Skocz do zawartości

Edycja kosztorysu na FL cząstkowej i końcowej.

Polecane posty

Przyjęliśmy schemat budowania kompleksowych produktów/usług za pomocą usługi jednorazowej z kosztorysem i materiałami.

 

Taki kosztorys powstaje na ZK.

Wystawiam FL, bez wydania (zaliczka na poczet realizacji).

 

Na FL nie mogę zmieniać materiałów z kosztorysu, a np. się okazało, że usługa pochłania jeszcze parę uszczelek które chcę wpiąć w kosztorys.

 

Co robię źle? Jak to obejść (bez kasacji FL, bo przecież to czasem idzie parę ich).

 

Docelowo chyba powinno się dać "dorzucać" elementy do kosztorysu z każdą kolejną FL i na FS końcowej mieć wszystkie materiały? Czy może źle na to patrzę?

 

Sugestie?

Dlaczego program nie pozwala na dodawanie pozycji na kolejnych dokumentach danego przewodu sprawy?

 

 

P.S. Szukam rozwiązania bez użycia "kosztów dodatkowych". Kosztorysy są lepsze od kosztów dodatkowych z racji na to, że materiały wydane jako materiał w kosztorysie może mieć cenę sprzedaży (czyli jakby swój udział wartości w całej usłudze) - co przydatne jest na raportach. Z kosztami dodatkowymi podczepionymi mamy tylko wartość wydania magazynowego, które ma cenę sprzedaży 0. Nie jest to satysfakcjonujące.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Bardzo dziękuję! Już się bałem, że wszystkie plany związane z takim sposobem przepływu dokumentów polecą do śmieci.

 

Przy okazji zauważyłem małą rozbieżność w sposobie wyliczania wartości automatycznych WZ przy obecności materiałów.

 

Przypadek 1:

  1. Tworzymy ZK z kosztorysem dla UJ gdzie poszczególnym pozycjom materiałowym przypiszemy wartości.
  2. Realizujemy ZK za pomocą WZ.
  3. Fakturujemy tą WZ.

Na WZ wtedy mamy obecne UJ i jej materiały. W tym przypadku wartość WZ ("kwota do zapłaty") jest wartością pozycji nie-materiałowych (czyli tej UJ).

 

Przypadek 2:

  1. Tworzymy ZK.
  2. Realizujemy ZK fakturą z auto-WZ.

W tym przypadku wartość WZ jest 0, ponieważ auto-WZ nie zawierają usług, a najwyraźniej materiały nie są liczone jako towary do wyliczania wartości WZ.

Przez to później dziwne rzeczy w kartotece mam z WZ na kwoty zerowe.

 

Poniżej przykład auto-WZ do FS do ZK z kosztorysem. Jak widać wartość WZ ma się nijak do wartości towarów+materiałów (liczone są tylko towary, a usługi "nad" MT nie ma).

obraz.thumb.png.11e9320c1eb4372f98899a5178043522.png

 

Czy to się gdzieś ustawia? Konkretnie mowa o wyliczaniu wartości auto-WZ.

 

A może moglibyście to zmienić? Jak dla mnie jest to niespójność danych (WZ inne niz auto-WZ).

 

Dziękuję za komentarze w sprawie. :)

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Ah te usługi nieszczęsne.🤕

 

Ogólnie rzecz biorąc to skoro normalne WZ muszą zawierać usługi (żeby je później zafakturować), to faktycznie wolę żeby były na wszystkich WZ, a nie raz były a raz nie.

 

Pana propozycja niby rozwiązuje problem wyliczania wartości w przypadku kosztorysu/MT, ale jednocześnie przypomina mi o tym nijakim zachowaniu programu gdzie usługa jest "wydawana z magazynu".

Nie mogę narzekać, bo zadbaliście, żeby np. raporty podliczenia okresu to jakoś pokazywały.

Ale nadal jest to trochę dziwnie pokazywane dla mojego przypadku kosztorysu/MT, bo wtedy pokazuje wartość materiałową jako usługę na raportach (no niby jest jeszcze koszt magazynowy).

 

Na ten moment faktycznie zrobię, żeby usługi były na wszystkich WZ - dziękuję za sugestię, ale dodatkowo:

  1. Planujecie jakieś zmiany w kwestii obecności usług na WZ?
  2. Planujecie jakieś zmiany w kwestii przeliczania MT?

Powyższe pytania ogóle, czy coś jest na horyzoncie powiązane z przeliczaniami WZ i kosztorysami/MT.

 

Edit 1:

O takie dziwne rzeczy mi chodzi, jest wydanie materiałowe, a będzie przedstawiane jako kolumna "Usługi" (po Pana zmianie dla auto-WZ, bym miał w kolumnie Usługi te materiały).

image.thumb.png.8a90f91e6c797a74b9471a237bfa9194.png

 

Edit 2:

Sugestia:

W powyższej tabelce wyliczenia miło gdyby się pojawiły dodatkowe kolumny:

  • Usługi pomniejszone o MT
  • MT

Które pracowałyby wspólnie i wyraźnie rozróżniały pomiędzy usługami które faktycznie są usługami, a tymi które zawierają wydania materiałowe.

 

Wtedy faktycznie byśmy mieli ładnie wartości netto, usług, ale także wiedzieli od razu, że te usługi zawierają w sobie MT i znamy ich wartość.

 

Zmiana wydaję się mało inwazyjna a bardzo poprawia przejrzystość raportu wydań mag.

Te kolumny też można by dodać jako opcję konf. list w innych raportach - choćby kartotece WZ.

P.S. Zaznaczam, że mówimy o wartości materiałów, nie o ich koszcie (bo te kolumny już są).

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...