Skocz do zawartości

Ulga dla klasy średniej u przedsiębiorcy

Polecane posty

Brakuje mi w ustawieniach wspólnika zaznaczenia/odznaczenia opcji na wyliczenia ulgi. Wygląda chyba na to, że program automatycznie liczy ulgę u przedsiębiorcy po wpadnięciu w odpowiednie progi? Wg. mnie powinna być opcja aby wymusić lub nie liczenie tej ulgi, na etapie zaliczek lub w deklaracji rocznej. Chyba, że jest to do ustawienia gdzieś indziej? Czy ktoś się orientuje?

Link to postu

No wychodzi na to, że to tak nie do końca:

cytat:

 

Pytanie 12. Prowadzę JDG. Czy ulgę dla klasy średniej mogę rozliczać kwartalnie, czy tylko na koniec roku?
Mimo, że nie wynika to wprost z przepisów podatkowych (choć można tu bazować na art. 44 ust. 3 ustawy PIT) to zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów ulgę dla klasy średniej będzie można odliczać już w zaliczkach śródrocznych z tytułu podatku dochodowego. Zatem jeżeli na rozliczenie wybrano okres kwartalny - to raz na kwartał. Natomiast należy pamiętać, że to czy ulga dla klasy średniej przysługuje czy nie, zależy czy dochody mieszczą się z określonych przepisami widełkach od 68 412 zł do 133 692 zł. Jeżeli zatem np. w grudniu okaże się, że górny limit 133 692 zł został przekroczony to konieczne będzie by tę odliczoną wcześniej ulgę zwrócić. Dlatego też w przypadku jednoosobowych działalności można poczekać z odliczeniem ulgi na koniec roku do zeznania rocznego i dopiero tam, znając już ostateczną wysokość dochodów odliczyć ulgę jeśli będzie przysługiwała lub nie, jeśli warunki nie będą spełnione. 

 

Pytanie 13. Czy korzystniej jest rozliczać ulgę miesięcznie czy w zeznaniu rocznym?
Decyzja w tym zakresie zawsze należy do podatnika natomiast to na co należy zwrócić uwagę przy jednoosobowej działalności gospodarczej to fakt, że nie zawsze przedsiębiorca jest w stanie przewidzieć jakie ostatecznie za dany rok osiągnie dochody. Spowodować to może taką sytuację, w której przedsiębiorca odliczy ulgę już w zaliczkach miesięcznych a na koniec roku będzie musiał ją zwrócić ponieważ jego dochód nie znajdzie się w określonych przepisami widełkach uprawniających do skorzystania z ulgi (od 68 412 zł do 133 692 zł). Dlatego też niektórzy przedsiębiorcy będą woleli poczekać z odliczeniem ulgi do zeznania rocznego składanego za 2022 rok. 

 

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-relacja-z-webinaru-zmiany-podatkowe-w-polskim-ladzie

Link to postu
W dniu 3.01.2022 o 14:49, Tomasz C napisał:

Ulgę dla klasy średniej u przedsiębiorców uwzględnia się dopiero i tylko na etapie zeznania rocznego.

Oczywiście że można stosować już na etapie wyliczania i ustalania zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku , nie trzeba z tym czekać finalnie do zeznania rocznego PIT

Link to postu
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.02.2022 o 13:14, Kamil Goleń napisał:

Zmiany dotyczące przedsiębiorców zostaną wprowadzone w wersji 1.70 SP1, która planowana jest na pierwszą połowę lutego 2022.

Dzień dobry,
Posiadam wersję 1.70 SP1 - mój dochód na JDG rozliczany wg skali mieści się w przedziale 5701-8549 zł (oczywiście po odjęciu kosztów ale bez składek społecznych) a mimo to przy wyliczaniu zaliczki na PIT i składkę zdrowotną w polu 31 (Ulga dla klasy średniej) mam wpisaną wartość 0. W ustawieniach podatkowych wspólnika mam zaznaczony 'ptaszek' aby naliczało ulgę w zaliczkach. Czy będzie to rozwiązane w kolejnej wersji Rachmistrza czy powinienem jeszcze coś zmodyfikować w ustawieniach?

Link to postu
3 godziny temu, Krzysztof Pikula napisał:

Dzięki za odpowiedź. Jak wskazał autor artykułu, to "Przepisy dotyczące działalności gospodarczej nie określają tego wprost, tak jak u pracowników. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika jednak, że jest to możliwe."

Rozumiem, że nie jest to wprost zapisane w ustawie, dlatego jestem ciekaw na czym oparli się programiści Insertu :) Napisałem zapytanie do KAS o to, ale chętnie przeczytałbym wypowiedź przedstawiciela Insert :)

Pozdrawiam

Link to postu

Dzięki za odpowiedź. Miałem już włączoną tą opcję z komentarza wyżej.

Ponadto dostałem odpowiedź z KAS i pokrywa się ona z tym co piszą w artykule. Ulga powinna zacząć się naliczać po przekroczeniu 68 tys. dochodu. Ponadto zapomniałem, że przecież mamy kwotę wolną 30000, więc dopóki jej nie przekroczę, zaliczek nie muszę wpłacać. Wychodzi na to, że PIT przy moich dochodach będę płacił tylko pomiędzy 30000 a 68000 :)

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...