Skocz do zawartości

Zmiana formy opodatkowania w ciagu roku z EP na KPIR

Polecane posty

w związku z wykonaniem przez Podatnika usługi wyłączającej mozliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym otworzyłam nowy okres obrachunkowy jako KPIR z zakresem dat 09.10.2020-31.12.202. ObliczyłamPPE za okres od 01-08.10.2020 i chciałabym wyliczyć zaliczke na podatek PIT-5.
Niestety pierwszym okresem za jaki mogę wyliczyć zaliczki jest 11/2020. Proszę o informację co zrobić aby wyliczyć za 10/2020 zarówno PPE jak i PIT-5.
Kiedyś miałam już taką sytuację i widzę, ze byłą taka mozliwość.
Proszę też o informację czemu przy wyliczeniu zaliczki na PIT-5 za 11/2020 system uwzględnia ZUS składki społeczne, które były już ujęte w rozliczeniach miesięcznych za PPE.

Link to postu

Na 100 % była taka możliwość bo miałam taki przypadek, że klientka rozpoczęła DG na EP w dniu 08.09.2018 i w dniu 09.09.2018 dokonała czynności, która wymusiła otworzenie KPIR. Mam zatem w systemie wyliczony PPE za 09/2018 oraz zaliczkę na podatek PIT-5 za 09/2020.  Wiec taka możliwosć była

Link to postu

Dzień dobry.

 

Dalej nie potwierdzamy takiej możliwości. Jedyne co mi przychodzi na myśl, to wystawienie zaliczki w EP (kiedy nie było zdefiniowanej księgowości KPiR) zmiana okresu EP na krótszy z datą końcową sprzed września 2018, dodanie okresu KPiR od września 2018, wystawienie zaliczki w KPiR i wyrównanie okresów do właściwych dat. Ale jest to postępowanie zupełnie niezgodne z przeznaczeniem tych funkcji - usuwanie okresu wymaga jedynie by nie było zapisów księgowych w danym okresie - deklaracje nie są usuwane z okresem.  

 

Sprawdziliśmy ten scenariusz na wersjach wówczas obowiązujących i również nie potwierdzamy takiego zachowania programu.

 

Oczywiście funkcjonalność wystawienia zaliczek w danym miesiącu dla różnych form księgowości zapisaliśmy do realizacji ale niestety nie będą to najbliższe wersje.

Link to postu

Witam,

 

przesyłałam Państwu już zrzut z okresami i widać wyraźnie, że :

- EP  od 17.09.2018-18.09.2018

- KPIR 19.09.2018-30.09.2018

Nie skracałam żadnych okresów co jest widoczne na dołączonym zrzucie. Mało tego mam w jednej bazie informacje o kliencie i wiem kiedy jaką formę opodatkowania miał zastosowaną (tworzenie wg Państwa sugestii dodatkowej , osobnej bazy dla KPIR pozbawia mnie tej wiedzy).

Klient u którego to przerabiałam miał poprawnie wyliczoną też zaliczkę na PIT-5 wiec wszystko było w jak najlepszym porządku. Teraz nawet gdy zaznaczę okres KPIT od 12.2020 to do wyliczenia zaliczki na PIT-5 wchodzi mi cały ZUS który defakto został już rozliczony e naliczeniu PPE. Więc pozostaje mi ręcznie obliczać zaliczkę na podatek za PIT-5 ? Trochę to dziwne tym bardziej, ze wcześniej na 100% taka opcja była. Liczę, ze podejmiecie Państwo próbę odtworzenia takiej możliwości. Mogę sobie za dwa miesiące ręcznie zaliczkę wyliczyć, ale co w sytuacji gdy kolejny klient wypadnie z ryczałtu od 10.02.2021? Czy będę musiała 11 miesięcy liczyć ręcznie?

 

Dodam jeszcze, że w załączniku jest zrzut zarówno z okresami obrachunkowymi jak i z datą kiedy były zaliczki wyliczane

 

Piszecie Państwo o jakiś metodach, których nie stosowałam (choć jeśli pozwoli mi to uniknąć ręcznego wyliczania PIT-5 to proszę o wskazówkę jak tego dokonać), że są niezgodne z przeznaczeniem tych funkcji (o których nie mam pojęcia), a nie zastanawiacie się Państwo nad tym, że działanie programu jest niezgodne z ustawami, z których wynika, że w przypadku np. wykonania usługi reklamowej podatnik ma obowiązek założyć od tego dnia KPIR, a takze zapłacić PPE i PIT-5 za ten sam okres?  Proszę zatem podać rozwiązanie jak tego dokonać w jednej bazie. Chce widzieć jaką formę opodatkowania w danym okresie miał mój klient.

 

 

okresy obrachunkowe.PNG

zaliczki.jpg

Link to postu

Obrazek wart tysiąca słów :) Pani pierwszy okres obrachunkowy nie ma daty początku miesiąca. Niestety jest luka przy naliczaniu zaliczki za wskazany miesiąc a właściwie w metodzie, która sprawdza czy można wystawić zaliczkę za dany miesiąc. W sytuacji, jak u Pani, że okres za który chcemy wystawić zaliczkę nie rozpoczyna się z początkiem miesiąca ani nie kończy się z końcem miesiąca, program pozwala wystawić zaliczkę.

 

Nie jest to na dzień dzisiejszy autoryzowana ścieżka postępowania programu - będziemy ją analizować i poprawiać.

 

Natomiast sam aspekt wystawiania, w podamy przez Panią scenariuszu, dwóch zaliczek na podatek różnych form księgowości zanotowaliśmy do realizacji w jednej z wersji programu.   

Link to postu

Co oznacza stwierdzenie: "Pani pierwszy okres obrachunkowy nie ma daty początku miesiąca. Niestety jest luka przy naliczaniu zaliczki za wskazany miesiąc a właściwie w metodzie, która sprawdza czy można wystawić zaliczkę za dany miesiąc. W sytuacji, jak u Pani, że okres za który chcemy wystawić zaliczkę nie rozpoczyna się z początkiem miesiąca ani nie kończy się z końcem miesiąca, program pozwala wystawić zaliczkę."  - Ten podatnik rozpoczął działalność z dniem 17.09.2020 dlatego za taki okres jest naliczony PPE, a nie od 01.09.2018. Czy takiej opcji, że ktoś otwiera DG od połowy miesiaca też Państwo nie biorą pod uwagę?

 

Nie jest to na dzień dzisiejszy autoryzowana ścieżka postępowania programu - będziemy ją analizować i poprawiać - cieszę sie, aczkolwiek ostatnio bardzo długo to trwa. My księgowi poświęcamy swój czas aby pomóc Państwu w dokonaniu istotnych zmian pokazując błędy po to byście Państwo je naprawiali.

 

Natomiast sam aspekt wystawiania, w podamy przez Panią scenariuszu, dwóch zaliczek na podatek różnych form księgowości zanotowaliśmy do realizacji w jednej z wersji programu.   - Proszę podać zatem rozwiazanie które pozwoli mi zaksiegować poprawnie tego klienta bez ręcznego wyliczania zaliczek.

Link to postu
4 godziny temu, Magdalena Jordan napisał:

Ten podatnik rozpoczął działalność z dniem 17.09.2020 dlatego za taki okres jest naliczony PPE, a nie od 01.09.2018. Czy takiej opcji, że ktoś otwiera DG od połowy miesiaca też Państwo nie biorą pod uwagę?

Nawet ten szczególny przypadek wzięliśmy pod uwagę. Nie wzięliśmy pod uwagę, że ktoś posiada przez "jeden" dzień EP (i jak się okazuje nie od początku miesiąca) a następnie przechodzi na KPiR. Ponieważ takiego przypadku nie rozważaliśmy/przewidzieliśmy, toteż dla tego przypadku nie były czynione testy jak i implementacja zachowania programu zgodnie z takimi wymaganiami (bo ich nie było). Staramy się by program był doskonały i wykraczał naprzeciw wymaganiom jego użytkowników. Nie we wszystkich obszarach nam się to udaje. Niemniej, ponieważ poznaliśmy ten przypadek, to dołożymy starań by móc go zaadresować w przyszłości. Pisząc, że rozwinięcia programu w tym kierunku nie należy spodziewać się w najbliższych wersjach, nie było moim celem lekceważenie tego problemu. Po prostu, dynamika zmian prawnych w obecnym okresie, jak i wymóg ich bezwzględnego stosowania, powoduje iż nasi użytkownicy oczekują zaimplementowania tych zmian w pierwszej kolejności.

 

5 godzin temu, Magdalena Jordan napisał:

Nie jest to na dzień dzisiejszy autoryzowana ścieżka postępowania programu - będziemy ją analizować i poprawiać - cieszę sie, aczkolwiek ostatnio bardzo długo to trwa. My księgowi poświęcamy swój czas aby pomóc Państwu w dokonaniu istotnych zmian pokazując błędy po to byście Państwo je naprawiali.

Bardzo nam zależy na Pani uwagach i wdzięczny jestem za czas jaki Pani poświęca na lokalizację i identyfikację problemu czy błędu. To, po prostu, daje nam wiedzę gdzie jest problem i pozwala nam go rozwiązać. Rozwiążemy go, ale mając na uwadze dziejące się zmiany prawne i wysiłek jaki musimy ponieść na dostosowanie naszych programów w tym zakresie, czując odpowiedzialność względem Pani oczekiwań, powtórzę - nie w najbliższych wersjach.

 

5 godzin temu, Magdalena Jordan napisał:

Natomiast sam aspekt wystawiania, w podamy przez Panią scenariuszu, dwóch zaliczek na podatek różnych form księgowości zanotowaliśmy do realizacji w jednej z wersji programu.   - Proszę podać zatem rozwiazanie które pozwoli mi zaksiegować poprawnie tego klienta bez ręcznego wyliczania zaliczek.

Niestety, w takiej sytuacji, na dzień dzisiejszy (jak sama Pani zauważyła) taką zaliczkę należy wyliczyć "ręcznie". Program oferuje szereg pomocnych zestawień ułatwiających agregację tych danych do wyliczenia zaliczki, niemniej jak wspomniałem wartość przelewu na zaliczkę na podatek należy określić samodzielnie na podstawie zaewidencjonowanych danych w programie. My ze swojej strony postaramy się by wkrótce takie naliczanie było zautomatyzowane i niewymagające zbytniej interwencji użytkownika.    

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...