Skocz do zawartości

Marża do paragonu w nowym JPK

Polecane posty

Sprzedaż marża w większości przypadków jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Na paragonie siłą rzeczy nie ma rozliczonego VAT.

Wprowadzając sprzedaż do ewidencji sprzedaż marża Rachmistrz wylicza marżę i VAT. Przenosi też wszystko poprawnie do nowego JPK.

Problem jest w momencie, w którym sprzedaż marża jest zafiskalizowana. Taki wpis powinien być oznaczony jako FP. Oznaczenie FP oznacza, że wpis nie będzie wzięty pod uwagę przy wyliczaniu VAT.

Czy znacie jakieś wyjście z tej sytuacji?

Rozliczenie tego VATu sumarycznym dokumentem wewnętrznym? Może robienie podwójnego wpisu z FP i bez niego? Jak pisałem wyżej, nie da się tego zrobić z raportu z kasy fiskalnej jak przy zwykłych fakturach do paragonów.

Link to postu
Chyba powinno to wyglądać tak:
  1. Faktura VAT marża.
  2. zafiskalizowana jako paragon w stawce zera technicznego
  3. wpisujemy do ewidencji sprzedaży marża fakturę z zaznaczeniem VAT i z oznaczeniem FP - zgodnie z reguła, że zafiskalizowane faktury jako paragony oznaczamy FP
  4. wypisujemy fakturę wew. do faktury VAT marża
  5. Wpisujemy do ewidencji sprzedaży fakturę wewnętrzną jako WEW z podatkiem wynikającym z faktury VAT marża.
Link to postu
Dnia 3.11.2020 o 13:00, Roman Budzisz napisał:
Chyba powinno to wyglądać tak:
  1. Faktura VAT marża.
  2. zafiskalizowana jako paragon w stawce zera technicznego
  3. wpisujemy do ewidencji sprzedaży marża fakturę z zaznaczeniem VAT i z oznaczeniem FP - zgodnie z reguła, że zafiskalizowane faktury jako paragony oznaczamy FP
  4. wypisujemy fakturę wew. do faktury VAT marża
  5. Wpisujemy do ewidencji sprzedaży fakturę wewnętrzną jako WEW z podatkiem wynikającym z faktury VAT marża.

Czy zgodzi się Pan ze mną, że taką fakturę wewnętrzną powinno się także oznaczyć jako:

- transakcja VAT - DK-SVM

- procedurą JPK (marża, dostawa towarów używanych)

- odpowiednim symbolem GTU?

Link to postu

Odpowiem również trochę zachowawczo, chyba zrobiłbym tak:

- transakcja: Dostawa krajowa albo Dostawa krajowa - sprzedaż VAT marża (transakcja DK-SVM została wprowadzona po to by móc sterować zachowaniem zapisów VAT marża - pod kątem podatku VAT jest to nadal dostawa krajowa).

- procedura JPK: (marża, dostawa towarów używanych)

- i symbol GTU.

Zrobiłbym to poprzez analogię do tego co opisane jest w broszurce MF (co prawda dotyczy to usług turystyki ale przez "analogię" rozumiem potrzebę wyznaczenia podatku VAT marża):

Cytat

Jeżeli podatek ustalany jest od sumy marż uzyskanych na poszczególnych usługach turystyki, podatnik w ewidencji sprzedaży rejestruje na podstawie dokumentu wewnętrznego (WEW - Dokument wewnętrzny), z opisem procedury (MR_T - Świadczenie usług turystyki, opodatkowane na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy), podstawę opodatkowania, tj. wartość marży pomniejszoną o podatek należny i wartość podatku, w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednych stawek podatku. 

Oczywiście, że widzę konflikt w tym, że wystawienie WEW w tym przypadku jest sprzeczne z wyjaśnieniami MF, że tego typu zapisy tworzy się dla transakcji, do których nie ma faktury ale raczej nie widzę możliwości zrobienia tego w inny sposób. Pod kątem analitycznym takiego pliku US nie powinien mieć zastrzeżeń (kary są za błędy, które uniemożliwiają dokonania takiej analizy). 

Przez chwilę przyszedł mi do głowy potencjalnie jeszcze jedno rozwiązanie (oczywiście nadal obarczone wątpliwościami):

- nie nadawanie FP takiej fakturce VAT marża - jako "usprawiedliwienie" mogłoby służyć, że sprzedaż jest zarejestrowana jako "zero techniczne", toteż nie wpływa na VAT raportu dobowego z kasy

- nie nadawanie FP takiej fakturce VAT marża i księgowanie raportu pomniejszonego o wartość sprzedaży "zera technicznego" - zwłaszcza gdy wartość zera jest wyszczególniona na raporcie.

Ale poniższe wyjaśnienie MF (co prawda dotyczące korekt), wyklucza raczej tego typu rozwiązanie:

 

Cytat

 

Faktury korygujące

  1. Czy faktury korygujące wystawione do faktur, które podlegają oznaczeniu w ewidencji „FP”, także podlegają temu oznaczeniu?

    Istnieją 2 alternatywne sposoby prezentowania w pliku takich faktur, które zapewniają zapisy prawidłowe pod względem technicznym i wnoszą do pliku kompletne dane analityczne, tj.:

    • prezentowanie faktury korygującej ze znacznikiem „FP”. Należy pamiętać, że faktury oznaczane „FP” nie są brane pod uwagę do sum kontrolnych ewidencji. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) musi być uwzględniana, np. w wierszu dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej - odpowiednio powiększonym lub pomniejszonym. W przypadku korekt na plus różnica może też być dodatkowo zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględniona w pliku,
    • prezentowanie faktury korygującej bez znacznika „FP”. W takim przypadku kwota korekty, która wynika z takiej faktury (na plus lub na minus) nie może być uwzględniana w innym wierszu, np. dotyczącym wpisu raportu z kasy fiskalnej, który nie jest wówczas powiększany lub pomniejszany. Sposób ten jest wykluczony w przypadku korekt na plus, jeśli są one dodatkowo zaewidencjonowane na kasie fiskalnej i w ten sposób uwzględnione.

 

Wydaje się, że niestety należy wyrobić sobie praktykę stosowaną zgodną (niestety) z "miejscowym" US, czyli najzwyczajniej w świecie zapytać urząd jak ma być w danym przypadku. My ze swojej strony również spróbujemy coś wyciągnąć od reprezentantów prawodawstwa i ich egzekutorów.

Link to postu

Wpisałem fakturę do paragonu dla marża z oznaczeniem FP. Następnie wpisałem dokument zbiorczy RO z danymi z paragonu zbiorczego i skopiowałem wartości z zapisów dotyczące zakupu z faktur. Niestety wartość zakupu trzeba zliczyć ręcznie.
W części deklaracyjnej JPK podatek jest wyliczony poprawnie, natomiast w ewidencyjnej są oba dokumenty oznaczone jako FP i RO. I tak chyba powinno być.

Link to postu

Problem polega na tym, że na wydruku raportu dobowego z urządzenia fiskalnego nie ma VAT od marży, bo takie dokumenty fiskalizowane są w stawce VAT "zera technicznego". Jeżeli taki raport wpiszemy do ewidencji, to nie wykażemy VAT od marży. Moglibyśmy taki VAT wykazać wpisując fakturę VAT marża sprzedaży do ewidencji ale MF każe z kolei takie faktury oznaczać jako FP (wtedy takie faktury nie biorą udziału w wyliczaniu VAT do zapłaty - w tym momencie koło się zamyka). Deliberujemy nad tym czy prawidłowe w takim razie jest wykazanie tego VAT za pomocą zapisu dowodu wewnętrznego, który w ewidencji oznaczymy jako WEW.

Link to postu

Ale pytanie odnosi się do faktury do paragonu (FP). Oznaczam normalnie takie faktury jako FP. Potem w RO wpisuję wartość sprzedaży z paragonu i zsumowaną wartość zakupu z faktur VAT marża. System oblicza marżę i VAT.

A jeśli nie ma faktury, są same paragony to nie wystarczy wpisać wartości z paragonu i oznaczyć w RO jakich pozycji z ewidencji zakup VAT marża dotyczą? Chyba, że takich operacji są dziesiątki i więcej, wtedy jest problem.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry, 

dzwoniłam dzisiaj na Infolinie KIS i uzyskałam odpowiedź, że mam księgować w ewidencji sprzedaży każdy paragon. Oczywiste jest, że każdy posiada unikatowy nr. Raportu miesięcznego nie mogę wykazać, ponieważ marża ustalana jest jednostkowo od każdej sprzedaży. Czili jak mam 142 pozycje na raporcie miesięcznym, to nie dość, że w ewidencji zakupów muszę wykazać 142 umowy, to jeszcze 142 sprzedaże.  Jak mogę to zautomatyzować? Czy jak Klient kupi subiekta, to prawidłowym schematem importu zaksięguje w przyszłym miesiącu sprzedaż i zakupy?

Link to postu
  • 6 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Jeżeli sprzedaż będzie ewidencjonowana jako faktura marża, to można będzie importować do księgowości.
Dodatkowo w poprzednich wersjach InsERT nexo dodano funkcjonalność polegającą na przypisaniu nabycia do sprzedaży marża i automatycznym imporcie do zakupów marża w księgowości.

  • dla dekretacji ręcznej bądź importu dokumentów do ewidencji sprzedaży marża:

image.png.3340a0a67b8875de22383f56bd8b8b56.png

  • w schemacie dekretacji:

image.thumb.png.bbaf09dc54ee8181576e574977dda440.png

Link to postu
  • 2 lata później...

Dzień dobry wieczór,

 

1. Czy po dwóch latach zmienił się sposób ewidencjonowania faktur sprzedaży marża? Nadal przy księgowaniu sprzedaży paragonowej  aut używanych trzeba do każdej sprzedaży wprowadzić najpierw w Ewidencji Sprzedaży Marża fakturę sprzedaży FP wiążąc ją z uprzednio wprowadzoną fakturą/umową zakupu,  potem w Ewidencji sprzedaży wprowadzić wyliczone dane z ww faktury do dokumentu sprzedaży WEW na potrzeby VAT (~przecież faktura ma status FP) pamiętając, żeby zmienić status na "nie księgować", żeby przypadkiem się "sama" nie zaksięgowała?

Nie ma mechanizmu, który tworzył by automatycznie ten drugi zapis (od razu ze statusem "nie księgować")?
Może coś się zmieniło? Od stycznia prawdopodobnie będę miał znowu klienta handlującego autami używanymi i chcę się upewnić.

 

2. Proszę o wytłumaczenie zasady działania w ww schemacie  funkcji "Automatycznie twórz zapisy zakupu dla VAT marża". Jeżeli importuje sprzedaż, to na podstawie czego ma się tworzyć zapis ZAKUPU marża? Klient przy wypisywaniu sprzedaży u siebie miałby taką fakturę/umowę najpierw sam wprowadzić w swoim programie? Jeśli tak, to czy tym programem musi tylko być Subiekt Nexo? Czy jeśli udostępnię Subiekt123, to ten schemat będzie działał? Czy wchodzi w grę import z jakiegoś innego programu?

 

3. Czy wejście ksefu, będzie wymagało jakichś zmian w ustawieniach przy ewidencjonowaniu sprzedaży marża b2b? Czy pobieranie bezpośrednio z ksef lub przez PB lub z S123 będzie obsługiwało faktury VAT marża?
 

Link to postu
  • 3 tygodnie później...
W dniu 20.12.2023 o 00:10, Wadim Szczyrski napisał:

1. Czy po dwóch latach zmienił się sposób ewidencjonowania faktur sprzedaży marża? Nadal przy księgowaniu sprzedaży paragonowej  aut używanych trzeba do każdej sprzedaży wprowadzić najpierw w Ewidencji Sprzedaży Marża fakturę sprzedaży FP wiążąc ją z uprzednio wprowadzoną fakturą/umową zakupu,  potem w Ewidencji sprzedaży wprowadzić wyliczone dane z ww faktury do dokumentu sprzedaży WEW na potrzeby VAT (~przecież faktura ma status FP) pamiętając, żeby zmienić status na "nie księgować", żeby przypadkiem się "sama" nie zaksięgowała?

Nie ma mechanizmu, który tworzył by automatycznie ten drugi zapis (od razu ze statusem "nie księgować")?
Może coś się zmieniło? Od stycznia prawdopodobnie będę miał znowu klienta handlującego autami używanymi i chcę się upewnić.

 

Dzień dobry,
nie zmienił się. Natomiast być może w przyszłości usprawnimy ten mechanizm dla tego typu specyficznych zdarzeń gospodarczych.
 

W dniu 20.12.2023 o 00:10, Wadim Szczyrski napisał:

2. Proszę o wytłumaczenie zasady działania w ww schemacie  funkcji "Automatycznie twórz zapisy zakupu dla VAT marża". Jeżeli importuje sprzedaż, to na podstawie czego ma się tworzyć zapis ZAKUPU marża? Klient przy wypisywaniu sprzedaży u siebie miałby taką fakturę/umowę najpierw sam wprowadzić w swoim programie? Jeśli tak, to czy tym programem musi tylko być Subiekt Nexo? Czy jeśli udostępnię Subiekt123, to ten schemat będzie działał? Czy wchodzi w grę import z jakiegoś innego programu?

 

Opcja dotyczy faktury sprzedaży VAT marża, jej aktywacja spowoduje dopisanie do ewidencji zakupów dla VAT marża powiązanych z tą sprzedażą nabyć. Wartość nabyć pobierana jest z samej faktury sprzedaży marża (dotyczy dokumentów w formacie XML oraz EPP w wersji nowszej niż 1.05.)
 

W dniu 20.12.2023 o 00:10, Wadim Szczyrski napisał:

3. Czy wejście ksefu, będzie wymagało jakichś zmian w ustawieniach przy ewidencjonowaniu sprzedaży marża b2b? Czy pobieranie bezpośrednio z ksef lub przez PB lub z S123 będzie obsługiwało faktury VAT marża?

Sam KSeF zawiera mniej informacji o fakturze VAT marża niż Subiekt (nie ma informacji o m.in. cenie nabycia - więc księgowość będzie miała do dyspozycji tylko informację o wartości sprzedaży) - tym samym do księgowania trzeba będzie podejść inaczej. Podatnik będzie musiał dostarczyć informacje o wartości zakupu sprzedawanej rzeczy, wartość VAT do księgowania księgowość będzie musiała policzyć niejako "ręcznie".  

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...