Skocz do zawartości

Zmiana walut na dokumentach ZK, FL, FS

Polecane posty

Przedstawię sposób realizacji sprzedaży u nas, a poniżej poszczególne kroki. Klient otrzymuje od nas ofertę w EUR i finalnie jest wystawiana faktura zaliczkowa końcowa w PLN według kursu CITI banku z dnia dostawy. Po drodze dochodzi kwestia wpłaty zaliczki w PLN i wystawienia faktury zaliczkowej cząstkowej do tego. Próbuję przeprowadzić prawidłowo tą transakcję z wystawianiem poszczególnych dokumentów w Nexo Pro

 

- Zamówienie od klienta ZK wystawiane w EUR, wymagana minimalna wpłata zaliczki w PLN. Tu bez problemu na wzorcu wydruku ustawiłem przeliczanie minimalnej wymaganej wpłaty w EUR na PLN.

image.png.f9ba84684d1e8b5fa98c7db41097f55d.png

- Otrzymujemy zaliczkę przelewem w PLN (20 PLN), tworzymy dokument BP wpłata bankowa, chcielibyśmy teraz rozliczyć i wystawić do tego fakturę zaliczkową cząstkową, tutaj zaczynają się schody, ponieważ nie mogę zmienić w dokumencie FL waluty na PLN, tak aby dokument został przeliczony i rozliczona zaliczka. Co ciekawe raz mi się to udało, ale nie wiem jak :) 

image.png.f7b8fa4ddbaa73c01b96342d8a291d32.png

image.png.400decbb57f80b355216b082e9cce580.png

- w zasadzie nie jestem w stanie przejść dalej do wystawienia faktury zaliczkowej końcowej, ale spróbuję przedstawić dalszą część problemu w sytuacji kiedy transakcja odbywa się bez zaliczki od razu możemy wystawić FS fakturę VAT sprzedaży. W jaki sposób mogę przeliczyć ceny na dokumencie według własnego kursu podanego ręcznie. W przypadku FS mogę zmienić walutę na PLN, ale niestety i zaznaczyć opcję przeliczenia pozycji na dokumencie, niestety nie mogę podać własnego kursu.

 

image.png.4e28f8a6469f4da5ff1e86a63bc4ef91.png

Finał, jest taki, że pozycje, przeliczają się, ale po kursie i nawet nie wiem jakim, bo nie jest nigdzie wskazany.

image.png.0db79c4f94e6e1a166f4750d9aaa0dc6.png

Dziękuję za góry za pomoc, mam nadzieję, że dobrze opisałem mój problem.

 

 

image.png

Link to postu
14 godzin temu, Bartłomiej W napisał:

- Otrzymujemy zaliczkę przelewem w PLN (20 PLN), tworzymy dokument BP wpłata bankowa, chcielibyśmy teraz rozliczyć i wystawić do tego fakturę zaliczkową cząstkową, tutaj zaczynają się schody, ponieważ nie mogę zmienić w dokumencie FL waluty na PLN, tak aby dokument został przeliczony i rozliczona zaliczka. Co ciekawe raz mi się to udało, ale nie wiem jak :) 

 

Prawdopodobnie zmienił Pan parametr Blokuj pozycje zaliczkowe w konfiguracji typy dokumentów. Gdy jest wyłączony, to wtedy można zmieniać walutę.

image.png.ed5431213f2ead3f4e4418e4ae96777d.png

14 godzin temu, Bartłomiej W napisał:

W jaki sposób mogę przeliczyć ceny na dokumencie według własnego kursu podanego ręcznie. W przypadku FS mogę zmienić walutę na PLN, ale niestety i zaznaczyć opcję przeliczenia pozycji na dokumencie, niestety nie mogę podać własnego kursu.

Podstawowe pytanie dotyczy tego, co chce Pan przeliczać - ma Pan dokument w walucie PLN, cennik w walucie PLN.

Jeżeli miałby Pan cennik w walucie EUR, to pojawiłby się kurs i mógłby Pan zacząć przeliczać, ale aktualnie nie ma niestety czego przeliczać.

Link to postu

Niestety utknąłem dalej.

Cena sprzedaży na zamówieniu jest wpisywana ręcznie 20 EUR netto. W momencie kiedy chcę wystawić fakturę zaliczkową cząstkową dokonuję zamiany na PLN i przeliczam po kursie zadanym z Banku (inny niż NBP) natomiast program zaciąga cenę z cenników: głównych, dodatkowych, ostatnia cena sprzedaży, gdzie jest ona inna niż 20 EUR. Tym sposobem cena produktu 20 EUR jest nadpisywana cenami z cennika i tylko takim sposobem . Co powinienem zaznaczyć, aby dokument przeliczał się na podstawie ceny w zamówieniu.

Dodatkowe pytanie, zaznaczyłem we wzorcu wydruku pokaż kurs, niestety kurs wyświetla się 0,0000. i jedynie PLN = PLN

image.png.800358536eb76e821c9bd65755d91984.png

image.png.9ed62d5ca95e1e71a487ff1c1adb4410.png

image.png.4e9a240ef8158667d6249d4a291a19cc.png

 

Edytowane przez Bartłomiej W
Link to postu

Na fakturze zaliczkowej proszę:

1. Wejść w okno sposobu wyliczania dokumentu i zmienić kurs dokumentu.

2. Zamknąć okno. 

3. Ponownie wejść w okno sposobu wyliczania dokumentu i tym razem zmienić walutę.

Wówczas dokument przewalutuje się po kursie wcześniej wprowadzonym. Niestety w trakcie przewalutowania kurs ten jest zapominany, bo kursu na dokumentach w PLN program nie zapamiętuje. Nie ma więc możliwości na późniejsze pokazanie tego kursu, czy to w dokumencie, czy na wydruku.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję. Faktycznie trzeba to robić na dwa razy.

Natomiast w kwestii zapamiętywania kursu: codziennie rano do programu jest wprowadzana tabela kursu z banku CITI. Czy takiego kursu też nie zapamiętuje program. Jeśli jest to dla niego "zapamiętywane" to jakie powinno być odwołanie we wzorcu wydruku, aby zaciągnąć ten kurs?

image.png.3f858b0254c0c1f8040713b2e63236fd.png

 

Link to postu

Nie testowaliśmy takiego rozwiązania, ale można spróbować stworzyć zewnętrzne źródło danych SQL i pobierać kurs z danej tabeli kursów, np. na dzień wystawienia dokumentu, przeddzień wystawienia dokumentu lub według dowolnych reguł, które użytkownik ma na myśli.

W dniu 1.02.2021 o 11:21, Jacek Magiera napisał:

Niestety w trakcie przewalutowania kurs ten jest zapominany, bo kursu na dokumentach w PLN program nie zapamiętuje. Nie ma więc możliwości na późniejsze pokazanie tego kursu, czy to w dokumencie, czy na wydruku.

Tak jak zostało wyżej napisane, zapamiętywania kursu nie ma, więc należy samemu pobrać taki kurs, jaki będzie potrzebny. Warto zerknąć w typy dokumentów i tam w konfiguracji jest informacja, według jakiej daty wyznaczany jest kurs do przewalutowania ceny z cennika w obcej walucie.

image.png.2fcf49e695808c3c0fceedff019352eb.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...