Skocz do zawartości

Karta wspólnika a ulga PIT-0 czyli dla rodzin 4+

Polecane posty

Szukam i szukam w rachmistrzu po zmianach ale nie widzę opcji właczenie opcji ulgi PIT-0 czyli dla rodzin z czwórką dzieci i więcej.

 

Są opcje dla klasy średniej, ale obsługi ulgi dla wspólnika z rodziną wielodzietną nie znalazłem.

 

Może jestem już stary i ślepy, może gdzieś to przeoczyłem, szukam, czytam ale nic w temacie nie znalazłem. A może to ma być na dniach wdrożone? 

Link to postu

Dzień dobry,
na chwilę obecną takiej możliwości nie ma w programie. Przepisy oraz wyjaśnienia Ministerstwa Finansów nie są jednoznaczne, a przez doradców podatkowych podnoszone są kolejne wątpliwości dotyczące zastosowania tych przepisów. Dodatkowo docierają do nas głosy o możliwych zmianach przepisów w ramach Polskiego Ładu. Implementacja rozliczania tych ulg w programach Insert GT zostanie odłożona do czasu uzyskania pewności co do kształtu prawnego tych rozwiązań.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Dzień dobry,

 

kwestia samego prawa do skorzystania z ulg: rodzina 4+, dla pracującego seniora i na powrót, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest dla nas oczywista, komplikacje powstają w momencie implementacji tych ulg w ewidencji księgowej, choćby w kontekście prowadzonej KPiR, gdzie mamy dwóch wspólników, a tylko jeden skorzysta z ulgi. Wytyczne MF na ten moment, jak podaje Rzeczpospolita są takie: „…jak zapisywać zwolnione z PIT przychody w podatkowej księdze? Zdaniem Ministerstwa Finansów takie przychody nie są, co do zasady, księgowane. Można je ewentualnie wykazywać w kolumnie „Uwagi".” (źródło: https://www.rp.pl/podatki/art35632661-polski-lad-ulge-dla-rodzicow-i-seniorow-okroi-skladka-zdrowotna ) .

 

Z drugiej strony, te nieksięgowane przychody będą powiększały podstawę składki zdrowotnej, jeżeli projekt zmian w składce zdrowotnej wejdzie w życie w poniższej formiehttps://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1515_u.htm , więc chcielibyśmy je móc tam uwzględnić. Nasze wątpliwości wiążą się również z kolejnym aspektem, sytuacją, kiedy podatnik w trakcie roku nabędzie prawo do korzystania z ulgi rodzina 4+, a przychody od początku roku zaksięgował już i wykazał jako podatkowe, czy powinien korygować księgi? Nie mamy co do tego wytycznych z MF.

 

Jeśli mają Państwo sugestie, jak Państwa zdaniem powinniśmy dostosować system, tak aby mogli Państwo tą ulgę uwzględniać i nie będzie to od Państwa wymagało prowadzenia podwójnej księgowości, dla celów PIT i składki zdrowotnej, bardzo chętnie wysłuchamy Państwa opinii. Nie mniej, staramy się przygotować dla Państwa taki pakiet rozwiązań, który będzie w stanie optymalnie obsłużyć kwestie wspomnianych ulg oraz zapewnić Państwu bezpieczeństwo prawidłowo prowadzonych ewidencji.

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Drogi konsultancie, jeśli mamy ewidencję wspólników to ulgi, forma podatkowa dotyczą ad person a nie całej działalności, to chyba rzecz oczywista. To tak samo jakbyśmy wzieli pod uwagę pracowników, to że jeden korzysta z ulgi 4+ to nie znaczy że wszyscy mają z niej korzystać. Karta wspólników musia działąć w ten sam sposób, tu jedynie zysk/dochód jest wspólny, a ulgi, przywileje są sprawą indywidualną. 

 

Co do ulgi nabytej do 4+ w ciągu roku, to korygowanie deklaracji powinno być sprawą dowolną czy wspólnik chciałby tego dokonać, podejżewam że większości nie będzie się chciało, bo fizyczny zwrot środków i tak nastąpi na etapie rozliczenia rocznego. Na pewno implementujecie takie rozwiązania dla pracowników w Gratyfikancie, wystarczy skonsultowac się z działem zajmującym się systemem kadrowo-płacowym.

 

Mamy połowę marca a system nie jest dostosowany do prawa działającego od 1 stycznia.

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 2 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...