Skocz do zawartości

Ulga na zakup kasy fiskalnej w 2021 r

Polecane posty

Dzień dobry. Firma zakupiła kasę fiskalną. W związku z tym przysługuje jej ulga na zakup kasy w kwocie 700,00 zł. " Schody" zaczynają się przy generowaniu JPK. VAT należny jest mniejszy od kwoty przysługującej ulgi. Jak wobec tego ująć zakup kasy fiskalnej , aby część ulgi była odliczana od podatku należnego, a pozostała powiększała podatek naliczony do odliczenia. Próba ręcznego wprowadzenia danych do części deklaracyjnej JPK nic nie dała. Pomóżcie?

 

Edytowane przez Grażyna Sz
Link to postu

Dzień dobry.  Wprowadziłam ulgę ręcznie w wierszu 52 deklaracji ( na zrzucie ekranu widać wytłuszczenie druku). Ponieważ spółka zdecydowała, iż kwota ulgi powiększy kwotę nadwyżki VAT naliczonego nad należnym zwiększyła się kwota do przeniesienia - w 53 i w 62. Jednakże przy zapisywaniu deklaracji  pokazuje się ostrzeżenie.

Ostrzeżenie jest bezzasadne, gdyż przy zakupie kas online nie ma limitu ulgi tak jak było to wcześniej.

3.PNG

Przechwytywanie.PNG 2.PNG

Link to postu

Ostrzeżenie było zasadne w poprzednich latach. Aktualnie przepisy mówią tak:

"

3. W przypadku gdy kwota wydana na zakup wykazana w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik pomniejsza kwotę podatku należnego o wysokość kwoty wydanej na zakup, a pozostałą część kwoty wydanej na zakup może, w tym okresie rozliczeniowym, wykazać do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, zwanych dalej "rachunkiem", lub powiększyć kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

4. Jeżeli w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy nie wystąpił podatek należny, podatnik kwotę wydaną na zakup wykazuje do zwrotu na rachunek lub powiększa kwotę podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Z tego jasno wynika, że mogę odliczyć całą ulgę w bieżącej deklaracji.

Link to postu
10 minut temu, Grażyna Sz napisał:

A jak nie mam podatku należnego to całą ulgę wykazuję w moim przypadku do przeniesienia, więc dlaczego w wygenerowanej deklaracji mam ostrzeżenie?

 

Ponieważ próbuje Pani jednocześnie odliczyć cała ulgę w p.49 (nie mając z czego) i wykazać do przeniesienia w p.52 p.53 i p.62

Link to postu

Chyba nie rozumiemy się. Przepisy w zakresie odliczania ulgi na zakup kasy fiskalnej ( ulga dotyczy tylko kas on line) . "

"Gdy z rozliczenia w deklaracji VAT-7 wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wtedy kwota ulgi na zakup kasy przysługuje do zwrotu lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Wpisujemy ją w poz. 55 deklaracji VAT-7, VAT-7K.

Według nowych zasad do zwrotu lub przeniesienia możemy wykazać całą przysługującą kwotę ulgi. Wcześniejsze obowiązujące przepisy limitowały kwotę ulgi do zwrotu w danym okresie rozliczeniowym (25% dla rozliczających się miesięcznie i 50% dla rozliczających się kwartalnie."

Link to postu

O kwotę ulgi zwiększam VAT naliczony .

2. Rozliczenie kończy się nadwyżką podatku naliczonego nad należnym (kwota do zwrotu lub przeniesienia na następny okres rozliczeniowy)

Teraz rozpatrzmy drugi przypadek, gdy z rozliczenia w deklaracji VAT-7 wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Wtedy kwota ulgi na zakup kasy przysługuje do zwrotu lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Wpisujemy ją w poz. 55 deklaracji VAT-7, VAT-7K.

Według nowych zasad do zwrotu lub przeniesienia możemy wykazać całą przysługującą kwotę ulgi. Wcześniejsze obowiązujące przepisy limitowały kwotę ulgi do zwrotu w danym okresie rozliczeniowym (25% dla rozliczających się miesięcznie i 50% dla rozliczających się kwartalnie).

Kwota z poz. 55 deklaracji VAT-7, VAT-7K zwiększa różnicę między VAT naliczonym i należnym, którą należy wykazać w poz. 56 deklaracji VAT-7, VAT-7K.

Powstałą nadwyżkę podatnik może rozdysponować według własnego wyboru, tj. wykazując:

jako kwotę do zwrotu,

jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy,

w części do zwrotu, a w części jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Edytowane przez Grażyna Sz
Link to postu

W przytoczonych przez Panią opisach nie ma mowy o uzupełnianiu pola 52 deklaracji VAT-7 (p.49 w JPK_V7). Dlaczego więc je Pani uzupełnia? To pole uzupełnia się tylko w tedy, gdy należny jest większy od naliczonego.

 

Proszę też spojrzeć na opis tego pola na VAT-7 (ostatnim, który obowiązywał):

2021-03-08_06h58_15.thumb.png.5ed3b10fc0be4547829610bd17a2c3d8.png

 

Jeśli nadal Pani uważa, że powinna Pani uzupełnić pole 49, to proszę je uzupełnić. Ostrzeżenie w programie można zignorować i wysłać deklarację.

Link to postu
10 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

To jakieś bardzo stare. Chyba chodziło to te: Objaśnienia do deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D - www.druki.gofin.pl

Ale tam jest to samo:

Cytat

1. Odliczenia lub zwrotu z tytułu zakupu kas rejestrujących dokonuje się w poz. 52 lub 55 w następujący sposób:
− w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku należnego nad naliczonym w poz. 52 wykazuje się kwotę ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących,
w części przysługującej do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym, do wysokości tej nadwyżki,
− w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym lub
kwota ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących jest wyższa od nadwyżki podatku należnego nad naliczonym, w poz. 55 wykazuje się pozostałą
nieodliczoną w poz. 52 kwotę ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących, przysługującą podatnikowi do zwrotu lub do odliczenia od podatku należnego
za następne okresy rozliczeniowe.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...