Skocz do zawartości

Błędy w naliczaniu zasiłku chorobowego

Polecane posty

Mam podstawy przypuszczać, że Gratyfikant błędnie wylicza zasiłek chorobowy zleceniobiorcy. Proszę o informację, jak program ustala podstawę zasiłku, a w szczególności czy stosuje się do zasad Komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych  z ubezpieczenia  społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj.:

1. czy program uwzględnia wynagrodzenie tylko za pełne miesiące podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (zgłoszenie do ZUS od 1 dnia miesiąca). ("337. W przypadku, gdy niezdolność do pracy ubezpieczonego, dla którego nie jest określona najniższa podstawa wymiaru składek, powstała po upływie pełnego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia chorobowego, a przed upływem 12 pełnych kalendarzowych miesięcy nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres pełnych kalendarzowych miesięcy nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek.").

2. ustalając przeciętny miesięczny przychód za okresu podlegania nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu, program stosuje art. "332. Jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, przychód ubezpieczonego uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

1) wyłącza się przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez mniej niż połowę miesiąca,

2) przyjmuje się faktyczny przychód za miesiące, w których ubezpieczony wykonywał pracę lub działalność przez co najmniej połowę miesiąca.")

Okresy pobierania świadczeń są wykazane w ewidencji czasu pracy, świadczenia są wykazywane na rachunkach.

3. czy ustalając przeciętny miesięczny przychód za okres podlegania nieprzerwanie ubezpieczeniu chorobowemu, program nie rezygnuje z uwzględniania

przy obliczeniach tych miesięcy (chodzi o dzielnik - liczba miesięcy), za które zleceniobiorca nie uzyskał wynagrodzenia (brak rachunku), w przypadku, gdy przerwa w świadczeniu pracy nie była okresem pobierania świadczeń wymienionych w poprzednim punkcie.

4. można podejrzeć schemat obliczeń (w przypadku umów o pracę jest kolumna "podstawa do chorobowego" oraz dokładne dane w "przeglądaniu" pod prawym przyciskiem...

5. I ewentualnie czy można samemu "wybrać" miesiące, które program ma uwzględniać w podstawie?

 

Link to postu

Zapoznałam się i nie znalazłam tam rozwiązania. Nie pojmuję, że program ma funkcjonalność, z której nie należy korzystać, bo prowadzi do poważnych błędów. I INSERT o tym wie i ma to gdzieś?! .... proszę o wskazanie, które jeszcze naliczenia są w programie niepoprawne - chcę uniknąć późniejszych korekt dokumentów kadrowych, księgowych, składanych do ZUS i US deklaracji i raportów,  wreszcie mandatów, i tego typu konsekwencji Państwa nieprofesjonalności....

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...