Skocz do zawartości

Jak zrobić własne etykiety adresowe?

Polecane posty

Wiele osób o to pyta i czeka od dłuższego czasu na wskazówki jak zrobić etykiety o rozmiarze, którego w Sello nie ma... stąd mały tutorial, jak to zrobić we własnym zakresie i bezboleśnie :)

 

Po pierwsze, skorzystamy z powielania istniejącego szablonu, bo tak będzie prościej. Administracja->Słowniki->Wydruki, wybieramy opcję powiel na istniejącej etykiecie podobnego typu. Zmieniamy nazwę na nową, np Etykieta adresowa (2x4).

1.png.5aca2b7aa5a43481f5263cb36c302fca.png

 

Następnie klikamy OK. Nie edytujemy jeszcze wzorca, najpierw musi się powielić i zapisać w bazie. Na liście jest teraz powielony wzorzec o nowej nazwie, otwieramy go zatem ponownie i wybieramy opcję Otwórz edytor wydruków. Po chwili pojawi się edytor, poniżej wycinek przedstawiający szablon etykiety.

 

2.png.f49e5e737199b13c72f83ccebd85c930.png

 

Jeśli spojrzymy na prawą stronę edytora w okienko Eksplorator i rozwiniemy listę, pojawi się takie oto drzewo obiektów.

 

3.png.8d8124c4a35af293d9fbd962f0d1ab83.png

xtraReport1 - nazwa całego raportu (wydruku), tu można ustawić między innymi wielkość kartki (np A4)

Detail - sekcja w raporcie, która definiuje co dokładnie powinno być drukowane dla pojedynczego obiektu, w tym przypadku dla pojedynczej paczki. Tu można ustalić ile kolumn ma wydruk (do tego wrócę za chwilę), jaka jest wysokość oraz szerokość pojedynczej etykiety.

xrPanelPlaceHolder - jest to specjalny niewidoczny (pusty) element dodany na potrzeby realizacji pomijania określonej liczny etykiet przy drukowaniu

xrPanel1 - to jest już panel, który wewnątrz zawiera to co faktycznie stanowi zawartość etykiety. W skrypcie OnBeforePrint (wywoływanym przed drukowaniem) zawiera on kod, który faktycznie wyświetla lub nie puste etykiety które należy pominąć. Wersja silnika raportów użyta w Sello potrafi pomijać elementy, ale i tak zaczynała je drukować od pierwszego miejsca, stąd takie rozwiązanie :)

xrLabel1..6 - to już są elementy wyświetlające dane

 

Etykieta 2x8 jaką mamy zamiar zrobić jest większa niż ta którą przerabiamy. Jej rozmiar to przykładowo 105 x 74.2mm i zamiast 3 kolumn, ma 2.

 

rozpoczynamy zatem od powiększenia obszaru roboczego etykiety, czyli Detail. Najlepiej w tym celu wybrać ten element w oknie Eksploratora, następnie pod spodem w oknie Właściwości odszukać wysokość (Height) i wpisać tam wysokość nowej etykiety w dziesiętnych częściach milimetra. Czyli 74.2 mm to będzie x10 = 742. Po zatwierdzeniu obszar Detail powinien się rozciągnąć w dół wg strzałki.

 

4.png.7b99de5a5de8dc5d432ed0e94450116a.png

 

Następnie klikamy w Eksploratorze na kolejny element w drzewie, czyli xrPanelPlaceHolder. Zmieniamy mu wysokość na cały rozmiar sekcji Detail, czyli na 742. Zaznaczony prostokąt powinien się rozciągnąć wg strzałki. Można to oczywiście zrobić ręcznie rozciągając zaznaczony prostokąt przy pomocy myszki ciągnąc za białe kwadraciki - oczywiście jeśli nie jest wymagana precyzja co do dziesiątych części milimetra :)

 

5.png.820c3bdcb5332449cbcbda3252266a1b.png

 

Podobnie postępujemy z kolejnymi elementami, czyli xrPanel1. Można go śmiało ręcznie przeciągnąć, ponieważ zawiera on tylko ramkę wokół etykiety.

 

Istotna rzecz, zmiana szerokości i liczby kolumn. Wybrać należy element Detail, w jego właściwościach odszukujemy Multi-Column Options i ustawiamy tam kolumny (column count)2, i szerokość (column width) kolumny 105 x10 = 1050. Dodatkowo, jeśli zachodzi taka potrzeba można ustalić odległości między kolumnami (Column spacing), jednak tu wystarczy odpowiednio ustawić ramkę xrPanel1.

 

6.png.2da22d2aa97753a9e14305c31e104d1e.png

 

Podobnie jak poprzednio trzeba dopasować wszystkie kolejne elementy do obszaru roboczego - tym razem w poziomie, czyli po kolei xrPanelPlaceHolder i xrPanel1.

 

7.png.f4d7349401b50f4ed46ce52b57d80257.png

 

Następnie należy dopasować już za pomocą myszki kontrolki zawierające dane, rozciągając ja na szerokość i wysokość, zwiększając/zmniejszając czcionkę (na górze edytora) w sposób identyczny jak w jakimkolwiek programie do edycji tekstu (Word, Power Point).

 

8.png.661518b8a7eb81ad661ddfcbd97a3d2c.png

 

Na koniec na dole edytora można obejrzeć podgląd z danymi przykładowymi (przycisk podgląd). Jeśli etykeity nie mieszczą się na stronie, lub zostaje zbyt dużo miejsca pomiędzy nimi, albo pod nimi, należy skorygować wartości odpowiednich elementów. Warto też zwrócić uwagę, jak zachowują się kontrolki z danymi przy długich nazwach - ale to już trzeba obejrzeć na podglądzie wydruku jakiejś paczki.

 

9.png.038904b27a688c2ec6ebffd74e305450.png

 

W przypadku gdy długie np. nazwisko się nie mieści, za pomocą smart tagu (ikonka [>]) należy zaznaczyć opcję zawijania wierszy (word wrap) i odpowiednio zwiększyć wysokość elementu. Nie zaznaczać opcji "może rosnąć" (can grow), gdyż wtedy wielkość całej etykiety będzie dynamicznie zwiększana gdy pojawią się dwie linie

 

10.png.95b932ec66404c7ed0a24206a3fa04cb.png

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesięcy temu...

Witam

Mam jeszcze jeden problem z etykietami adresowymi.  Zaznaczyłem mianowicie dla poszczególnych pól opcję "Może rosnąć" - prawie zawsze i tak przynajmniej jedna linia (z nazwą kraju - Polski nie wyświetlam) jest pusta, a często 2 lub 3, więc jest większa swoboda rozmieszczenia reszty adresu.  Niestety w przypadku b. długich tekstów cała etykieta jest powiększana i oczywiście nie mieści się na naklejce.  I tu pytanie - czy można w jakiś sposób na sztywno zablokować rozmiar etykiety?  Jeśli część tekstu byłaby obcinana to jest to z dwojga złego lepsze rozwiązanie.

I druga sprawa - czy jest możliwość wyrównania całej zawartości etykiety np. do środka zamiast do górnej krawędzi?  W etykiecie mam w sumie 6 wierszy, jednak najczęściej wydrukowane są 3 lub 4 (wszystkie mają zaznaczone "Może się kurczyć, więc wyświetlane wiersze są zsunięte razem) i na ten moment efekt jest taki, że mam kilka wierszy w górnej części naklejki, a dolne pół czy 1/3 jest pusta.

Link to postu

Dlatego używanie opcji "może rosnąć" na wydrukach stałej wielkości nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Powyższe problemy może rozwiązać inne podejście do formatowania adresu, oparte na skrypcie i jednym polu, opisane tutaj http://forum.sello.pl/index.php?topic=2172.0

 

Dzięki niemu nie będzie pustych linii, oraz można ustalić wyśrodkowanie w pionie i poziomie.

Link to postu
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...