Skocz do zawartości

przedpłata

Polecane posty


Przedpłata na dokumencie np ZK generuje domyślnie  zaliczkę .
Gdzie znajdę rejestr zaliczek by je usunąć.
Użyta przedpłata nie powoduje " zapytania" jaka jest jej forma ani nie generuje np wpłaty bankowej, którą można przypisać do
dokumentu. Jest to trochę fikcyjna forma płatności. W rozrachunkach jest widoczna jako spłata do dokumentu koncowego.
Dokonanej wpłaty przelewem nie można już podpiąć do rozliczonego dokumentu końcowego.
 

Link to postu

Uzupełniając powyższe. 
Forma płatności przedpłata, w ustawieniach konfiguracji " zapłacono przelewem",  pozwala  wystawić klientowi, który ma zabronione płatności odroczonie, fakture końcową. W rozrachunkach widnieje jako rozliczona.
Faktycznie klient nie zapłacił  grosza za towary.
Uważam to za błąd krytyczny  w programie, który nie łączy faktycznej, dokonanej,  przedpłaty klienta z wybraną formą płatności.
Taka przedpłata pozwala na wyprowadzanie towaru z firmy bez zapłaty :)
Tak użytej przedpłaty nie można już dezaktywowac i to jest najgorsze rozwiązanie. Usuniecie jej z widoku podręcznego  jaki jest realizowany z konfiguracji  " parametry płatności " niewiele zmienia.
Zatem jak dezaktywować tą formę płatności ?

Edytowane przez Jan Nocon
Link to postu

Wydaje mi się, że nie bardzo Pan rozumie ideę "zapłacono przelewem"
To jest droga na skróty, która oznacza wprowadzenie zapłaty bankowej razem z zapisem opłaconego dokumentu.
Inaczej mówiąc wprowadzając dokument opłacony przez "zapłacono przelewem" stwierdzamy: "wiem że klient zapłacił przelewem, ale jeszcze nie wprowadziłem tej wpłaty jako operacji bankowej i chcę żeby program to zrobił automatycznie".

Link to postu
33 minuty temu, Andrzej Kubik napisał:

Wydaje mi się, że nie bardzo Pan rozumie ideę "zapłacono przelewem"
To jest droga na skróty, która oznacza wprowadzenie zapłaty bankowej razem z zapisem opłaconego dokumentu.
Inaczej mówiąc wprowadzając dokument opłacony przez "zapłacono przelewem" stwierdzamy: "wiem że klient zapłacił przelewem, ale jeszcze nie wprowadziłem tej wpłaty jako operacji bankowej i chcę żeby program to zrobił automatycznie".

Wiem co to oznacza "zapłacono przelewem"  
Proszę szczególnie przeczytać 2 -gi wpis. Pracownik  wyprowadza towary bez zapłaty  :)
Pracownik nie musi wiedziec, on musi widzieć w systemie tą przedpłate.  Bo może jej NIGDY nie zobaczyc. i MUSI ją podpiąc by skuyecznie zamknąc dokument.
Wprowadzając jedną z form: przedplata czy zaplacono przelewem MUSIMY mieć możliwośc jej podpiecia.

Proszę dla proby wystawić dokument sprzedaży z formą płatności przedplata ( w konfiguracji przedpłata ma ustawione zapłacono przelewem )
Proszę następnie wprowadzić w operacjach bankowych  przelew od tego klienta.
Do czego ?  Pan ja podepnie ??  skoro fakrura była zapłacona przedpłatą, ktorej NIE BYŁO.

edit.
Forma płatności " Płatne teraz" do wyboru np "przedpłata"  nie generuje i nie wskazuje istniejącej przedpłaty. !!!
Forma płatności "przedpłata "  istniejąca w formach płatności powyzej pola  "płatne teraz"  ma wykazane przedpłaty.

Mnie chodzi o tą płatność przedpłatę w polach "płatne teraz "

 

Edytowane przez Jan Nocon
Link to postu

+1 dla Pana Andrzeja.

 

Panie Janie, Subiekt ma podział na:

  • Przedpłaty - WYMAGAJĄ istniejącego już rozrachunku
  • Płatne teraz - generują rozrachunek i go automatycznie rozliczają
  • Płatności odroczone - generują rozrachunek nierozliczony

Proszę doprecyzować jak ktoś może:

9 minut temu, Jan Nocon napisał:

wystawić dokument sprzedaży z formą płatności przedplata

...jeżeli ta przedpłata nie istnieje?

 

 

Rozumiem, że program był kiedyś źle skonfigurowany i powstała płatność o nazwie "Przedpłata" o typie "Płatne teraz", którego teraz nie da się skasować/dezaktywować i pozwala na automatyczne rozliczenie rozrachunku bez jego istnienia? Dobrze rozumiem problem?

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
3 minuty temu, Ernest Sadowski napisał:

 

Rozumiem, że program był kiedyś źle skonfigurowany i powstała płatność o nazwie "Przedpłata" o typie "Płatne teraz", którego teraz nie da się skasować/dezaktywować i pozwala na automatyczne rozliczenie rozrachunku bez jego istnienia? Dobrze rozumiem problem?

Tak, ta forma płatności była jakoby automatycznie na start. To błąd
Teraz nie można tego dezaktywować a rozrachunki trzeba "wirtualnie " rozliczac by w systemie byłu na " zero" 
Kiedys to traktowaliśmy jako "wymaganą przedpłatę " na dokumentach ZK . No i się narobiło :)

Link to postu

Zaiste jest, że obsługa rozrachunków ZK/ZD pozostawia wiele do życzenia co wiele osób poruszało i miało problemy ze zrozumieniem (i robiło swoje sztuczki z tego powodu :))

Owszem - jak coś się raz narobi w Subiekcie to późnej można sobie własny grób wykopać.

 

Czego jeszcze nie mogę zrozumieć to czy nie możecie takowej dezaktywować czy nie chcecie?

image.thumb.png.808836719dfd39d7f952ea1963f68c7f.png

 

U mnie osobiście nie ma problemu z dezaktywacją, wiec zgaduję, że nie chcecie tego robić. Pytanie zatem dlaczego, skoro jest to złe podejście.

image.png.e94a600317d84e8ed8118d0a6b34abd2.png

Tak jak Pan Jan wytłumaczył, patrząc wyżej - taka płatność istnieje po to aby już przy wprowadzaniu dokumentu go rozliczać i jeżeli nie powinno to być możliwe - nie powinna ona istnieć/być aktywna. Zatem najlepszym by było ją zdezaktywować.

 

Poprawne podejście to PRZED wystawieniem dokumentu wprowadzić przelew bankowy i przy wystawianiu pojawi się on wtedy w polu Przedpłat do podpięcia.

Jeżeli takiego przelewu (przedpłaty) nie ma przy wprowadzaniu to powinno się używać odroczonej z terminem płatności 0, po czym jak się już wprowadzi przelew bankowy - rozliczyć je miedzy sobą.

 

Jeżeli chodzi o ZK - nie obsługują one płatności (nie tworzą rozrachunków), ALE pozwalają na wymaganie przedpłaty do ich zrealizowania (poprzez WZ czy FS+WZ).

image.thumb.png.dcd1388a3eb40b48eb74495c495e5d89.png

Wtedy jeżeli jest takowa wymagana to nie będzie się dało zrealizować dokumentu ZK, dopóki nie zostanie podpięta.

 

Proszę o odniesienie sie do powyższych sugestii i czy da się to u Was wdrożyć.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
40 minut temu, Jan Nocon napisał:

Mnie chodzi o tą płatność przedpłatę w polach "płatne teraz "

No, to niestety, poległem. Nie zdobyłem sprawności "wróżka" w harcerstwie 😉

 

Skoro już wiem o czym mowa, to nie rozumiem tylko tego samego co p. Ernest:

16 minut temu, Ernest Sadowski napisał:

Czego jeszcze nie mogę zrozumieć to czy nie możecie takowej dezaktywować czy nie chcecie?

 

Link to postu

U mnie nie można dezaktywować takiej formy płatności.
Powiadomienie iż jest użyta jako domyślna forma płatności na karcie klienta.
Sprawdziłem listę klientow. Był jeden, usunąłem tą formę płatności. Dalej nie można dezaktywowac tej formy płatności.

Ponadto :)  na karcie klienta jak już raz wybrano domyślą formę płatności to " jakaś " musi już zostać. Inaczej się nie da.

Link to postu
20 minut temu, Jan Nocon napisał:

Ponadto :)  na karcie klienta jak już raz wybrano domyślą formę płatności to " jakaś " musi już zostać. Inaczej się nie da.

Przycisk delete (klawiaturka). :)

 

------------

Jeżeli NA PEWNO na żadnym kontrahencie nie ma wprowadzonej tej płatności, to nie wykluczone, że znalazł Pan mały bug.

Domyślne płatności wprowadzono całkiem niedawno i możliwe, że gdzieś jest jakiś błąd w kodzie/bazie.

 

Osobiście nie zweryfikuję, ale można przeprowadzić test (na kopii bazy) - stworzyć nową płątność, podpiąć jako domyślną do kogoś, wystawić dokument na tego kogoś (z tą płatnością), odpiąć jako domyślną, dezaktywować (spr. czy się da).

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu

Próbowałem uzyskać efekt jak u Pana i nie udało mi się tego zrobić w żaden sposób poza sytuacją, kiedy rzeczywiście taka forma płatności jest przypisana do kontrahenta.

Próbowałem wystawiać dokumenty z tą formą płatności, anonimizować kontrahenta i dokumenty i w każdym scenariuszu jest ok.

Proszę sprawdzić po kolei:

1. Czy jest Pan na zakładce Klienci, a nie np. Moi klienci

2. Sprawdzić czy nie ma Pan przypadkiem założonego jakiegoś filtra

3. Włączyć widoczność kolumny płatności domyślne

image.thumb.png.a0b8c4aeb2447d80c70ae9a295ca695a.png

4. odfiltrować widok po tej formie płatności i sprawdzić wyniki.

image.png.d7f20b14609caf04801f26db1670acfe.png

 

Jeśli to nie pomoże, to szukałbym już chyba w bazie, bo innego pomysłu nie mam.

Link to postu

Tak jak powyżej. Sprawdzałem odfiltrowaną listę klientów. Nie ma takiej domyślnej formy płatności.
W konfiguracji "Parametry płatności " nie mogę też usunąć z dostępnych tej formy płatności.
Komunikat jak poniżej.
1300012599_nexo2.png.956077875e16e155d147a22cd5bbccdd.png
Jest kilka ZK ktore  z tą płatnością są zrealizowane do FS

Dlatego też pytałem wcześniej  " gdzie są przedpłaty " :)  Albo ich nie ma albo ich nie potrafię odnaleźć
 

Link to postu
1 godzinę temu, Jan Nocon napisał:

Dlatego też pytałem wcześniej  " gdzie są przedpłaty " :)  Albo ich nie ma albo ich nie potrafię odnaleźć

W tym przypadku wygenerowały się Panu tylko spłaty zgodnie z definicją formy płatności dostępne w sesjach rozliczeniowych.

Nie mniej dokumentów szukałbym poprzez Rozrachunki -> Wszystkie -> (filtr) forma płatności z dokumentu.

 

PS. Wydaje mi się, że teraz to już o dwóch różnych problemach rozmawiamy. Drugą sytuację można łatwo wygenerować, ale pierwszej nie umiem odtworzyć....

Link to postu

Tak, w rozrachunkach widzę przedpłatę i jest rozliczona z faktura. Tak pisałem wcześniej.
Jest też w rozrachunku właściwa przedpłata bankowa nie podpięta i jest zwyczajnie nie rozliczona.
Do jednej faktury w rozrachunkach mam dwie wpłaty. W operacjach bankowych jest tylko jedna , właściwa wpłata.

Dlatego wracając do początku. Przy takim ustawieniu "przedpłaty", która pojawia się w "Płatne teraz"
można wyprowadzić towar z firmy bez  zapłaty.

Muszę jakoś zablokowac tą przedpłatę.
Po 5 latach doświadczenia z nexo to chce uruchomić od stycznia czysty start na nowej bazie po imporcie towaru i klientów.
Tak z nowym wcieleniem :)

Link to postu
2 godziny temu, Ernest Sadowski napisał:

Przycisk delete (klawiaturka). :)

 

------------

Jeżeli NA PEWNO na żadnym kontrahencie nie ma wprowadzonej tej płatności, to nie wykluczone, że znalazł Pan mały bug.

Domyślne płatności wprowadzono całkiem niedawno i możliwe, że gdzieś jest jakiś błąd w kodzie/bazie.

 

Osobiście nie zweryfikuję, ale można przeprowadzić test (na kopii bazy) - stworzyć nową płątność, podpiąć jako domyślną do kogoś, wystawić dokument na tego kogoś (z tą płatnością), odpiąć jako domyślną, dezaktywować (spr. czy się da).

Zrobiłem test  na tej bazie.
Nowa forma płatności  jako przedpłata. Identyczne ustawienia w konfiguracji
 Faktura z przedpłatą  w "płatne teraz"
W rozrachunkach  faktura jest rozliczona.
Mogłem odznaczyc aktywność tej  formy płatności . Wszystko ok
Mogłem nawet usunąć tę formę płatnosci po skasowaniu faktury dla której była użyta.

Link to postu
2 minuty temu, Jan Nocon napisał:

Zrobiłem test  na tej bazie.
Nowa forma płatności  jako przedpłata. Identyczne ustawienia w konfiguracji
 Faktura z przedpłatą  w "płatne teraz"
W rozrachunkach  faktura jest rozliczona.
Mogłem odznaczyc aktywność tej  formy płatności . Wszystko ok
Mogłem nawet usunąć tę formę płatnosci po skasowaniu faktury dla której była użyta.

Albo jest tam jeszcze jakaś zależność, której teraz nie bierzemy pod uwagę, albo 

2 godziny temu, Janusz Siudek napisał:

Jeśli to nie pomoże, to szukałbym już chyba w bazie

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...