Skocz do zawartości

Rozrachunki i inne problemy

Polecane posty

Witam,

Jestem dosyć świeżym użytkownikiem programu i czasami błądzę we mgle i nie mogę dojść o co chodzi. Mam kilka pytań/problemów odnośnie Rewizora Nexo proszę o jakieś podpowiedzi i pomoc.

 

1.Mam problem z automatycznymi różnicami kursowymi  przy rozrachunkach w walucie z polskimi kontrahentami gdzie vat płacony jest w pln kwota netto w walucie a zobowiązanie oczywiście tez jest w walucie. Czy powinienem w takim wypadku tworzyć dwa rozrachunki do kwoty vat w pln i netto w walucie ? W innym wypadku robi mi jakieś różnice kursowe do VAT których tak naprawdę nie ma.
Księgowo to wygląda jeszcze inaczej, ponieważ przeważnie leci to na magazyn i nie idzie wprowadzać całej faktury w walucie, ponieważ program nie pozwala korygować wartości przeliczonej na pln (czasami się jakieś grosze nie zgadzają)

 

2.Nie wiem czemu czasami duplikuje mi rozrachunki przy WB. Nie wyświetla ich jako „nierozliczone wg kont” tylko dopiero po wejściu w rozrachunek widać, że wisi kilka pozycji, które można podpiąć. Tak jak by tworzył jeden rozrachunek na etapie rozpoznania kontrahenta przy zaczytywaniu WB z pliku a potem drugi raz przy dekretacji WB.

 

3.Nie identyfikuje operacji bankowych przy zaczytywaniu WB z pliku mt940 …. Wszystkie są jako pozostałe i nie chce mi przypisywać kontrahentów da się to jakoś zmienić?


4.Co oznacza, że operacja bankowa jest nie uzgodniona? (taki wykrzyknik czerwony)

 

5.Co znaczy i jaka jest różnica jak na WB czasami jest rozrachunek utworzony a czasami podłączony?
Podłączony to np. taki który został stworzony wcześniej choć by przy zaczytywaniu WB z pliku?
A utworzony to taki który został utworzony bezpośrednio podczas dekretowania danego WB?

 

6.Na dekretach/pk wyrzuca jakieś błędy, których nie wskakuje bezpośrednio w dekrecie np. po przez podświetleniem na czerwono. I tak czasami występuję sytuacja, gdzie program wyrzuca komunikat, że w jakiejś pozycji (lub kilku) jest błąd albo rozrachunek jest ze zła datą i weź teraz szukaj na WB który ma 100 pozycji gdzie jest ten błąd. To jest zresztą czeszę w programie, iż są poblokowane jakieś elementy lub wyrzuca różne błędy z zupełnie nie jasnymi komunikatami i kompletnie nie wiadomo gdzie tego szukać lub co zrobić aby to naprawić/zmienić

Link to postu
22 godziny temu, Przemysław Frasz napisał:

1.Mam problem z automatycznymi różnicami kursowymi  przy rozrachunkach w walucie z polskimi kontrahentami gdzie vat płacony jest w pln kwota netto w walucie a zobowiązanie oczywiście tez jest w walucie. Czy powinienem w takim wypadku tworzyć dwa rozrachunki do kwoty vat w pln i netto w walucie ? W innym wypadku robi mi jakieś różnice kursowe do VAT których tak naprawdę nie ma.

Tak, jeżeli nie chcą Państwo, żeby powstawały różnice kursowe, to należy rozdzielić na dwa rozrachunki.

22 godziny temu, Przemysław Frasz napisał:

2.Nie wiem czemu czasami duplikuje mi rozrachunki przy WB. Nie wyświetla ich jako „nierozliczone wg kont” tylko dopiero po wejściu w rozrachunek widać, że wisi kilka pozycji, które można podpiąć. Tak jak by tworzył jeden rozrachunek na etapie rozpoznania kontrahenta przy zaczytywaniu WB z pliku a potem drugi raz przy dekretacji WB.

 

Prawdopodobnie dlatego, że nie są zadekretowane. Informacja "nierozliczone wg kont" zawiera tylko te zapisy, które są faktycznie na kontach

22 godziny temu, Przemysław Frasz napisał:

3.Nie identyfikuje operacji bankowych przy zaczytywaniu WB z pliku mt940 …. Wszystkie są jako pozostałe i nie chce mi przypisywać kontrahentów da się to jakoś zmienić?

W przypadku, gdy klient w procesie identyfikacji elektronicznych operacji bankowych nie zostanie rozpoznany po numerze swojego rachunku bankowego, może nastąpić próba rozpoznania go po nazwie i adresie. Być może więcej klientów ma dodany ten sam rachunek bankowy.

22 godziny temu, Przemysław Frasz napisał:

4.Co oznacza, że operacja bankowa jest nie uzgodniona? (taki wykrzyknik czerwony)

Operacja zostanie automatycznie uzgodniona, gdy dla danej operacji został rozpoznany klient, została powiązana z dyspozycją bankową lub odbyło się automatyczne rozliczenie rozrachunku.

22 godziny temu, Przemysław Frasz napisał:

5.Co znaczy i jaka jest różnica jak na WB czasami jest rozrachunek utworzony a czasami podłączony?
Podłączony to np. taki który został stworzony wcześniej choć by przy zaczytywaniu WB z pliku?
A utworzony to taki który został utworzony bezpośrednio podczas dekretowania danego WB?

Podłączony rozrachunek to istniejący w programie, który mógł i został podłączony do tworzonego zapisu. Jest to rozrachunek odpowiedniego typu, zgodnego ze stroną (Wn/Ma) zapisu księgowego.
Utworzony rozrachunek to nowy rozrachunek powiązany z danym zapisem na koncie.

22 godziny temu, Przemysław Frasz napisał:

6.Na dekretach/pk wyrzuca jakieś błędy, których nie wskakuje bezpośrednio w dekrecie np. po przez podświetleniem na czerwono. I tak czasami występuję sytuacja, gdzie program wyrzuca komunikat, że w jakiejś pozycji (lub kilku) jest błąd albo rozrachunek jest ze zła datą i weź teraz szukaj na WB który ma 100 pozycji gdzie jest ten błąd. To jest zresztą czeszę w programie, iż są poblokowane jakieś elementy lub wyrzuca różne błędy z zupełnie nie jasnymi komunikatami i kompletnie nie wiadomo gdzie tego szukać lub co zrobić aby to naprawić/zmienić

Bez konkretnych komunikatów ciężko będzie pomóc.

 

Przed rozpoczęciem pracy w programie zalecamy wdrożenie przez doświadczonego serwisanta, który wyjaśni wszelkie niejasności w obsłudze i działaniu aplikacji. Poniżej przesyłam listę serwisantów.

Edytowane przez Przemysław Werner
Link to postu

Dziękuję za odpowiedź, trochę mi to rozjaśniło sprawę.

Jeżeli chodzi o punkt 6 to czasami tak jak pisałem jest komunikat, że jakiś rozrachunek jest ze zła datą (jak się wejdzie w rozrachunek na dekrecie to można podpiąć/rozliczyć inne rozrachunki i chyba data nie może być wcześniejsza niż data rozrachunku z danego dekretu albo jakoś tak). Uciążliwe to jest jak w dekrecie z wieloma pozycjami (np. WB) będzie kilka takich błędów a program nie wskazuje konkretnych pozycji na dekrecie z którymi ma problem i trzeba wszystko ręczenie przeglądać i sprawdzać daty rozrachunków.

 


Pkt 3. oraz 5. 
Problem z duplikowanymi rozrachunkami pojawiał się jak mi identyfikował kontrahentów przy zaczytywanym WB i potem jak się automatycznie dekretowało. W schematach się niby wszystko zgadza... przy księgowaniu na kontrahentów jest podłącz lub przerwij. Nie mogę jednak teraz tego odtworzyć i sprawdzić ponieważ w tym miesiącu kompletnie przestał mi rozpoznawać kontrahentów (ani jednego na około 400 operacji bankowych) Przy pierwszym zaczytywaniu WB (w styczniu-pierwszy miesiąc pracy na programie) w momencie rozpoznania pytał się czy przypisywać numery rachunków bankowych wiec mu akceptowałem tą opcję ma też włączone rozpoznawanie po adresie a kontrahenci wprowadzani są danymi z GUS. 
W schemacie dekretacji WB mam filtr przy księgowaniu na kontrahentów na typ operacji przelew a przy zaczytywaniu z pliku wszystkie operacje program identyfikuje jako pozostałe. 

 

Pkt 2. 
Czyli rozumiem, że jak jest taki zduplikowany rozrachunek który nie jest podpięty do konkretnego księgowania to on po prostu jak by sobie wisiał w tych rozrachunkach ale nie jest brany pod uwagę jako nierozliczony ?  Jest jakiś łatwy sposób na wyświetlenie wszystkich takich nie podpiętych rozrachunków ?

Z mojego doświadczenia bez pracy na programie i jego faktycznej nauki to takie wdrożenie "od zera" jest psu na budę. Konkretne problemy powstają w trakcie pracy z programem jak już się go nieco pozna i wdroży. Jestem samoukiem i te początkowe problemy jestem w stanie samemu rozgryźć pewnie  w 90% przypadkach na zasadzie kombinowania lub z pomocą Waszych poradników na stronie. Największy problem to właśnie ten moduł rozrachunków, którego mechaniki na razie nie ogarniam.
U mnie w mieście nawet nie ma takiego punktu serwisowego a jest to miasto wojewódzkie.
 

Edytowane przez Przemysław Frasz
Link to postu
W dniu 4.03.2021 o 10:58, Przemysław Frasz napisał:

Jeżeli chodzi o punkt 6 to czasami tak jak pisałem jest komunikat, że jakiś rozrachunek jest ze zła datą (jak się wejdzie w rozrachunek na dekrecie to można podpiąć/rozliczyć inne rozrachunki i chyba data nie może być wcześniejsza niż data rozrachunku z danego dekretu albo jakoś tak). Uciążliwe to jest jak w dekrecie z wieloma pozycjami (np. WB) będzie kilka takich błędów a program nie wskazuje konkretnych pozycji na dekrecie z którymi ma problem i trzeba wszystko ręczenie przeglądać i sprawdzać daty rozrachunków.

 

Warto byłoby przytoczyć konkretne komunikaty w opisanym scenariuszu działania, aby zweryfikować przyczynę takiego zachowania.

W dniu 4.03.2021 o 10:58, Przemysław Frasz napisał:

Problem z duplikowanymi rozrachunkami pojawiał się jak mi identyfikował kontrahentów przy zaczytywanym WB i potem jak się automatycznie dekretowało. W schematach się niby wszystko zgadza... przy księgowaniu na kontrahentów jest podłącz lub przerwij. Nie mogę jednak teraz tego odtworzyć i sprawdzić ponieważ w tym miesiącu kompletnie przestał mi rozpoznawać kontrahentów (ani jednego na około 400 operacji bankowych) Przy pierwszym zaczytywaniu WB (w styczniu-pierwszy miesiąc pracy na programie) w momencie rozpoznania pytał się czy przypisywać numery rachunków bankowych wiec mu akceptowałem tą opcję ma też włączone rozpoznawanie po adresie a kontrahenci wprowadzani są danymi z GUS. 

W jaki sposób wczytuje Pan operacje bankowe?

W dniu 4.03.2021 o 10:58, Przemysław Frasz napisał:

Czyli rozumiem, że jak jest taki zduplikowany rozrachunek który nie jest podpięty do konkretnego księgowania to on po prostu jak by sobie wisiał w tych rozrachunkach ale nie jest brany pod uwagę jako nierozliczony ?  Jest jakiś łatwy sposób na wyświetlenie wszystkich takich nie podpiętych rozrachunków ?

Powinien Pan mieć świadomość, że takie działanie może mieć skutki w przyszłości, np. przy analizie spójności rozrachunków.

Link to postu

Jak mi się uda ten komunikat napotkać to napisze.

 

Wyciągi wczytuje z pliku mt. Wybieram odpowiedni schemat banku i tyle.

No właśnie chciałbym pousuwać te nie podpięte duplikaty ale nie wiem jak je w łatwy sposób namierzyć. 


edit.
Przypomniało mi się jeszcze coś... chodzi o kursy walut i o ile do ewidencji VAT bierze dobrze z daty dokumentu o tyle w dekrecie księgowym jak zmieniam mu na walutę to z automatu bierze datę zapisu zamiast datę dowodu i nie mogę znaleźć gdzie to zmienić przy dekretach.

 

 

 

Edytowane przez Przemysław Frasz
Link to postu
W dniu 5.03.2021 o 16:53, Przemysław Frasz napisał:

Wyciągi wczytuje z pliku mt. Wybieram odpowiedni schemat banku i tyle.

Wypadałoby prześledzić konfigurację parametrów bankowości, a jeżeli tam nie było nic zmieniane, to można podesłać do nas plik.

W dniu 5.03.2021 o 16:53, Przemysław Frasz napisał:

No właśnie chciałbym pousuwać te nie podpięte duplikaty ale nie wiem jak je w łatwy sposób namierzyć. 

W module Rozrachunki ma Pan dostępny filtr Księgowość oraz kolumnę KR. Dodatkowo można wykorzystać raport analizy spójności rozrachunków.

W dniu 5.03.2021 o 16:53, Przemysław Frasz napisał:

Przypomniało mi się jeszcze coś... chodzi o kursy walut i o ile do ewidencji VAT bierze dobrze z daty dokumentu o tyle w dekrecie księgowym jak zmieniam mu na walutę to z automatu bierze datę zapisu zamiast datę dowodu i nie mogę znaleźć gdzie to zmienić przy dekretach.

Pisze Pan o dekretacji z pliku komunikacji?

Link to postu

W parametrach banku raczej nic nie było zmieniane. Pokombinuje jeszcze z przelewami marcowymi i dam znać.

Dziękuję znalazłem te opcje w rozrachunkach, będę działać :)

Pisze o zwykłym dekrecie księgowym. Jak wprowadzam nowy dekret i ustawie mu walutę to data kursu jest zawsze zła. Natomiast w zapisie vat powiązanym z tym dekretem jest okej (ustawiłem odpowiednie dane w konfiguracji "Rejestry VAT").

Znalazłem jedynie opcje do skonfigurowania tego parametru w zakładce księgowość w ustawieniach konkretnego kontrahenta (nie mogę znaleźć tego parametru dla ogółu aby w dekrecie po zmianie na "walutowość dowolną" przy jakimkolwiek kontrahencie brał wartość z pozycji "daty dowodu")
Sam dekret i tak zawsze jest mieszany tj. magazyn oraz vat idzie w złotówkach jak również vat dla kontrahenta a jedynie kwota netto do zapłaty jest w euro aby mogły się rozliczyć z automatu różnice kursowe.

Link to postu
13 godzin temu, Przemysław Frasz napisał:

Znalazłem jedynie opcje do skonfigurowania tego parametru w zakładce księgowość w ustawieniach konkretnego kontrahenta (nie mogę znaleźć tego parametru dla ogółu aby w dekrecie po zmianie na "walutowość dowolną" przy jakimkolwiek kontrahencie brał wartość z pozycji "daty dowodu")

Niestety nie ma konfiguracji w tym zakresie - jedynie na podstawie danych księgowych klienta, o czym Pan wspomina, ale wówczas należałoby wszystkim kontrahentom ustawić taką datę.

Link to postu

Czyli pozostaje zmiana ręczna przy każdej fakturze walutowej.

 

Dzisiaj mi się jeszcze jeden problem pojawił z wydrukami poleceń księgowych. PK wprowadzam normalnie jako "dodaj pk". Mam stworzony również rejestr PK w związku z czym te dwie numeracje są tożsame ze sobą i są powielane. Natomiast w samym wydruku PK brakuje mi pola "opisu operacji" bo tam mam zawartą informację czego dotyczy dane PK i łatwiej by mi było identyfikować PK. Starałem się majstrować we wzorcu wydruku ale nie mogę znaleźć danej opcji może Pan mi będzie w stanie pomóc ? We wzorcu wywaliłem "typ dokumentu" i wprowadziłem sobie "Opis operacji" jednak w polu sąsiednim nie znalazłem odpowiedniej funkcji.

edit. I jeszcze jedna sprawa: czy da się sprawdzić w sprawozdaniu finansowym kto je podpisał ?
Sprawa wygląda tak, że generuje sprawozdanie i eksportuje je do pliku aby zarząd mógł podpisać podpisami zaufanymi i następnie trafia to do mnie a ja zaczytuje ten plik z powrotem do programu. Przed złożeniem mojego podpisu kwalifikowanego chciałbym sprawdzić czy aby na pewno wszyscy się podpisali.

Edytowane przez Przemysław Frasz
Link to postu

Rewelacja ! Wszystko działa. Dziękuję

A z tym coś się da zrobić ?
"edit. I jeszcze jedna sprawa: czy da się sprawdzić w sprawozdaniu finansowym kto je podpisał ?
Sprawa wygląda tak, że generuje sprawozdanie i eksportuje je do pliku aby zarząd mógł podpisać podpisami zaufanymi i następnie trafia to do mnie a ja zaczytuje ten plik z powrotem do programu. Przed złożeniem mojego podpisu kwalifikowanego chciałbym sprawdzić czy aby na pewno wszyscy się podpisali."

Edit: "Data rozliczenia nie może być wcześniejsza od daty powstania rozrachunku biorącego udział w rozliczeniu" to jest ten komunikat o którym mówiłem...  on chyba bierze datę rozrachunku z aplikacji albo z daty spłaty ale przecież czasami jest najpierw spłata a potem zobowiązanie (faktura). I otóż przy tym komunikacie nie podświetla pól dekretu, których dotyczy błąd. O ile w pojedynczym dekrecie to nie przeszkadza to już w WB i owszem bo zdążało się takich błędów z 7 na wyciąg który ma np. 50 pozycji i trzeba wszystko ręczenie wtedy sprawdzać. 


Edit2: Nie wiem czemu ale jak się zapisze dekret z dołączonym zapisem w ewidencji vat poprzez ctrl+s to zapis w ewidencji vat staje się nie widoczny (znika). Po ponownym wejściu w dekret jest okej.

Edytowane przez Przemysław Frasz
Link to postu
W dniu 9.03.2021 o 15:36, Przemysław Frasz napisał:

Sprawa wygląda tak, że generuje sprawozdanie i eksportuje je do pliku aby zarząd mógł podpisać podpisami zaufanymi i następnie trafia to do mnie a ja zaczytuje ten plik z powrotem do programu. Przed złożeniem mojego podpisu kwalifikowanego chciałbym sprawdzić czy aby na pewno wszyscy się podpisali."

Domyślnie w pliku XML na końcu są podpisy, ale może Pan również skorzystać z aplikacji e-Sprawozdania Finansowe, gdzie będzie sekcja z podpisami.

W dniu 9.03.2021 o 15:36, Przemysław Frasz napisał:

"Data rozliczenia nie może być wcześniejsza od daty powstania rozrachunku biorącego udział w rozliczeniu" to jest ten komunikat o którym mówiłem...  on chyba bierze datę rozrachunku z aplikacji albo z daty spłaty ale przecież czasami jest najpierw spłata a potem zobowiązanie (faktura). I otóż przy tym komunikacie nie podświetla pól dekretu, których dotyczy błąd. O ile w pojedynczym dekrecie to nie przeszkadza to już w WB i owszem bo zdążało się takich błędów z 7 na wyciąg który ma np. 50 pozycji i trzeba wszystko ręczenie wtedy sprawdzać. 

Poniżej przesyłam temat na forum, gdzie została poruszona kwestia tego komunikatu.

W dniu 9.03.2021 o 15:36, Przemysław Frasz napisał:

Edit2: Nie wiem czemu ale jak się zapisze dekret z dołączonym zapisem w ewidencji vat poprzez ctrl+s to zapis w ewidencji vat staje się nie widoczny (znika). Po ponownym wejściu w dekret jest okej.

Nie do końca rozumiem, o co chodzi - skąd znika zapis?

Link to postu

Temat przyklejony przez Pana wyjaśnił temat chociaż nic nie zmienił. Mi już nawet nie chodzi o te przedpłaty bo sobie ręcznie modyfikuje date rozrachunku ale o to, że w dużych wyciągach bankowych program nie pokazuje (nie podświetla pozycji) z którymi ma problem, błąd. Jak zostawię księgowanie z kwotą zerową albo nie bilansującą się to od razu mam na czerwono podświetlone odpowiednie wiersze i dokładny i rzeczowy komunikat że tu i tu się nie zgadza i proszę to poprawić bo nie możne inaczej zapisać dekretu. (rzeczowo ze wskazaniem konkretnego miejsca w dekrecie gdzie wysypuje błąd)


Zapis znika w dekrecie - zakładka VAT w dekrecie ta koło "zdarzenie" znika po zapisaniu ctrl+s  mimo iż została utworzona - jest nie widoczna. Po zamknięciu dekretu i powrocie do niego, zakładka znowu jest widoczna. Używam czasami ctrl+s, żeby sprawdzić czy nie ma błędów w dekrecie ponieważ jak wyżej napisałem potem ciężko się przekopać przez lawinę błędów wyrzucanych przez program z nie wskazaniem konkretnej pozycji czy błędu (patrz niżej).


Kolejny komunikat, który powoduje brak możliwości zapisu dekretu bez słowa wyjaśnienia i bez wskazania pozycji pojawia się w momencie kiedy w dekrecie wchodzę w rozrachunki i okazuje się, że np. rozrachunek spłaty poszedł nie na to konto. Wchodzę głębiej poprzez pokaż rozrachunek i dalej pokaż dokument źródłowy i tam zmieniam konto księgowe i z automatu zmienia się rozrachunek. Po zamknięciu wszystkich (dodatkowych okien) i powrocie do dekretu nie da się zapisać dokumentu bo "dane zostały zmienione"

Link to postu
  • 4 tygodnie później...

Jeżeli chodzi o wyciągi bankowe i brak rozpoznawania kontrahenta przy wczytywaniu z pliku mt940 to pojawia się komunika "brak informacji o nazwie i adresacie kontrahenta" (na wyciągu papierowym oraz w bankowości te informacje są) tak jak by parser był nie taki (mimo że wydaje mi się, że w styczniu robiłem identycznie i rozpoznawał tak jak powinien)... używam bank Santender i paser zgodny z  BZWBK Moja firma

Link to postu
W dniu 9.04.2021 o 12:02, Przemysław Frasz napisał:

używam bank Santender

W Santanderze jest chyba dostępny eksport w formacie "MT940" i "MT940 rozszerzony".

Czy na pewno korzysta Pan z tego drugiego?

W dniu 9.04.2021 o 12:02, Przemysław Frasz napisał:

paser zgodny z  BZWBK Moja firma

Czy próbował Pan użyć parsera "Santander (zgodny z BZWBK)"?

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...