Skocz do zawartości

Witamy na forum Rewizora nexo !

Polecane posty

Witamy wszystkich na forum poświęconym programowi Rewizor nexo.

 

Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z zakresu prowadzenia pełnej księgowości jak również uproszczonej ewidencji przychodów i rozchodów. Mamy nadzieję, iż za pomocą tego forum będą Państwo wymieniać uwagi dotyczące pracy z Rewizorem nexo, wzajemnie sobie pomagać w rozwiązywaniu problemów z zakresu rachunkowości czy też wskazywać, które funkcje wymagają z naszej strony rozwinięcia, zwłaszcza w dobie szybko zmieniającej się rzeczywistości prawnej.

 

Pierwszą okazją do wymiany doświadczeń mogą stać się zmiany, które weszły w życie 1 lipca br. Od tego bowiem dnia od firm prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych. Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy w okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. mogą przekazywać dane na żądanie skierowane przez organ podatkowy.

 

Dla tych z Państwa, którzy zmuszeni zostaną do spełnienia tego obowiązku przygotowaliśmy specjalny moduł e-Kontrola, który pozwala sprostać żądaniu organu podatkowego doręczenia ksiąg rachunkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

 

Czym jest ów tajemniczy Jednolity Plik Kontrolny?  Za Ministerstwem Finansów pozwolę sobie zacytować:

" Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie."

 

Za tym enigmatycznym określeniem kryje się obowiązek dostarczania, na żądanie organów podatkowych, plików zawierających: księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, dokumenty magazynowe, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT oraz faktury VAT.

 

Na przykładzie pliku zawierającego księgi rachunkowe postaramy się Państwu zobrazować, iż proces ten nie musi być wcale skomplikowany.

 

Nim zaczniemy generować pliki należy system uzupełnić o nowe wymagane obecnie dane.

 

W pierwszej kolejności należy uzupełnić opis Klasyfikacji kont syntetycznych. W tym celu, w konfiguracji programu, w serwisie konfiguracyjnym Klasyfikacja kont syntetycznych należy uzupełnić opisy zespołów planu kont, kategorii i podkategorii. Tym z Państwa, którzy jeszcze ich nie uzupełnili, proponujemy skorzystanie z opcji Uzgodnij plan kont, która w dużej mierze, na podstawie wbudowanego opisu Klasyfikacji kont syntetycznych zdefiniowanego dla wzorcowego rozszerzonego planu kont, wygeneruje opisy dla Państwa planu kont.

klasyfikacja kont.jpg

 

 

Struktura opisu jest prosta, dla przykładowej syntetyki XYZ należy podać opis dla pozycji:

X - zespołu planu kont;

Y - kategorii kont w ramach zespołu;

Z - podkategorii kont w ramach wskazanej kategorii.

 

Następnie należy przejść do modułu e-Kontrola i dodać nowy zbiór plików.

dodaj zbior plikow.jpg

 

 

  • Zbiór plików warto czytelnie nazwać, np. Kontrola VAT i KR - lipiec.
  • Można podać dodatkowy, uszczegóławiający opis, np.: kto będzie reprezentował podatnika, jakich ustaleń dokonano z organem podatkowym (np. czy plik ksiąg dostarczyć z podziałem na jakieś mniejsze okresy).
  • Jeżeli nie podpowiedział się kod urzędu skarbowego (ponieważ nie został określony w danych wspólnika bądź Mojej firmy), należy wpisać kod urzędu, który zwrócił się z żądaniem dostarczenia plików. Oczywiście kod ten może być inny niż kod urzędu podatnika, ponieważ dostarczenia plików zażądała inna placówka.
  • Należy podać zakres dat kontrolowanego okresu, czyli: 01.07-31.07. Organ kontrolny zazwyczaj żądać będzie plików za pełne okresy rozliczeniowe, lecz kontrola może być skierowana również do innej firmy, która jest kontrahentem podatnika (kontrola krzyżowa). Podany zakres dat będzie służył jako podpowiedź okresu dla dodawanych do danego zbioru plików nowych plików kontrolnych.

 

W kroku Wybór plików należy wskazać te pliki, o które zwrócił się do podatnika urząd skarbowy. Oczywiście należy pamiętać, że pliki dowolnego typu można dodać w dowolnym czasie do istniejącego zbioru plików.

wybor plikow.jpg

 

W przypadku, gdy dział księgowy firmy nie posiada programu Subiekt nexo obsługującego danego podatnika, plik z danymi faktur czy też dokumentami magazynowymi (jeśli o takie pliki upomniał się urząd skarbowy) można do zbioru dokumentów zaimportować z nośnika danych dostarczonego przez podatnika pracującego na Subiekcie nexo.

 

Po wybraniu typów generowanych plików użytkownik będzie pytany o dane specyficzne dotyczące danego typu pliku:

  • w przypadku ewidencji VAT poza pytaniem o okres pojawi się pytanie o rodzaj ewidencji: sprzedaż czy zakup, czy też obie ewidencje jednocześnie;
  • w przypadku ksiąg rachunkowych wystarczy upewnić się co do zakresu dat;
  • w przypadku wyciągów bankowych należy wskazać rachunek bankowy zdefiniowany w systemie, którego wyciągi będą się składały na pliki JPK - należy pamiętać, że powstanie tyle plików wyciągów, ile wyciągów we wskazanym okresie zostało wystawionych na ten rachunek bankowy;
  • w przypadku importu plików należy wskazać jedynie ich położenie.

Po potwierdzeniu klawiszem Wykonaj generowane są pliki zadanego typu pod warunkiem, że w systemie znajdują się dokumenty składające się na te pliki.

 

 

Efektem wygenerowania plików jest widoczny w module e-Kontrola wiersz w tabeli obrazujący zbiór plików kontrolnych składających się na przykładową kontrolę obejmującą miesiąc lipiec.

Takiego zestawu plików nie można jeszcze wysłać do urzędu - zbiór ten wymaga zatwierdzenia. Zbiór plików można zatwierdzić po weryfikacji poprawności wszystkich znajdujących się w nim plików.

Edycja/podgląd zbioru pokazuje pliki składające się na ten zbiór. Z tego poziomu każdy plik niezależnie można  podpisać elektronicznie i wysłać na bramkę kontroli.

Można również wejść w podgląd każdego pliku z osobna, dokonać weryfikacji zawartych tam danych i z tego poziomu dokonać wysyłki elektronicznej.

zawartosc_jpk.jpg

 

Tak przygotowane pliki są gotowe do złożenia podpisu cyfrowego, a następnie do wysłania do organu podatkowego. Zwracamy Państwa uwagę, że Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad bramką, na którą będą wysyłane pliki. Dlatego też aktualnie pliki można przesłać tylko na bramkę testową. Gdy tylko Ministerstwo opublikuje bramkę produkcyjną, udostępnimy wysyłkę elektroniczną w wersji 11.1.0 Rewizora nexo - spodziewamy się, że nastąpi to pod koniec miesiąca.

 

Zachęcamy do prób wygenerowania plików pozostałych typów i podzielenia się uwagami na ten temat.

 

Edytowane przez Roman Budzisz
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...