Skocz do zawartości

Dearchiwizacja - błąd: "Podmiot jest używany przez inne osoby"

Polecane posty

Witam, od jakiegoś czasu u naszego klienta pojawia się błąd podczas dearchiwizacji bazy danych.

Komunikat brzmi: "Podmiot jest używany przez inne osoby".

 

Podmiot na pewno nie jest wtedy otwarty nigdzie indziej, co ciekawe problem nie występuje zawsze i jak dotąd pomaga ręczne ponowne uruchomienie usługi serwera SQL na serwerze, niestety ostatnio zadziałało dopiero po kilku próbach.

 

Klient ma biuro rachunkowe, pewna firma udostępnia tam archiwum z programu Subiekt GT, w biurze rachunkowym jest osobna instancja SQL 2014 gdzie potrzeba tylko zdearchiwizować 5 baz z 5 filii firmy, a następnie wyeksportować z Subiekta GT dane które przerzucają do Rewizora GT.

Cały proces jest robiony zawsze tylko na jednym stanowisku gdzie uruchomiony jest tylko program Archiwizator, mimo to od ponad miesiąca taki błąd wyskakuje coraz częściej. Kiedy ostatnio się to zdarzyło sprawdziłem, że nie można też odpiąć bazy w Programie Serwisowym który też twierdzi że jest ona używana. Udało się dopiero kiedy przeniosłem archiwum bezpośrednio na serwer i tam użyłem Archiwizatora. Potem następna darchiwizacja z "końcówki" się nie powiodła, po czym kolejny raz uruchomiłem usługę SQL na serwerze i już następne 4 bazy się wgrały.

Sprawdziłem sobie wtedy przez SQL Management Studio jakie są połączenia do tej bazy (reports/user statistics) i tam pokazywał mi tylko Archiwizatora kiedy był uruchomiony. Jak będę następnym razem w tej sprawie rzucę okiem na tabelę "pd_Sesja" gdzie według dokumentacji bazy danych są aktywne sesje programów, tylko że jak teraz sprawdzałem sobie na bazie w naszej firmie, to w tej tabeli były też sesje z datą rozpoczęcia w zeszłym roku - czy to normalne?

 

Dodam, że te bazy Subiekta GT są dosyć duże, od 900MB do 2GB, ale skoro nie można ich też odpiąć to wydaje mi się że to nie jest problem z wydajnością serwera.

Oczywiście zawsze można sobie poradzić dearchiwizując pod inną nazwą zamiast nadpisywać, ale to zrobi więcej baz na serwerze i będę je musiał częściej u tego klienta odpinać (bo i tak one służą przecież jako tymczasowe).

 

Proszę o cenne uwagi oraz sugestie gdzie mogę szukać przyczyny i co jeszcze mogę sprawdzić żeby znaleźć przyczynę problemu.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...