Skocz do zawartości

Czy program serwisowy może nie pytać o także usunięcie archiwów bazy przy usuwaniu bazy?

Polecane posty

Za KAŻDYM razem mam paranoje i mały zawał jak robię jakieś updaty baz na serwerze i 10 razy sprawdzam i przekopiowuje archiwa do osobnych folderów/dysków, żeby przypadkiem nie kliknąć źle.

 

Czy można wyłączyć to "głupie" pytanie? Gdybym chciał skasować archiwa to bym je skasował sam...

 

Jak nie ma to prosiłbym o jakiś boolean w konfiguracji programu serwisowego. :)

 

Link to postu
Cytat

10 razy sprawdzam i przekopiowuje archiwa do osobnych folderów/dysków, żeby przypadkiem nie kliknąć źle.

Usuwanie bazy danych jest operacją nieodwracalną, dlatego trochę to utrudniamy, żeby zminimalizować ryzyko, że ktoś "przypadkiem kliknie źle" i niechcący usunie sobie dane. 

Cytat

Czy można wyłączyć to "głupie" pytanie? Gdybym chciał skasować archiwa to bym je skasował sam...

Nie zgadzam się co do tego, że pytanie jest głupie. Przypuszczam, że wiele osób przy usuwaniu bazy będzie chciało usunąć także archiwa, więc im to ułatwiamy. 

Rozumiem jednak, że Pan akurat ma inne potrzeby, dlatego postaramy się w którejś z przyszłych wersji dać możliwość skonfigurowania tego zachowania. 

  • Lubię to 1
Link to postu

Głupie może przesadziłem, ale operacja usuwania bazy jest najczęściej spowodowana (u nas) albo przenosinami na inny serwer (np. zrzucamy bazę z chmury->lokalnie na weekend żeby przeprowadzać jakieś operacje, bo lokalnie się szybciej pracuje) albo przywracaniem kopii zapasowej bo ktoś coś rozwalił - w każdym przypadku nazwa podmiotu powinna zostać niezmienna po takiej dearchiwizacji (jak była "Nazwa" to będzie "Nazwa", a nie "Nazwa_OLD" czy coś innego).

 

Żeby nazwa była taka sama, to naturalnie pozbywamy się wpierw obecnej bazy (usuwamy ją). Wygląda to +/- tak:

  1. Archiwizuję podmiot o nazwie X przeznaczony do "zastąpienia" inną wersją (żeby mieć jakby co).
  2. Usuwam podmiot o nazwie X.
  3. Przywracam podmiot o nazwie X...
    1. Ze starszego backupa (w przypadku przywracania do starszej wersji)
    2. Z nowszego backupa po ponownym wgraniu bazy z lokalnego komputera z powrotem na serwer.

Jak teraz nagle mam pytanie między punktem 1 i 2 czy skasować też wszystkie archiwa bazy, która właśnie chcę przywrócić do jednej ze starszych lub nowszych wersji, to od razu w oczach mam reflektory i żeby przypadkiem nie kliknąć tak i stracić wszystkie archiwa (wiadomo mamy oczywiście 2 i nawet 3-rzędne backupy, ale to już walka z krytyczną awarią i utratą danych, a nie z normalną pracą z programem serwisowym).

 

Pytanie "Czy na pewno skasować?" jest oczywiście w 100% na miejscu (jak dla mnie to może być nawet i 2 razy), ale te pytanie o kasacje archiwów "bo przy okazji" trochę niepotrzebnie narzuca konieczność dodatkowej ostrożności.

 

Dziękuję za przyjęcie propozycji. :)

Link to postu

Nie ma znaczenia czy się to robi przed czy po.

Fakt pozostaje, że nieaktualne kopie baz się kasuje (.mdf) i wygodnie się to robi przez Program Serwisowy. Zwykle zostawia się jednak ich archiwa/backupy.

Usunięcie baz nie powinno domyślnie sugerować kasacji archiwów. To powinny być 2 niezależne od siebie operacje.

 

To trochę tak jakby kasując obiekt biznesowy z historią zmian sugerowało nam kasacje jego historii, gdzie całym sensem jej istnienia jest paradygmat wersjonowania i soft delete. Wiadomo bazy danych to trochę większy owoc niż pojedynczy obiekt ale analogia pozostaje.

 

Nigdy się z takim sugerowaniem (z podobnego zakresu) nie spotkałem i z kolegami mamy odczucie jakby ktoś nam za każdym razem chciał "wcisnąć frytkownicę za 10k przy zakupie frytek za dychę". :)

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...