Skocz do zawartości

PRZELICZANIE VAT

Polecane posty

Mam prośbę jak zmienić w rachmistrzu nexo, kwotę zaznaczoną na żółto, powinno być 1754,06 zl (taka kwota jest na fv sprzedawcy). jest do dostawa krajowa w usd. Jak klikam na kwotę jest pomarańczowa kłódka

 

edit: wyłączałam opcje automatycznego przeliczenia, ale nic to nie dało

 

 

 

 image.png.d490e1ea170f4f1626fbaaa55dc040dc.png

Edytowane przez Joanna Łada-Truszkowska
dopisanie "edit"
Link to postu

Dzień dobry,

proszę zaznaczyć w konfiguracji parametrów ewidencji VAT "Przeliczaj zapisy walutowe od wartości w walucie". Parametr umożliwia przełączenie sposobu wyliczania VAT w PLN dla zapisów walutowych – można określić, by zapisy walutowe VAT były przeliczane na PLN bezpośrednio z wartości netto, VAT i brutto zapisu walutowego.

image.png.00c4392e58955c09569ebb53d004c61b.png

Link to postu
  • 1 rok później...

Dzień dobry,

czy to jedyne ustawienia w programie które mają wpływ na blokadę przeliczeń wartości z waluty? Mam zaznaczony znacznik "Przeliczaj zapisy walutowe od wartości w walucie"- jednak nadal mam pomarańczową kłódkę i nie mogę nic zmienić.

Proszę też o informację odnośnie "przełączania sposobu wyliczania VAT"- gdzie jest taka  opcja? Gdzie ustawić aby program wyliczał VAT w PLN zgodnie z art. 31a ustawy VAT? Czyli podstawa opodatkowania x kurs, a VAT wyliczany jako wartość podstawy wyrażonej w PLN x stawka podatku.

 

Mam taką sytuację, że program źle zaokrągla przeliczenia zarówno w ewidencji VAT sprzedaży dla transakcji wyrażonych w walucie jak również sumy podatku VAT dla transakcji OSS liczone od sumy podstaw dla danego kraju.

Link to postu

Poniżej przykładowe przeliczenie z programu.

43 EUR brutto opodatkowane stawką 5%. Gdy zgodnie z art.31a przeliczamy podstawę opodatkowania kursem otrzymujemy: 40,95 x 4,8445 = 198,38 zł

Następnie podstawę opodatkowania w PLN mnożymy razy stawkę podatku 5%: 198,38 zł x 5%= 9,919 zł (czyli 9,92zł)- w program wylicza 9,93 zł i nie możliwa jest edycja. Co ważne tutaj- do deklaracji trafia podstawa opodatkowania w PLN (198,38zł) i VAT w PLN (9,93 zł)- co przy wielu takich transakcjach w miesiącu skutkuje zaniżeniem lub zawyżeniem podatku VAT i niezgodnością z podstawą opodatkowania.

image.png.6704cb4e56df8503f3d55c05f4d65e29.png

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...