Skocz do zawartości

Problem z importem faktur z plików XML AB S.A.

Polecane posty

Witam wszystkich,

od pewnego czasu (może po jakiejś aktualizacji?) wystąpił problem z importem faktur z plików XML dostawcy sprzętu AB S.A. do Subiekta. Problem konkretnie dotyczy kontrahenta. Wszystkie towary z cenami importują się prawidłowo, natomiast kontrahent nie - pozostaje puste miejsce i trzeba go wpisywać ręcznie (jako że niektóre faktury pochodzą od podlegającej firmie AB firmy ALSEN, można się pomylić i przyjąć FV jako Alsen zamiast AB i odwrotnie co się zdarzało). Problem dotyczy zarówno faktur AB jak i ALSEN.

 

Procedura importu jest realizowana poprzez funkcję Operacje > Dodaj na podstawie. Po wyborze opcji importu i kliknięciu Wykonaj pojawia się komunikat czy zapisać kontrahenta z powielonym numerem NIP (taki komunikat pojawia się dwa razy, raz z jednym kontrahentem - sub1.png a potem po kliknięciu "Nie", dwoma tymi samymi kontrahentami - sub2.png). Dopiero po ponownym kliknięciu "Nie" pojawia się okno nowej FV zakupu, ale nadal bez kontrahenta, który jest pusty i trzeba go wpisać/wybrać z listy (sub3.png). Wcześniej, gdy import działał bez kłopotów, kontrahent pojawiał się automatycznie i nic nie trzeba było robić,  a komunikat o powielonym numerze NIP się nie pojawiał. Oczywiście, jest tylko jeden kontrahent w bazie o takim numerze NIP, więc tym bardziej jest to zastanawiające. Proszę o pomoc. 

 

Dziękuję

sub1.png

sub3.png

sub2.png

Link to postu

To XML czy EPP? Bo pisze Pan o plikach XML a na zrzutach widać że są pliki EPP wskazywane do importu.

Z tego co wiem pliki XML udostępniane przez AB nie są zgodne z formatem Subiekta GT.

Jeśli chodzi o wskazywanie kontrahenta w pliku EPP to najwyraźniej coś AB zmieniło w generowanych przez nich plikach EPP i trzeba by ich w pierwszej kolejności zapytać się zmieniło.  

Link to postu
15 minut temu, Dariusz Bachurski napisał:

To XML czy EPP? Bo pisze Pan o plikach XML a na zrzutach widać że są pliki EPP wskazywane do importu.

Z tego co wiem pliki XML udostępniane przez AB nie są zgodne z formatem Subiekta GT.

Jeśli chodzi o wskazywanie kontrahenta w pliku EPP to najwyraźniej coś AB zmieniło w generowanych przez nich plikach EPP i trzeba by ich w pierwszej kolejności zapytać się zmieniło.  

Tak, moja pomyłka - to są pliki EPP. Co do AB - już do nich pisałem i rozmawiałem, zrzucają to na Subiekta bo ich zdaniem po ich stronie jest wszystko w porządku.

Link to postu
4 minuty temu, Krzysztof Chojnacki napisał:

już do nich pisałem i rozmawiałem, zrzucają to na Subiekta bo ich zdaniem po ich stronie jest wszystko w porządku

Badałem co najmniej kilkanaście, jak nie więcej, przypadków tego rodzaju.

W każdym z nich po stronie nadawcy było wszystko w porządku.

Dopóki nie znalazłem błędu 😉

  • Dziękuję 1
Link to postu
18 minut temu, Krzysztof Chojnacki napisał:

Tak, moja pomyłka - to są pliki EPP. Co do AB - już do nich pisałem i rozmawiałem, zrzucają to na Subiekta bo ich zdaniem po ich stronie jest wszystko w porządku.

Mam akurat dostęp do AB i przykładowe 2 fakturki wczytują się OK u mnie - kontrahent się oznacza prawidłowo, ale jak synchronizowałem po symbolu.

Przy synchronizacji po NIPie nigdy wcześniej nie korzystałem z synchronizacji, więc nie wiem jak to działało, ale rzeczywiście nie oznacza kontrahenta.

 

PS. Pytanie poza konkursem - celowo Pan zaznacza opcję aktualizacji danych kontrahenta + towarów? Bo ja swoim klientom odradzam używanie tej opcji jeżeli na prawdę nie potrzebują być na 'bieżąco' z danymi używanymi przez dostawcę.  

  • Dziękuję 1
Link to postu
15 godzin temu, Dariusz Bachurski napisał:

Mam akurat dostęp do AB i przykładowe 2 fakturki wczytują się OK u mnie - kontrahent się oznacza prawidłowo, ale jak synchronizowałem po symbolu.

Przy synchronizacji po NIPie nigdy wcześniej nie korzystałem z synchronizacji, więc nie wiem jak to działało, ale rzeczywiście nie oznacza kontrahenta.

 

PS. Pytanie poza konkursem - celowo Pan zaznacza opcję aktualizacji danych kontrahenta + towarów? Bo ja swoim klientom odradzam używanie tej opcji jeżeli na prawdę nie potrzebują być na 'bieżąco' z danymi używanymi przez dostawcę.  

Faktycznie, po symbolu działa 🙂 i się nie powiela. Swoją drogą ciekawe, bo pamiętam że kiedyś tak robiłem i był problem. Może jednak coś się zmieniło po aktualizacji. W każdym razie dzisiaj dodałem FV tak: Kontrahent po symbolu, aktualizacja; Towary po symbolu u dostawcy, aktualizacja i dodawanie.

Dziękuję za pomoc!

Edytowane przez Krzysztof Chojnacki
  • Dziękuję 1
Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Nie przesadzajmy, da się zrobić taki import.

Nie da się ukryć że EPP jest specyficzne, informacje są w nim porozrzucane i znaczną częścią pracy jest wstępne przetworzenie tego pliku i doprowadzenie danych do "strawnej" postaci, a jeśli ktoś nie ma doświadczenia z EPP to jeszcze musi rozgryźć jego narowy, ale da się.

Link to postu
21 minut temu, Roman Somerlik napisał:

szukałem rozwiązania, żeby do nexo 

To dział GT, a nie nexo, a nexo różni się od GT, nexo na przykład posiada integrację z arkuszami Excela, która pozwala wklejać pozycje dokumentów przez co w wielu przypadkach nie trzeba korzystać z konwerterów. Ile zamówień jest wczytywanych ?

 

24 minuty temu, Roman Somerlik napisał:

zaczytać pliki epp jako zamówienia,

Dlaczego upiera się Pan przy epp zamiast wykorzystania dedykowanego narzędzia do tego celu jakim jest Sfera ?

 

24 minuty temu, Roman Somerlik napisał:

dostałem tylko propozycje , że mogą zrobić xml bo epp to archaizm

Nie wiem ilu "partnerów" Pan pytał i jak ich poszukiwał, gdyż ja, ani jak rozumiem Andrzej (dość aktywne osoby na tym i innym forum) nie otrzymaliśmy takiego zapytania ? Nawet gdyby zostało skierowanego do nas takie zapytanie to nigdy nie padała by taka idiotyczna odpowiedź - tak na odrobinę logikę - jak można zaproponować klientowi konwersję do formatu, który nie jest obsługiwany przez program / narzędzie, z które do niczego się nie przyda ? :O 

Link to postu

szukałem w rozwiązaniach partnerskich i tam bezpośrednio pytałem, widząc, że już były robione importy

tu na forum tego nikt nie napisze, skoro współpracuje z Insert,  wiec trudno się dziwić,

pozwolę sobie zacytować odpowiedz, anonimowo: 

Plik epp to archaizm – ma wiele wad.

Pytanie czy nie lepiej przejść u zamawiającego na XML w standardzie EDI – koszty niewielkie a to jest standard międzynarodowy – mam gotowe rozwiązania zarówno do GT jaki do Nexo.

więc, myśląc na przyszłość, nie chce już tego tematu drązyć, bo czekam na rozwiązanie xml

Link to postu
2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

To dział GT, a nie nexo, a nexo różni się od GT, nexo na przykład posiada integrację z arkuszami Excela, która pozwala wklejać pozycje dokumentów przez co w wielu przypadkach nie trzeba korzystać z konwerterów. Ile zamówień jest wczytywanych ?

zaczytuje około 150 zamówień dziennie, są rozkładane, na 2 albo 3 dostawy do odbiorców

Link to postu
2 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

szukałem w rozwiązaniach partnerskich i tam bezpośrednio pytałem, widząc, że już były robione importy

Wielu rozwiązań nie ma umieszczonych w katalogu rozwiązań Partnerskich, więc warto spytać dostawcę programu czy na forum.

 

2 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

tu na forum tego nikt nie napisze, skoro współpracuje z Insert,  wiec trudno się dziwić,

 Najwyraźniej niewiele Pan rozumie - dlaczego mam nie napisać prawdy / stwierdzić faktu ? Mało tego, wiele razy to robiłem, staram się być obiektywny.

 

2 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

pozwolę sobie zacytować odpowiedz, anonimowo: 

Plik epp to archaizm – ma wiele wad.

Tak ogólna informacja to przecież żadna informacja, jak można powiedzieć / napisać, że coś ma wady i nie wymienić chociaż kilku ?

 

2 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

Pytanie czy nie lepiej przejść u zamawiającego na XML w standardzie EDI – koszty niewielkie a to jest standard międzynarodowy 

Niestety chyba ciągle nie rozumiem Pana potrzeby... Po co proponować jakiś format oparty na XML skoro nie można go wczytać do programów Insertu ? Ciągle nie podał Pan podstawowej informacji - w jakim formacie źródłowym znajdują się te zamówienia ? Nie odniósł się Pan w ogóle to rozwiązań wykorzystujących Sferę.

 

2 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

mam gotowe rozwiązania zarówno do GT jaki do Nexo.

Jaki format generują te rozwiązania skoro InsERT obsługuje tylko epp (pomijam eBIS-XML w GT) ? :O

 

2 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

więc, myśląc na przyszłość, nie chce już tego tematu drązyć, bo czekam na rozwiązanie xml

Jak wyżej - co Pan zrobi z tym XML'em skoro programy Insertu nie są w stanie go wczytać ?

 

--

 

Co mogę dodać - format epp  jest relatywnie prosty w tworzeniu pliku (trudny w jego wczytywaniu), więc przy Pana potrzebie jest to ten "prosty temat".

 

--

 

3 godziny temu, Roman Somerlik napisał:

zaczytuje około 150 zamówień dziennie, są rozkładane, na 2 albo 3 dostawy do odbiorców

W takim razie zdecydowanie jest o co powalczyć.

Link to postu

robię produkcje w gt, tam mam takie rozwiązane, ale opiera sie ono na błędnym założeniu, towar jako usługa, więc nie zaczytuje tych zamówień ręcznie,

z produkcją przechodzę na dedykowany program do produkcji,  jeśli proces ukończę, to wtedy wrócę do tematu importów,

więc o tyle mam już większa wiedzę, walczę z systemem ciągle,

 

nexo ma dużo możliwości, które chciałbym wykorzystać w przyszłości

wykorzystam sugestie i więcej pytań na forum będę zadawał

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...