Skocz do zawartości

PPK - zakończenie zatrudnienia

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Gdzie w programie Kadry i Płace 2 Navireo znajdę opcję umożliwiającą wygenerowanie pliku-raportu: zakończenie zatrudnienia, który to plik-raport mogę wyeksportować i wczytać do swojego portalu obsługującego PPK.

 

W Pracowniku/ PPK mogę podać dane dotyczące deklaracji rezygnacji pracownika z PPK. Nie znajduję opcji dot.PPK gdzie mogę podać dane związane z ustaniem zatrudnienia (pracownik nie składa deklaracji o rezygnacji tylko jest z nim rozwiązana umowa o pracę).

Link to postu

Dzisiaj nie potrafię określić terminu realizacji.

W programie nigdzie nie ma potrzeby wprowadzania takiej informacji. Jeśli nie będą wypłacane wynagrodzenie nie zostaną także policzone wpłaty do PPK. A jeśli po zwolnieniu zdarzy się jakaś wypłata to zgodnie z prawem należy pobrać wpłatę na PPK pomimo, że osoba nie jest już pracownikiem.

Raport o rozwiązaniu umowy jak sama nazwa wskazuje jest tylko informacją o zakończeniu umowy, a nie stwierdzeniem, że osoba przestaje być uczestnikiem PPK.

Link to postu

Nie zgadzam się, ponieważ taki pracownik pojawia się wówczas w wyeksportowanym pliku z wpłatami z zerową wpłatą.

Nie mogę go ręcznie z pliku usunąć.

Tak jak Pan sugerował stworzyłam raport o zakończeniu umowy w portalu udostępnionym przez IF i nie wiem jak teraz wczytując taki plik zareaguje

portal (w portalu pracownik już nie jest uczestnikiem a w pliku jest pozycja z tym pracownikiem) W tym miesiącu mam takich dwóch pracowników .

Przy dużej rotacji pracowników lista tych z zerowymi wpłatami będzie się powiększała.

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Dołączam do tematu.

Brak możliwości wygenerowania raportu dla osób dla których ustało zatrudnienie (zakończenie umowy) powoduje iż w systemie instytucji finansowej każdorazowo należy otwierać kartoteki poszczególnych pracowników i ręcznie wpisywać datę zakończenia umowy o pracę.

Powoduje to dużo ręcznej pracy.

 

Ponawiam prośbę użytkownika Wioletta Wysocka

"W Pracowniku/ PPK mogę podać dane dotyczące deklaracji rezygnacji pracownika z PPK. Nie znajduję opcji dot.PPK gdzie mogę podać dane związane z ustaniem zatrudnienia (pracownik nie składa deklaracji o rezygnacji tylko jest z nim rozwiązana umowa o pracę)."

 

Link to postu
W dniu 9.12.2020 o 19:27, Jacek Filipkiewicz napisał:

Dzisiaj nie potrafię określić terminu realizacji.

W programie nigdzie nie ma potrzeby wprowadzania takiej informacji. Jeśli nie będą wypłacane wynagrodzenie nie zostaną także policzone wpłaty do PPK. A jeśli po zwolnieniu zdarzy się jakaś wypłata to zgodnie z prawem należy pobrać wpłatę na PPK pomimo, że osoba nie jest już pracownikiem.

Raport o rozwiązaniu umowy jak sama nazwa wskazuje jest tylko informacją o zakończeniu umowy, a nie stwierdzeniem, że osoba przestaje być uczestnikiem PPK.

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem

"'Raport o rozwiązaniu umowy jak sama nazwa wskazuje jest tylko informacją o zakończeniu umowy, a nie stwierdzeniem, że osoba przestaje być uczestnikiem PPK"

 

Były pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia zawiadomić instytucję finansową o zakończeniu umowy o pracę/zlecenie. 

W związku z ustaniem zatrudnienia pracownik nie jest już uczestnikiem PPK. Będzie nim ponownie jeśli zatrudni się w innej firmie i nie złoży deklaracji rezygnacji.

Panie Jacku jest Pan w błędzie.

 

Wobec tego pytanie w jakim konkretnie terminie INSERT zamierza wprowadzić niezbędny raport powiązany z zakończeniem umów pracowniczych. 

Link to postu
W dniu 15.01.2021 o 22:39, Joanna Ryńska napisał:

Były pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni od ustania zatrudnienia zawiadomić instytucję finansową o zakończeniu umowy o pracę/zlecenie. 

W związku z ustaniem zatrudnienia pracownik nie jest już uczestnikiem PPK. Będzie nim ponownie jeśli zatrudni się w innej firmie i nie złoży deklaracji rezygnacji.

Skąd pochodzą te dwa zdania? Jakaś ustawa?

 

Zachęcam do lektury ustawy o PPK - nie ma w niej mowy o momencie, w którym ustaje uczestnictwo w PPK.

Link to postu
W dniu 18.01.2021 o 09:51, Jacek Filipkiewicz napisał:

Skąd pochodzą te dwa zdania? Jakaś ustawa?

 

Zachęcam do lektury ustawy o PPK - nie ma w niej mowy o momencie, w którym ustaje uczestnictwo w PPK.

Art. 2 podpunkt 33

"uczestnik PPK – osobę fizyczną, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową;"

 

Art. 2 podpunkt 15

" okres zatrudnienia lub zatrudnienie: a) w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a – okres od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku"

 

W świetle powyższych dla pracodawcy były pracownik nie jest już uczestnikiem PPK jakiego należy wykazywać w raportach rozliczeniowych miesięcznych dotyczących konkretnej firmy.

Firma nie może wykazywać w nieskończoność raportów zerowych za byłego pracownika gdyż firma nie ma wiedzy co się dalej dzieje z taką osobą.

Podobnie jak ma to się w kwestii raportów do ZUS= pracownik nie pracuje zostaje wyrejestrowany z ZUS, nie ma żadnych wypłat, nie wykazuje się za niego żadnych raportów nawet zerowych. 

I tutaj analogicznie systemy instytucji do obsługi PPK nie dają możliwości usunięcia raportu "0" jaki generuje GRATYFIKANT w momencie gdy instytucja nie ma posiada w swoich zasobach przekazanego raportu o zakończeniu pracy przez daną osobę.

Tak jak wspomniałam powoduje to pracę ręczną która zajmuje czas. 

 

 

 

Link to postu
14 godzin temu, Joanna Ryńska napisał:

Art. 2 podpunkt 33

"uczestnik PPK – osobę fizyczną, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową;"

 

Art. 2 podpunkt 15

" okres zatrudnienia lub zatrudnienie: a) w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w pkt 18 lit. a – okres od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku"

Nie widzę tu nic o 7 dniach, o których pisała Pani wcześniej.

14 godzin temu, Joanna Ryńska napisał:

W świetle powyższych dla pracodawcy były pracownik nie jest już uczestnikiem PPK jakiego należy wykazywać w raportach rozliczeniowych miesięcznych dotyczących konkretnej firmy.

Jak najbardziej jest on nadal uczestnikiem PPK nawet dla tego (byłego) pracodawcy - w wypadku wypłacenia jakichkolwiek składników podlegających ubezpieczeniom społecznym PO ZAKOŃCZENIU zatrudnienia (na przykład nagrody okresowe) pracodawca MA OBOWIĄZEK naliczyć odprowadzić wpłaty do PPK.

Oczywiście w okresach, w których nie otrzymał żadnego wynagrodzenia nie należy go wykazywać w raportach - i Gratyfikant nexo tak robi - o ile umowa jest rzeczywiście zakończona.

14 godzin temu, Joanna Ryńska napisał:

Firma nie może wykazywać w nieskończoność raportów zerowych za byłego pracownika gdyż firma nie ma wiedzy co się dalej dzieje z taką osobą.

Podobnie jak ma to się w kwestii raportów do ZUS= pracownik nie pracuje zostaje wyrejestrowany z ZUS, nie ma żadnych wypłat, nie wykazuje się za niego żadnych raportów nawet zerowych. 

I tutaj analogicznie systemy instytucji do obsługi PPK nie dają możliwości usunięcia raportu "0" jaki generuje GRATYFIKANT w momencie gdy instytucja nie ma posiada w swoich zasobach przekazanego raportu o zakończeniu pracy przez daną osobę.

Gratyfikant nexo PO ZAKOŃCZENIU umowy NIE WYSYŁA informacji o tym pracowniku w raportach rozliczeniowych tak do ZUS jak i do PPK - nie bardzo więc wiem o czym mowa.

Link to postu
W dniu 25.01.2021 o 09:02, Jacek Filipkiewicz napisał:

 

Gratyfikant nexo PO ZAKOŃCZENIU umowy NIE WYSYŁA informacji o tym pracowniku w raportach rozliczeniowych tak do ZUS jak i do PPK - nie bardzo więc wiem o czym mowa.

Niestety mimo że dana osoba zakończyła pracę (w systemie zaznaczono z poziomu zakładki umowy zakończenie umowy) gratyfikant i tak wciąga tą osobę do raportu PPK.

Cały czas brakuje powiązania zakończenia umowy z powiązaniem wykreślenia z PPK (bo cały czas dana osoba pojawia się w raportach PPK) i nadal gartyfikant nie generuje raportu z zakończonymi umowami o pracę którą można  by wciągnać do systemu IF

Link to postu
39 minut temu, Joanna Ryńska napisał:

Niestety mimo że dana osoba zakończyła pracę (w systemie zaznaczono z poziomu zakładki umowy zakończenie umowy) gratyfikant i tak wciąga tą osobę do raportu PPK.

Jeżeli tak jest to jest to błąd w programie, który bardzo byśmy chcieli naprawić. Jednak nie umiemy go powtórzyć.

Najpierw na potwierdzenie proszę o przesłanie zrzutów ekranów z:
- listą wszystkich umów tego pracownika

- raportem z wpłatami do PPK, na którym nie powinno być tego pracownika, a jest tam obecny

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...