Skocz do zawartości

Nowa wersja 1.69 systemu InsERT GT

Polecane posty

Opublikowaliśmy wersję 1.69 systemu InsERT GT.  Publikowana wersja zawiera pierwszy pakiet zmian dostosowujących system do przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku.

 

HANDEL

 

Nowe oznaczenia JPK
Dodano obsługę nowych znaczników JPK – WSTO_EE i IED. Nowe oznaczenia muszą być stosowane po 1 stycznia 2022 roku dla wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość i przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych oraz elektronicznych świadczonych na rzecz konsumentów unijnych.

 

Limit płatności gotówką do 15 tys. zł dla B2B 
Wprowadzono możliwość włączenia komunikatów ostrzegających przed zapisem dokumentu handlowego z formą płatności typu gotówka, w przypadku gdy jego wartość przekracza 15 tys. zł. Przedsiębiorca, który przekaże kontrahentowi płatność w gotówce dla transakcji opiewającej na kwotę powyżej ww. limitu, zgodnie z przepisami nie może zaliczyć kwoty takiej transakcji do kosztów uzyskania przychodu.

 

Zmiany w deklaracji INTRASTAT
Od 1 stycznia 2022 r. zmieniają się kody rodzajów transakcji podawane w polu numer 13 deklaracji INTRASTAT. W zgłoszeniach INTRASTAT w wywozie obowiązkowe stanie się także podawanie informacji o kraju pochodzenia towarów. Program został dostosowany do ww. wymogów, w tym celu m.in. uaktualniono słownik kodów transakcji oraz dodano komunikaty ostrzegające o braku pól wymaganych. Dodano także możliwość ustawienia w Parametrach Intrastat domyślnego sposobu wyliczania deklaracji.

 

KADRY I PŁACE

 

Polski Ład a algorytmy wynagrodzeń
Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy Polskiego Ładu w zakresie wyliczania wynagrodzeń. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć zmiany wysokości progów podatkowych, wzrost kwoty wolnej, brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oraz tzw. ulgę dla klasy średniej. 

Niezbędne zmiany w algorytmach wyliczania wynagrodzeń zostały zaimplementowane w Gratyfikancie i mikroGratyfikancie. W umowie o pracę, umowie cywilnoprawnej oraz składnikach płacowych wprowadzono nowe znaczniki odpowiedzialne za stosowanie zmian Polskiego Ładu. Zmiany w tym zakresie dotyczą także programów księgowych.

 

Urlop w wymiarze godzinowym
Umożliwiono wprowadzenie absencji typu Urlop wypoczynkowy w wymiarze innym niż cały dzień roboczy.

 

Raport informujący o ustaniu zatrudnienia
Dodany został nowy raport zawierający dane osób, którym skończyła się umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Raport zawiera możliwość eksportu do instytucji PPK.

 

KSIĘGOWOŚĆ

 

Polski Ład – zryczałtowany podatek dochodowy
Od 1 stycznia 2022 r. niektóre branże będą miały prawo skorzystania z niższych stawek podatkowych w rozliczeniu podatku od przychodów ewidencjonowanych. W programie oznacza to przede wszystkim kolejną już zmianę listy obsługiwanych stawek ryczałtowych. W słowniku stawek ryczałtu dodano nowe stawki: 12% i 14%.

 

Polski Ład – parametry 
Polski Ład wprowadza wiele zmian w polskim systemie podatkowym. Zmiany wymagają szeregu nowych parametrów niezbędnych do poprawnego wyliczenia składki zdrowotnej i podatku.
W wersji 1.69 zostały przebudowane okna Parametry ubezpieczeń i funduszy ZUS oraz Podatki i koszty. Parametry zostały podzielone na tematyczne zakładki.

 

Polski Ład – ewidencja składek
W ewidencji składek wspólników dodano informacje o tym, która składka została zaliczona w koszty uzyskania przychodu. Informacja ta będzie wykorzystywana do poprawnego liczenia ulgi dla klasy średniej w zaliczkach PIT wspólników rozliczających się zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

 

Nowe oznaczenia JPK
Podobnie jak w części handlowej dodano nowe znaczniki JPK: WSTO_EE i IED.

 

Status księgowy składek ZUS
W Rachmistrzu GT dodano informację o tym, jakie składki ZUS zostały zaksięgowane.

 

DOKUMENTY FIRMY
 

Udostępniono usługę Dokumenty firmy. Dzięki niej możliwe jest pobieranie przekazanych za pomocą strony www dokumentów w formie plików pdf lub zdjęć prosto do programów księgowych InsERT GT. W jednym miejscu można analizować przesłane dokumenty, z wykorzystaniem OCR dodawać na ich podstawie zapisy księgowe lub wyjaśnić wątpliwości odnośnie dokumentu.
W usłudze Dokumenty firmy sposób pracy z dokumentami księgowymi oraz ścieżkę ich obiegu można łatwo dostosować do potrzeb i standardów danej firmy. Pracownicy mogą więc wysyłać je bezpośrednio do programu lub do osoby odpowiedzialnej za ich wcześniejszą weryfikację i akceptację. 
W przypadku bardziej skomplikowanych procesów można skorzystać z opcji obiegu dokumentów, która pozwala stworzyć elastyczną ścieżkę przekazywania ich wewnątrz przedsiębiorstwa. Po przeanalizowaniu otrzymanych dokumentów oraz ich kwalifikacji można je błyskawicznie przekazać do akceptacji lub dalszych działań, a następnie wysłać do programu księgowego lub zamknąć na poziomie usługi. 

Wersja jest dostępna w naszej witrynie WWW:  pobierz ulepszenie.

Link to postu
Użytkownik forum
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...