Skocz do zawartości

Kosztorys do usługi budowlaniej nie sumuje wartości, jak ustawić?

Polecane posty

Dodaje nową ofertę lub zamówienie w nexo pro, pobieram z kartoteki usługę budowlaną do dokumentu np. o wartości 1000 netto, do tej usługi dodaje kosztorys i towary, np. klamka 100zł i drzwi 2000zł całość razem 3100 netto a wartość dokumentu jest tylko 1000zł to wartość samej usługi, nie dodaje wartości materiałów z kosztorysu, jak to zrobić, aby sumowało? Nie działa sumowanie łącznej wartości usługa+ towary z kosztorysu, jak to ustawić?

ZAŁĄCZNIK.jpg

Link to postu

Czy dodaje Pan do dokumentu usługę, która w kartotece nie jest usługą materiałową i na dokumencie dodaje Pan do niej materiały? Jeśli tak to należy wejść w Kosztorys i w nim przeliczyć ceny, np. w poniższy sposób:

image.thumb.png.0969b477740968a0c9ef72ae32a3ef92.png
Natomiast jeśli chodzi o to, aby w cenie usługi na dokumencie mieć zawartą cenę materiałów z cennika i cenę usługi z cennika, to nie ma takiej możliwości.

Link to postu

Nie wiem czy dobrze zadałem pytanie, chodzi mi o to, aby przeprowadzić taki proces sprzedaży: Dodaje ZK w subiekcie, do dokumentu pobieram usługę budowlaną US (nie MT towar) na 1000zł, klikając drugim klawiszem myszy na tej usłudze klikam „Kosztorys” do kosztorysu dodaje klamkę za 100zł i drzwi za 2000zł, pozycje kosztorysu wyświetlają się na zielono, całość jest na 3100 netto, pozycje wyświetlają się na ekranie w pozycjach usługa 1000 i poniżej pozycje kosztorysu na zielono 100+2000 niby wszystko ok., ale wartość zamówienie to tylko wartość usługi (poz.1) nie wiem jak to zrobić, aby dokument był o wartości usługi + wartość kosztorysu. Chciałbym, aby proces sprzedaży z wykorzystaniem kosztorysu wyglądał tak:
- sprzedawca przyjmuje ZK tam usługa 1000zł + towary wykorzystane do usługi za 2100zł, razem 3100zł netto,
- sprzedawca wystawia fs zaliczkową cząstkową na 30% wartości np. 1030netto, na fakturze jest jedna pozycja usługa budowlana – wartość 3100 netto
- za miesiąc jak towar przyjeżdża, umawiamy montaż klient dopłaca, wystawiamy fs zaliczkową końcową, na fakturze jedna pozycja, usługa budowlana – wartość 3100 netto (faktura na wartość zaliczki 2070netto. Ważne ta faktura końcowa generuje WZke z towarów w kosztorysie.
Czy jest możliwe w nexo pro, aby tak zrobić? Jak to zrobić?
Podobno są 2 sposoby na wystawianie faktur usługowych z wykorzystaniem kosztorysu, testujemy od jakiegoś czasy nexo pro, chcemy przejść z GT, faktury usługowe to bardzo ważny temat, proszę wskazówki.
 

Edytowane przez Paweł Abramczyk
Link to postu
22 godziny temu, Paweł Abramczyk napisał:

nie wiem jak to zrobić, aby dokument był o wartości usługi + wartość kosztorysu

Niestety nie ma możliwości, aby cena usługi materiałowej była przeliczana jako suma ceny usługi z kartoteki i materiałów. Na ten moment nie planujemy również zmian w tym zakresie.

22 godziny temu, Paweł Abramczyk napisał:

- sprzedawca przyjmuje ZK tam usługa 1000zł + towary wykorzystane do usługi za 2100zł, razem 3100zł netto,

Dodanie ZK, wprowadzenie usługi z materiałami, w Pana scenariuszu - dodanie w kosztorysie materiałów - trzeba już przypilnować cen, ułatwieniem w Pana scenariuszu może być, np. ustalenie w cenniku odpowiednich cen netto materiałów oraz usługi, następnie w oknie kosztorysu ustawić Wyliczanie ceny netto usługi na podstawie cen materiałów skalkulowanych według ceny netto materiały przed rabatem oraz parametrów pozycji cennika dla usługi według zysku, następnie jako kwotę zysku wpisać cenę netto usługi i kliknąć Przelicz.

image.thumb.png.716ab411c2ef2d6fb11ad669b3896bda.png

Po przeliczeniu cena netto usługi ustawi się na sumę ceny netto materiałów + zysk.

image.thumb.png.ca67ee69b7a4cefbdbce6b9c6b9fca8d.png
Oczywiście można w kartotece jeszcze stworzyć Usługę z materiałami i w cenniku ustawić im cenę. W takim przypadku po dodaniu tej usługi na ZK od razu "wskoczą" też materiały, przy czym należy pamiętać, że jeśli zostanie zmieniona cena materiału na dokumencie, to cena usługi nie zostanie automatycznie przeliczona.

22 godziny temu, Paweł Abramczyk napisał:

- sprzedawca wystawia fs zaliczkową cząstkową na 30% wartości np. 1030netto, na fakturze jest jedna pozycja usługa budowlana – wartość 3100 netto

Realizacja ZK jako faktura sprzedaży zaliczkowa cząstkowa, na fakturze należy wprowadzić kwotę zaliczki (w widoku faktury zaliczkowej będą widoczne użyte materiały, na domyślnym wzorcu wydruku już nie) i wybrać formę płatności  zaliczki.

image.thumb.png.5e22655e712a398086950b043a10f0cf.png

image.thumb.png.a669b2a289b9abc909ea7b7c85b94cbc.png

23 godziny temu, Paweł Abramczyk napisał:

za miesiąc jak towar przyjeżdża, umawiamy montaż klient dopłaca, wystawiamy fs zaliczkową końcową, na fakturze jedna pozycja, usługa budowlana – wartość 3100 netto (faktura na wartość zaliczki 2070netto. Ważne ta faktura końcowa generuje WZke z towarów w kosztorysie.

Realizacja jako faktura sprzedaży zaliczkowa końcowa ze wskazaniem odpowiedniej formy płatności. Analogicznie jak dla faktury zaliczkowej - na wydruku tylko usługa, bez materiałów. Oczywiście tworzy się też autoWZ na materiały.

image.thumb.png.c4c14e017c80127e944c874cbeee4f04.png

image.thumb.png.3a7ee01cb3c6d3d1cf57965f1e4d8c09.png

 

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...

Podpinam się pod jeden z problemów tu opisanych, tzn: 

Cytat
  W dniu 17.12.2020 o 13:10, Paweł Abramczyk napisał:

nie wiem jak to zrobić, aby dokument był o wartości usługi + wartość kosztorysu

Niestety nie ma możliwości, aby cena usługi materiałowej była przeliczana jako suma ceny usługi z kartoteki i materiałów. Na ten moment nie planujemy również zmian w tym zakresie.

Też bardzo nam brakuje takiej opcji. Osobiście rozwiązuję to np. tak:

 

US Montaż stolarki otworowej

- MT Drzwi

- MT Klamka

- MT Montaż standardowy

 

gdzie montaż standardowy jest towarem który ma działać jak usługa - trzeba mu ustawić sztucznie stan magazynowy np. przez PW np. na 99999.

Wtedy wszystko będzie się dodawało w kosztorysie (CTRL-Y).

 

Sugestia do Insert: Możliwość podpinania pod materiały w usłudze innych usług lub opłat rozwiązałaby problem - nie trzeba by było obchodzić pod górkę jak powyżej. 

Link to postu

Ok

To może można jeszcze zapisać  -> ujemne ilości w kosztorysie, czyli np.

US Montaż stolarki otworowej

- MT Drzwi +1 szt. (w tę pozycję wliczona jest już klamka standardowa)

- MT Klamka standardowa -1 szt.

- MT Klamka premium +1 szt.

Często widzę takie coś na potwierdzeniach zamówień, byłoby fajnie (wygodniej) gdyby w Subiekcie też było 🙂 

Link to postu

Dziękuję Jarosław, działa, nie mogłem tego rozgryźć :),
Choć uważam że jest to rozwiązanie „kombinowane” i producent powinien coś takiego zrobić aby to się po prostu sumowało jak w Excelu. Szczególnie gdy "kupujemy" usługę u podwykonawcy i często po prostu ja re fakturujemy klientowi. Często sprzedawca pracuje na cenniku usługa 200, klamka 100, skrzydło 500 ościeżnica 200, nie ustala marży, czy narzutu na dokumencie/ofercie. Insert, pomyślcie o tym.

A jeszcze pytanie: jeżeli w taki sposób dokonujecie sprzedaży np. drzwi z montażem i na fakturze jest jedna pozycja usługa, robi się auto wzka przy końcowej fakturze, to czy jak zrobię korektę np. -1 szt drzwi to na korekcie będzie wartość tej zwracanej sztuki ? I też jedna pozycja usługa montażowa  -500zł ? I zrobi się auto Pzka?

Rozumiem że te faktury z jedną pozycją (usługa) normalnie na drukarce fiskalnej fiskalizujemy i na paragonie jest jedna pozycja?

Link to postu
W dniu 2.12.2021 o 16:31, Paweł Abramczyk napisał:

to czy jak zrobię korektę np. -1 szt drzwi to na korekcie będzie wartość tej zwracanej sztuki ? I też jedna pozycja usługa montażowa  -500zł ? I zrobi się auto Pzka?

Subiekt nexo PRO posiada dedykowaną funkcję do korygowania materiałów - trzeba zaznaczyć odpowiedni dokument, następnie kliknąć górne menu Korekta - Koryguj materiały

image.thumb.png.5614f21635446afc5e9134690fbfddf0.png

W kreatorze wpisać korektę materiału i przejść Dalej.

image.thumb.png.7e10857cb44e5ecbc43eb321607ae028.png

Program wyświetli informacje o wygenerowaniu KWZ, więc korygowany materiał wróci na magazyn.

image.thumb.png.87b6b6e27075f6e711499c388ea70337.png

 

 

Link to postu
W dniu 2.12.2021 o 16:31, Paweł Abramczyk napisał:

Dziękuję Jarosław, działa, nie mogłem tego rozgryźć :),
Choć uważam że jest to rozwiązanie „kombinowane” i producent powinien coś takiego zrobić aby to się po prostu sumowało jak w Excelu. Szczególnie gdy "kupujemy" usługę u podwykonawcy i często po prostu ja re fakturujemy klientowi. Często sprzedawca pracuje na cenniku usługa 200, klamka 100, skrzydło 500 ościeżnica 200, nie ustala marży, czy narzutu na dokumencie/ofercie. Insert, pomyślcie o tym.

A jeszcze pytanie: jeżeli w taki sposób dokonujecie sprzedaży np. drzwi z montażem i na fakturze jest jedna pozycja usługa, robi się auto wzka przy końcowej fakturze, to czy jak zrobię korektę np. -1 szt drzwi to na korekcie będzie wartość tej zwracanej sztuki ? I też jedna pozycja usługa montażowa  -500zł ? I zrobi się auto Pzka?

Rozumiem że te faktury z jedną pozycją (usługa) normalnie na drukarce fiskalnej fiskalizujemy i na paragonie jest jedna pozycja?

Cieszę się że pomogło 🙂

Co do producenta - chyba nie dadzą rady każdemu dogodzić  - jednemu pasuje że sumuje tylko materiały, inny potrzebuje sumować razem z pozycją nadrzędną, oczywiście mogłaby to być kolejna opcja do wyboru, itd... Osobiście uważam za przydatne że takie funkcje w ogóle pojawiają się w oprogramowaniu tej klasy, za relatywnie niewielkie pieniądze. Nawet jeśli trzeba trochę pokombinować żeby dostosować do własnego podwórka.

U nas w ogóle nie używamy kosztorysu do łączenia usługi z materiałami do niej - ale jako konfigurator produktu, więc z całkiem innej beczki.

Pozdrawiam

 

Link to postu

Jeszcze pytanie:
Wgrałem wersje 38, mam taki problem, w parametrach ofert, zmieniłem na stałe aby:
- X sumy cen materiałów skalkulowanych według: narzucone jest:
„Cena netto materiału przed rabatem”, Ja zamieniłem na „Cena netto materiału po rabacie”
po zapisaniu tych ustawień/zmiany, wraca ustawienie narzucone czyli: „Cena netto materiału przed rabatem”jak to ustawić na stałe?
- Ta kropka Sumy: „O” zapamiętuje się, Wg marzy 0,00% też się zapamiętuje, a cena netto…. wraca do narzuconych pierwotnych ustawień.
Może to w innym miejscu trzeba ustawić?


obraz.png.c671ba00da55250ed7f1419f95fce413.png

 

obraz.png.72caccf48bfe9cf7ee2bfee2a61bb15e.png

Link to postu
  • 1 rok później...

Witam.

Mam do Was prawdopodobnie banalne pytanie. Właśnie wypróbowuję opcję KOSZTORYSU. Nigdy nie mieliśmy potrzeby stosowania tej funkcji.

Dlaczego podczas wyliczania ceny usługi dla klienta wraz z materiałami są one przedstawiane z ceną 0 zł oraz nieopodatkowane Vatem?

Jeżeli mamy np. usługę polegającą na montażu okna lub drzwi to oprócz samych drzwi potrzebne są jeszcze kołki, pianka montażowa itd. Czy nie powinno się pokazać klientowi całości kosztów? Tak tylko pytam, bo na razie jestem lajkonikiem...

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...