Skocz do zawartości

Błąd przy wystawieniu faktury VAT zaliczkowej.

Polecane posty

Witam,

klient prowadzący handel na terenie kraju chce wystawić fakturę Vat zaliczkową w walucie  Euro z dokumentu ZK. Zamówienie zostało opłacone przelewem w 100%, faktura zaliczkowa VAT wystawiana jest w walucie euro i ze względu na rodzaj towaru i kwotę faktury objęta jest mechanizmem podzielonej płatności. Po wybraniu zrealizuj jako - Faktura Vat zaliczkowa, ustawieniu metody płatności na zapłacono przelewem, przy próbie wystawieniu dokumentu pokazuje się błąd "Nie można utworzyć operacji bankowej PP w walucie innej niż PLN"

 

Z czego wynika problem?

Link to postu

Odpowiedź znajduje się w zacytowanym przez Pana komunikacie programu, innymi słowy mechanizm podzielonej płatności dotyczy tylko i wyłącznie transakcji w PLN, proszę zapoznać się z obowiązującymi przepisami i/lub dokładnie opisać transakcję. Nadmienię, że program nie pozwalają utworzyć więcej niż jednego rozrachunku do dokumentu na przykład na potrzeby zaewidencjonowania netto w walucie i VAT'u w PLN.

Link to postu
46 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Odpowiedź znajduje się w zacytowanym przez Pana komunikacie programu, innymi słowy mechanizm podzielonej płatności dotyczy tylko i wyłącznie transakcji w PLN, proszę zapoznać się z obowiązującymi przepisami i/lub dokładnie opisać transakcję. Nadmienię, że program nie pozwalają utworzyć więcej niż jednego rozrachunku do dokumentu na przykład na potrzeby zaewidencjonowania netto w walucie i VAT'u w PLN.

Dziękuję za informację. Pozostaje pytanie dlaczego błąd nie pojawia się jeśli klient wystawia fakturę sprzedaży VAT (nie zaliczkową) w walucie Euro z PP, lub fakturę VAT zaliczkową w Euro z PP ale zaznacza metodę płatności przelew. 

Jak pisałem błąd pojawia się Jedynie przy fakturze zaliczkowej VAT z rozliczoną płatnością przelewem.

Link to postu
7 godzin temu, Użytkownik user napisał:

Pozostaje pytanie dlaczego błąd nie pojawia się jeśli klient wystawia fakturę sprzedaży VAT (nie zaliczkową) w walucie Euro z PP, lub fakturę VAT zaliczkową w Euro z PP ale zaznacza metodę płatności przelew. 

Jak pisałem błąd pojawia się Jedynie przy fakturze zaliczkowej VAT z rozliczoną płatnością przelewem.

Podejrzewam, że jak wielu użytkowników myli Pan formy płatności - zapłacono przelewem z kredytem kupieckim - kredyt kupiecki to nie "przelew", to płatność odroczona, płatność może zostać zrealizowana przelewem bankowym, gotówką lub kartą... Ogólnie nie potwierdzam, FS zachowuje się identycznie, proszę sprawdzić raz jeszcze lub pokazać to o czym Pan napisał.

Link to postu

Błąd zostal spowodowany przez złą formę dokumentu wybranego przez klienta. Powinien wystawić końcowy dokument sprzedaży a nie zaliczkowy. Okazało się że kontrahent zapłacił już całość za towar, towar jest na magazynie dostawcy, pozostawała jedynie kwestia dostarczenia go w partiach dlatego klient uparł się na dokument zaliczkowy.

Dziękuję za wszystkie informacje.

Edytowane przez Użytkownik user
Link to postu

Szkoda, że nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie - ciągle nie wiadomo jak klient zapłacił :( Jak pisałem wcześniej nie ważne jaki dokument zostanie wystawiony, w każdym przypadku nie jest możliwe utworzenie operacji bankowej w walucie o rodzaju podzielona płatność, więc inny typ dokumentu niczego nie zmienia / nie jest rozwiązaniem. 

Link to postu
14 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Szkoda, że nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie - ciągle nie wiadomo jak klient zapłacił :( Jak pisałem wcześniej nie ważne jaki dokument zostanie wystawiony, w każdym przypadku nie jest możliwe utworzenie operacji bankowej w walucie o rodzaju podzielona płatność, więc inny typ dokumentu niczego nie zmienia / nie jest rozwiązaniem. 

 

Edytowane przez MARTA WOŹNIAK
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.12.2020 o 13:55, Daniel Kozłowski napisał:

Odpowiedź znajduje się w zacytowanym przez Pana komunikacie programu, innymi słowy mechanizm podzielonej płatności dotyczy tylko i wyłącznie transakcji w PLN, proszę zapoznać się z obowiązującymi przepisami i/lub dokładnie opisać transakcję. Nadmienię, że program nie pozwalają utworzyć więcej niż jednego rozrachunku do dokumentu na przykład na potrzeby zaewidencjonowania netto w walucie i VAT'u w PLN.

Obowiązujące przepisy jak najbardziej pozwalają na rozliczanie w walucie obcej transakcji split. Niestety Subiekt GT nie umożliwia wystawiania faktur zaliczkowych w walucie, gdy mamy oznaczenie PP. 

Jedynym wyjściem, które w tej chwili widzę, jest wystawienie/przerobienie zamówienia od klienta z € na PLN i realizowanie faktur zaliczkowych na kwoty przeliczone na PLN, z odpowiednim opisem. I tu będzie kolejny problem, mianowicie różnice kursowe, które wyjdą w momencie faktury końcowej.

A może jest jakaś inna opcja? Ktoś coś?

 

Link to postu
4 godziny temu, Monika Ł napisał:

Obowiązujące przepisy jak najbardziej pozwalają na rozliczanie w walucie obcej transakcji split.

Tak, ale żaden bank nie wykona przelewu Split Payment w walucie. W takiej sytuacji należy wykonać dwa przelewy: zwykły w walucie na netto i podzielony w PLN na kwotę VAT (kwota VAT równa wartości przelewu).

W Subiekcie należy również odpowiednio odwzorować te operacje bankowe na odpowiednich rachunkach bankowych (walutowym, PLN i VAT).

Problemem natomiast jest to, że wystawiając fakturę zaliczkową nie można podłączyć przedpłaty w innej walucie niż waluta dokumentu (czyli przedpłaty VATu w PLN do faktury zaliczkowej w EUR). Zdaje się, że jedyne obejście, to wystawienie dokumentu na kredyt kupiecki (z odpowiednio przeliczoną wartością w walucie, a  następnie rozliczenie przez skojarzenie z dodanymi wcześniej spłatami.

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 2 miesiące temu...
W dniu 29.12.2020 o 13:55, Daniel Kozłowski napisał:

Odpowiedź znajduje się w zacytowanym przez Pana komunikacie programu, innymi słowy mechanizm podzielonej płatności dotyczy tylko i wyłącznie transakcji w PLN, proszę zapoznać się z obowiązującymi przepisami i/lub dokładnie opisać transakcję. Nadmienię, że program nie pozwalają utworzyć więcej niż jednego rozrachunku do dokumentu na przykład na potrzeby zaewidencjonowania netto w walucie i VAT'u w PLN.

Nie słyszałem aby transakcje PP były wyłącznie w PLN. Jeśli program pozwala na rozliczenie fakturą normalną transakcji PP, to dlaczego nie zaliczkowa?

Link to postu
11 minut temu, Waldemar Stachnik napisał:

Nie słyszałem aby transakcje PP były wyłącznie w PLN.

Cóż mogę powiedzieć, jak widać jeszcze wiele przed Panem.

 

11 minut temu, Waldemar Stachnik napisał:

Jeśli program pozwala na rozliczenie fakturą normalną transakcji PP, to dlaczego nie zaliczkowa?

Niestety nie rozumiem pytania - proszę posługiwać się nomenklaturą programów Insertu, zrzutami ekranu, zamiast skrótami myślowymi niezrozumiałymi dla innych.

 

ps.

Odpowiedź sugeruje, że nie przeczytał Pan całego wątku.

 

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...