Skocz do zawartości

Księgowanie zakupu usług z UE. Odwrotne obciążenie.

Polecane posty

Dzień dobry

Czy ktoś mógłby mi pomóc w takim temacie ?

Mam fakturę z Niemiec na zakup usług z adnotacją Odwrotne obciążenie. VAT 0%. Jako nabywca powinienem sobie ten VAT naliczyć i go odprowadzić. Jako płatnik VAT mam również możliwość odliczenia sobie tego zapłaconego VAT.

Obydwa zapisy powinny mi się znaleźć w rejestrach zarówno zakupu jak i sprzedaży VAT. Pomijam kwestię dekretacji.

Rejestruję dokument do rejestru zakupu wybierając Odwrotne obciążenie - zakup w a transakcji VAT podpowiada mi się Odwrotne obciążenie - zakup ( OOz ).

Powstaje automatyczny zapis w rejestrze sprzedaży jako OOs. Natomiast po wygenerowaniu JPK-V7 w części "SprzedażWiersz" zapis tej transakcji zawiera tylko dane kontrahenta a brak jest kwot netto i VAT co skutkuje tym, że nie nalicza mi tego VAT poprawnie.

Co ja robię nie tak jak należy, że  mam taką sytuację ?

 

Pozdrawiam.

Link to postu

Odpowiedź padła w pytaniu - należy samemu wyliczyć i wprowadzić do dokument VAT ten VAT, który ma trafić do deklaracji - program w tym miejscu nie ma przecież powiązania z fakturami zakupu w rozumieniu pozycji dokumentu z wartością i stawką VAT, aby mógł go sam wyliczyć.

 

Zamiast zapisów powiązanych można też korzystać z faktur wewnętrznych, które naliczają VAT według krajowej stawki VAT towaru, a te z kolei można wystawić na podstawie faktury zakupu z Subiekta jeśli jest wykorzystywany.

Link to postu
Godzinę temu, Daniel Kozłowski napisał:

należy samemu wyliczyć i wprowadzić do dokument VAT ten VAT, który ma trafić do deklaracji

Nie bardzo wiem jak to zrobić ? i nie do końca rozumiem.

Program automatycznie tworzy zapis w rejestrze VAT sprzedaży na podstawie zapisu w rejestrze VAT zakupu. W rejestrze VAT sprzedaży mam wszystkie informacje niezbędne do umieszczenia zapisu zarówno w części deklaracyjnej jak i w sekcji "SprzedażWiersz" - dane kontrahenta, rodzaj transakcji VAT, wartości operacji. Próbuję to zrozumieć i nie umiem sobie z tym poradzić. Szukam rozwiązania na witrynie Insertu i też nie umiem znaleźć. ?

Czy mógłbym jakiś link poprosić, gdzie mógłbym to sobie prześledzić krok po kroku ?

Wprowadziłem ręcznie do JPK-V7 wszystkie zapisy, ale teraz mam niezgodność JPK-V7 z rejestrem sprzedaży VAT za okres. ?

 

Edytowane przez Barbara Kornatowska
Dodatkowe informacje.
Link to postu
5 godzin temu, Barbara Kornatowska napisał:

Nie bardzo wiem jak to zrobić ? i nie do końca rozumiem.

Program automatycznie tworzy zapis w rejestrze VAT sprzedaży na podstawie zapisu w rejestrze VAT zakupu. W rejestrze VAT sprzedaży mam wszystkie informacje niezbędne do umieszczenia zapisu zarówno w części deklaracyjnej jak i w sekcji "SprzedażWiersz" - dane kontrahenta, rodzaj transakcji VAT, wartości operacji. Próbuję to zrozumieć i nie umiem sobie z tym poradzić.

Jaką wartość VAT mają wprowadzone dokumenty ?

Link to postu
10 godzin temu, Barbara Kornatowska napisał:

(...)

Rejestruję dokument do rejestru zakupu wybierając Odwrotne obciążenie - zakup w a transakcji VAT podpowiada mi się Odwrotne obciążenie - zakup ( OOz ).

Powstaje automatyczny zapis w rejestrze sprzedaży jako OOs.

(...)

Co ja robię nie tak jak należy, że  mam taką sytuację ?

Transakcje OOz i OOs stosowane był w obrocie krajowym i obecnie nie są już używane. Proszę spróbować na transakcji "import usług - IMU" i włączyć poniżej "VAT rozliczany przez usługobiorcę".

 

Polecam: VAT_7.pdf (insert.com.pl)

  • Lubię to 2
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...