Skocz do zawartości

MARZA przy wyliczaniu cen - glupota ciagnaca sie od kilku wersji

Polecane posty

Witam,

Od dawna juz w oknie wyliczania ceny "panuje" glupota w wyliczeniach ceny na podstawie aktualizacji ceny wedlug marzy.

Zalaczam screen:

marza.png

 

Nie mozna tak po prostu odejmowac i dodawac % MARZY. To nie narzut. 

Jest to "ladnie" napisane w "dymku" w Tabelce kiedy chce sie wpisac wartosc wieksza niz 100%, natomiast obliczenia w obrzarze "Aktualizacja" sa jakies abstrakcyjne. Po wybraniu sposobu wyliczania ceny wedlug marzy pojawiaja sie dodatkowe zaznaczenia, wiec "ktos cos" fajnego mial na mysli, ale totalnie nie mial pojecia co chce zrobic.

 

Przyklad: Mam cene Zakupu: 20 PLN (waluta nie ma znaczenia), jezeli ustalam cene wg marzy i chce miec marze na poziomie 50% to znaczy ze towar musze sprzedac po 40 PLN (narzut nas nie interesuje ale dodam ze powinien wynosic wtedy 100%).

Tego tez oczekuje jako wynik i taki jest jezeli nie dotkne magicznego checkboxa "Uwzglednij minimalna marze" lub "Uwzglednij dopuszczalny rabat".

One dzialaja dobrze tylko wtedy kiedy pozostale % sa ustalone na 0, co nie wymaga wtedy zadnych obliczen :) 

 

Rozumiem ze chodzi o to ze jezeli sprzedawca da klientowi MAKSYMALNY dopuszczalny rabat (np 50%) a ja chce miec na produkcie nadal 50% marzy na produkcie to cena powinna wynosic 80 PLN (80 PLN * 50% rabatu = 40 PLN czyli moje 50% marzy z poprzedniego paragrafu, bo zakup = 20 PLN), a nie 50% + 50% = 100% MARZY ograniczonej programowo do 99,99% co daje jakies kosmiczne liczby (cena razy tysiac!). Marza w takim przypadku powinna wynosic 75%. (swoja droga uwazam ze marza powinna miec wiecej miejsc po przecinku)

 

Do tego jak dojdzie kolejny checkbox dodajacy marze dodatkowo ponad 100% to tym bardziej nie ma to sensu.

 

 

Zglaszalem to kilka razy przez "Zglas blad" i "Zglos sugestie", ale kolejne wersje dalej wyliczaja te same bzdury.

 

Jezeli zle korzystam z tych pol to prosze mnie uswiadomic :) bo to nie jest wykluczone :)

 

Trzymam kciuki ! :)

Link to postu
15 godzin temu, Tomcio Paluch napisał:

Rozumiem ze chodzi o to ze jezeli sprzedawca da klientowi MAKSYMALNY dopuszczalny rabat (np 50%) a ja chce miec na produkcie nadal 50% marzy na produkcie to cena powinna wynosic 80 PLN (80 PLN * 50% rabatu = 40 PLN czyli moje 50% marzy z poprzedniego paragrafu, bo zakup = 20 PLN), a nie 50% + 50% = 100% MARZY ograniczonej programowo do 99,99% co daje jakies kosmiczne liczby (cena razy tysiac!). Marza w takim przypadku powinna wynosic 75%. (swoja droga uwazam ze marza powinna miec wiecej miejsc po przecinku)

 

Obawiam się, że akurat w tym momencie zaszło lekkie nieporozumienie. Na Szczegółach pozycji możemy dodać po pierwsze Aktualizację wg marży, która jest naszą ceną podstawową (czyli cena zakupu plus procent zysku dla nas jako sprzedającego). Następnie dodajemy do niej minimalną marżę na danym cenniku (czyli kolejny plus dotyczący minimalnej ceny z jaką chcemy sprzedawać). Trzecią kwotą jest dopuszczalny rabat czyli procent, który dodaje Pan zakładając, że większość użytkowników go nie otrzymuje - lub przynajmniej część (kwota uwzględniająca rabat jest trzecia na liście) co za tym idzie musimy uwzględnić kwoty rabatu, kiedy nie jest on udzielany. Co za tym idzie celem tego okna jest uwzględnienie cen, jakie będą generowane w przypadku gdy Pana klienci otrzymują rabat lub nie (przy założeniu, że nigdy nie będzie Pan schodził poniżej minimalnej marży na cenniku bądź ogólnej minimalnej marży, a co za tym idzie nie będzie Pan ponosił straty, sprzedając poniżej kosztu).

 

Mam nadzieję, że opisałem cel tego okna w miarę jasno.

 

Marża standardowo jest wyliczana na zasadzie ((Cena sprzedaży - Cena zakupu) / Cena sprzedaży) * 100%, jeżeli chodzi o inne parametry/wyliczenia to postaram się je jeszcze sprawdzić.

Link to postu
Cytat

możemy dodać po pierwsze Aktualizację wg marży, która jest naszą ceną podstawową (czyli cena zakupu plus procent zysku dla nas jako sprzedającego). Następnie dodajemy do niej minimalną marżę na danym cenniku (czyli kolejny plus dotyczący minimalnej ceny z jaką chcemy sprzedawać). Trzecią kwotą jest dopuszczalny rabat

 

Dalej uwazam ze nie mozna tak po prostu "dodawac procentow" przy wyliczaniu marzy. Podalem przyklad dla minimalnej marzy 50% i rabatu maks 50%. Wg tego okna marza powinna wtedy wynosic 99,99%, a realnie powinno wyliczyc marze 75%. 

 

Prosze podac przyklad to sam Pan zobaczy ze "cos tu nie gra" :D

Link to postu

Jeżeli porozmawialibyśmy kwotowo, to można to zrobić na poniższym przykładzie.

 

001.jpg

 

Cena zakupu mojego towaru wynosi 13 PLN, natomiast stwierdziłem, że zamierzam do niego doliczyć 12% marży (łącznie jest to właśnie marża, ze względu na to iż 5% dopuszczalnego rabatu w tym przypadku dodajemy do kwoty, jaką zapłacą klienci których on nie obejmuje).

 

Wzór na cenę netto wygląda tak:

(Cena zakupu / (1 - Marża) ) * 100.

 

Czyli (13 / 88) * 100 = 0,14772~ * 100 = 14,77 PLN.

 

Możemy spróbować też od strony wzoru na marżę, o którym wspominałem wcześniej:

( (Cena sprzedaży - Cena zakupu) / Cena sprzedaży) * 100%.

 

Czyli ( (14,77 - 13,00) / 14,77) * 100% = (1,77 / 14,77) * 100% = 0,1198~ * 100% = 12% (lub też w przypadku nieco innego wyliczania w Rabacie domyślnym 11,98%).

 

Kwotowo wszystko się zgadza. Różnica w myśleniu wynika tutaj głównie z tego, jak Pan traktuje rabat, a jak jest on traktowany w naszym programie. W naszym przypadku jest on dodawany do pozostałych marż, tak aby sprzedający nie mógł zejść poniżej kwoty kosztu. Czyli nie ma możliwości, aby w moim przykładzie klient zapłacił kwotę niższą niż cena zakupu - 13 PLN.

 

Standardowo z dodaną marżą klient bez rabatu zapłaci 18,17 (po dodaniu VAT-u), a uwzględniając maksymalne 5% rabatu sprzedawca może zejść do kwoty 17,26 PLN.

 

Jeżeli faktycznie ten mechanizm jest nadal niejasny to zastanowimy się nad wprowadzeniem nowej nomenklatury, wyjaśnień które pozwolą użytkownikom na pewniejsze korzystanie ze wspomnianej funkcjonalności. Mam nadzieję, że chociaż powód z którego wprowadziliśmy akurat takie a nie inne rozwiązanie jest jasny - aby sprzedający nie ponosili strat podczas sprzedaży swoich produktów nawet, gdy w rachubę wchodzi rabat (który faktycznie będzie obniżał cenę na późniejszym etapie). Nie planujemy zmiany celu tego modułu, natomiast niewykluczone, że zostanie on zmodyfikowany w taki sposób, aby lepiej przekazywać nasze intencje :).

Edytowane przez Mateusz Włudyka
Link to postu

Witam

Dziekuje za wyjasnienie. Dalej jednak "nie czuje" jak jest dodawana marza i rabat do ceny zakupu. 

 

Prosze sprobowac to wyjasnic na ponizszym przykladzie:

Zakup: 20zl

Marza dodatkowa: 0%

Marza minimalna: 50%

Rabat dopuszczalny: 50%

-----

Cena sprzedazy: ???

 

Ja oczekuje wartosci: 80zl

 

Jak wspominalem nie mozna dodawac tak od sobie % marz, poniewaz w przypadku marzy:

Sprzedaz = (Zakup + %) + %

to nie to samo co

Sprzedaz = Zakup + (% + %)

Link to postu

Witam,

 

Chciałbym wesprzeć autora tego wątku w przekonaniu InsERTu, że program w tym miejscu działa zdecydowanie źle.

 

Panie Mateuszu, to co Pan napisał w sprawie próby wyjaśnienia mechanizmu również dla mnie jest niezrozumiałe. Problem dotyczy dwóch rzeczy:

 

1. Znacznik "Uwzględniaj dopuszczalny rabat" - jego zaznaczenie powoduje dodanie do marży (we wierszu "brak rabatu") procentu dopuszczalnego rabatu. Czyli:

Marża : 30%

Dopuszczalny rabat: 20%

Wynik (marża bez rabatu): 30% + 20% = 50% - błąd

 

Działanie tego znacznika powinno być inne: nie powinniście tak po prostu dodawać, a jedynie spowodować, by po jego włączeniu marża (30%) została wymuszona we wierszu "rabat dopuszczalny" i przeliczyć marżę bez rabatu, co w tym przypadku powinno dać wynik 36%.

 

Inne przykłady:

Marża (z uwzględnieniem dopuszczalnego rabatu): 50%

Dopuszczalny rabat: 90%

Marża bez rabatu: 95%

 

Marża (z uwzględnieniem dopuszczalnego rabatu): 20%

Dopuszczalny rabat: 40%

Marża bez rabatu: 52%

 

Marża (z uwzględnieniem dopuszczalnego rabatu): 40%

Dopuszczalny rabat: 15%

Marża bez rabatu: 49%

 

2. Znacznik "Uwzględniaj minimalną marżę".

Dla mnie jest on kompletnie bez sensu i sugeruję całkowite jego usunięcie. Niby w czym ma być uwzględniona minimalna marża? Dodawanie, które robicie jest błędne.

Edytowane przez Jacek Izydorczyk
Link to postu
1 godzinę temu, Jacek Izydorczyk napisał:

1. Znacznik "Uwzględniaj dopuszczalny rabat" - jego zaznaczenie powoduje dodanie do marży (we wierszu "brak rabatu") procentu dopuszczalnego rabatu. Czyli:

Marża : 30%

Dopuszczalny rabat: 20%

Wynik (marża bez rabatu): 30% + 20% = 50% - błąd

 

Faktycznie jest to błąd. Zostanie poprawiony. Marża powinna zostać wyliczona uwzględniając minimalną marża w kartotece i dopuszczalny rabat następująco:

C.sp = C.zk/[(1-M.c) * (1-M.m) * (1-M.r)]
 
C.sp  - cena sprzedaży
C.zk - cena zakupu.
M.c - marża cennika.
M.m - dodatkowa marża minimalna.
M.r - dodatkowa marża uwzględniająca rabat.
 
A co za tym idzie marża końcowa M.k powinna być równa:
M.k = 1-(1-Mc)*(1-M.m)*(1-M.r).
 
 
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...