Skocz do zawartości

Problem z aktualizacją bazy danych po aktualizacji 1.37

Polecane posty

Pilna pomoc potrzebna :)

Mam problem z aktualizacją bazy danych po instalacji najnowszej wersji Sello. Załączam screen i log w pliku TXT.

Jest to jakiś problem z miejscem. Na dysku mam, nie wiem czy nie chodzi o bazę danych. Jeżeli tak to mam kopie z poprzednich aktualizacji sello. Może po ich usunięciu problem zostanie rozwiązany? Jeżeli tak to czy można je usunąć i w jaki sposób? 

sello.JPG

log.txt

Link to postu

Generalnie wygląda na brak miejsca na dysku:

Create disk space by deleting unneeded files...

 

Jeśli tak to zrób dla Sello miejsce, są różne sposoby, niekoniecznie związane z Sello, także z Subiektem i po prostu komputerem. Oczywiście kopii nie warto trzymać w nieskończoność (ja je kasuję, choć mam je na innym dysku).

 

Odnośnie Sello to np. możesz usunąć pliki dmp:

obraz.png.a9fce296bbe5c7fb48cc4772fefacb5e.png

lub logi, jeśli tam są:

obraz.png.df80b0b380fb5f97c02d3884ed055fe8.png

 

Link to postu

 

8 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Generalnie wygląda na brak miejsca na dysku:

Create disk space by deleting unneeded files...

Marcin, dzięki za odpowiedź! Na dysku mam ponad 500GB wolnego miejsca. Chyba wystarczy :) 

 

Myślę,  że to mimo wszystko problem bazy. Tym bardziej, że miałem info w programie na żółto, że kończy się w niej miejsce. 

Pytanie jak usunąć? Klikając czyść bazę danych czy odłącz, czy....? Załączam zdjęcie

 

 

serwisowy.JPG

Link to postu

No widzisz, nie do końca się znam... Widocznie komunikat odnosił się do miejsca w bazie.

 

KOLEJNOŚC TAKA: Kopia zapasowa Sello > Program serwisowy > Czyść bazę > Sprawdź bazę > Wybierz elementy do usunięcia >  Usuń zaznaczone

Paski pokażą Ci ile zaoszczędzisz.

Poniżej: zielone przed czyszczeniem, szare po czyszczeniu. Więc ta różnica w długości na końcu to zysk miejsca.

obraz.png.7f780b58b55ca28cc74822cf8a7ace35.png

 

Link to postu
7 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

KOLEJNOŚC TAKA: Kopia zapasowa Sello

Pięknie dziękuję. I ostatnie pytanie laika i wysyłam piwo na podany adres ;) . Jak zrobić kopię zapasową sello, kiedy nie mogę sello uruchomić

p.s. no i jeszcze jedno, czy te kopie bazy mogę usunąć bez problemu, z działaniem głównej. Jeżeli tak to jak się ich pozbyć. Są tak stare, że na pewno nieaktualne. Zresztą zawierają dane głównej

Edytowane przez MM N
Link to postu

A program serwisowy co podaje o kopii. U mnie jest tak:

obraz.png.9c6f335b7639cd4ebc136d3079449d4d.png

(już nie pamiętam, ale to jest minimum żeby można było czyścić, ale warto wiedzieć gdzie masz tę kopię).

 

By ją zrobić to usunąć 1.37, zainstalować i uruchomić 1.36 (bez odtwarzania bazy), zrobić kopię zapasową. Dane od czasu instalacji 1.37 przepadną oczywiście.

1.36 masz tutaj: http://ftp.insert.com.pl/pub/aktualizacje/Sello/

Jak to nie pomoże to więcej nie podpowiem, pewnie jutro Bartek dopisze co i jak zrobić najlepiej.

Link to postu
4 minuty temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

A program serwisowy co podaje o kopii. U mnie jest tak:

obraz.png.9c6f335b7639cd4ebc136d3079449d4d.png

(już nie pamiętam, ale to jest minimum żeby można było czyścić, ale warto wiedzieć gdzie masz tę kopię).

W tej bazie mam tak jak u ciebie. 

 

Z to wcześniejsze bazy danych (te kopia z wersji...) nie mają kopii, więc chyba najlepiej byłoby te usunać, to zaoszczędzi dużo miejsca. Tylko jak to zrobić :) 

Edytowane przez MM N
Link to postu

@MM N Jeśli masz darmowego SQL, to ma on ograniczenie do ~10GB bazy (pojedynczej). Problem w tym, że mając bazę ponad 5GB w chwili tworzenia kopii Sello potrzebuje wykorzystać dla niej 2x5GB. Miałem ten problem rok temu, gdy baza przeskoczyła ten rozmiar. Musisz wyczyścić bazę ze zbędnych rzeczy i dopiero będziesz mógł zrobić aktualizację.

Na przyszłość można robić nowe bazy np zawsze od początku roku.

Kolejne rozwiązanie to zakup SQL płatnego, który nie ma ograniczenia wielkości bazy. Jest to większa inwestycja, ale w perspektywie czasu raczej nie do uniknięcia. W ubiegłym roku na jesień miałem bazę która w 2 msc urosła z 4 GB do 8GB. Ratowałem się, żeby nie kupować SQL ale i tak tego nie uniknąłem. W ciągu 12 miesięcy baza urosła do prawie 40GB. Z perspektywy dnia dzisiejszego stwierdzam, że niepotrzebnie zwlekałem z zakupem SQL. Nie dało się tego uniknąć.

Link to postu
2 minuty temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Dominik, podzielisz się linkiem i ew... ceną? O.o

Chętnie ale nie mam takiego linku :$

Mogę dać namiary na osobę, która mi to organizowała. Robiliśmy wtedy większą inwestycję oprócz samego SQL. Wymienialiśmy serwer na bardziej profesjonalny, kupiliśmy Windowsa dedykowanego do serwerów, SQL, zrobiliśmy monitoring w firmie i kilka jeszcze innych rzeczy. Wszystko załatwiała jedna firma. Wycenili, zrobili, działa.

Cena SQL jak poniżej:

Microsoft SQL Server 2017 Std + SQL CAL     13 008,13 zł netto
  • Dziękuję 1
Link to postu
12 godzin temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Widocznie komunikat odnosił się do miejsca w bazie.

Tak, zazwyczaj chodzi o miejsce w bazie a nie o miejsce na dysku.

57 minut temu, Dominik kidl napisał:

Problem w tym, że mając bazę ponad 5GB w chwili tworzenia kopii Sello potrzebuje wykorzystać dla niej 2x5GB. Miałem ten problem rok temu, gdy baza przeskoczyła ten rozmiar. Musisz wyczyścić bazę ze zbędnych rzeczy i dopiero będziesz mógł zrobić aktualizację.

To nie do końca tak. Tworzenie kopii zapasowej nie ma ograniczeń, czyli baza 9GB normalnie utworzy kopie 9GB (byle by mieć tyle miejsca na dysku). Natomiast aktualizacja bazy tworzy niektóre tabele tymczasowe w bazie - jako kopie istniejących tabel. Jeśli akurat takiej kopii tymczasowej podlega tabela, która jest większa niż pozostała ilość miejsca w bazie (np zdjęcia, załóżmy że ma 3GB, a cała baza 9GB) to wtedy pojawi się błąd z brakiem miejsca, gdyż wliczając kopię tej tabeli w bazie wychodzi 12GB, a limit do 10GB.

Dlatego też przy ostatnich zmianach jakie robimy staramy się nie dotykać dużych tabel, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego problemu. A jeśli już musimy zrobić zmianę w dużej tabeli to korzystamy z "ręcznego" obejścia zamiast, nazwijmy to "automatu konwertującego dane".

 

Link to postu
50 minut temu, Dominik kidl napisał:

Cena SQL jak poniżej:

Microsoft SQL Server 2017 Std + SQL CAL     13 008,13 zł netto

Tak z ciekawosci. Czy to nie o to chodzi? Nie znam się zupełnie, więc dopytuję :) https://soft360.pl/microsoft-sql-server-2019/213microsoft-sql-server-2019-standard-1-user-cal.html?gclid=CjwKCAjw8-78BRA0EiwAFUw8LAhDdKhJw-uDDxqPD0S8TAoOxHroHnOILibDc8zm8a8gyFyTYId6AhoCm68QAvD_BwE

Link to postu
26 minut temu, MM N napisał:

czy usunięcie tych kopii zwolni miejsce i nie wpłynie na działanie tej głównej oraz jak je usunąć?

Zwolni miejsce na dysku. Kopie z poprzednich wersji nie są potrzebne i można je usuwać. Najlepiej ostatnią sobie tylko zostawić.

Aby usunąć taką bazę należy w pierwszej kolejności odłączyć ją od serwera - bo w tej chwili serwer ciągle ją obsługuje i jest do niej dostęp. Można to zrobić przyciskiem Odłącz w programie serwisowym. Odłączenie nie powoduje jednak usunięcia plików mdf i ldf z bazą danych, więc trzeba jeszcze wejść do folderu gdzie one się znajdują (w programie serwisowym chyba jest na dole ścieżka wypisana) i usunąć skojarzony z tą bazą plik z rozszerzeniem mdf i ldf.

Jeśli podczas usuwania system Windows będzie odmawiał usunięcia pliku, twierdząc, że jest on używany, to oznacza, że nie został odłączony albo próbujemy usuwać nie ten plik.

  • Lubię to 1
Link to postu

U nas Sello zatrzymuje się przy aktualizacji w tym miejscu.

Ktoś coś?

obraz.png.31ad1b83bf6d0ffdd02a62b49713aa21.png

Dodatkowo potworzyły się kopie, nazwy zmieniłem ale nie mogę pracować na starej tylko na nowych. SQL Managmet pokazuje przy starej (Restoring...) Ogarnia ktoś to?

obraz.png.e0c032cbe08523f7a7bf910a90f0b940.png

Edytowane przez Cebulki Kwiatowe
Link to postu

Mam ten sam kłopot. Sello zawiesza się dokładnie w tym samym miejscu. 

Baza danych którą chcę zaktualizować jest bardzo mała - ok 100MB ( 800GB wolnego miejsca ). Próbowałem pobrać plik raportu z aktualizacji, ale nie ma go w lokalizacji wskazanej w komunikacie.  Pozostałych baz 7GB i 5,5GB nie dotykam.

Musiałem odinstalować Sello i zainstalować od nowa wersję 1.36 to działa, no ale wiadomo bez aktualizacji.

Z czego to wynika ? Proszę o pomoc.

sello 2.png

sello.png

Edytowane przez Książe Goro
Link to postu
15 godzin temu, Bartosz Rosa napisał:

Dlaczego na starej nie można pracować? Czy udało się uruchomić poprzednią wersję?

Poszło na pierwszej z kopii. Zniknęła natomiast baza z  której kopie się tworzyły. Widzę ją w plikach ale nie mogę podłączyć. Tak jakby była w użyciu?!

Czekam zatem na poprawkę o której pisałeś w innym temacie.

Edytowane przez Cebulki Kwiatowe
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...