Skocz do zawartości

Powiązanie jednej aukcji z kilkoma towarami [odgrzewany kotlet]

Polecane posty

Odgrzewany kotlet, czyli temat powiązania jednej aukcji z kilkoma towarami... Wiem, że temat wałkowany już wielokrotnie, przejrzałem forum - niestety w wielu tematach tylko informacja, że jest to w planach. 

Czy istnieje jakiś "zewnętrzny" dodatek/integracja umożliwiająca rozwiązanie tego problemu, ewentualnie możliwość dodania informacji na dokumencie dla magazyniera, aby zwrócił uwagę, że dokument należy ręcznie poprawić?

A może ktoś radzi sobie z tym problemem w inny sposób?

Edytowane przez MM N
Link to postu
5 godzin temu, Piotr Taraszkiewicz napisał:

Jeżeli jest też Subiekt, to można przygotować komplet w Subiekcie i go przypisać do aukcji, a magazynierowi pokazywać pozycje rozbite na składniki.

Komplety są dla mnie niestety najgorszym rozwiązaniem, za dużo możliwości i tworzenia kompletów. Zamiast skrócić czas pracy znacznie go wydłużą.

Link to postu
Dnia 20.10.2020 o 10:33, Bartosz Rosa napisał:

Prawdopodobnie w wersji 1.38 dodamy funkcję towarów powiązanych dla towarów i dla aukcji.

Jak wyglądają takie komplety? Ile towarów bywa wystawianych w jednej ofercie? Czy lepsze rozwiązanie to dodawanie towarów do aukcji, czy dodanie powiązanych towarów do towaru, który będzie automatycznie ładował pozostałe do transakcji?

Jak realizowana jest polityka cenowa, bo zakładam, że cena na aukcji musiała by się składać z sumy cen towarów powiązanych z tą aukcją/towarem podstawowym. Ale czy są jakieś inne rozwiązania przez Was stosowane?

Wystarczająca byłaby możliwość powiązania do jednej aukcji max 5 towarów. Osobiście wystawiam zestawy, których części składowe w motoryzacji pasują do 50 innych zestawów. Więc o wiele łatwiejszą drogą jest dodanie towarów do aukcji niż tworzenie tysiąca nowych produktów w subiekcie. Cena tutaj nie ma większego znaczenia bo te zestawy i tak są "specyficznymi towarami" - jeżeli nie można ich powiązać to nie można zmienić automatycznie ceny czy kontrolować stanów (automatyczne zamykanie aukcji). Jeżeli Sello potrafiłoby wyciągać ceny z kartoteki, sumować je i aktualizować cenę w takiej aukcji byłoby to genialne rozwiązanie. Bardzo często zmienia się cena tylko jednego z trzech towarów.

Link to postu
14 godzin temu, Dominik Heidemann napisał:

Jeżeli Sello potrafiłoby wyciągać ceny z kartoteki, sumować je i aktualizować cenę w takiej aukcji byłoby to genialne rozwiązanie. Bardzo często zmienia się cena tylko jednego z trzech towarów.

Tak by trzeba było zrobić, co wiąże się z dość niemałymi zmianami w architekturze. Tak więc chwilę to zajmie :).

 

Link to postu
Dnia 20.10.2020 o 10:33, Bartosz Rosa napisał:

Jak wyglądają takie komplety? 

W naszym przypadku to np. produkt + adapter umożliwiający zamocowania konkretnego urządzenia. Ewentualnie zestaw wielu produktów do jednego urządzenia połączony razem ze względu na niską cenę.

Dnia 20.10.2020 o 10:33, Bartosz Rosa napisał:

Ile towarów bywa wystawianych w jednej ofercie?

W naszym przypadku jest to 2 do 6 produktów. Najczęściej jednak 2 lub 3. Czyli np. produkt + adapter do produktu +  baterie do produktu

Dnia 20.10.2020 o 10:33, Bartosz Rosa napisał:

Czy lepsze rozwiązanie to dodawanie towarów do aukcji, czy dodanie powiązanych towarów do towaru, który będzie automatycznie ładował pozostałe do transakcji?

Chyba drugie rozwiązanie wydaje się być bardziej sensowne. Dobrze, aby zestaw produktów był widoczny również jako "zestaw". Najbardziej sensownym wydaje się jednak skorzystanie z funkcji "komplet", ale tak aby nie trzeba było tworzyć samemu kompletów, a były one tworzone przy sprzedaży (chodzi o zachowanie stanów magazynowych) i na dokumencie rozłożone na kilka produktów.

Dnia 20.10.2020 o 10:33, Bartosz Rosa napisał:

Jak realizowana jest polityka cenowa, bo zakładam, że cena na aukcji musiała by się składać z sumy cen towarów powiązanych z tą aukcją/towarem podstawowym. Ale czy są jakieś inne rozwiązania przez Was stosowane?

W naszym przypadku jest to kwestia całkowicie dowolna. Zazwyczaj stosujemy uśredniony rozkład cen lub przy np 100zł cena głównego produktu 99zł, cena dodatku 1zł. Klient i tak nie ma możliwości zwrotu/odstąpienia od umowy z części zestawu, tak więc nie powoduje to problemów. Czyli dla przykładu zestaw 4 produktów w cenie 40zł na dokumencie jako 4x10zł nie powinien stanowić dla nikogo problemu. 

Link to postu

U mnie komplety składają się z kilkunastu towarów. Bartek, czy - bez względu na wybrane rozwiązanie - przewidujesz jakieś ograniczenia ilościowe w podpinaniu wielu towarów do jednej aukcji?

Dnia 24.10.2020 o 19:36, MM N napisał:

Najbardziej sensownym wydaje się jednak skorzystanie z funkcji "komplet", ale tak aby nie trzeba było tworzyć samemu kompletów, a były one tworzone przy sprzedaży (chodzi o zachowanie stanów magazynowych) i na dokumencie rozłożone na kilka produktów.

Odnoszę podobne wrażenie. Jednak mam pytanie związanie ze zwrotami - jak wiadomo klient kupując zestaw nie może zwrócić tylko jego części. Jeśli na paragonie składniki zestawu będą rozbite na poszczególne towary, klient będzie mógł zwrócić np. tylko jeden z nich. Jeśli na dokumencie będzie tylko pozycja "Zestaw XYZ", zwrot możliwy będzie tylko jako całość lub wcale.

Jestem fanem rozwiązania, które tworzyłoby komplet w locie z jedną pozycją z Subiekta na dokumencie końcowym bez żadnych kombinacji z uśrednianiem/przeliczaniem cen poszczególnych składników po zmianie ceny kompletu. Tylko czy jest to do wykonania? Obecny brak synchronizacji pomiędzy kompletem w Subiekcie, a pojedynczymi produktami powoduje, że sprzedając jednocześnie komplety i pojedyncze towary, przeznaczasz część towaru na zmontowanie kompletów, co w konsekwencji powoduje, że możesz nie sprzedać tych pojedynczych sztuk i odwrotnie. 

Edytowane przez Zdzisław Bal
Link to postu

Wg mnie komplet subiektowy powienien pojawić się na dok. końcowym jako jedna pozycja, a Sello mogło by umieć w locie - przy wystawianiu ZK (tak - juz wtedy) montować ten komplet, tym samym zdejmować ze stanu towar w sztukach i umieszczać go w komplecie (za tym idzie np. zmiana stanów "sztukowych" w aukcjach)... Po usunieciu takiego ZK, sztuki wracały by na stan...

Oczywiście są różne komplety, może w niektórych przypadkach być potrzeba umieszczenia towarów w oddzielnych pozycjach dokumentowych, ale to raczej zależy od sprzedawanego towaru. Czym innym jest komplet typu, np. zabawka z bateriami (sprzedawane jako całość, a sprzedawca może zabawkę i baterie kupować w różnych miejscach) a czym innym np. telewizor i podstawka do niego, też wystawiona na jednej aukcji...

Więc chyba znowu dochodzimy do znanej w Sello sytuacji - wprowadzenie czegoś nowego wymaga opracowania od razu kilku opcji do wyboru...

Link to postu
14 godzin temu, Zdzisław Bal napisał:

czy - bez względu na wybrane rozwiązanie - przewidujesz jakieś ograniczenia ilościowe w podpinaniu wielu towarów do jednej aukcji?

To zależy od potrzeb. Również ważne to jest z punktu widzenia tego,  w jaki sposób te towary mają być widoczne i jak się je będzie dodawać. Inaczej w interfejsie obsłuży się elementy w maksymalnej liczbie 3, a inaczej 10 czy 30.

14 godzin temu, Zdzisław Bal napisał:

Jestem fanem rozwiązania, które tworzyłoby komplet w locie z jedną pozycją z Subiekta na dokumencie końcowym bez żadnych kombinacji z uśrednianiem/przeliczaniem cen poszczególnych składników po zmianie ceny kompletu

To też sprawdzimy czy w ogóle jest taka możliwość. Zapewne nie każdy będzie chciał tworzyć komplety "jednorazowe", które będą zaśmiecać bazy Sello i Subiekta.

2 godziny temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Więc chyba znowu dochodzimy do znanej w Sello sytuacji - wprowadzenie czegoś nowego wymaga opracowania od razu kilku opcji do wyboru...

Nie ma lekko :). Ostatnio, jak pewnie zauważyliście, wdrażamy nowe rozwiązania etapami a nie od razu pełne kompleksowe rozwiązanie. Ma to pewne zalety, takie, że nie wkładamy niepotrzebnie pary w coś, co może okazać się nieprzydatne. Co za tym idzie, dostajecie szybciej jakiś zalążek nowej funkcji i na podstawie Waszych głosów wiemy co należy z nim dalej robić i w jaką stronę go rozwijać. Pozwala to wybrać najkorzystniejszy zbiór funkcji. Podejrzewam, że i tym razem zrobimy podobnie, czyli na początek zaoferujemy jakieś podstawowe rozwiązanie a z Waszych głosów zwrotnych będziemy wiedzieć czy i co należy jeszcze dodać do pełni szczęścia :).

Dzięki temu możemy też dostarczyć w jednej wersji więcej nowości, zahaczyć wiele różnych funkcji w programie i zaadresować więcej problemów i zgłoszeń.

Tak, że dzięki za opisy Waszych potrzeb i sposobów pracy, z pewnością daje to nam pewne światło na to jak zaimplementować zestawy/komplety.

  • Lubię to 2
Link to postu
2 minuty temu, Bartosz Rosa napisał:

Zapewne nie każdy będzie chciał tworzyć komplety "jednorazowe", które będą zaśmiecać bazy Sello i Subiekta

Sello wg mnie nie powinno tworzyć kompletów w Subiekcie, tylko montować istniejące. Wtedy mamy tylko te komplety, które utworzyliśmy, bez zbędnego bałaganu...

Teraz rozumiem, że w grę wchodzi podpięcie pod aukcję kompletu z Subiekta i jego automatyczny montaż w chwili utworzenia ZK do transakcji w celu rezerwacji towaru.

Chyba, że inaczej to planujecie? Np. podpięcie kilku towarów do jednej aukcji?

Jeżeli tak, to może sprawdził by się jakiś "chwilowy" komplet, który przyjmował by na dokumencie końcowym tytuł aukcji jako nazwy i składniki z podpiętych towarów (za każdym razem inne). W GT można w ustawieniach pozwolić na takie podmiany... Wtedy "jednorazowe komplety" nie zaśmiecały by bazy Subiekta.

Link to postu
6 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Chyba, że inaczej to planujecie? Np. podpięcie kilku towarów do jednej aukcji?

Trudno mi na to odpowiedzieć, bo nie badałem jeszcze tematu kompletów na tyle, aby mieć wgląd co i jak można z nimi zrobić.

Link to postu

Zgadzam się, że tworzenie kompletów przez Sello w chwili gdy to będzie potrzebne do transakcji spowoduje bałagan. Być może znajdą się firmy, którym takie rozwiązanie będzie bardziej odpowiadało, jednak wg mnie doprowadzi do braku kontroli nad kartotekami w SGT.

Wg mnie lepsze będzie bazowanie na istniejących kompletach w SGT i jeśli zachodzi potrzeba dodania nowego, to trzeba utworzyć kartotekę w SGT i powiązać z Sello.

 

Automatyczny montaż kompletów w chwili gdy dojdzie do sprzedaży jak najbardziej jest możliwy. Robimy to aktualnie z pomocą ProstejPaczki do utworzonych ZK.

 

Do dobrego zarządzania ofertami Sello musi "otworzyć oczy" na ilość dostępnych składników i przeliczać do ilości dostępnych kompletów. Tylko wtedy będzie możliwość zarządzania ilością wystawionych w ofercie towarów. Sprawa była poruszana na forum w wielu innych tematach.

 

 

Podpięcie kilku towarów do jednej oferty też może być fajnym rozwiązaniem. Nie wymagałoby tworzenia kompletów w SGT tylko na potrzeby Allegro. Jak jednak wyżej wspomniano zostaje kwestia prawa zwrotu. Jeśli na dokumencie sprzedaży wykażemy każdy składnik oddzielnie, to klient będzie miał możliwość zwrotu jednego składnika z kompletu. Może to prowadzić do sytuacji, gdzie zwiększymy sobie odsetek zwrotów. Nierzadko mogą to być zwroty przez sprzedawcę trudne do przyjęcia. Jeśli sprzedaję produkty jako "jednorazowy strzał" i  kupię zabawkę na baterię w ilości 100 szt. i do niej 400 baterii bo każda zabawka ma miejsce na 4 szt., to nie chcę żeby klient mi np odesłał same zabawki albo same baterie. Musiałbym wtedy uzupełniać zestawy, żeby nie zostały mi stocki magazynowe z niekompletnym zestawem. W wielu firmach to nie będzie problem ale znajdą się i takie, gdzie to będzie niedopuszczalne.

 

Zafakturowanie kompletu wymusza na kupującym zwrot pełnego zestawu a w przypadku zwrotu np bez baterii daje możliwość pomniejszenia wartości zwracanych środków.

Link to postu
Dnia 27.10.2020 o 06:54, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Wg mnie komplet subiektowy powienien pojawić się na dok. końcowym jako jedna pozycja, a Sello mogło by umieć w locie - przy wystawianiu ZK (tak - juz wtedy) montować ten komplet, tym samym zdejmować ze stanu towar w sztukach i umieszczać go w komplecie (za tym idzie np. zmiana stanów "sztukowych" w aukcjach)... Po usunieciu takiego ZK, sztuki wracały by na stan...

Oczywiście są różne komplety, może w niektórych przypadkach być potrzeba umieszczenia towarów w oddzielnych pozycjach dokumentowych, ale to raczej zależy od sprzedawanego towaru. Czym innym jest komplet typu, np. zabawka z bateriami (sprzedawane jako całość, a sprzedawca może zabawkę i baterie kupować w różnych miejscach) a czym innym np. telewizor i podstawka do niego, też wystawiona na jednej aukcji...

Więc chyba znowu dochodzimy do znanej w Sello sytuacji - wprowadzenie czegoś nowego wymaga opracowania od razu kilku opcji do wyboru...

Co w przypadku gdy zamawiasz każdą część zestawu u innego kontrahenta? Przyjmując takie rzeczy na stan nie można stworzyć kompletu. W moim przypadku sprzedaje rzeczy w zestawie jak i poza zestawem dlatego chyba najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest aby sello dodawało rozbity zestaw. Zamiast jednego, dodaje do ZK czy końcowego 3 towaru.

Link to postu
3 minuty temu, Dominik Heidemann napisał:

Co w przypadku gdy zamawiasz każdą część zestawu u innego kontrahenta? Przyjmując takie rzeczy na stan nie można stworzyć kompletu.

Używam takich właśnie kompletów w GT. Zakładka SKŁADNIKI w TOWARZE nie rozróżnia kontrahenta.

Co rozumiesz przez "KOMPLET"?

Edytowane przez MARCIN e-kupowanie.pl
Link to postu
15 minut temu, Dominik Heidemann napisał:

Co w przypadku gdy zamawiasz każdą część zestawu u innego kontrahenta? Przyjmując takie rzeczy na stan nie można stworzyć kompletu.

Co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić w Subiekcie komplet złożony ze składników od różnych dostawców?

Link to postu
22 minuty temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Używam takich właśnie kompletów w GT. Zakładka SKŁADNIKI w TOWARZE nie rozróżnia kontrahenta.

Co rozumiesz przez "KOMPLET"?

Komplet rozumiem przez stworzenie w subiekcie nowego towaru, który w opisie zawiera listę odpowiadających mu produktów.

9 minut temu, Dominik kidl napisał:

Co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić w Subiekcie komplet złożony ze składników od różnych dostawców?

Nie rozwiązuje to chyba problemu z powiązaniem z sello? Szczerze nie testowałem, jednak było to przez nas nie używane z jakiegoś powodu.

Link to postu
16 minut temu, Dominik Heidemann napisał:

Nie rozwiązuje to chyba problemu z powiązaniem z sello? Szczerze nie testowałem, jednak było to przez nas nie używane z jakiegoś powodu.

W pewien sposób rozwiązuje. Możesz sprzedawać wtedy takie komplety w Allegro. W Sello masz je powiązane z kompletem w Subiekcie. Żeby wystawić dokument końcowy w Subiekcie musisz "zmontować" komplet (funkcja pod PPM). Zmontowanie kompletu powoduje wystawienie dokumentów magazynowych, które zdejmują towar ze stanu magazynowego i dodają komplet na magazyn.

 

Aktualnie niestety nie da się procesu zautomatyzować. Montaż kompletu lub jego demontaż trzeba wykonać ręcznie. Można to zrobić jeszcze programami zewnętrznymi.

Sello na tą chwilę jest też ślepe na ilość dostępnych składników. Dopóki nie zmontujesz kompletu, to Sello będzie widziało stan magazynowy =0 choć będziesz miał wszystkie składniki do utworzenia takich kompletów. Co za tym idzie nie możesz aktualizować ilości dostępnych kompletów w ofercie Allegro.

Link to postu
47 minut temu, Dominik Heidemann napisał:

Komplet rozumiem przez stworzenie w subiekcie nowego towaru, który w opisie zawiera listę odpowiadających mu produktów.

To nie jest KOMPLET subiektowy. Mówimy o czymś innym posługując się tym samym słowem. Stąd różnice w opiniach i być może, fakt, że ich nie stosujecie...

 

KOMPLET w oficjalnym rozumieniu InSert to towar oznaczony jako komplet:

obraz.png.66caf10eba09d7e603b185f79583f8e9.png

 

do którego dodajesz poszczególne składniki:

obraz.png.838343a300a7f17481b7a849f5560c2a.png

 

To co napiszesz w OPISIE nie ma żadnego znaczenia.

 

Taki KOMPLET można ZMONTOWAĆ lub ROZMONTOWAĆ:

obraz.png.23e0eba2c6c02bf45bc309537db8cb63.png

 

i po zaznaczeniu poniższej opcji powiązać go z AUKCJĄ w SELLO:

obraz.png.ad79399c77b525681517e7bcc8e048e0.png

 

  • Lubię to 2
Link to postu
1 minutę temu, Dominik Heidemann napisał:

@MARCIN e-kupowanie.pl Dzięki, faktycznie jest to jakieś rozwiązanie - jak pisałem z nieznanego mi powodu nie było to przez nas używane. Pytanie czy tylko taki komplet przez zmontowaniem rezerwuje części składowe?

Jeśli stan kompletu w Subiekcie to 0, to nie ma żadnej rezerwacji. Musisz go zmontować by tak się stało.

Link to postu
  • 4 miesiące temu...

Odgrzeje temat bo korzystałem z kompletów i dalej korzystam.

Mam jednak pytanie: jak wyświetlić na liście magazynowej w Sello składniki kompletu po zmontowaniu?

 

Tworzę komplet, nadaje mu jakiś symbol i ten symbol wyświetla się na liście magazynowej.

Oczywiście zmontowany komplet widzę w Sello jako kolejny towar pod nowym symbolem.

I oczywiście ten symbol kompletu wyświetla mi się na liście magazynowej, ale jak zrobić żeby pokazało że np. Towar o symbolu XYZ, to do spakowania 5 szt. A i 2 szt B?

Do tej pory miałem po prostu zapisane na kartce. a potem pamiętałem który symbol ile czego, ale...

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...