Skocz do zawartości

Wynagrodzenie urlopowe - ustawienia

Polecane posty

U nowego klienta nie modyfikowano domyślnych ustawień płac, a mimo to, program nalicza wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych. Robi to błędnie, ponieważ nalicza je w liście płac, która jest pierwszą ze składnikami zmiennymi. Styczeń - sama podstawa, brak urlopów. Luty - jest 1 dzień urlopu i wystąpiły nadgodziny. Program nalicza wynagrodzenie ze składników zmiennych  (z nadgodzin), co jest błędem. Wydaje mi się, że sprawdziłam wszystkie opisane ustawienia, w podstawie miesięcznej zaznaczono, aby nie wliczał do podstawy wynagrodzenia urlopowego.

Gdzie jeszcze szukać tego ustawienia? 

Link to postu

Zakładam, że wypłaty następują do 10 dnia następnego miesiąca.

Program stosuje się w tym przypadku par. 11 punkt 2 rozporządzenia urlopowego.
Przykładowy artykuł opisujący podobną do opisanej przez Panią/Pana sytuację można przeczytać tutaj:
https://www.gofin.pl/prawo-pracy/17,1,95,143409,wynagrodzenie-za-urlop-udzielony-wkrotce-po-podjeciu.html

Link to postu

Tak, wypłaty są do 10 dnia następnego miesiąca. 

Za okres poprzedzający urlop (styczeń 2021) pracownik otrzymał wynagrodzenie za pełny miesiąc, ale w stawce podstawowej, ponieważ nie wystąpiły zmienne składniki. W lutym wykorzystał 1 dzień urlopu, potem świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. W liście płac za luty (płatnej w marcu) powinien mieć wynagrodzenie za czas urlopu, jakie otrzymałby gdyby w tym czasie pracował. Nie ma podstaw, aby wyliczać mu wynagrodzenie urlopowe z uwzględnieniem wynagrodzenia za nadgodziny (wypracowane po tym urlopie). 

Link to postu

Na nasze pytanie:


Mam pytanie o wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych w przypadku urlopu niedługo po zatrudnieniu pracownika:

- pracownik zatrudniony 1 stycznia jest wynagradzany wyłącznie stałą stawką miesięczną

- wynagrodzenie za styczeń zostało wypłacone 10 lutego

- w lutym pracownik wykorzystał 2 dni urlopu wypoczynkowego oraz pracował w godzinach nadliczbowych

 

Czy w wypłacie za luty przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego należy uwzględnić dodatek za godziny nadliczbowe z lutego?

 

Drugi bardzo podobny przypadek:

- pracownik zatrudniony 1 stycznia jest wynagradzany wyłącznie stałą stawką miesięczną

- w styczniu pracownik wykorzystał 2 dni urlopu wypoczynkowego oraz pracował w godzinach nadliczbowych

 

Czy w wypłacie za styczeń przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego należy uwzględnić dodatek za godziny nadliczbowe z tego miesiąca?

Czy w obu przypadkach mają zastosowanie przepisy par. 11 punkt 2 rozporządzenia urlopowego?

 

Dostaliśmy od naszego eksperta następującą odpowiedź:

 

Treść odpowiedzi:

W mojej ocenie w obu opisanych przypadkach zasadnym będzie zastosowanie reguł wyliczania wynagrodzenia za urlop okolicznościowy.

Zgodnie z § 8 rozporządzenia urlopowego:

·         zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu;

·         w przypadkach znacznego wahania wysokości składników wynagrodzenia, o których mowa wyżej, składniki te mogą być uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

 

 

Gdyby w analizowanym przypadku dokonać wyliczeń wynagrodzenia urlopowego kierując się wyłącznie ww. przepisem, wówczas wspomniana należność zostałaby ustalona tylko z uwzględnieniem stałej płacy. Niestety nie do końca odzwierciedlałoby to zasadę wyrażoną w art. 172 Kodeksu pracy, stanowiącym, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

 

W okolicznościach wskazanych w zapytaniu, pracownik w okresie poprzedzającym urlop nie miał możliwości uzyskania żadnych zmiennych składników płacy, natomiast otrzymał je w miesiącu korzystania z płatnego wypoczynku.

 

Co prawda, na mocy § 11 ust. 2 rozporządzenia urlopowego, jeżeli pracownik przed rozpoczęciem urlopu otrzymał wynagrodzenie określone w § 8 za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres faktycznie przepracowany. Regulacja ta nie odnosi się jednak do przypadków, który tu rozstrzygamy, albowiem przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego pracownik zmiennych składników wynagrodzenia nie otrzymał wcale.

 

Z uwagi na powyższe, mając na względzie art. 172 Kodeksu pracy, w mojej ocenie  w sytuacji, gdy pracownik opłacany m.in. zmiennymi elementami pensji już w miesiącu podjęcia zatrudnienia (lub w drugim miesiącu zatrudnienia, w którym wypłacono mu zmienne składniki za pierwszy miesiąc pracy) korzysta z urlopu wypoczynkowego, zastosowanie winien znaleźć § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Stanowi on, że przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. W konsekwencji, należne za dni urlopu z pierwszego miesiąca zatrudnienia (lub drugiego miesiąca zatrudnienia przy przesunięciach w wypłatach) wynagrodzenie ze zmiennych składników płacy należałoby wyliczyć poprzez:

·         zsumowanie zmiennych elementów pensji z miesiąca korzystania z urlopu (np. wynagrodzenie za nadgodziny oraz pracę w porze nocnej);

·         podzielenie uzyskanej sumy przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w ww. miesiącu;

·         pomnożenie otrzymanej stawki przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego.

 

 

Ponadto pracownik powinien w miesiącu korzystania z urlopu otrzymać stałe składniki należne w pełnej miesięcznej stawce.

 

 

Podstawa prawna:

·         art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320),

·         § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 927);

·         § 6-11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.).

 

 

 

 

Gratyfikant nexo w opisanych przypadkach oblicza wynagrodzenie urlopowe właśnie tak.

 

Oczywiście opinia taka nie jest rozstrzygająca, ale daje nam podstawę do pozostania przy swoim stanowisku.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...