazyowy na wszyskich 100szt. i dopiero system mi przeliczy choćby zyskowność sprzedaży :(

Masa roboty.

 

Dodanie magazynu Dostaw, powoduje, iż nie sprzedaję towaru do czasu otrzymania całości dostawy.

Potem podpinam FV zakupową na 100% towaru i wciągam na magazyn główny.

Mogę sprzedawać, bo mam komplet danych i od razu system wszystko liczy.

To chyba nasz główny problem.

 

Wycofywanie skutków magazynowych z każdej, dzielonej dostawy to masakryczne dużo pracy. 

Dlatego wymyśliliśmy sztuczkę z Magazynem Dostaw.

Teraz szukam potwierdzenia czy mam słuszność, czy można inaczej ;)

Dzięki za pomoc.

Link to postu

Na moje kupa roboty, aż szkoda czasu, aczkolwiek rozumiem problem, że chcecie sprzedawać, zaraz po dostawie. Pytanie, czy ceny względem ZD się zmieniają na FZ? Jeśli nie, to PZ przyjmuje się w cenach ZD, które są takie same jak na FZ i nic by nie stało na przeszkodzie do sprzedaży (nawet jak magazynier ich nie widzi). W sumie, to nawet jakby się zmieniły, to nie stało by na przeszkodzie, gdyż NEXO przelicza wstecz. To może inaczej - w czym brak cen na PZ, przeszkadza w sprzedaży?

Link to postu

Tu chyba masz rację.

Przetestuję zamawianie ZD z cenami, choć to się niestety też zmienia.

Mam jednak czas na poprawę pomiędzy wysłaniem ZD a dostawą.

Wysyłam ZD, otrzymuję FV, poprawiam ZD (jeśli trzeba) i jak przyjedzie kurier robię PZ już z właściwymi cenami,

Jak przyjedzie 100% dostawy na podstawie kilku PZ dodaję FV. Tylko muszę spr. czy FV nie spowoduje ponownego wciągnięcia towaru, bo będzie zduplikowane.

Chyba to ciekawsze rozwiązanie.

 

Link to postu
54 minuty temu, Marcin Niepodam napisał:

Jak przyjedzie 100% dostawy na podstawie kilku PZ dodaję FV. Tylko muszę spr. czy FV nie spowoduje ponownego wciągnięcia towaru, bo będzie zduplikowane.

Nie spowoduje. Prawidłowym dokumentem przyjęcia jest PZ i to on wciąga na stan. Jeśli jest pomijany i wystawiany jest FZ, to ten FZ generuje automatyczny PZ, który przyjmuje na stan, więc będzie się zgadzać :)

OCZYWIŚCIE, zaznaczamy PZty i wybieramy opcję zrealizuj jako faktura zakupy, aby to było powiązane!

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu
39 minut temu, Radomił Ząbik napisał:

 

OCZYWIŚCIE, zaznaczamy PZty i wybieramy opcję zrealizuj jako faktura zakupy, aby to było powiązane!

 

Tak, oczywiście ;)

 

Zatem temat chyba rozwiązany.

Pozostaje mi jeszcze tylko kwestia dostaw dzielonych.

Czy jeśli zamawiam towar i na ZD mam ceny, przyjedzie dostawa 1 z 3 i na PZ też są ceny (zgodne z FV, której jeszcze nie wprowadzam) to mogę sprzedawać towar ?

Potem jak dodam FZ to ceny się nie zmienią, ale dane zostaną.

Muszę to sobie chyba przetestować na kopii.

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

 

Ceny ogarnięte.

Ok, mam następny kłopot.

 

Tworzę ZD do dystrybutora.

Rożne produkty i różne ilości.

Jeśli towar przyjedzie do magazynu, zaznaczam wybrane ZD i poprzez "zrealizuj jako" (aby było powiązanie) tworzę PZ - przyjęcie zewnętrzne.

Teraz są 2 możliwości

 

1. Wskakują mi automatycznie zamówione na ZD produkty.

Jeśli wpiszę ręcznie ile, czego przyjechało - to system policzy różnice na ZD.

Na ZD - zamówiłem 10 szt., przyjechały 3 szt (zrealizowane) . zatem brakuje 7. Realizacja 33%.

Wszystko się zgadza.

Temat zamknięty

 

Jednak wiem, iż magazynier się może pomylić i wolałbym aby "przyjmował" towar nie patrząc na ten towar i wpisywał ilość paczek a czytał to czytnikiem kodów kreskowych.

Czyli, kurier przywozi, klikamy na ZD, zrealizuj jako PZ, lecz tym razem nie wpisuję z palca a czytnikiem wciągam dostawę i ... jest kłopot.

 

Jak zrobię z ZD, realizuj jako PZ to wskakują mi automatycznie zamówione na ZD produkty, lecz wszystkie kasuję, nie ustawiam na 0 ich ilość, tylko kasuję.

Czytnikiem, wczytuje to co przyjechało. Zapisuję PZ.

Jednak na ZD nie ma śladu po ilościach wczytanych produktów, które są identyczne z tymi na ZD (te same ID SKU).

Dlaczego ?

Czy fakt skasowania pozycji na PZ utworzonej do ZD, i wczytaniu czytnikiem lub dodaniu ręcznie tych samych produktów - powoduje że Nexo nie umie ich połączyć ?

 

Przy opcji 2 mam pewność, iż wczytam popranie produkty i ich ilość.

Przy opcji 1 mam błąd ludzki :(

 

Jak mam przyjąć dostawę (PZ) używając czytnika kodów kreskowych, tak aby znalazło to odwzorowanie w ZD ?

Link to postu
19 godzin temu, Marcin Niepodam napisał:

Jak zrobię z ZD, realizuj jako PZ to wskakują mi automatycznie zamówione na ZD produkty, lecz wszystkie kasuję, nie ustawiam na 0 ich ilość, tylko kasuję.

I tym kasuje Pan całe powiązanie z ZD, dlatego się nie realizuje.

Proszę spróbować innego podejść. Podczas dostawy, otworzyć tworzenie nowego PZ, wybrać dostawcę, a następnie na liście użyć Pozycje zleceń (Shift+F2). Nie mam doświadczenia, ale czytnik kodów też tam chyba działa z tego co pamięta. Poprzez F8 może Pan narzucić filtr na numer ZD, więc wtedy będzie pewność, że podłącza Pan pozycje pod właściwe ZD.

 

Link to postu
3 godziny temu, Radomił Ząbik napisał:

I tym kasuje Pan całe powiązanie z ZD, dlatego się nie realizuje.

Proszę spróbować innego podejść. Podczas dostawy, otworzyć tworzenie nowego PZ, wybrać dostawcę, a następnie na liście użyć Pozycje zleceń (Shift+F2). Nie mam doświadczenia, ale czytnik kodów też tam chyba działa z tego co pamięta. Poprzez F8 może Pan narzucić filtr na numer ZD, więc wtedy będzie pewność, że podłącza Pan pozycje pod właściwe ZD.

 

 

Dzięki za pomoc i wpis, lecz nie działa.

Po wywołaniu  "Pozycje zleceń" nie daje się wyszukiwać z użyciem kodów kreskowych. Nie ma nawet w widoku tabeli takiej pozycji :(

Zatem nadal mamy kłopot i nie możemy przyjmować towaru przez czytnik.

 

 

Link to postu
  • 3 lata później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...