Skocz do zawartości

[Archiwalne] Zmiany w Bibliotece załączników (opublikowane w wersji 40)

Polecane posty

W wersji 33.0.0 we wszystkich programach linii InsERT nexo udostępniliśmy w Laboratorium nową wersję "Biblioteki załączników". Z punktu widzenia użytkownika nowa Biblioteka zawiera niewielkie poprawki, jednak zaszły tam istotne zmiany w modelu danych i sferycznym API, dlatego bardzo zachęcam do zapoznania się z tymi zmianami, zwłaszcza wszystkich twórców rozwiązań własnych.

 

1. Co się zmieniło? 
W starej wersji Biblioteki jeden załącznik był powiązany z dokładnie jednym obiektem w programie nexo. Jeśli użytkownik chciał powiązać ten załącznik z innym obiektem, to musiał go dodać drugi raz. To prowadziło do powstawania duplikatów, które niepotrzebnie zajmowały miejsce w bazie danych. Jeśli użytkownicy edytowali załączniki, to te duplikaty mogły się potem różnić, co było dodatkową niedogodnością. 

 

W nowej wersji Biblioteki jeden załącznik może być powiązany z wieloma obiektami w programie i ma w bazie tylko jeden egzemplarz. Nie można dodać do Biblioteki załącznika o takiej samej nazwie, rozszerzeniu i zawartości. W widoku "Biblioteka załączników" można wylistować wszystkie obiekty podłączone do danego załącznika, a także odłączyć - niektóre z nich lub od razu wszystkie. 

 

Na poziomie sferycznego API wprowadziliśmy następujace zmiany: 
* dotychczasowe interfejsy związane z obsługą Biblioteki, IObiektBibliotekiDokumentow, IObiektyBibliotekiDokumentow oraz IObiektyBibliotekiDokumentowDane, zostały oznaczone jako Obsolete,
* udostępniliśmy nowy interfejs do obsługi Biblioteki, IBibliotekaZalacznikow, który na razie współpracuje z obiema wersjami Biblioteki.

 

2. Kiedy nowa Biblioteka będzie dostępna poza Laboratorium i co się stanie ze starą Biblioteką?
Planujemy, że w wersji 36.0.0 przeprowadzimy u wszystkich użytkowników automatyczną migrację na nową wersję Biblioteki. Opcja zmiany wersji Biblioteki zniknie z Laboratorium. Związane ze starą Biblioteką elementy API zostaną usunięte. 
Być może nastąpi to później, ale na pewno nie wcześniej. 

 

3. Jak włączyć nową Bibliotekę?
Aby włączyć nową Bibliotekę, należy wcisnąć Ctrl+Spacja+XX, zaakceptować regulamin Laboratorium i kliknąć "Włącz" w sekcji "Nowa biblioteka załączników". Następnie należy się przelogować lub uruchomić nexo ponownie. Przed włączeniem Biblioteki zalecamy zrobienie kopii zapasowej. 

 

4. Mam rozwiązanie własne korzystające z Biblioteki. Co muszę zrobić? 
W rozwiązaniach własnych w miejscach, gdzie używane są typy związane ze starą Biblioteką (takie jak IObiektBibliotekiDokumentow, IObiektyBibliotekiDokumentow, IObiektyBibliotekiDokumentowDane, ObiektBibliotekiDokumentow), należy zamiast nich użyć typu IBibliotekaZalacznikow i innych, takich jak IZalacznikWBibliotece czy IObiektPowiazanyZZalacznikiem. 

 

Interfejs IBibliotekaZalacznikow współpracuje z obiema wersjami Biblioteki. To oznacza, że jeśli w danej bazie nie włączono jeszcze nowej Biblioteki, to rozwiązanie własne i tak może zostać zaktualizowane tak, żeby korzystać z nowego interfejsu. Po zaktualizowaniu rozwiązania własnego można włączyć nową Bibliotekę w Laboratorium albo poczekać na aktualizację nexo, która sama zmieni wersję Biblioteki. IBibliotekaZalacznikow wykryje tę zmianę i dostosuje do niej swoje działanie. 

 

Przykłady użycia nowych interfejsów można znaleźć w pomocy do Sfery od wersji 33.0.1. 

Edytowane przez Katarzyna Rozmarynowska
  • Lubię to 1
Link to postu
  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.01.2021 o 10:23, Katarzyna Rozmarynowska napisał:

Nie można dodać do Biblioteki załącznika o takiej samej nazwie, rozszerzeniu i zawartości.

Tak jeszcze dyskutowaliśmy z kolegą i naszła nas pewna wątpliwość - co stanie się z załącznikami, które według tych kryteriów są zdublowane?

I uzupełniająco, skoro pokrywać musi się nazwa, rozszerzenie i "zawartość", to rozumiem, że sprawdzacie checksum, i np. może się pojawiać wielokrotnie załącznik "fs.pdf", pod warunkiem, że każdy zawiera co innego?

Link to postu

 

1 godzinę temu, Radomił Ząbik napisał:

Tak jeszcze dyskutowaliśmy z kolegą i naszła nas pewna wątpliwość - co stanie się z załącznikami, które według tych kryteriów są zdublowane?

I uzupełniająco, skoro pokrywać musi się nazwa, rozszerzenie i "zawartość", to rozumiem, że sprawdzacie checksum, i np. może się pojawiać wielokrotnie załącznik "fs.pdf", pod warunkiem, że każdy zawiera co innego?

To zależy od okoliczności.

 

Jeśli ma Pan takie załączniki w bibliotece i włącza Pan migrację do nowej wersji, to może Pan wybrać, czy duplikaty mają być scalone do jednego załącznika czy też przeniesione do nowej biblioteki ze zmienionymi nazwami, które są generowane automatycznie. Jeśli przed migracją było 10 plików "readme.txt" o identycznej zawartości, to po migracji w pierwszym wypadku (scalenie) będzie jeden plik "readme.txt", a drugim (zmiana nazw) będzie 10 plików o nazwach "readme_000001.txt", "readme_000002.txt" i tak dalej. Jeśli pliki przed migracją miały takie same nazwy i rozszerzenia, ale różne zawartości, a wybrano opcję scalenia, to i tak nie zostaną scalone, ze względu właśnie na różnice w zawartości. W takiej sytuacji zostaną przeniesione do nowej biblioteki pod nową nazwą. 

 

Po przejściu na nową bibliotekę będzie to wyglądało tak, że przy dodawaniu nowego załącznika sprawdzamy, czy ma on unikalną nazwę i rozszerzenie. Jeśli nie jest, to program zapyta, czy powinien nadpisać istniejący załącznik czy dodać nowy załącznik pod jakąś inną nazwą. Zawartość nie jest tu brana pod uwagę, więc nie można dodać dwóch plików "fs.pdf" różniących się zawartością. 

 

Link to postu

A to taki nie był cel tego rozwiązania? 🤨 Wydaje mi się, że jak już w końcu jest silnik, to transferowanie załączników w procesie np. OE/ZK/FS, gdzie poza rekordami bazy, nie dubluje już plików, jest niemal oczywiste. Albo chociaż jakiś zespolony podgląd na liście kolejnych dokumentów, pokazujący załączniki z poprzedzających dokumentów.

No ok, a chociaż Sferycznie będzie możliwość nadrobienia stosunkowo ważnej funkcjonalności, której nie ma w GUI - w sensie, czy będzie wsparcie dla Sfery w podpinaniu wielu obiektów, do załącznika, od momentu wdrożenia.

Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na [Archiwalne] Zmiany w Bibliotece załączników (opublikowane w wersji 40)
  • Piotr Kolasa odpiął i locked ten temat
Użytkownik forum
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...