Skocz do zawartości

Bardzo wolna praca na serwerze - prośba o wskazanie najsłabszego ogniwa

Polecane posty

Hardware:

  • Xeon E3-1220
  • 32GB Ram
  • SSD 500/500 (prędkości)

Software: 

  • Server 2012 Foundation
  • SQL Express 2017

 

Konfiguracja:

  • 12 kont RDP
  • SGT 1.66 SP2
  • baza stara, kilka lat, rozmiar na dysku 3GB, była kiedyś naprawiana w Insert

 

Chodzi to ... bardzo wolno. Uruchomienie jakiegoś zestawienia (Podliczenie dokumentów okresie), czy informatora zabija na kilkadziesiąt sekund. Ram zajęty w ok połowie, procesor ok 10%. Martwi mnie, że w szczegółach SQL prawie 5GB - gdzie w porównaniu z drugim podobnym configiem pożera "tylko" 1,5GB. 

 

Krzyczą na mnie, że wolno i zastanawiam się, z której strony ugryźć temat. Pomysły mam dwa:

  • telekonsultant i wysyłka bazy do Insertu
  • trial pełnego SQLa na jakis czas - i sprawdzenie, czy pełna wersja zamiast "Express" zwiększy zauważalnie wydajność

 

Ma ktoś inne pomysły/sugestie? 

Przechwytywanie.JPG

Link to postu
6 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

Chodzi to ... bardzo wolno.

Co konkretnie i w jakich czasach wyrażonych w sekundach.

 

7 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

Uruchomienie jakiegoś zestawienia (Podliczenie dokumentów okresie)

To zestawienie liczy się długo / tak ma.

 

7 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

czy informatora zabija na kilkadziesiąt sekund

Jakiego informatora, jakiej zakładki ? Ogólnie problemy te są dobrze znane, pozostaje analiza i optymalizacja.

 

9 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

Martwi mnie, że w szczegółach SQL prawie 5GB - gdzie w porównaniu z drugim podobnym configiem pożera "tylko" 1,5GB.

Nine trzeba było sięgać po nowszą wersję serwera SQL, to bo tak nie było - wiadomo, że wszystkie nowsze wersje niż 2008 R2 tak mają, ekstremalny przypadek, który uwieczniłem, oczywiście SQL Express:

861446690_SQLExpress.png.ff9b3ef210936ed093f6dce2a26a370b.png

Nie stanowi to problemu poza zapewnieniem większej ilości pamięci RAM w serwerze (nie ten przypadek).

 

 

15 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

Krzyczą na mnie, że wolno

A co Pan by zrobił na ich miejscu ? ;)

 

15 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

i zastanawiam się, z której strony ugryźć temat. Pomysły mam dwa:

  • telekonsultant i wysyłka bazy do Insertu

Przy wymienionych problemach raczej nic Pan nie wskóra.

 

16 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

trial pełnego SQLa na jakis czas - i sprawdzenie, czy pełna wersja zamiast "Express" zwiększy zauważalnie wydajność

Jak najbardziej polecam testy przed zakupem licencji, często okazuje się, że pełny SQL niczego istotnie nie zmienia lub zmiana nie jest zadawalająca.

 

19 minut temu, Tomasz Krajewski napisał:

Ma ktoś inne pomysły/sugestie? 

Od początku istnienia SQL'owych baz danych są te same problemy i ich rozwiązania - szeroko rozumiana optymalizacja bazy danych lub zmniejszenie ilości danych, jeden z wątków w tym temacie:

 

--

 

Dodam również, że nie było wzmianki o podstawowych operacjach konserwacyjnych jak odbudowa indeksów i statystyk - potrafi bardzo dużo zmienić.

 

 

Link to postu
W dniu 2.03.2021 o 14:53, Daniel Kozłowski napisał:

Co konkretnie i w jakich czasach wyrażonych w sekundach.

 

Bardziej w minutach by trzeba było ;). Albo nawet w godzinach (jak się zmieni parametr pozwalający tak długo przetwarzać się zestawieniom). 
Wiem, że wyraziłem się wartościując, a nie odnosząc się do konkretnych liczb, ale (mimo, że to niezaznaczone na nowym forum) działam z SGT kilka lat i wiem, że jest na prawdę nienaturalnie wolno. 

 

Inny partner wykonał mi audyt SQLa. Wskazał kilka ciekawych tematów do optymalizacji. Pierwszy trop padł na dyski twarde, które są mocno obciążone i do tego dosyć wolne. Jak wdrożone zmiany pomogą - opiszę rezultat i dam na niego namiar (dla potomnych). 
 

 

Link to postu
W dniu 2.03.2021 o 14:53, Daniel Kozłowski napisał:

Od początku istnienia SQL'owych baz danych są te same problemy i ich rozwiązania - szeroko rozumiana optymalizacja bazy danych lub zmniejszenie ilości danych, jeden z wątków w tym temacie:

Dzięki wielkie. Po wymianie dysków zastosuję resztę - i jak wcześniej - opiszę skutek dla potomnych 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...