Skocz do zawartości

faktura zakupowa - różnice w zapłaconej proformie a fv końcowej

Polecane posty

Cześć, 

mam problem bo od dłuższego czasu zastanawiam się jak to zrobić ale mi nie wychodzi. Sytuacja wygląda następująco:

Kupujemy towary od firmy X, przy zamówieniu jest wystawiana fv proforma po kursie Euro z danego dnia, po wysłaniu przez nich towaru z magazynu wystawiają fv VAT do tej proformy. Fv jest wystawiana po kursie z dnia wysyłki towaru a nie z dnia zapłaty. Np. Dziś płacę za proformę 4000 zł po kursie Euro 4 zł a oni wysyłają towar np w poniedziałek gdzie kurs jest 4,2 i z automatu mam jakby niedopłatę. Ostatnio była struaacja odwrotna zapłaciłam proformę po kursie większym niż oni wystawili fv właściwą czyli wystąpiła nadpłata.

Do tej pory wklepywałam sobie fv zakupu bo zwykle była jakaś niedopłata paru złotych, ale co robć kiedy mam nadpłatę? Subiekt nie daje takiej możliwości by wpisać wyższą kwotę zapłaty niż wynika ona z fv. Próbowałam z wyłączaniem opcji przeliczania VAT i wpisywałam ją samodzielnie i owszem pojawiała się zmiana ceny ale w dziale rozrachunków nie pojawia mi się nadpłata która powinni rozliczyć ze mną.

Pytanie zatem jak to zrobić by było OK? Faktury wpisuje w kwotach PLN, Oni mi daja fv EU z przelicznikiem na PLN. Chciałabym abym jak wpisuje fv mogła wpisać kwotę zapłaty wyższą niz wynika ona z fv i żeby mi się w rozrachunkach pojawiła informacja, że mam u nich nadpłatę.

Dziekuję.

Link to postu
4 minuty temu, Anna Lazurek-Kot napisał:

Faktury wpisuje w kwotach PLN, Oni mi daja fv EU z przelicznikiem na PLN.

Skąd się biorą takie pomysły na tworzenie sobie sztucznych problemów ? :O

 

5 minut temu, Anna Lazurek-Kot napisał:

Pytanie zatem jak to zrobić by było OK?

Rozwiązanie wydaje się być oczywiste - należy przepisać fakturę zakupu 1:1, czyli wprowadzić ją w walucie, różnice kursowe to już problem po stronie księgowości. 

  • Lubię to 1
Link to postu
8 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Skąd się biorą takie pomysły na tworzenie sobie sztucznych problemów ? 😮

Też bym chciała wiedzieć. Prosiłam ich by wystawili mi fv od razu bez proformy i wysłali od razu towar ale dla nich to za ciężka logistyka. Nie ogarniesz. Rozmowy się toczą od lat, ale polityka tego giganta jest taka a nie inna i niestety robią tak ze wszystkimi kontrahentami.

8 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Rozwiązanie wydaje się być oczywiste - należy przepisać fakturę zakupu 1:1, czyli wprowadzić ją w walucie, różnice kursowe to już problem po stronie księgowości. 

Sprawdzę to rozwiązanie. Dzięki.

Link to postu
3 minuty temu, Anna Lazurek-Kot napisał:
13 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Skąd się biorą takie pomysły na tworzenie sobie sztucznych problemów ? 😮

Też bym chciała wiedzieć. Prosiłam ich by wystawili mi fv od razu bez proformy i wysłali od razu towar ale dla nich to za ciężka logistyka. Nie ogarniesz. Rozmowy się toczą od lat, ale polityka tego giganta jest taka a nie inna i niestety robią tak ze wszystkimi kontrahentami.

Ale to wy tworzycie sobie te problemy, a nie wasz dostawca, przedpłata w oparciu o fakturę pro forma to przecież standard - to Wy wprowadzacie fakturę z inną treścią niż otrzymaliście od dostawcy, w  innej walucie...

 

Jeśli dokonujecie przedpłaty z konta w PLN, a nie walutowego (może warto takie konto założyć), to różnice kursowe uwidocznią się już w waszych rozrachunkach i należy je sztucznie rozliczyć w rozrachunkach (oznaczyć jako nieściągalne lub rozliczyć sztucznym zobowiązaniem).

 

Nie zmienia to jednak tego, że fakturę należy wprowadzić tak, jak została wystawiona, w walucie.

 

 

Link to postu
1 minutę temu, Daniel Kozłowski napisał:

Ale to wy tworzycie sobie te problemy, a nie wasz dostawca, przedpłata w oparciu o fakturę pro forma to przecież standard - to Wy wprowadzacie fakturę z inną treścią niż otrzymaliście od dostawcy, w  innej walucie...

 

Jeśli dokonujecie przedpłaty z konta w PLN, a nie walutowego (może warto takie konto założyć), to różnice kursowe uwidocznią się już w waszych rozrachunkach i należy je sztucznie rozliczyć w rozrachunkach (oznaczyć jako nieściągalne lub rozliczyć sztucznym zobowiązaniem).

Przedpłaty dokonujemy w PLN bowiem takie jest wskazane konto do przedpłat właśnie w PLN.

1 minutę temu, Daniel Kozłowski napisał:

 

Nie zmienia to jednak tego, że fakturę należy wprowadzić tak, jak została wystawiona, w walucie.

 

 

 

Link to postu
9 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

To od początku - w jakiej walucie jest wystawiana faktura przez dostawcę ? Wspominanie o kursie waluty sugerowało jednoznacznie, że w walucie, a nie w PLN ?

faktura od nich wygląda następująco:

nazwa, ilość, jm, cena netto EURO, wartość netto EURO, Wartość netto PLN, stawka VAT, Kwota VAT PLN, Wartosc brutto PLN.

Rozliczamy się z nimi w PLN'ach.

Link to postu
18 minut temu, Anna Lazurek-Kot napisał:

faktura od nich wygląda następująco:

nazwa, ilość, jm, cena netto EURO, wartość netto EURO, Wartość netto PLN, stawka VAT, Kwota VAT PLN, Wartosc brutto PLN.

Rozliczamy się z nimi w PLN'ach.

dla zobrazowania przykładowa fv w zalaczeniu

obraz306.pdf

Link to postu

Jak dla mnie - to jest to zwykła faktura w złotówkach. Wprowadzić w złotówkach, rozliczyć z przedpłatą i tyle... Różnice pojawią się "same" w rozrachunkach i wydaje się, ze najprościej będzie po prostu potrącić/dopłacić przy następnej płatności. Po prostu wyobraź sobie, że tej proformy nigdy nie bylo, a wszystko stanie się oczywiste. 🙂

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...