Skocz do zawartości

Procedura migracji i aktualizacji SQL dla InsERT GT

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Mam w planach modernizację serwera, a dokładnie migrację ze starego serwera (zarówno sprzęt jak i oprogramowanie) na nowy.

Korzystamy z oprogramowania InsERT GT, tj. Rachmistrz, Rewizor, Gratyfikant i Biuro GT (w sumie ok. 1000 baz danych). Oprogramowanie InsERT w najnowszych wersjach. Serwer działa na systemie Windows Server 2012 R2, a bazy danych na SQL Server 2014 Express.

 

Nowy serwer działa na systemie Windows Server 2019 oraz zainstalowany jest na nim SQL Server 2019 Express.

 

Chciałbym dopytać o procedurę takiej migracji, zarówno jeżeli chodzi o przeniesienie wszystkiego, jak i samo przejście na nowszą wersję SQL Server.

 

Poniżej opiszę krok po kroku, jak robiłem to samodzielnie w warunkach testowych, wszystko wydaje się tutaj działać, jednak wolałbym dopytać, czy może coś zrobić jednak inaczej itd.:

Na starym serwerze:
1. W programie Biuro GT robię zbiorczą archiwizację.

2. W SQL Managment Studio wykonuję kopię zapasową bazy danych programu Biuro GT.

3. Kopie są na zewnętrznym nośniku.

Na nowym serwerze:

4. Podłączam zewnętrzny nośnik z kopiami.
5. Dodaję ręcznie instancję SQL.

6. Instaluję oprogramowanie InsERT GT, a następnie Biuro GT.

7.  W SQL Managment Studio przywracam kopię zapasową bazy danych programu Biuro GT.

8. Uruchamiam program Biuro GT i w nim robię zbiorczą dearchiwizację.

Link to postu

Ogólnie cały proces jest możliwy do wykonania przez użytkownika za pomocą programów firmy Insert - nie trzeba i wręcz nie należy (jeśli nie wiemy jak działają programy Insertu) wykorzystywać innych programów jak SSMS do odtwarzania archiwum, można i należy skorzystać z programu Archiwizator lub Biuro GT. Tematy e-pomocy, który opisują te zagadnienia: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/3451,biuro-gt-–-jak-zbiorczo-zarchiwizowac-podmioty.htmlhttps://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/3450,biuro-gt-–-jak-zbiorczo-zdearchiwizowac-podmioty.html.

 

Zastawania mnie zawsze skąd się biorą takie pomysły, dlaczego sięgał Pan po dodatkowe narzędzia zamiast poznać podstawowe możliwości programów Insertu pytając dostawcę programów lub zaglądając do pomocy do programów.

  • Dziękuję 1
Link to postu

Z tego co widziałem, to program Biuro GT przy zbiorczej archiwizacji/dearchiwizacji pozwala też na kopię bazy danych programu Biuro GT (oprócz podmiotów).

Mylące jest jednak i nigdzie nie znalazłem na ten temat informacji w pomocy (co zrobić), że jak ma się czystą instalację i uruchomi program Biuro GT, to ten pyta czy utworzyć nową bazę danych, bo takiej nie znalazł. A ja nie chcę nowej bazy, tylko przywrócić obecną z programu Biuro GT.

 

Chyba, że mam po prostu dać w programie, żeby ten taką nową bazę utworzył, a później przy odtwarzaniu całej kopii zapasowej podmieni sobie też dane dla Biuro GT?

 

Czy może dla samego programu Biuro GT najpierw wykonać i przywrócić bazę danych za pomocą programu Archiwizator?

 

Wbrew pozorom wydawało mi się to prostsze przez SSMS, niż oprogramowanie InsERT. Właśnie dlatego tutaj pytam przed ostatecznym wykonaniem.

Edytowane przez Wojciech Olanin
  • Lubię to 1
Link to postu
12 minut temu, Wojciech Olanin napisał:

Z tego co widziałem, to program Biuro GT przy zbiorczej archiwizacji/dearchiwizacji pozwala też na kopię bazy danych programu Biuro GT (oprócz podmiotów).

No to podstawa, Biuro GT posiada własną bazę danych, więc też powinna być i być obsługiwana.

 

13 minut temu, Wojciech Olanin napisał:

Mylące jest jednak i nigdzie nie znalazłem na ten temat informacji w pomocy (co zrobić)...

Jak wyżej, powinno wystarczyć spytać, zamiast nieskutecznie szukać.

 

14 minut temu, Wojciech Olanin napisał:

...że jak ma się czystą instalację i uruchomi program Biuro GT, to ten pyta czy utworzyć nową bazę danych, bo takiej nie znalazł. A ja nie chcę nowej bazy, tylko przywrócić obecną z programu Biuro GT.

Ja spróbowałbym zrobić to, na co pozwala program, tak na odrobinę logiki - skoro operacja jest dostępna w programie, a program wymaga do uruchomienia bazy danych, to można ją "na chwilę" założyć... Analogicznie jest na przykład w Płatniku.

 

16 minut temu, Wojciech Olanin napisał:

Chyba, że mam po prostu dać w programie, żeby ten taką nową bazę utworzył, a później przy odtwarzaniu całej kopii zapasowej podmieni sobie też dane dla Biuro GT?

Tak.

 

16 minut temu, Wojciech Olanin napisał:

Czy może dla samego programu Biuro GT najpierw wykonać i przywrócić bazę danych za pomocą programu Archiwizator?

Jak wyżej, nie ma / nie powinno być takiej potrzeby.

 

17 minut temu, Wojciech Olanin napisał:

Wbrew pozorom wydawało mi się to prostsze przez SSMS, niż oprogramowanie InsERT.

No właśnie, jak mówi przysłowie "pozory często mylą", stąd w kwestiach technicznych wszystkim polecam, aby wcześniej dowiedzieli się co należy zrobić zamiast zgadywać (programy narzędziowe Insertu tworzą dodatkowe loginy i nadają uprawniania na potrzeby wzorców wydruków).

  • Dziękuję 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...