Skocz do zawartości

PPK brak naliczenia podatku

Polecane posty

Witam,

naliczyłam listę płac za 01 2021 z PPK, obliczyło wszystko ok. W parametrach mam ustawione do 15stego kolejnego miesiąca - podatek liczony w miesiącu wpłaty do ppk. Data dokonania wpłat mam ustawione 9ty dzień następnego miesiąca. deklaracja do PPK zrobiona, status wysyłki do PPK wysłane. robiąc teraz LP za 02 2021 nie nalicza mi do podatku PPk pracodawcy za LP 01 2021. Sprawdziłam i robiąc LP 03 2021 też nie nalicza.

Prosze o informacje jak rozwiązać problem.

 

Link to postu

ok, robię pit11 za 2021 i nie ma żadnych dodatkowych naliczeń. czyli przy 20 pracownikach muszę pamiętać by ręcznie dodać kwotę przychodu? przecież to jest bezsensu.

 

gratyfikant jest programem kadrowym, powinien być tak skonfigurowany by naliczał w liście płac przychód pracownika z PPK.  po co jest w ogóle ten konfigurator, w którym zaznaczam kiedy przekazuje składki.

Jednym słowem albo mam naliczać w miesiącu wypłaty - niezgodnie z przepisami albo mam naliczać ręcznie. SUPER.

 

Szkoda, że instrukcja nijak ma się do ładnego opisu na stronie: 

"Wpłata PPK do 15 dnia następnego miesiąca



Przykład 2: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata przekazana 5 maja

Podatek od wpłaty pracodawcy do PPK będzie obliczony w wypłacie - przychód powstał przed naliczeniem wypłaty.

 

a2.png

na zdjęciu powyżej u Państwa jakoś naliczyło podstawę opodatkowania z poprzedniej wypłaty.

tak jak wspomniałam wypłata jest 10tego marca, PPK zaznaczone ze płatne do 5go. jak w przykładzie. czyli przychód powstal przed naliczeniem wypłaty tak jak to Państwo ładnie opisali w instrukcji.

 

Proszę o instrukcje jak mam ustawić by tak ładnie mi naliczyło tak jak Państwu na powyższym zdjęciu (na zdjęciu nie jest opodatkowany PPK z bieżącego miesiąca).

 

 

Scenariusz nr 1
Wypłata wynagrodzenia ostatniego dnia miesiąca (jedna wypłata w miesiącu) 
 
  • Wpłata PPK w miesiącu wypłaty wynagrodzenia

    Przykład: wypłata za marzec wypłacona 31 marca, wpłata PPK przekazana 31 marca
    Wpłata PPK została przekazana do IF w tym samym miesiącu co wypłata wynagrodzenia. Oznacza to, że podatek od wpłaty PPK pracodawcy można naliczyć na tej samej wypłacie.
 
  • Wpłata PPK do 15 dnia następnego miesiąca

    Przykład: wypłata za marzec wypłacona 31 marca, wpłata PPK przekazana 15 kwietnia
    Podatek od wpłaty PPK pracodawcy za marzec powinien być naliczony w wypłacie z 30 kwietnia (za kwiecień).
 
 
Scenariusz nr 2
Wypłata wynagrodzenia do 10 dnia następnego miesiąca
  • Wpłata PPK w miesiącu wypłaty wynagrodzenia

    Przykład: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata PPK przekazana 15 kwietnia.
    Wpłata PPK nastąpiła później niż wypłata, więc podatek od wpłaty PPK pracodawcy nie zostanie naliczony, ponieważ wypłata w tym miesiącu już nastąpiła. Sytuacja ta wpłynie na deklarację PIT-11 (nastąpi wyrównanie).
 
  • Wpłata PPK do 15 dnia następnego miesiąca

    Przykład 1: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata PPK przekazana 15 maja
    Podatek od wpłaty pracodawcy do PPK nie jest obliczany, bo przychód z tego tytułu powstał dopiero po naliczeniu wypłaty. Odpowiednie kwoty będą uwzględnione w PIT-11.


    Przykład 2: wypłata za marzec wypłacona 10 kwietnia, wpłata przekazana 5 maja
    Podatek od wpłaty pracodawcy do PPK będzie obliczony w wypłacie - przychód powstał przed naliczeniem wypłaty.

W naliczonej wypłacie dodano pole Do opodatkowania. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie wysokości, w jakiej w danej wypłacie zostanie uwzględniona wpłata na PPK, która zostanie opodatkowana. Wartość, jaka pojawi się w tym polu uzależniona jest od ustawień wcześniej omawianych parametrów (może to być kwota wyliczona w bieżącej wypłacie, wynikająca z miesiąca poprzedniego lub zerowa - wtedy podatek zostanie uwzględniony w PIT-11).

a2.png

 

 

Link to postu

Widzę, że trzeba dokładniej.

Wszystko jest prawidłowo - przychód dla pracownika powstaje 15 dnia miesiąca, a wypłatę Pani robi 10 - czyli przychodu jeszcze nie ma - dlatego nie można w tej wypłacie opodatkować tej wpłaty do PPK.

Jeśli do końca miesiąca (po 15) nie będzie wypłaty to wpłata nie zostanie opodatkowana w ciągu roku. Będzie natomiast wykazana w PIT-11 - proszę to jeszcze raz dokładnie sprawdzić.

Wszystko program zrobi sam - nic nie trzeba pamiętać.

Link to postu

Coś namieszałem od początku - nie zauważyłem, że ustawiła Pani w parametrach 9 dzień miesiąca.

Wtedy oczywiście w wypłacie 10 dnia powinien podatek się naliczyć.

Ale jeśli wypłata w styczniu była naliczona, a Pani zmieniła w konfiguracji ten dzień na 9 dopiero potem to na tę wypłatę taka zmiana nie wpłynęła - wpłynie dopiero na następne wypłaty. W tej poprzedniej należy wejść w edycję listy płac i zmienić datę przekazania wpłat do PPK na 9 i dopiero liczyć następną wypłatę.

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...
W dniu 3.03.2021 o 12:52, Jacek Filipkiewicz napisał:

Jeśli do końca miesiąca (po 15) nie będzie wypłaty to wpłata nie zostanie opodatkowana w ciągu roku. Będzie natomiast wykazana w PIT-11 

Proszę o wyjaśnienie tematu - Gratyfikant nie potrąca zaliczki od takiej wpłaty na PPK, a pracownik będzie musiał podatek sam zapłacić przy rozliczeniu rocznym? Płatnik ma obowiązek pobrania zaliczki od każdej opodatkowanej wypłaty - czy tu mamy jakiś ustawowy wyjątek?

Link to postu
25 minut temu, Kancelaria Iustus-Lex napisał:

Proszę o wyjaśnienie tematu - Gratyfikant nie potrąca zaliczki od takiej wpłaty na PPK, a pracownik będzie musiał podatek sam zapłacić przy rozliczeniu rocznym? Płatnik ma obowiązek pobrania zaliczki od każdej opodatkowanej wypłaty - czy tu mamy jakiś ustawowy wyjątek?

Temat jest dosyć dobrze wyjaśniony w temacie e-pomocy przesłanym na początku tego wątku.

Można też o tym zagadnieniu przeczytać w serwisie MojePPK. Poniżej zamieszczam najważniejszy fragment.

Cytat

Jeżeli wypłata wynagrodzenia miesięcznego poprzedzi wpłatę do PPK i pracodawca nie będzie miał już z czego pobrać zaliczki na podatek (w danym miesiącu), to jej nie pobiera. W takim przypadku przychód pracownika z tego tytułu powinien doliczyć do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód. Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie musiał dopłacić podatek przy rozliczeniu rocznym.

 

Uwaga! Pracodawca nie może pobrać zaliczki przed powstaniem przychodu u pracownika. Oznacza to, że nie ma on możliwości poboru zaliczki przed przekazaniem wpłaty do instytucji finansowej. Pracodawca nie może również dokonać poboru zaliczki w miesiącu następnym po dokonaniu wpłat.

 

Link to postu
  • 1 rok później...

Otrzymije taki komunikat

 

image.png.2873c8e6eb6e88646db9e2d0a826c5b4.png

momo że parametry PPK sa ustawione tak :

 

 

image.png.cb64567e2ec7266306093373f3a4b0dd.png

wypłata jest przesunieta na 10 nastepnego miesiąca  a w wypłacie za grudzień 2022 ( wypłacoenj  10 styczniu '2023 ) naliczono i pobrano pierwsze  składki na PPK.  Fragment listy za 12/2022

image.png.338dbb262f78a471867fabd7f5b93be2.png

 

Wynagrodzenia za 12/2022, 01/2023 i 02/2023 zostały przeliczone ponownie po zmianie parametrów PPK  ( wczesniej data wpłaty była ustawiona na 15 dzień nastepnego miesiąca ) ale tylko dla uczestników PPK.   Opodatkowanie wpłat na PPK od pracodawcy nie pokazało się na wynagrodzeniu za 01/2023  mimo że wpłata do PPK jest 8 lutego a wypłata  wynagrodzen 10 lutego ani na wynagrodzeniu za 02/2023 wypłacanego 10 marca 2023. 

Wygląda na to że program nie aktualizuje tych dat wpłat i dlatego nie nalicza zaliczki na podatek od PPK. Prosze o weryfikację i podpowiedź jak rozwiazać problem. 

 

 

 

Link to postu

Niestety nadal  nie działa naliczanie podatku od wpłat do PPK.  Zazanaczyłem ten parametr w definicji listy płac, usunąłem i przeliczyłem ponownie wynagrodzenia za 3 ostatnie miesące ( od kiedy nalicza sie PPK ) i nadal mam ten sam komunikat

image.png.67746620ee9a0e652d8c8f01f35be898.png

Podatek powinien się juz naliczyć w wypłace z 10/02/2023, za styczeń '2023  ( wpłata PPK zaznaczono na 8 dzien nastepnego, po wypłacie wynagrodzenia, miesiąca ).  

 

Link to postu
11 godzin temu, Ryszard Trojanek napisał:

usunąłem i przeliczyłem ponownie wynagrodzenia

Pytanie czy usunął Pan całe listy płac czy tylko te problematyczne wynagrodzenia?

Na naliczonej liście płac ustawienia są zapisywane w momencie jej generowania i już się nie zmieniają - każde dodane nowe wynagrodzenie do takiej istniejącej listy płac pobiera ustawienia nie z definicji tylko z listy płac.

Niestety trzeba usunąć CAŁE listy płac i wyliczyć je od nowa.

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...

Dzień dobry

Zauważyłam że program nie nalicza podatku PPK 

Pracownik dopisał się jako pierwszy w zakładzie do PPK od grudnia2023 , składki naliczały się w listach płac, ale w kolejnych miesiącach nie naliczał się podatek od PPK, wychodzi taki komunikat w jak na zrzucie ekranu, jakby nie widział wpłat PPK pracodawcy. Wpłaty do PPK  są co miesiąc generowane w programie, parametry u pracownika w PPK zaznaczone że przystąpił od 12/2023, definicje listy płac- zaznaczone PPK i w parametrach PPK  też jest ustawione. Lista płac cała usunięta i od nowa przeliczona i dalej nic.

Już nie wiem gdzie szukać problemu

Zrzut ekranu 2024-03-06 124759.png

Zrzut ekranu 2024-03-06 124538.png

Zrzut ekranu 2024-03-06 124736.png

Zrzut ekranu 2024-03-06 131102.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...