Skocz do zawartości

Przy imporcie dokumentów do Rewizora z programu zewnętrznego nie dodaje kontrahenta

Polecane posty

Witam,

po zmianie programu magazynowo sprzedażowego na zewnętrzny (wcześniej Subiekt) pojawił się problem przy dekretacji dokumentów. Nie zakładają się nowi kontrahenci, a wszystkie dokumenty dekretują się na konto 200-99999 (pozostali odbiorcy). W przypadku, gdy odbiorca jest kontrahent, który wcześniej już był dokumenty dekretują się prawidłowo.

Proszę o pomoc. Niestety dostawca programu sprzedażowo-magazynowego i instalator z firmy, w której kupowaliśmy oprogramowanie Insert nie mogą sobie z tym poradzić od ponad trzech miesięcy. 

Link to postu

Niestety nie podała Pani absolutnie żadnej informacji, która pozwoliłaby nawet zacząć pomagać.
Nie wiemy nawet na jakim programie magazynowym Pani pracuje, nie wiemy w jakiej formie przekazywane są dane, nie wiemy jaki jest schemat dekretacji i plan kont, nie wiemy nic.
Tak czy siak jedno jest oczywiste - skoro dostawcy programów sobie nie radzą to najwyraźniej najwyższy czas poszukać kogoś innego kto oceni problem w miejscu występowania (może być przecież zdalnie), choć mimo tak szczątkowego opisu mam pewne podejrzenia.

Ja jakoś nie bardzo sobie wyobrażam żeby przez tyle czasu nie udało się zdiagnozować problemu.

Nie bardzo mam teraz czas, ale jeśli nie ma Pani innego wyjścia to proszę o kontakt na PW.


Link to postu

Dziękuję za odpowiedź. 

Nazwa programu magazynowego nie ma chyba znaczenia. Schemat dekretacji jest raczej prawidłowy, jeśli dokumenty się dekretują. Problem według mnie leży zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w ustawieniach dotyczących kontrahentów. Na jednej bazie (przy imporcie z tego samego programu i tym samym schematem) dokumenty dekretują się prawidłowo. Jedyna różnica polega na tym, że przy imporcie w bazie, w której prawidłowo się dekretują pyta czy dodać kontrahenta, a tej, w której dekretują się błędnie nie zakłada kontrahenta i traktuje dokument jak gotówkowy, "wrzucając" na konto "pozostali odbiorcy".

Edytowane przez Zofia K-K
Link to postu
W dniu 8.01.2022 o 11:28, Zofia K-K napisał:

Problem według mnie leży zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w ustawieniach dotyczących kontrahentów.

Z podstaw obsługi programu - za sposób wczytywania danych z epp odpowiadają parametry "Komunikacja":

 

 

Jak widać żadne z parametrów nie umożliwiają wyłączenia importu kontrahentów - kontrahenci są importowani zawsze - co najwyżej można określić po czym mają być identyfikowani i czy mają być aktualizowani. Skoro więc kontrahenci nie są w ogóle dodawani podczas importu to ja zakładam, że problem leży w importowanych danych.

 

Oczywiście cały czas domyślam się i zgaduję, gdyż nie znamy tych danych i konfiguracji programów Insertu. 

 

--

W dniu 8.01.2022 o 11:28, Zofia K-K napisał:

Jedyna różnica polega na tym, że przy imporcie w bazie, w której prawidłowo się dekretują pyta czy dodać kontrahenta, a tej, w której dekretują się błędnie nie zakłada kontrahenta

Jeśli chce Pani sobie pomóc to proszę dokładnie opisywać problem, podawać pełne treści komunikatów programów, a najlepiej je pokazywać na zrzutach ekranu - jestem pewny, że program nie wyświetlił takiego pytania a przede wszystkim w ogóle nie powinny pojawiać się żadne pytania związane z kontrahentami.

 

Poza tym czegoś nie rozumiem - dlaczego te same dane są importowane do dwóch różnych podmiotów Rewizora ? Chyba, że były to tylko testy ? Może jednak dane pochodzą też z dwóch podmiotów o różnych wersjach / konfiguracjach generujących różne dane, z których jedne się importują, a drugie nie ? 

Link to postu
W dniu 8.01.2022 o 12:43, Jacek Izydorczyk napisał:

Czy w pliku EPP, który Pani importuje, jest sekcja [KONTRAHENCI]?

Tak, poniżej pierwsza pozycja z "ukrytymi" danymi kontrahenta, ale z zachowanym formatem.

 

[NAGLOWEK]
"KONTRAHENCI"
[ZAWARTOSC]
2,"002887","9999999999#Przedsiębiorstwo usługowe ABCDEF GHIJKL","Przedsiębiorstwo usługowe ABCDEF GHIJKL","GDAŃSK","80-1111","Dolna 12","9999999999","","","","","","","","","","","","","","","","","","","","","",0

Link to postu
W dniu 8.01.2022 o 12:10, Daniel Kozłowski napisał:

Z podstaw obsługi programu - za sposób wczytywania danych z epp odpowiadają parametry "Komunikacja":

 

 

Jak widać żadne z parametrów nie umożliwiają wyłączenia importu kontrahentów - kontrahenci są importowani zawsze - co najwyżej można określić po czym mają być identyfikowani i czy mają być aktualizowani. Skoro więc kontrahenci nie są w ogóle dodawani podczas importu to ja zakładam, że problem leży w importowanych danych.

 

Oczywiście cały czas domyślam się i zgaduję, gdyż nie znamy tych danych i konfiguracji programów Insertu. 

 

--

Jeśli chce Pani sobie pomóc to proszę dokładnie opisywać problem, podawać pełne treści komunikatów programów, a najlepiej je pokazywać na zrzutach ekranu - jestem pewny, że program nie wyświetlił takiego pytania a przede wszystkim w ogóle nie powinny pojawiać się żadne pytania związane z kontrahentami.

 

Poza tym czegoś nie rozumiem - dlaczego te same dane są importowane do dwóch różnych podmiotów Rewizora ? Chyba, że były to tylko testy ? Może jednak dane pochodzą też z dwóch podmiotów o różnych wersjach / konfiguracjach generujących różne dane, z których jedne się importują, a drugie nie ? 

Ma Pan rację, jedna z baz to baza testowa i na nieszczęście tam się dekretuje prawidłowo.  Dane importowane są z jednego pliku. Uprzedzając kolejne pytanie obie wersje są dokładnie takie same (wersja programu).

 

Link to postu

Poniżej schemat dekretacji faktury sprzedaży:

image.thumb.png.052492bda62bbbd6c078b59637dabe82.png

Przy błędnym dekrecie (gdzie nie zakłada kontrahenta) dla faktury płatnej kartą faktura dekretuje się następująco:

200-99999 (klient detaliczny)

                                                                732

                                                                222-23

                                                                200-99999 (klient detaliczny)

200-00002 (karta płatnicza)

 

Prawidłowy dekret dla kontrahenta o analityce np. 12345 dla faktury płatnej kartą wygląda następująco:

200-12345

                                                                732

                                                                222-23

                                                                200-12345

200-00002

 

Dla gotówki lub przelewu dekret nie ma oczywiście ostatnich dwóch pozycji (księgowania cesji płatności).

 

 

Link to postu
W dniu 8.01.2022 o 13:07, Zofia K-K napisał:

Tak, poniżej pierwsza pozycja z "ukrytymi" danymi kontrahenta, ale z zachowanym formatem.

Analizowanie jednej linijki pliku EPP i to z ukrytymi danymi kontrahenta nie ma większego sensu, bo diabeł siedzi w szczegółach.

Tym bardziej że nie widać samego importowanego dokumentu, więc nie widać najbardziej prawdopodobnego źródła problemu

 

Na pierwszy rzut oka można za to powiedzieć że to co Pani zamieściła jest niepoprawne (tzn zgodne z definicją struktury plik EPP), bo nazwa skrócona ma 50 znaków, a wg dokumentacji może mieć tylko 40.

Czy to ma znaczenie przy imporcie tego nie umiem powiedzieć bez przeprowadzenia eksperymentu.

Link to postu
W dniu 10.01.2022 o 08:01, Zofia K-K napisał:

W kwestii ilości znaków, w ustawieniach programu w polu nazwa dopuszczalne jest 50 znaków. 

Skoro Pani wie lepiej to OK. Ja tam w dokumentacji pliku EPP widzę w polu "Nazwa skrócona" 40 znaków, ale proszę się mną nie przejmować.

obraz.png.1d604a373665751c1f8ac18ba8b03a84.png

Link to postu

Szanowny Panie, 

nie wiem po co tyle goryczy. 

Absolutnie, nie twierdzę, że wiem lepiej, przeciwnie - raczej wiem bardzo niewiele. 

Próbuję tylko pisząc o tym co już zostało sprawdzone, zawęzić pole "poszukiwań".

Istotne jest chyba to, że ten sam plik dekretuje się poprawnie w bazie testowej.

Link to postu
  • 2 lata później...

Rozmrażam ten stary temat aby zapytać czy problem udało się rozwiązać? Przez ostatnie 5 lat wszystko było ok, a tutaj nagle od postawienia nowej bazy na rok 2024 dane od jednego z oddziałów nie chcą się dekretować i wyskakuje błąd "Brak danych kontrahenta, pracownika lub instytucji" z tymże u nas nie powstaje w ogóle zapis, po prostu dany dokument jest pomijany w dekretacji.

Link to postu
29 minut temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Przez ostatnie 5 lat wszystko było ok, a tutaj nagle od postawienia nowej bazy na rok 2024 dane od jednego z oddziałów nie chcą się dekretować i wyskakuje błąd "Brak danych kontrahenta, pracownika lub instytucji" z tymże u nas nie powstaje w ogóle zapis, po prostu dany dokument jest pomijany w dekretacji.

No przecież zaprzeczył Pan sobie w jednym zdaniu - jakie "nagle" skoro została wykonana ogromna zmiana, została postawiona nowa baza, więc pierwsze podejrzenia kierowane są na tę operację - co dokładnie, technicznie zostało zrobione ?

Link to postu
56 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

jakie "nagle" skoro została wykonana ogromna zmiana

Zależy z jakiej perspektywy na to spojrzymy, jeśli przez ostatnie 4 lata po założeniu bazy nigdy nie było żadnego problemu, to ten błąd jest przeze mnie postrzegany jako "nagły". Natomiast rzeczywiście tutaj (najprawdopodobniej) pojawił się problem. W nowym roku z jakichś powodów odłączyła się kartoteka od konta 210 (Dostawcy). Mimo że nie ma kartoteki podłączonej, to konto zachowuje się jakby była (przy dekretowaniu dokumentów z tej samej bazy zostały nadane analityki, także dla tych kontrahentów, którzy "tylko kupowali" ale mieli ustawioną opcję Dostawca/Odbiorca).

Piszę o tym dla potomnych ;)- występowanie komunikatu  Dekretacja zakończyła się niepowodzeniem (Brak danych kontrahenta, pracownika lub instytucji).  może mieć związek z niepodłączonymi kartotekami do kont rozrachunkowych.

Link to postu
Godzinę temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

W nowym roku z jakichś powodów odłączyła się kartoteka od konta 210 (Dostawcy).

Nie wyjaśnił Pan jak powstała ta nowa baza w tym jak został utworzony plan kont... Z dotychczasowych doświadczeń nie spotkałem się z przypadkiem takiego częściowego odłączenia kartoteki, spotykam się często z przypadkami nie podłączania się kartoteki, dzieje się tak zwykle przez powielone analityki kontrahentów. Nie niej każda operacja powinna zakończyć się w takiej sytuacji komunikatem błędu dla użytkownika, a użytkownik powinien jak najszybciej wyjaśnić przyczynę.

 

 

Link to postu

To że "w nowym roku (...) kartoteka się odłączyła" to jeszcze rozumiem, ale tego to już nie bardzo.

3 godziny temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Mimo że nie ma kartoteki podłączonej, to konto zachowuje się jakby była

Bardzo jestem ciekawe jak powstała ta baza.

Może nie zrozumiałem dokładnie, bo i opis był mało precyzyjny, ale to mi wygląda jakby co roku, była tworzona nowa baza jakimiś nieznanymi nam narzędziami.

Zgadłem?

Link to postu

Oddzielmy proszę tworzenie bazy od zakładania roku obrotowego w Rewizorze, to są jednak inne rzeczy ;). Rok obrotowy był założony tak jak zwykle, na podstawie roku poprzedniego na tej samej bazie. Opis  jest dziwny bo i całe zjawisko chyba za często nie występuje, przynajmniej korzystając z pomocy telefonicznej Inserta takie odniosłem wrażenie. Skończyło się na tym, że usunąłem rok obrotowy 2024 i założyłem go na nowo, teraz wszystko jest ok. Dlatego imho coś podczas zakładania roku obrotowego "nie pykło".

Link to postu
26 minut temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Oddzielmy proszę tworzenie bazy od zakładania roku obrotowego w Rewizorze, to są jednak inne rzeczy ;). Rok obrotowy był założony tak jak zwykle, na podstawie roku poprzedniego na tej samej bazie.

Ja całkiem dobrze wiem czym to się różni, ale po przeczytaniu Pańskiego opisu zacząłem mieć wątpliwości, stąd pytanie.

Link to postu
W dniu 19.02.2024 o 11:39, Bartłomiej Golanowski napisał:

Przez ostatnie 5 lat wszystko było ok, a tutaj nagle od postawienia nowej bazy na rok 2024...

3 godziny temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Oddzielmy proszę tworzenie bazy od zakładania roku obrotowego w Rewizorze, to są jednak inne rzeczy ;). Rok obrotowy był założony tak jak zwykle, na podstawie roku poprzedniego na tej samej bazie.

Ja ciągle nie rozumiem opisu problemu - skoro rok obrotowy został założony na podstawie poprzedniego, to musiało to zostać zrobione na starej bazie, a skoro tak, to jak się pojawił rok obrotowy w nowej bazie na 2024 rok ?

 

3 godziny temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Opis  jest dziwny bo i całe zjawisko chyba za często nie występuje, przynajmniej korzystając z pomocy telefonicznej Inserta takie odniosłem wrażenie.

Już o tym pisałem, ja spotykałem się z takimi przypadkami wielokrotnie, w tym roku również, ale pomoc techniczna Insertu nic o tym nie, gdyż rozwiązujemy takie problemy we własnym zakresie.

 

3 godziny temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Skończyło się na tym, że usunąłem rok obrotowy 2024 i założyłem go na nowo, teraz wszystko jest ok.

Jeśli nie było zapisów lub było ich niewiele to jak najbardziej można tak zrobić.

 

3 godziny temu, Bartłomiej Golanowski napisał:

Dlatego imho coś podczas zakładania roku obrotowego "nie pykło".

Dokładnie o tym pisałem w poprzedniej odpowiedzi, ale więcej informacji mogłaby dostarczyć tylko osoba, która wykonywała tę operację (nie tworzą się logi z tej operacji).

Link to postu
W dniu 22.02.2024 o 15:31, Daniel Kozłowski napisał:

Przez ostatnie 5 lat wszystko było ok, a tutaj nagle od postawienia nowej bazy na rok 2024.

Tak, tutaj ewidentnie ja nie oddzieliłem zakładania nowego roku obrotowego od nowej bazy, mój błąd, wszystkie operacje były robione na jednej bazie. Dobrze wiedzieć na przyszłość do kogo się zwrócić ;)

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...