Skocz do zawartości

Księgowanie i rozliczanie przesyłek

Polecane posty

Witam
 
Jestem żółtodziobem w sprzedaży internetowej i wszystko jest mi nowe w temacie.. oczywiście staram się sam edukować  jak tylko potrafię, ale kilka rzeczy jest mi niejasnych.
 
Pytanie:
Jeśli mam podpisaną umowę na przesyłki kurierskie na 11,43zł brutto, a klient po zakupie ode mnie przez portal Allegro lub inny będzie mi płacił 15,00zł brutto (taką standardową kwotę za przesyłke chce ustawić dla klienta, który ode mnie kupi towar). Konkretnie chce zapytać o to czy moją robocizne przy pakowaniu przesyłek mogę traktować jako zysk ? Przyjmijmy, że koszt opakowania to około 2zł, a reszta - 1zł,57 gr to koszt mojej pracy fizycznej przy pakowaniu i obsłudze wysyłki? Może mają Państwo doświadczenie w tym temacie ? Jak to jest wtedy rozliczane przez księgowość ?
 
Pozdrawiam
Link to postu

Różnica między oferowaną ceną wysyłki na Allegro, a ceną wysyłki którą masz na umowie z firmą kurierską to twój przychód. Opakowania to koszt. Przychód - koszt = zysk. Nie rozliczasz tego jednostkowo. Na koniec miesiąca otrzymujesz fakturę zbiorczą od firmy kurierskiej i ona jest twoim kosztem, podobnie jak faktury na zakup materiałów do pakowania paczek. Faktury sprzedaży, na których masz wyszczególniony towar i koszt wysyłki to przychód. 

Pamiętaj, że obecnie prowizja od sprzedaży na Allegro wyliczana jest od sumy towaru i wybranej przez klienta formy wysyłki, przez co precyzyjne wyliczenie tego, ile wyniesie zysk na samej przesyłce jest utrudnione. 

Link to postu

Zdzisław Bal dziękuje za odpowiedź. Intryguje mnie właśnie brak możliwości precyzyjnego wyliczenia kosztów wysyłki. Czy księgowi, urzędy skarbowe w razie kontroli nie kwestionują takiego rozliczania, a jeśli tak czy argumentowanie robocizny jako kosztu przy pakowaniu przesyłek jest zasadny ? W sklepach internetowych koszt wysyłki to przeważnie 15 - 20zł. 

Link to postu

Gwoli ścisłości:

W dniu 6.12.2020 o 15:14, Zdzisław Bal napisał:

Przychód - koszt = zysk

Oczywiście, nie zysk, a dochód. Zysk to kwota jaka pozostaje po opodatkowaniu.

W dniu 6.12.2020 o 15:26, Kaj Soren napisał:

Intryguje mnie właśnie brak możliwości precyzyjnego wyliczenia kosztów wysyłki.

Intryguje czy irytuje? ?

W dniu 6.12.2020 o 15:26, Kaj Soren napisał:

Czy księgowi, urzędy skarbowe w razie kontroli nie kwestionują takiego rozliczania, a jeśli tak czy argumentowanie robocizny jako kosztu przy pakowaniu przesyłek jest zasadny ? W sklepach internetowych koszt wysyłki to przeważnie 15 - 20zł. 

Dlaczego mieliby kwestionować taki sposób rozliczania? Wszystko jest czarno na białym - od klienta pobierasz 15 zł, a przewoźnikowi zapłaciłeś 10. Różnica to Twój dochód. Jeżeli pracujesz sam, to wszystko co robisz, żeby firma funkcjonowała jest Twoją "robocizną" - pakowanie paczek, wprowadzanie faktur, sprzątanie, obsługa zwrotów i wiele innych rzeczy, jednak prowadząc JDG nie możesz tego zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu. Firma to Ty. Jeśli natomiast zatrudnisz pracownika i on będzie wykonywał wszystkie ww. czynności wtedy płacąc mu wynagrodzenie jest ono Twoim kosztem.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...