Skocz do zawartości

Założenie nowej bazy danych

Polecane posty

Cześć,

od dłuższego czasu męczę się z zapchaną bazą danych. Informatyk próbował odchudzić bazę wszystkimi możliwymi sposobami jednak nie daje to zadowalającego efektu. Jednym z tym sposobów było usunięcie niby starych zdjęć jednak zniknęły zdjęcia z aukcji na allegro. Wpadłem na taki pomysł.

Posiadam ok 16 tys aukcji trwających oraz kilka razy więcej zakończonych, których nie mogę usunąć. Przy założeniu że Sello cały czas się synchronizuje z Allegro to czy po założeniu nowej bazy danych i pobraniu wszystkich aukcji z Allegro, w nowej bazie danych będę posiadać jedynie aukcje które i dane które są "dobre"? Pozbędę się w ten sposób wszystkich śmieciowych i nie używanych plików. Czy dobrze myślę? Oczywiście liczę się z tym że zniknie całą historia sprzedaży - nie jest to jednak mi potrzebne. Drugą sprawą są wszystkie ustawienia, czy da radę przenieść np. cenniki czy inne dane do nowej bazy danych? Jeżeli tak to co przenieść aby wszystko działało sprawnie.

Pozdrawiam.

Link to postu
6 minut temu, Dominik Heidemann napisał:

Informatyk próbował odchudzić bazę wszystkimi możliwymi sposobami

A czy użył programu serwisowego do Sello, które pozwala dużo oczyścić (też zdjęcia, ale po odpięciu ich z pomocą Sello w niepotrzebnych już aukcjach zakończonych)?

  • Lubię to 1
Link to postu
53 minuty temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

A czy użył programu serwisowego do Sello, które pozwala dużo oczyścić (też zdjęcia, ale po odpięciu ich z pomocą Sello w niepotrzebnych już aukcjach zakończonych)?

Szukałem na forum wszelkich poradników. Był tam też program serwisowy. Szukam innych rozwiązań niż czyszczenie bazy.

Link to postu
2 godziny temu, Dominik Heidemann napisał:

Przy założeniu że Sello cały czas się synchronizuje z Allegro to czy po założeniu nowej bazy danych i pobraniu wszystkich aukcji z Allegro, w nowej bazie danych będę posiadać jedynie aukcje które i dane które są "dobre"? Pozbędę się w ten sposób wszystkich śmieciowych i nie używanych plików. Czy dobrze myślę?

To zależy jakie dane będą pobrane. Jeśli tylko oferty trwające to będą tylko trwające. Jeśli zaznaczona zostanie opcja pobrania też ofert zakończonych to pobiorą się te zakończone - ale tylko te, które nie zostały jeszcze w Allegro przeniesione do archiwum. Więc i tak będzie ich mniej niż w bazie obecnej, która zapewne posiada też aukcje dużo starsze.

2 godziny temu, Dominik Heidemann napisał:

Drugą sprawą są wszystkie ustawienia, czy da radę przenieść np. cenniki czy inne dane do nowej bazy danych?

Cenniki dostaw są akurat trzymane w Allegro więc je można pobrać do Sello. Natomiast innych ustawień obecnie przenieść się nie da, czyli np dostawy w Sello trzeba będzie ustawić od nowa, wszelkie parametry itp.

 

Link to postu
29 minut temu, Dominik Heidemann napisał:

Dokładnie to co napisałeś, odpięcie zmianami zbiorczymi zdjęcia a następnie użycie programu serwisowego. Może są jakieś możliwe przyczyny?

A jaki zakres aukcji oznaczono do zbiorczego usuwania i w jakiej zakładce. Wszystko czy wybiórczo?

 

Moim zdaniem np. jeśli zrobiono ctrl+A i usunięto zdjęcia zbiorczo ze wszystkiego co w zakładce... Jeśli brakuje jakichś zdjęć w zakładce AUKCJE TRWAJĄCE to należy pobrać pełne dane z allegro, bo zapewne w allegro są, nie dało by się wystawić aukcji bez miniaturki...

 

Link to postu
13 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

A jaki zakres aukcji oznaczono do zbiorczego usuwania i w jakiej zakładce

Wzięliśmy pod uwagę zakres od początku działania firmy aż do 31 grudnia 2019. Wszystkie operacje wykonywaliśmy w zakładce "Zakończone".

 

15 minut temu, MARCIN e-kupowanie.pl napisał:

Jeśli brakuje jakichś zdjęć w zakładce AUKCJE TRWAJĄCE

Problem w tym że na Allegro tych zdjęć brakuje również. Poniżej link do takiej aukcji, której jeszcze nie zdążyliśmy poprawić:

https://allegro.pl/oferta/linka-reminder-do-blokady-tarczy-lub-kierownicy-9996169313

image.thumb.png.90399420bb42198f70b6463820297938.png

Link to postu
W dniu 8.12.2020 o 10:46, Bartosz Rosa napisał:

Możliwe, że te aukcje były w trakcie wznawiania i chwilowo wylądowały w zakładce zakończone w trakcie czyszczenia zakończonych ze zdjęć? Innej możliwości raczej nie ma aby usuwanie zdjęć w zakończonych spowodowało usunięcie zdjęć w trwających.

Tak, jednak zakres był brany jedynie do końca 2019 roku więc nawet gdy trafiły na chwile do zakończonych - nie były usuwane.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

@Dominik Heidemann Robiłem 2 miesiące temu czyszczenie bazy istniejącej, zostawiając tylko oferty trwające. Historia transakcji została wyczyszczona, dzięki temu można było też wyczyścić oferty zakończone.

W dniu 7.12.2020 o 10:55, Dominik Heidemann napisał:

Oczywiście liczę się z tym że zniknie całą historia sprzedaży - nie jest to jednak mi potrzebne.

Nie musisz tracić historii sprzedaży. Zrobisz sobie kopię aktualnej bazy i zawsze będziesz mógł do niej wrócić.

 

 

Czyszczenie bazy zostało poruszone też w tym temacie:

 

 

Udało się bazę zmniejszyć prawie do coś około 10GB z prawie 40GB (nie pamiętam już dokładnych wartości). Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe, raczej traktuj je jako doraźne. Po 1,5 miesiąca działania na wyczyszczonej bazie jej rozmiar urósł już do 33 GB. Chyba, że zamierzasz co roku zakładać nową bazę.

Link to postu
4 godziny temu, Dominik kidl napisał:

@Dominik Heidemann Robiłem 2 miesiące temu czyszczenie bazy istniejącej, zostawiając tylko oferty trwające. Historia transakcji została wyczyszczona, dzięki temu można było też wyczyścić oferty zakończone.

Nie musisz tracić historii sprzedaży. Zrobisz sobie kopię aktualnej bazy i zawsze będziesz mógł do niej wrócić.

 

 

Czyszczenie bazy zostało poruszone też w tym temacie:

 

 

Udało się bazę zmniejszyć prawie do coś około 10GB z prawie 40GB (nie pamiętam już dokładnych wartości). Nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe, raczej traktuj je jako doraźne. Po 1,5 miesiąca działania na wyczyszczonej bazie jej rozmiar urósł już do 33 GB. Chyba, że zamierzasz co roku zakładać nową bazę.

Raczej szukam rozwiązania długoterminowego. Moja propozycja zmniejszenia ilości aukcji nie przeszła, a ciężko pracuje się gdy baza danych zajmuje 10/10gb. Po czystkach mamy aktualnie 9gb. Ostatnio pojawił się problem z aktualizacją Sello dlatego że baza była za duża.

Link to postu
20 minut temu, Dominik Heidemann napisał:

Raczej szukam rozwiązania długoterminowego. Moja propozycja zmniejszenia ilości aukcji nie przeszła, a ciężko pracuje się gdy baza danych zajmuje 10/10gb. Po czystkach mamy aktualnie 9gb. Ostatnio pojawił się problem z aktualizacją Sello dlatego że baza była za duża.

W takiej sytuacji musisz przejść na płatnego SQL'a. Nie będziesz miał ograniczeń w rozmiarze bazy. Można go kupić również od Insertu:

https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html

 

Jeśli się nie mylę, to ma jednak ograniczenia do programów wydanych tylko przez Insert (zasłyszane pogłoski do potwierdzenia).

 

Oczywiście nie zmniejszy to bazy a jedynie pozwoli pracować na znacznie większej. W kwestii jej rozmiaru i ewentualnego spowolnienia w pracy, przyznam że gdy przeszliśmy na urządzenia typowo serwerowe, nie odczuwam większej różnicy przy korzystaniu z Sello pomiędzy bazą 8GB a 40GB (z drobnymi wyjątkami).

Gorzej było z Subiektem GT, który mając historię dokumentów z 6 lat strasznie spowalniał.

Link to postu



W takiej sytuacji musisz przejść na płatnego SQL'a. Nie będziesz miał ograniczeń w rozmiarze bazy. Można go kupić również od Insertu:
https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html
 
Jeśli się nie mylę, to ma jednak ograniczenia do programów wydanych tylko przez Insert (zasłyszane pogłoski do potwierdzenia).

To nie są pogłoski, tylko prawda.
Wersja Runtime jest tylko do programów Insertu.
Link to postu

Zakup pełnego sql jest wyjściem, tym bardziej, że odblokowuje wówczas ograniczenia sprzętowe jakie ma Express.

 

Tak czy inaczej o temat porządków w bazie danych i opcji łatwego zakładania nowej męczyliśmy ST już kilka lat temu.

 

Bartku, jest szansa na ruszenie tych tematów?

 

1. Status aktywny/nieaktywny dla towarów

2. Transfer konfiguracji i wszystkich ustawień ze starej bazy do nowej

Link to postu

Tak, jest to w planach i tyle obecnie mogę powiedzieć. Aktywność/nieaktywność jest powiązana z synchronizatorem Subiekta i tutaj czekamy aż uda się wdrożyć nowy synchronizator aby móc ruszyć pozostałe funkcje związane z Subiektem.

Transfer konfiguracji to dość duże wyzwanie, na które trzeba wygospodarować sporo czasu - więc to też nie jest taka funkcja, którą możemy upchnąć do jakiejś wersji - zawsze jest coś pilniejszego. Ale przyjdzie i na to czas.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...