Skocz do zawartości

Zlecanie usług - Subiekt nexo

Polecane posty

Dzień dobry, 

 

jesteśmy firmą usługową. Od klienta otrzymujemy dokumentacje, następnie kupujemy materiał, obrabiamy oraz wysyłamy do malowania.

Do tej pory wszystkie te operacje odbywały się przy użyciu ręcznych dokumentów, ale już czas przejść do XXI wieku i zacząć wykorzystywać Subiekta do tych czynności. 

 

Mamy towar o symbolu ABC (zapisany w subiekcie jako TOWAR), na który:

1) kupujemy materiał - wielką płytę sklejkę (kupujemy to na m2),

2) dodajemy naszą obróbkę - usługę

3) wysyłamy do kooperacji do malowania. 

 

Produkcja odbywa się w ten sposób, że:

1) Wpisujemy ZK, a następnie na podstawie braków magazynowych drukujemy dokumentację i wydajemy na produkcję (dodatek do Subiekta Nexo)

2) Pracownik pobiera materiał z magazynu materiałowego (Na razie bez dokumentu docelowo planujemy, aby pobierał przez RW)

3) Wykonujemy usługę obróbki płyty

4) Magazyn pakuje detale, wypisuje ręczne WZ na powierzoną ilość detalu ABC i wysyła do malarni.

5) Detale przychodzą z dokumentem WZ od malarni, a magazyn przyjmuje kompletny już towar (obrobiony + pomalowany) za pomocą dokumentu Subiekta PW na magazyn. 

O ile zamawianie sklejki czy materiału jest stosunkowo proste dlatego, że cena jest podana w m2 czy kg i mogę zrealizować to jako zamówienie do dostawcy -> Przyjęcie wewnętrzne -> Faktura Zakupu, to wydanie towaru do usługi malowania, na którą mamy ustalą cenę za sztukę nie jest już takie proste.

Czy najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie usługi malowanie_ABC i zlecanie tego przy pomocy zamówienia do klienta? W tym momencie magazyn będzie mógł oznaczyć zamówienie do dostawcy jako zrealizowane, ale towar nie zostanie przyjęty automatycznie do magazynu.

Bardzo proszę o radę w jaki sposób Państwo realizujecie takie operację.

Edytowane przez Michał M
Link to postu

Kooperacja nie jest łatwym tematem, a w NEXO nie ma jakieś łatwej drogi na wsparcie tego. "My" stosujemy własne rozwiązanie sferyczne, które po części automatyzuje te kwestie i tak:

- asortyment, który ma mieć wykonywaną jakąś czynność u kooperanta, otrzymuje indeks pomocniczy, na konkretną usługę. Nie jest to konieczne, można lecieć na jednym indeksie, jak są osobne pod każdy asortyment, to łatwiej analizować koszty, ale jak się ma mocno zmienną produkcję, to wiadomo, że będzie ich za dużo

- tworzymy ZD do kooperanta na indeks usługi

- wydajemy towar do kooperanta, ale poprzez RW z dopisanym odbiorcą

- po powrocie od kooperanta, tworzymy PZ na usługę oraz PW na odpowiedni asortyment (z powiększeniem kosztów z RW o koszt usługi).

Oczywiście to jakieś nakierowanie na możliwą drogę. Wszystko zależy od waszych wewnętrznych warunków, także księgowania. Wiadomo, że ręcznie wymagało by to jakiegoś nakładu pracy, ale jest to do ogarnięcia, skoro wyszliście dopiero z papierów, to nie będzie chyba tego aż tak drastycznie dużo :)

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...