Skocz do zawartości

Usuwanie rachunku bankowego kontrahenta

Polecane posty

W dniu 18.10.2021 o 11:31, Przemysław Werner napisał:

Nie można usunąć rachunku bankowego powiązanego z operacją bankową, ale można przypisać ten sam numer rachunku innemu klientowi.

Jeśli jest możliwość to proszę o zmiany w tym zakresie, najlepiej gdyby była możliwość odklejania rachunku bankowego od kontrahenta albo ustawiania że rachunek bankowy jest nieaktywny u danego kontrahenta (nie można dezaktywować rachunku bankowego kontrahenta gdy ma tylko jeden przypisany albo jest wykorzystany). 

 

Problem powstaje w sytuacji zaciągania wyciągu bankowego plikiem z banku i wyszukuje ona po rachunku bankowym kontrahenta i kiedy jest błędnie przypisany rachunek bankowy to program cały czas będzie błędnie wybierał kontrahenta.

 

Jest jeszcze inna sytuacja z którą sobie nie mogę poradzić: kiedy nabywcą jest firma X a płatnikiem/odbiorcą oddział firmy X (w danych kontrahenta firmy X mam że posiada oddział a w danych oddziału firmy X mam że posiada on centralę). Wówczas program po zaciągnięciu wyciągu bankowego przypisuje odział firmy X a faktura jest w rozrachunkach na firmę X. Teoretycznym rozwiązaniem jest podpięcie rachunku bankowego oddziału firmy X do firmy X ale tylko kiedy nie mamy w oddziale firmy X rachunku bankowego bo będziemy mieli ten sam rachunek bankowy w firmie X i w oddziale firmy X (a kiedy jest wykorzystany rachunek w oddziale firmy X w jakiejś operacji bankowej to już program nie pozwoli go usunąć). Drugim teoretycznym rozwiązaniem jest księgowanie faktury sprzedaży na konto księgowe płatnika czyli oddziału firmy X ale tutaj z kolei pojawia się problem przy potwierdzeniu sald ponieważ program nie rozróżnia że nabywcą jest firma X i dla niej powinno być potwierdzenie salda. Jeśli jest możliwość to proszę o zmiany w tym zakresie. 

Link to postu
W dniu 21.10.2021 o 23:03, Łukasz D. napisał:

Jeśli jest możliwość to proszę o zmiany w tym zakresie, najlepiej gdyby była możliwość odklejania rachunku bankowego od kontrahenta albo ustawiania że rachunek bankowy jest nieaktywny u danego kontrahenta (nie można dezaktywować rachunku bankowego kontrahenta gdy ma tylko jeden przypisany albo jest wykorzystany). 

Można zdezaktywować rachunek bankowy nawet jeśli jest tylko jeden.

image.png.63560512216c77c7fa2cdca3f5d8af26.png

Link to postu

Skąd pewność, że kontrahent został rozpoznany po numerze rachunku bankowego? Jeżeli rachunek jest nieaktywny, to jest pomijany przy rozpoznawaniu i wtedy zaczyna działać rozpoznawanie po nazwie klienta i prawdopodobnie mowa o tym przypadku.

Edytowane przez Przemysław Werner
Link to postu

Rachunek został przypisany do złego podmiotu. Po dezaktywacji rachunku w podmiocie i wprowadzeniu rachunku do prawidłowego podmiotu przy imporcie wyciągu pozycje z tym rachunkiem były wciąż przypisywane do tego pierwszego podmiotu. Usunęliśmy więc rachunek w pierwszym podmiocie. Po usunięciu przy imporcie wyciągu podmiot jest prawidłowo rozpoznawany.

 

Nazwy podmiotów są zupełnie inne, więc też nie powinno dojść do przypisana do tego pierwszego podmiotu po nazwie. Jego nazwa nie występowała w żadnym elemencie opisu transakcji bankowej.

Link to postu

Pojawił się jeszcze inny problem u mnie. Dziś przy imporcie wyciągów bankowych program nie rozpoznał mi klientów ale są typu inne instytucje, nawet gdy w każdym kliencie (inna instytucja) mam przypisany ten sam numer rachunku bankowego. Czy program rozpoznaje tylko klientów typu firma? Jeśli nawet program nie dopasował klienta w 100% to powinien podpowiadać po rachunkach bankowych wszystkich kontrahentów dla których pasuje numer rachunku bankowego.

 

Inny problem dotyczy wpływu na rachunek podzieloną płatnością - program nie rozlicza automatycznie rozrachunku (należności - faktury) i trzeba to ręcznie robić nawet gdy mam w treści przelewu opisany numer faktury. Czy jest możliwość aby program sam rozliczał rozrachunki (wpłaty bankowe za faktury) gdy w treści operacji bankowej jest za jaki numer faktury jest przelew?

 

Kolejną rzecz jaką zauważyłem to program nie łączy dyspozycji bankowej z operacją wypłaty bankowej gdy jest realizowana podzieloną płatnością, trzeba przez to wejść w wyciąg bankowy i ręcznie połączyć aby nie było podwójnych rozrachunków.  Wersja programu 37.1

Edytowane przez Łukasz D.
Link to postu

Każda z sytuacji wymaga szerszej analizy problemu. Z przekazanych informacji można tylko próbować określić przyczynę.

W dniu 3.11.2021 o 21:22, Łukasz D. napisał:

Pojawił się jeszcze inny problem u mnie. Dziś przy imporcie wyciągów bankowych program nie rozpoznał mi klientów ale są typu inne instytucje, nawet gdy w każdym kliencie (inna instytucja) mam przypisany ten sam numer rachunku bankowego. Czy program rozpoznaje tylko klientów typu firma? Jeśli nawet program nie dopasował klienta w 100% to powinien podpowiadać po rachunkach bankowych wszystkich kontrahentów dla których pasuje numer rachunku bankowego.

Nie powtarzamy opisywanej sytuacji, być może przyczyną nierozpoznania klientów jest ten sam rachunek bankowy w kilku kartotekach?

W dniu 3.11.2021 o 21:22, Łukasz D. napisał:

Inny problem dotyczy wpływu na rachunek podzieloną płatnością - program nie rozlicza automatycznie rozrachunku (należności - faktury) i trzeba to ręcznie robić nawet gdy mam w treści przelewu opisany numer faktury. Czy jest możliwość aby program sam rozliczał rozrachunki (wpłaty bankowe za faktury) gdy w treści operacji bankowej jest za jaki numer faktury jest przelew?

W tym przypadku problemem mogą być np. takie same wartości dla kilku rozrachunków.

W dniu 3.11.2021 o 21:22, Łukasz D. napisał:

Kolejną rzecz jaką zauważyłem to program nie łączy dyspozycji bankowej z operacją wypłaty bankowej gdy jest realizowana podzieloną płatnością, trzeba przez to wejść w wyciąg bankowy i ręcznie połączyć aby nie było podwójnych rozrachunków.  Wersja programu 37.1

Tutaj również potrzebowalibyśmy więcej informacji i szczegółów.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...