Skocz do zawartości

Ręczne powiązanie dokumentów?

Polecane posty

Nazwałem ten temat w ten sposób, bo chyba docelowo taka funkcja sprawdziła by się najlepiej, bo można by ją uniwersalnie nanieść do systemu. Ale pierw dlaczego. Często się zdarza tak, że aby sprzedać klientowi jakiś element zamawiamy go u dostawcy. Używamy funkcji Przetwórz w zamówienie do dostawcy, tworzy się ZD, wszystko prawidłowo. Ale np. ten dostawca nie realizuje transportu. Musimy w takim przypadku, zrobić ZD na transport do spedycji. I właśnie ten dokument, przydało by nam się dodatkowo powiązać z ZK, gdyż docelowo, koszt będzie zsumowany do kosztów sprzedaży dla naszego klienta. W ten sposób, jak dostaniemy fakturę za transport, będziemy mogli szybko znaleźć, z którą fakturą za produkt ją powiązać, celem obliczenia prawidłowych kosztów. Wiadomo, transport to nie jedyny przykład, jest tego więcej, aczkolwiek jak wspomniałem na początku, takie powiązywanie, można by wykorzystać w bardzo wielu scenariuszach.

Link to postu

Zgadzam się absolutnie z przedmówcą.

Również mamy potrzeby wiązania dokumentów w systemie w celach kontrolnych (czy np. spedycja nas skasowała tak jak było ustalone i np. czy za tą samą usługę nie dostajemy 2 razy faktury z rzędu..) jak również kalkulacji ostatecznej ceny dla klienta końcowego. Przy wielu takich kosztach składowych (np. koszt transportu) upilnowanie tego bez wsparcia systemu w mojej opinii nie jest możliwe.

 

Ja to zorganizowałem w GT w następujący sposób - może jakieś pomysły zaczerpniesz lub inny user forum co spowoduje ułatwienie sposobu pracy (NEXO dopiero zamierzamy wdrożyć - czekamy jeszcze na wprowadzenie pewnych funkcji):

-  ZD służy nam jako Zamówienie do dostawców z tym, że u nas nigdy nie jest tak prosto, że 1 ZD jest do 1 dostawcy. Zamawiamy towary z zagranicy i u nas zwykle 1 ZD = 1 TIR na którym mogą znaleźć się towary od wielu dostawców ponieważ konsolidujemy ładunek.

- Z ZD drukuje do każdego z dostawców oddzielnie zamówienie towarowe (do każdego dostawcy mam opracowany oddzielny wzorzec wydruku aby uwzględniał tylko towary danego dostawcy)

- Z ZD drukuje również zlecenie transportowe dla spedycji i wówczas pokazywane są wszystkie miejsca załadunku i towary jakie trzeba załadować w poszczególnych miejscach (też odpowiednio spreparowany wzorzec, pobierający dane min. z pól własnych)

- W ZD wpisuje stawkę za transport (w polu własnym) która jest drukowana na zleceniu transportowym dla spedycji 

- ZD realizuje bez dokumentu ale dopiero gdy otrzymam wszystkie faktury na towary z tego ZD (tworzenie zamówień różnicowych z nowym numerem tak jak to jest zorganizowane w GT to średni pomysł, wolałbym aby zamówienie było tylko jedno a kolorami oznaczało, co już jest zafakturowane a co nie - tak jest w NEXO za co ukłony)

- Wszystkie faktury na zakup towarów oraz transport wiążę ręcznie (tak naprawdę oznaczam ręcznie) w ten sposób, że w numerze oryginału wpisuje numer tejże faktury oraz w nawiasie numer ZD którego ta faktura dotyczy, czyli: 112/2016 (s.55/2016) dzięki czemu płacą za daną fakturę wiem którego ZD dotyczy. Dodatkowo na ZD mam flagę własną i po zapłaceniu odznaczam ją ręcznie, że za transport już zapłaciłem i wchodzę do tego ZD upewniam się czy zafakturowali mnie umówioną kwotą (bo mam ją w polu własnym, wpisaną na etapie negocjacji ceny za transport)

- W Subiekcie ewidencjonujemy koszty (mimo, że do tego nie służy i chłopaki z Insertu oficjalnie mówią, że nie zapewniają ku takiemu rozwiązaniu wsparcia) dzięki czemu księgowa tylko importuje dokumenty do Rewizora a nie je wpisuje od zera. Ja mam całą historię (nie tylko zakupy na magazyn ale również koszty bieżące w Subiekcie) dzięki czemu Subiekt  pilnuje również rozrachunków a ja mogę swobodnie dopisywać w numerze oryginału odniesienie w subiekcie jakiego ZD dotyczy dana faktura zakupowa na towar lub za transport.

 

Ogólnie w Subiekcie NEXO oprócz ręcznego wiązania by się przydał moduł zleceń transportowych (spedycyjnych) które moglibyśmy ręcznie dopinać (wg powyższego pomysłu autora wątku) do ZD lub np. do ZK. Czemu do ZK? Bo transport organizujemy również dla naszych klientów i wówczas jest potrzeba sporządzenia zlecenia transportowego oraz mamy realną potrzebę aby pilnować tego w celach kontrolnych (kwoty ale również aby łatwo odtworzyć kto daną usługę transportową wykonał, np. 3 miesiące temu...)

Taki moduł powinien umożliwiać skonstruowanie zlecenia aby było możliwe zawarcie jednego lub wielu miejsc załadunków oraz jednego lub wielu miejsc rozładunków.

Oczywiście obecnie w GT (w NEXO pewnie musiał będę podobnie o ile nie dopiszecie dedykowanego modułu) realizuje do za pomocą pól własnych ale to tylko proteza i schody się zaczynają właśnie gdy dane zlecenie ma wiele miejsc rozładunków oraz załadunku.

 

Zatem 2 pytania, czy jest szansa na implementacje:

- ręczne wiązanie dokumentów?

- moduł zleceń transportowych?

 

Z góry dzięki!

Pozdrawiam

 

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za wyczerpujące opisanie tematu. Implementacja takich rozwiązań nie jest na ten moment w naszych planach. W związku z tym, że owe rozwiązania są jak najbardziej ciekawe, zapisujemy je jako sugestie. Możliwe że w przyszłości w momencie gdy pojawi się więcej zgłoszeń odnośnie tej kwestii zastanowimy się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.
Na ten moment jeśli chodzi o dodatkowy koszt dostawy, który ponosi podmiot przy takiego typu przypadkach, proponuję ewentualnie stworzenie korekty kosztów dostaw do końcowego dokumentu handlowego, którym przyjmujemy dany asortyment na stan. Na takiej korekcie moglibyśmy ewentualnie zamieścić informacje na temat kosztów transportu i proporcjonalnie rozbić ten koszt na pozycje pozycje towarowe przyjęte na magazyn.

 

Link to postu

Ok, to na transport jest metoda, dziękuje. Podam jeszcze inny przykład, może też coś zasugerujecie.

 

Nazwy asortymentu zmyślam, abyście wiedzieli o co chodzi. Jesteśmy firmą produkcyjną. Nasz klient zamówił u nas drewniane breloczki, z drzewa figowego. Jako, że nie mamy drzewa figowego, to zamawiamy je w Hiszpańskim tartaku, w konkretnych wymiarach, które będą pasowały do docelowych breloczków. I jak teraz zrobić, aby utworzone ZD na kawałki drewna figowego, było powiązane z ZK na breloczki?

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Obawiam się, że w programie nie mamy możliwości stworzenia takiej sytuacji. Z jednej strony istnieje coś takiego jak Zamienniki, które możemy wskazywać na dokumentach sprzedaży, ale jest to tylko i wyłącznie wymiana jednego towaru na drugi (np. ten przykładowy breloczek z drzewa figowego na breloczek z drewna... sandałowego). Tutaj tak naprawdę mechanizm musiałby "widzieć", że drewniany breloczek jest to komplet składający się danej ilości drewna i, co ważniejsze, że tego drewna brak na stanie. Nie ma na razie mechanizmu, który pobierałby części składowe kompletu, których brak na stanie, a następnie tworzył (produkował) na ich podstawie osobny towar.

Link to postu
Dnia 4.11.2016 at 15:41, Mateusz Włudyka napisał:

Nie ma na razie mechanizmu, który pobierałby części składowe kompletu, których brak na stanie, a następnie tworzył (produkował) na ich podstawie osobny towar.

 

Oczywiście, że go nie ma i nawet nie oczekiwalibyśmy stworzenia tak skomplikowanego mechanizmu. Stąd pomysł na te ręczne powiązania. Wystarczyło by przy tym ZK, zrobić w menu kontekstowym opcję Stwórz dokument powiązany i po jej wybraniu, wybiera się typ dokumentu, w tym przypadku ZD, go już się normalnie wypełnia i zleca. Najważniejsze jest to, że wchodzą w Pokaż mapę powiązań, do tego ZK, będę widział odpowiednie ZD i będę wiedzieć z jakim zleceniem klienta się już wiąże - nie oczekuje, że spowoduje wykonanie automatyczne jakiś procesów produkcyjnych, bo od tego nie jest wasz program :D Drugą opcją, mogło by być wtedy w dokumentach już wystawionych, opcja Powiąż dokument i tam, można by podłączyć odpowiedni dokument już wystawiony, jakbym np. się zapomniał w pierwszym przypadku. Te dwie opcje i jesteśmy bardzo w domu i założę się, że znajdzie się wielu użytkowników na takie rozwiązanie, może jeszcze sami tego nie wiedzą :D

Link to postu

Taki prosty mechanizm wiązania ręcznego byłby dla nas również w zupełności wystarczający i jakże pomocny...

 

W nawiązaniu do mojego wywodu wpadł mi jeszcze jeden pomysł, typu "proteza" który powinien zadziałać w NEXO.
Na ZD można każdorazowo dodawać usługę Transport i nie realizować ZD dopóki dopóty nie dostaniemy faktury transportowej.

Po otrzymaniu faktury za transport i zrealizowaniu ZD mielibyśmy powiązanie (oczywiście zakładam ewidencjonowanie wszystkich kosztów w Subiekcie NEXO)

 

Takie podejście wyklucza, że ktoś nas zafakturuje 2 krotnie za tą samą usługę (za to samo ZD) a po wpisaniu w polu własnym ceny za transport możemy również i to skontrolować.

Można też spróbować w informatorze od strony specyfikacji ZK podejrzeć na jakich ZD był dany towar zamawiany, dostać się do tego ZD a później do faktury transportowej.

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

A czy w międzyczasie, na szybko dało by się lekko zmodyfikować opcję Przetwórz w zamówienie do dostawcy, tak aby w przypadku usunięcia z niego pozycji z ZK i dodaniu nowych Swoich, zachowywał powiązanie z ZK, z którego został uruchomiony kreator? Obecnie, jak usunę pozycje z ZK, to po utworzeniu ZD, nie mają one powiązań. Idąc dalej tym krokiem, to wtedy trzeba by jeszcze odblokować możliwość uruchomienia tej funkcji, po zrealizowaniu wszystkich pozycji ZK i w ten sposób można by utworzyć na szybko to pierwsze, najbardziej potrzebne powiązanie, a znacząco zwiększa to porządek w danych.

Link to postu

Z tym ręcznym wiązaniem dokumentów to kolejne (oprócz w/w przykładów) wykorzystanie tego mechanizmu byłoby dla prowizji dla partnerów.

W branży dekoratorskiej/budowlanej za polecenie klienta często Architekt/Wykonawca otrzymuje jakąś prowizje.

Taką fakturę VAT kosztową byłoby wówczas można powiązać z ZK klienta czy też FS dla klienta ostatecznego...

 

 

 

Link to postu

W ramach niniejszego posta pytałem miedzy innymi, czy można byłoby dorobić moduł zleceń transportowych które używamy praktycznie do każdego ZD oraz niektórych ZK bo to my jesteśmy organizatorem transportu.

 

Widzę, że w Navireo pojawił się moduł "fabryka obiektów", który byłby wybawieniem na tego typu potrzeby.

Sądzicie Panowie, że kiedyś go ujrzymy w NEXO?

 

 

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Rozumiem... pewnie jest też tak, że tego typu strategiczne decyzje podejmowane są przez wasz Zarząd więc domyślam się, że nie jest to decyzja na 15 min :)

 

W każdym razie, jeśli czasem z ciekawości zagląda tu wasz Prezes lub ktoś mocno decyzyjny, to mała dygresja:

 

Wiem, że jestem "marną próbka" bo reprezentuje tylko 1 firmę ale...

Na rynku można spotkać się z opinią, że producenci rozwiązań pudełkowych trochę celowo unikają takich modułów typu fabryka obiektow aby móc rozróżnić Pudełko od np. własnego ERP-a.

Przyznaje - jest to jakiś sposób aby zachęcić potencjalnych klientów właśnie do migracji na ERP-a

 

Tyle, że dokładając takie "elastyczne moduły" do Nexo jesteście w stanie jeszcze bardziej pozamiatać konkurencję w segmencie pudełkowym (gdzie już jesteście przecież Liderem szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę kategorię: cena/funkcjonalność) i dzieki temu zwiekszyc dominacje na rynku a nie tylko utrzymac pozycje.

 

Dokładając takie moduły jak "fabryka obiektow" w ERP paradoksalnie już to takiego ŁAŁ to nie robi, bo tam dopiero musicie udowodnić swoją wartość co trwa długimi latami... 

 

Ponadto porównywani pewnie wówczas jesteście z całą plejadą dostępnych na rynku rozwiązań (przynajmniej gdy rozwazalismy Erp dla naszej firmy to takie porownanie robilismy), wiec to co może być ŁAŁ w NEXO i stanowić kolejną istotną przewagę Nexo w segmencie pudełkowym.. to w klasie rozwiązań ERP jest traktowane jako standard i pewnie nikt tam się wielce nad tym nie rozczula, przynajmniej ja bym się nie rozczulał płacąc kilka krotnie / kilkanascie razy więcej...

W każdym razie pomyślnych decyzji :)

 

Drugi temat:

Kolejna rzecz gdzie można wykorzystać ręczne wiązanie elementów Nexo.

U nas nigdy nie jest tak banalnie, że 1 ZK = 1 ZD (bo konsolidujemy zamówienia u naszych dostawców).

Czyli z wielu ZK (a tak naprawdę z konkretnych pozycji, bo przecież dane ZK może być na towary od róznych dostawców) robimy w finale jedno ZD do danego dostawcy. Oczywiscie pisząc "robimy"  mam na myśli ręczne uzupełnianie ZD.

 

Możliwość ręcznego powiązania pozwoliłaby bardziej nad takimi ZD panować i stworzyć/pokazać powiązanie między ZK-ZD.

Oczywiście to tylko znow proteza bo... przecież dane ZK nie musi byc w całosci powiazane do danego ZD a jedynie wybrane pozycje beda zwykle zwiazane z danym ZD (czyli wiązanie musiałoby być na poziomie pozycji, żeby to nie była proteza).

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu

Odnośnie "drugiego tematu", to w liście Zamówienia, trzeba zaznaczyć z klawisz Ctrl te zamówienia, które chcecie przetworzyć, wybieracie Przetwórz w zamówienie do dostawcy, w otwartym oknie w kolumnie Dostawca, wpisujecie tego, który ma być na ZD (niestety, jest to dosyć męczący proces, fajnie jakby Insert dodał jakąś opcję "wstaw dostawcę do wszystkich pozycji"), ewentualne pozycje, których nie chcemy zamówić, można usunąć ZD. Wpisując kilku dostawców, pojawi się kilka ZD w efekcie. Zapisujemy i cieszymy się ZD, powiązanym z wszystkim ZK :) I podejrzewam, że z tego wywodzi się lekki opór z tym ręcznym wiązaniem, ponieważ Nexo wiąże bezpośrednio pozycje dokumentów, co robi się kłopotliwe w przypadku, gdy chcielibyśmy podłączać ZD, z całkiem innymi pozycjami, ale wieżę że chłopaki się nie poddadzą.

 

EDIT: Widzę, że jest ten temat osobno, więc tam to powinno być poruszane:

https://forum.insert.com.pl/index.php?/topic/812-dodawanie-z-wielu-zk-towarow-do-tego-samego-zd-nowa-funkcjonalnosc/

 

Edytowane przez Radomił Ząbik
Link to postu
  • 9 miesięcy temu...

Wiadomo coś odnośnie umożliwienia ręcznych powiązań różnych dokumentów ze sobą? Coś jak w Gestorze przy wysyłaniu e-maila z opcją przypisania wielu dokumentów :)

Na pewno byłoby prościej wielu użytkownikom kiedy mogliby powiązywać różne typy dokumentów ze sobą ;)

 

powiazania_dokumentow.jpg

Edytowane przez Patryk Kłoda
Link to postu

Naprawdę szkoda. Ten temat był podnoszony wiele razy - warto by się jednak pochylić nad tą potrzebą użytkowników. 

ZK jest u nas (jak i u większości zapewne) macierzą całej realizacji. Zarówno w sferze zamówień do dostawców, odrębnych dostaw, zakupów jak i przede wszystkim rozłożonych w czasie wydań i finalnie sprzedaży. W naszej branży ZK realizowane jest czasem na przestrzeni nawet 6 miesięcy. Trzeba się mocno nakombinować żeby wszystko mieć sensownie spięte z ZK w obecnym modelu. Ręczne powiązanie pewnych dokumentów byłoby znacznym ułatwieniem.

Z góry dziękuję za ponowne rozpatrzenie tej kwestii...

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...