Skocz do zawartości

KSeF w Subiekcie nexo (Laboratorium)

Polecane posty

W wersji 41.0.0 Subiekta nexo udostępniliśmy w Laboratorium możliwość przetestowania działania programu w kontekście wymiany danych z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Więcej informacji, czym jest KSeF i dlaczego docelowo zasadniczo każdy podatnik będzie miał obowiązek korzystania z tego narzędzia, dostępne jest na stronach Ministerstwa Finansów. W tym miejscu warto tylko powiedzieć, że (w pewnym uproszczeniu) w momencie, gdy system ten stanie się obowiązkowy, w zasadzie każda faktura i jej korekta będzie musiała zostać przesłana i przyjęta przez KSeF – dopiero wtedy będzie miała moc prawną. Również nabywca będzie miał obowiązek pobierania faktur, które zostały na niego wystawione przez podatników, od których nabywał towary/usługi, zaś datą otrzymania dokumentu przez nabywcę zostanie uznana data przydzielenia jej numeru identyfikującego (KSEF_ID).


JAK WŁĄCZYĆ

Testowanie współpracy Subiekta z KSeF możliwe jest zarówno w danych prezentacyjnych, jak i w podmiotach produkcyjnych. 
W pierwszym przypadku należy uruchomić Subiekta nexo i założyć nowy podmiot z danymi prezentacyjnymi.

W drugim - włączenie e-Faktur w laboratorium będzie możliwe wyłącznie na kopii bazy danych, co jest wymuszane wymaganiem, by w nazwie bazy danych zawarty był ciąg znaków „TESTY_KSEF”. Jest to  spowodowane względami bezpieczeństwa. Taką kopię możesz stworzyć np. poprzez dearchiwizację kopii bazy do nowego podmiotu o nazwie zawierającej ww. ciąg znaków.


Współpraca z KSeF dostępna jest wyłącznie w Laboratorium i wymaga włączenia jej obsługi. Należy wykonać następujące kroki: 

  • wywołać Laboratorium z drzewka modułów lub poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy ctrl+spacja oraz podanie mnemonika „xx”:

0_01_Lab.thumb.jpg.3d17372173895cad42c3976032af89af.jpg
•    zaakceptować regulamin Laboratorium;
0_02_Lab.thumb.jpg.ac6af8bf18a1854447c9d579ac3d989f.jpg
•    włączyć e-Faktury.


W pierwszej wersji Laboratorium, w Subiekcie nexo dostępna jest wyłącznie wirtualna bramka nexo, która wiernie odzwierciedla działanie serwisu Ministerstwa Finansów. Podczas pracy z nią nie następuje żadna wymiana danych z MF, w związku z czym przeprowadzanie wszystkich testów jest bezpieczne, użytkownik nie musi obawiać się o wysłanie niepożądanych danych. Bramka ta symuluje również odbiór dokumentów z KSeF, a zatem umożliwia przeprowadzenie testów wystawiania dokumentów zakupu w Subiekcie nexo bez konieczności znalezienia partnera biznesowego do testów, który wystawiałby dokumenty dla naszej firmy.


W kolejnych postach tego wątku omówione zostanie:


 

WAŻNE!
W fazie laboratoryjnej opisane powyżej funkcje dostępne są bez ograniczeń. Zastrzegamy jednak, że w wersji finalnej korzystanie z nich może wymagać posiadania aktywnego abonamentu lub spełnienia innych, dodatkowych warunków.

Edytowane przez Urszula Buczek
Link to postu

Wysyłka dokumentów do KSEF

 

OBSŁUGIWANE DOKUMENTY


Do KSeF zgodnie ze schematem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów przesyłane są następujące dokumenty wraz z ich korektami:

  • faktury sprzedaży (w tym także do paragonu)
  • faktury uproszczone
  • faktury zaliczkowe (także rozliczeniowe)
  • faktury marża.

KSeF nie przyjmuje pozostałych typów dokumentów, a więc między innymi między innymi: paragonów, paragonów imiennych, faktur RR, not korygujących – te typy dokumentów nie podlegają wysyłce.


W Subiekcie zakładane jest korzystanie z dwóch trybów pracy: 

  • wysyłka dokumentu do KSeF bezpośrednio po zapisie
  • wysyłka ręczna na żądanie. 

Oba zakładane tryby można personalizować w konfiguracji e-Faktur.


BEZPOŚREDNI TRYB WYSYŁKI
Poniżej zostaną omówiony czynności, jakie należy wykonać, gdy zdecydowano, że program ma działać w trybie bezpośrednim. Jest to domyślny tryb programu.


FORMAT PRZESYŁANYCH DANYCH
Bez względu na wybrany tryb pracy, aby dokument wystawiony w Subiekcie nexo można było przesłać do KSeF, należy wygenerować odpowiednią jego postać: e-Fakturę. Fizycznie sprowadza się to do zapisania danych do pliku XML wg schematu opublikowanego przez MF. W Subiekcie wprowadzono w tym celu operacje:

  • sprawdzenie poprawności dokumentu ze schematem – operacja wyłącznie sprawdzi, czy dokument jest poprawny, bez generowania e-Faktury
  • wygenerowanie e-Faktury

1_01_OperacjeSprGeneruj.thumb.jpg.e9aff410b698cb85514cd63f85e37a4d.jpg


Schemat opublikowany przez Ministerstwo Finansów szczegółowo wskazuje, jakie dane mogą, a jakie muszą być umieszczone w e-Fakturze. Bazuje on na zapisach ustawy o VAT i zasadniczo nie dopuszcza dodatkowych informacji, jakie obecnie często zawarte są w fakturach, np. kody dostaw produktów, oddziały, magazyny. Dlatego też e-Faktura zazwyczaj zawierać będzie mniej danych niż faktura w Subiekcie. 



PODGLĄD PRZED WYSŁANIEM
Przyjęcie dokumentu przez KSeF jest w Subiekcie równoznaczne z jego zablokowaniem do edycji w zakresie danych przekazanych do KSeF. Dlatego też opcjonalnie można ustawić, aby przed wysyłką wyświetlany był podgląd e-Faktury. Jest to ostatni moment na ewentualne poprawki.

1_02_PodgladPrzedWyslaniem.thumb.jpg.a55fc7d4684b68bf3c14374796bc4d36.jpg

 

 

WYSYŁKA
Proces wysyłania dokumentu do KSeF jest sygnalizowany przez specjalny widżet:

1_03_Widzet_KSEF.thumb.jpg.11915318c629aa1a9f734fdb284c969b.jpg

Do momentu zakończenia przetworzenia obsługi dokumentu w KSeF jest on widoczny w widżecie. Zostanie z niego usunięty wraz z odpowiedzią z KSeF-u.



NUMER DOKUMENTU W KSEF
Po zaakceptowaniu dokumentu KSeF nadaje mu specjalny, unikalny numer zwany KSEF_ID. Numer ten składa się z NIP-u podmiotu przesyłającego dokument, daty wysyłki oraz dodatkowego ciągu znaków. Po udanej wysyłce w Subiekcie nexo można włączyć specjalną kolumnę prezentującą ten numer:
1_04a_KSEF_ID1.thumb.jpg.77ced0acf207ca4a8201ea50353ab901.jpg
zaobserwować go w dokumencie:
1_04b_KSEF_ID2.jpg.d02b2ca5fbc5098c3fea8217142eea3f.jpg
na e-Fakturze:
1_04c_KSEF_ID3.jpg.cccbdf5b3098b3e480050a63f0e233b8.jpg
oraz jest on umieszczany na wydruku dokumentu:
1_04d_KSEF_ID4.thumb.jpg.83b8dfc614fd752644b952dc44481301.jpg



URZĘDOWE POŚWIADCZENIE ODBIORU
Oprócz tego MF przewidziało także pobieranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, z tym że dotyczy ono nie pojedynczego dokumentu, a wszystkich dokumentów wysłanych w ramach jednej sesji interaktywnej.
Z praktycznego punktu widzenia, pobieranie UPO nie jest potrzebne, ponieważ sam fakt nadania numeru KSeF jest dowodem na to, że dokument został przyjęty przez KSeF i będzie dowodem na jego przesłanie.



RĘCZNY TRYB WYSYŁANIA DOKUMENTÓW

Ręczny tryb wysyłki pozwala na pracę z programem w dotychczasowej, niezakłóconej formie, zaś wysyłka do KSeF odbywać się będzie na życzenie użytkownika, np. na koniec dnia roboczego. 
Aby ustawić program do tego trybu pracy, wystarczy wprowadzić odpowiednie ustalenie w konfiguracji e-Faktur.
Wybór tego trybu umożliwia zbiorczą wysyłkę – wystarczy zaznaczyć wskazane dokumenty:
1_05a_Wysylka_zaznaczonych_dok.thumb.jpg.9592b7f9ebffea44cb50b0e128bfa9ca.jpg
lub e-Faktury:
1_05b_Wysylka_zaznaczonych_FE.thumb.jpg.2db51d61c14589534a2a071f5430ff7a.jpg
I rozpocząć wysyłkę.
 

W przypadku ustawienia pracy w trybie ręcznym istnieje ryzyko zapomnienia wysłania dokumentów. Dlatego przy zamykaniu programu jest sprawdzane, czy są zapisane dokumenty kwalifikujące się do wysłania, które nie zostały wysłane, i jeśli system je znajdzie, to informuje o tym użytkownika:
1_06_Zamykanie_programu.jpg.2620590c2cd346569975d38af117650b.jpg

Edytowane przez Marek Pyznarski
Link to postu

Moduł e-Faktur
 

Omawiając moduł e-Faktur należy przypomnieć, iż e-faktury to dokumenty elektroniczne, wygenerowane zgodnie ze schematem MF.

Moduł e-Faktury dostępny jest w drzewku modułów, można go też wywołać przy użyciu mnemonika FE:
2_01_Modul_w_drzewku.thumb.jpg.f273e7c5b1006712db59b0f0609375f2.jpg



WIDOKI E-FAKTUR
Moduł zawiera widoki, które przedstawiają dostępne w Subiekcie nexo e-Faktury:

  • Utworzone: widok pokazujący wszystkie e-Faktury, jakie zostały utworzone w Subiekcie nexo, bez względu na ich poprawność czy status wysyłki
  • Do wysłania: wykazywane są w nim e-Faktury, które zostały wygenerowane na podstawie wystawionych w Subiekcie dokumentów i kwalifikują się do wysłania do KSEF.
  • Wysłane: widok prezentuje wszystkie wysłane dokumenty
  • Odebrane: uwidacznia wszystkie dokumenty pobrane z KSeF
  • Do przetworzenia: dokumenty pobrane z KSEF, które kwalifikują się do przetworzenia w dokument Subiekta, a nie zostały jeszcze przetworzone
  • Przetworzone: e-Faktury przetworzone w dokumenty Subiekta
  • Odrzucone: e-Faktury pobrane z KSeF i oznaczone jako niepodlegające przetworzeniu
  • Wszystkie dokumenty: wszystkie e-Faktury – zarówno wygenerowane, jak i odebrane


PODGLĄD E-FAKTUR
Dla każdej e-Faktury przygotowany został dedykowany podgląd, który prezentuje dane na niej zawarte w przystępny sposób. Sposób prezentacji został przygotowany tak, aby był jak najbardziej zbliżony do dokumentu Subiekta nexo. 
Na pierwszej zakładce widoczne są dane nagłówkowe dokumentu, m.in.: daty, klienci, specyfikacja asortymentowa oraz płatności.
2_02a_Podglad_FE_zakl1.thumb.jpg.76548f3e85a0866ce869df8eb677613c.jpg

Na drugiej uwidoczniono dane związane z VAT, czyli tabelkę VAT, znaczniki JPK, metodę rozliczenia podatku, itd.
2_02b_Podglad_FE_zakl2.thumb.jpg.5defc512ef4282c7ebb6d54f1865da74.jpg
Trzecia zakładka to podgląd zawartości pliku, czyli zwizualizowanie danych dokumentu w formacie XML

Link to postu

Odbiór dokumentów do Subiekta nexo
 

Krajowy System e-Faktur umożliwia dwustronną wymianę dokumentów między podatnikami. Udostępnia zatem zarówno możliwość wysyłania wystawianych przez użytkownika dokumentów, jak i pobieranie tych, które wystawili dla niego inni podatnicy.


Ważne!
Faktura wystawiona za pomocą KSeF wg zapisów ustawy o VAT ma tożsamą datę wystawienia z datą otrzymania, bez względu na to, kiedy nabywca fizycznie pobrał dokument z KSeF. Jednocześnie wg zapowiedzi MF nie jest planowany żaden system powiadamiania podatnika o otrzymaniu e-Faktury. Informacje takie może zapewniać wyłącznie oprogramowanie firm trzecich, czyli na przykład Subiekt nexo. W Subiekcie jest możliwość ustawienia automatycznego, cyklicznego sprawdzania, czy pojawiły się nowe dokumenty i pobierania ich – ustawienie to jest dostępne w konfiguracji.



POBRANIE E-FAKTUR

Pracując z „wirtualną bramką nexo” program sam generuje losowe wystawione dla użytkownika dokumenty. Pochodzą one od różnych dostawców i zawierają zróżnicowaną ilość pozycji dokumentu, w tym asortyment istniejący w kartotece, jak i nieznany. Pozwala to na przeprowadzenie testów symulujących normalną pracę, bez konieczności znalezienia partnera biznesowego, który takie dokumenty wystawi dla użytkownika.

 

Operacje pobrania e-Faktur dostępne są w module e-Faktur:

3_01_Pobierane_FE.thumb.jpg.2d74ff7ec35b47f30fa4e1b6b40cd0f7.jpg

Zalecamy stosowanie do tego celu widoku „Do przetworzenia”.


Uruchomienie operacji oznacza wykonanie następujących czynności:

  • Online od ostatniego odbioru”: pobrane zostaną nowe dokumenty zakupu, jakie otrzymano w KSeF od czasu ostatniego odebrania e-Faktur. W przypadku pierwszego wykonania tej operacji, zostaną pobrane wszystkie dokumenty począwszy od daty określonej w konfiguracji e-Faktur;
  • Online z wybranego okresu”: program pobierze wszystkie dokumenty zakupu ze wskazanego okresu. Decyduje data wpłynięcia ich do KSeF-u;
  • Online na podstawie KSEF_ID”: jeśli znamy sam numer KSEF_ID dokumentu, wywołanie tej operacji poprosi o jego wpisanie, jeśli zostanie on znaleziony, zostanie zaimportowany do Subiekta
  • Online na podstawie KSEF_ID i dodaj dokument Subiekta”: jw. z tym, że wraz z odebraniem dokumentu nastąpi procedowanie pobranej e-Faktury tak, aby wystawić z niej dokument Subiekta.

Istnieje możliwość takiego skonfigurowania Subiekta, aby program sam, automatycznie co wskazany czas sprawdzał i pobierał wystawione dla podatnika e-Faktury. Odpowiednie ustawienie dostępne jest w konfiguracji e-Faktur.


Pobrane e-Faktury można, przekształcać w dokumenty Subiekta (co zostanie opisane w kolejnym punkcie) oraz oznaczać jako niepodlegające przetworzeniu.

3_02_Nie_podlega_przetwarzaniu.thumb.jpg.8377824a8729b7bce3d430e5de5ae5f6.jpg


 

ZAPIS DOKUMENTU SUBIEKTA NA PODSTAWIE E-FAKTURY

Pobranie e-Faktur można porównać per analogia do obecnie funkcjonującego w obrocie systemu jako do otrzymania faktury w formie papierowej czy też PDF. Dokument taki należy zapisać jako dokument Subiekta (faktura lub korekta zakupu). Dlatego dla e-Faktur dostępna jest operacja „Wystaw dokument Subiekta”.
3_03_Wystaw_Dok_Su.thumb.jpg.2d92edb5d3a9b34f3b398586c5a08d88.jpg
 

Wywołanie jej uruchomi dwudzielne okno. Po jego lewej stronie widoczny będzie wystawiany właśnie dokument Subiekta (faktura lub korekta zakupu), po prawej podgląd e-Faktury:
3_04_Wystawianie_FZ_z_FE.thumb.jpg.b0193c36cf2146193145a6052efedddb.jpg

Umiejscowienie danych wystawianego dokumentu Subiekta jak i źródłowej e-Faktury jest podobne, co ułatwia sprawdzanie dokumentu. Wprowadzone zostały także przydatne w pracy operacyjnej synchronizacje:

  • jeśli w tabelce asortymentu FZ klikniemy w jedną z pozycji, podgląd e-Faktury ustawi fokus także na niej;
  • jeśli klikniemy na zakładkę VAT, na drugim dokumencie również zostanie ona sfokusowana.

W przypadku posiadania ekranu o niskiej rozdzielczości możliwe jest wyłączenie podglądu e-Faktury – odpowiednie polecenie jest dostępne w menu Ustawienia:
3_05_Wylaczenie_podgladu_FE.jpg.ac126692fee39150886a1d882d350b7b.jpg
Wówczas program pokazywać będzie wyłącznie okno wystawiania faktury lub korekty zakupu, a wszelkie niejasności sygnalizować będzie za pomocą ostrzeżeń.

Subiekt nexo na podstawie danych z e-Faktury potrafi automatycznie rozpoznać wiele informacji, m.in. typ dokumentu, rolę, w jakiej na nim występujemy (nabywca, płatnik, itd.), sprzedawcę, formę płatności itd.
Największym wyzwaniem jest identyfikacja asortymentu. Wg schematu KSeF przydatnymi danymi e-Faktury, które pozwolą na rozpoznanie, jaki to asortyment, w naszej kartotece są wyłącznie jego nazwa oraz kod kreskowy. Biorąc pod uwagę, że różni dostawcy mogą posługiwać się różnymi nazwami tego samego towaru i niekoniecznie dołączać informację o kodzie kreskowym (nie jest to obowiązkowa informacja), w Subiekcie zaimplementowano narzędzia pozwalające na podpowiadanie użytkownikowi zbioru towarów, które w jego kartotece mogą odpowiadać danej pozycji. Szczegółowy opis znajduje się w punkcie o konfiguracji e-Faktur.


Domyślnie nieznane asortymenty program wstawia do dokumentu jako usługi jednorazowe. Taki asortyment  można za pomocą akcji naprawczych:

  • zamienić na inny znaleziony – Subiekt pokaże zbiór towarów z kartoteki o podobnej nazwie lub innych cechach, z których prawdopodobnie jeden odpowiada danej pozycji. Użytkownik wybiera właściwy asortyment z zawężonego zbioru;
  • zamienić na nowy – zostanie dodany nowy towar do kartoteki z danymi, jakie zostały pobrane z KSEF;
  • zamienić na inny z kartoteki – program wyświetli listę wszystkich towarów z kartoteki, pozwalając na wskazanie, który z nich odpowiada tej pozycji.

3_06_Zamiana_nierozpoznanego_AS.jpg.c6441604c21dbb91c6ac0e5269050919.jpg


Po zapisaniu dokumentu Subiekta e-Faktura zniknie z widoku „Do przetworzenia”, a pojawi się w widoku „Przetworzone”. 
Przeglądając fakturę lub korektę zakupu, jaka powstała na podstawie e-Faktury, możemy także opcjonalnie włączyć podgląd e-Faktury w menu „Ustawienia”. Również na zakładce „Powiązania” wykazywana jest powiązana e-Faktura.



FAKTURY NIEPODLEGAJĄCE PRZETWARZANIU

Jeśli otrzymujemy e-Faktury, których nie chcemy ewidencjonować w Subiekcie, bo dokumentują np. zakupy kosztowe za paliwo, możemy oznaczyć je jako niepodlegające przetwarzaniu w Subiekcie. 
3_07_Odrzucanie_FE.jpg.9db7cd69bc5f40cf629e240fbddf13ec.jpg
Takie oznaczenie spowoduje, że znikną one z widoku „Do przetworzenia”, a pojawią się w widoku „Odrzucone”. Operacja ta jest odwracalna i dokument taki możemy „przywrócić” do przetwarzania za pomocą operacji „Zmień status”.

 

Edytowane przez Marek Pyznarski
Link to postu

Konfiguracja

 

 

Działanie wysyłki, odbioru oraz przekształcania e-Faktur można dostosować do własnych potrzeb poprzez odpowiednie sparametryzowanie. Jest to możliwe w „Parametrach e-Faktur”. 
4_01_Param_e_faktur.jpg.70aaca881f649a397a0038c411728435.jpg
W tym punkcie pokrótce omówione zostaną wybrane parametry.



SEKCJA „KOMUNIKACJA ONLINE”

Poniżej objaśnienia dotyczące parametrów tej sekcji:

  • Wysyłaj do: umożliwia wybór, do którego serwisu MF wysyłane będą dokumenty. Obecnie jest to wyłącznie „wirtualna bramka nexo” symulująca działanie realnego środowiska. Docelowo znajdzie się tutaj także bramka produkcyjna, czyli właściwa bramka, która powoduje skutki prawne.
  • Automatycznie odświeżaj status co: parametr mający zastosowanie, gdy decydujemy się na wysłanie dokumentu bez poczekania na informację zwrotną z serwisu. Wówczas co zadany czas program sprawdzać będzie status dokumentu;
  • Automatycznie pobieraj e-Faktury co: ustawienie decydujące, czy i co jaki zadany czas program sprawdzać będzie, czy podatnik otrzymał nowe dokumenty;
  • Pobieraj e-Faktury z KSeF: pozwala wybrać, czy program pobierać będzie wyłącznie te dokumenty, gdzie podatnik jest w roli nabywcy, czy też także te, gdzie występuje w innej roli np. odbiorca, czy płatnika;
  • Automatyczny odbiór e-Faktur: grupa ustawień, która określa, jakie najstarsze e-Faktury ma pobierać program. Wprowadzone tutaj dane mają także zastosowanie, gdy po raz pierwszy wywołana zostanie operacja pobrania dokumentów od ostatniego odbioru (w module e-Faktury).


SEKCJA „PODSTAWOWE”

W tej sekcji określa się najważniejsze ustawienia dotyczące generowania i wysyłania e-Faktur do KSeF.
Zakładamy, że użytkownicy mogą chcieć pracować w dwóch trybach, jeśli chodzi o wysyłkę dokumentów do KSeF:

  1. Wysyłka bezpośrednia po zapisaniu dokumentu
  2. Wysyłka ręczna w dowolnym momencie np. zbiorcza.

Dzięki konfigurowalności możliwe są modyfikacje tych zakładanych trybów. Odpowiadają za to poniższe parametry, ich kolejność jest analogiczna z wykonaniem wszystkich kroków niezbędnych do wysłania dokumentu do KSeF:

  • Zgodność dokumentów ze schematem: tutaj można zdecydować, czy po zapisaniu dokumentu, jaki można przesyłać do KSeF, ma zostać wykonana weryfikacja jego zgodności ze schematem. Można wybrać automatyczną weryfikację po zapisie albo ręczne, wywoływane przez użytkownika.
  • Generuj e-Faktury: ten parametr decyduje, czy po zapisie dokumentu (faktury/korekty sprzedaży) program automatycznie wygeneruje e-Fakturę gotową do wysłania do KSeF. Ustawienie parametru na automatyczne generowanie otwiera drogę do dalszych ustawień umożliwiających automatyczną wysyłkę dokumentu po zapisie – wszystkie opisane poniżej parametry są dostępne wyłącznie, gdy w tym miejscu ustawiono automatyczne generowanie e-Faktur.
  • Po wygenerowaniu: zaraz po zapisie dokumentu i wygenerowaniu e-Faktury program może pokazać jej podgląd tak, aby po raz ostatni użytkownik mógł zobaczyć, jakie dane zostaną przesłane do KSeF. Ostatni – ponieważ po rozpoczęciu procesu wysyłki dokument będzie zablokowany do edycji tak, aby nie rozsynchronizować danych w Subiekcie i w KSeF. Ewentualny powrót do możliwości edycji dokumentu wystąpi wyłącznie wtedy, gdy KSeF odrzuci fakturę.
  • Wysyłaj dokument: parametr decydujący, czy program ma automatycznie wysyłać e-Fakturę, czy też nie – wówczas to użytkownik decyduje o terminie wysyłki.
  • Po wysłaniu: ten parametr decyduje, czy program ma poczekać na potwierdzenie przyjęcia dokumentu przez KSeF. Przy ustawieniu „Oczekuj na nadanie numeru KSeF” niemożliwy będzie wydruk dokumentu Subiekta – trzeba będzie poczekać na jego nadanie, a gdy to nastąpi, na wydruku faktury z Subiekta umieszczany będzie także numer nadany przez KSeF. W przypadku ustawienia „Pobierz numer później” program nie będzie czekać na nadanie numeru KSeF, ale co wybrany interwał czasu będzie sprawdzać, czy został już nadany (parametr „Automatycznie odświeżaj status co:” w sekcji Komunikacja on-line).

Podsumowując parametry w tej sekcji: program umożliwia definiowanie przebiegu procesu wysyłania dokumentów do KSeF. 


Przykład 1:
Ustawienie widoczne poniżej spowoduje, że automatycznie po zapisie dokumentu Subiekta, który kwalifikuje się do wysyłki do KSeF:

  1. zostanie on sprawdzony i wygenerowana zostanie e-Faktura, 
  2. zostanie pokazane okno podglądu danych, jakie za chwilę zostaną wysłane,
  3. rozpocznie się wysyłka i program czekać będzie na jej pomyślne zakończenie potwierdzone nadaniem numeru KSEF_ID.

4_02_Przyklad1.jpg.7a2e36fbfa8ff17fb9deae5c35e0164e.jpg


Przykład 2:
Widoczne poniżej ustawienia spowodują, że:

  1. po zapisaniu dokumentu będzie sprawdzana jego poprawność ze schematem  KSEF,
  2. wygenerowana zostanie e-Faktura

i na tym zakończy się obsługa e-Faktur. O terminie wysłania dokumentu zdecyduje użytkownik.
4_03_Przyklad2.jpg.716f64122e97ccda446d3ea3e2b87363.jpg

 

SEKCJA „PARAMETRY IMPORTU”

Parametr „Podgląd e-Faktury” odpowiada za to, czy przy wystawianiu dokumentu zakupu na podstawie e-Faktury ma być wyświetlany widok dwudzielny pokazujący zarówno wystawiany dokument, jak i podgląd e-Faktury.

Kolejne parametry odpowiadają za uzupełnianie danych, jakich nie ma w e-Fakturze z KSeF-u, a jakie są wymagane do zapisania dokumentu zakupu w Subiekcie – m.in. oddział, magazyn itd. (nie zostaną one szczegółowo omówione). 


W tej sekcji omówione zostaną wyłącznie najważniejsze parametry dotyczące importu danych asortymentu.


„Metody identyfikacji asortymentu”
Schemat e-Faktury, jaki przedstawiło Ministerstwo Finansów, zakłada, że wśród danych asortymentu, jakie znajdują się na e-Fakturze, a które umożliwią identyfikację u odbiorcy, są wyłącznie: nazwa asortymentu oraz numer GTIN, który w Subiekcie odpowiada kodowi kreskowymi asortymentu. Przy czym umieszczanie kodu kreskowego jest dobrowolne.
Dane te w wielu przypadkach mogą okazać się niewystarczające do zidentyfikowania asortymentu. Dlatego Subiekt nexo proponuje następujące sposoby identyfikacji asortymentu:

  1. Nazwa u kontrahenta: metoda ta polega stworzeniu mapy nazw towaru u dostawców. Wiąże się to z zapisaniem w danych asortymentu informacji o tym, jak dany towar nazywa się u danego dostawcy. Zapis ten domyślnie odbywa się przy pierwszym wystawieniu dokumentu zakupu na podstawie e-Faktury (odpowiada za to parametr „Nazwa u dostawcy”). Dzięki temu możliwe jest obsłużenie sytuacji, gdy w naszej kartotece towar ma nazwę „Napój IZO”, u dostawcy A ma on nazwę „Izotonik IZO”, zaś u dostawcy B „Izotoniczny naturalny napój firmy XYZ”.
  2. Kod kreskowy: identyfikacja danych w polu GTIN z e-Faktury oraz kodów kresowych w kartotece asortymentu.
  3. Nazwa w kartotece: sprawdzana jest dokładna nazwa (cały ciąg znaków) z e-Faktury oraz nazwy asortymentów w Subiekcie.
  4. Wyszukiwanie przybliżone: metoda działająca w sposób podobny, jak InsTYNKT w Subiekcie. Program analizuje ciągi znaków w nazwie towaru z e-Faktury oraz z nazw asortymentu w Subiekcie, nadaje im wagi i porównując, szacuje, na ile są one podobne. Przy zastosowaniu program wyszuka i podstawi najlepiej pasujący towar, zachowując jednak najbardziej zbliżone pozycje i umożliwiając użytkownikowi wybranie innego towaru z tego zbioru.

Użytkownik może zdecydować, które z algorytmów mają mieć zastosowanie i np. pozostawić wyłącznie identyfikację po nazwie u kontrahenta.
4_04_Metody_identyfikacji.thumb.jpg.eecc3ffba67effb36f8e37af52f2e61a.jpg

Edytowane przez Marek Pyznarski
Link to postu

Dane klientów, asortymentu i inne w kontekście KSeF


KLIENCI
Po włączeniu obsługi e-Faktur dodatkowe parametry pojawiają się także w danych klientów – nowa zakładka „e-Faktury”. Pozwalają one m.in. na zindywidualizowanie obsługi odbioru dokumentów od danego klienta – np. identyfikację asortymentu wyłącznie po kodzie kreskowym.
5_01_KL_zakladka.thumb.jpg.9c125ee4d9951e492af097e786f1832c.jpg
Domyślnie ustawienia te są identyczne jak w „Parametrach e-Faktur”.

Na zakładce „Handel”, w sekcji „Dostawy” dodana została możliwość uwidocznienia kolumny z nazwą asortymentu u dostawcy.

W programie dodano także stosowną operację zbiorczą pozwalającą na ustawienie ww. parametrów dla zaznaczonych klientów.



ASORTYMENT

W danych asortymentu, na zakładce „Dostawy” dodano możliwość włączenia widoczności nazwy asortymentu u dostawcy, czyli nazwy, jaka jest stosowana do identyfikowania asortymentu na otrzymywanych e-Fakturach.



POZOSTAŁE INFORMACJE

Z innych ważnych informacji, jakie będą przydatne w czasie testowana e-Faktur, należy jeszcze wymienić:

  • Uprawnienia: dodane zostały przeznaczone do obsługi e-Faktur uprawnienia użytkowników. Są one zgrupowanie w kategorii „e-Faktury”;
  • Nieuwzględnianie dokumentów przesłanych do KSeF w pliku kontrolnym JPK_FA: jest to jawny zapis ustawy o VAT, który mówi, iż w pliku kontrolnym JPK_FA nie uwzględnia się faktur, które zostały wysłane do KSeF.
  • Usuwanie danych wysyłki elektronicznej: istnieje możliwość usunięcia danych wysyłki elektronicznej, czyli danych, jakie zostały wysłane do KSEF. Przy czym, w zależności od bramki, na którą wysłany został dokument, operacja ta będzie wykonywać inne czynności. Dla dokumentów wysłanych do wirtualnej bramki nexo, wykonanie jej oznaczać będzie całkowite usunięcie wszystkich danych wysyłki – począwszy od wygenerowanej e-Faktury, po dane o numerze KSEF_ID. Oznacza to, że dla dokumentu wysłanego do wirtualnej bramki nexo, usunięcie danych wysyłki elektronicznej spowoduje przywrócenie dokumentu do stanu, w jakim był bezpośrednio po zapisaniu, przed wykonaniem jakichkolwiek kroków związanych z wysyłką do KSEF. Operacja ta dostępna jest w module e-Faktury, w menu „Wysyłka elektroniczna”.
     

 

Link to postu
  • 9 miesięcy temu...

W opublikowanej właśnie wersji 45.0.0 dodaliśmy m.in:


Obsługa KSEFu nadal dostępna jest w Laboratorium. Wszystkie informacje dotyczące już zaimplementowanych funkcji odnaleźć można w e-Pomocy. Zapraszamy do testowania i dzielenia się z nami wrażeniami, uwagami i pomysłami na dalszy rozwój.

Link to postu
  • Urszula Buczek zmienił tytuł na KSeF w Subiekcie nexo (Laboratorium)
  • Urszula Buczek podpiął ten temat
  • 3 tygodnie później...

Nie robiliśmy żadnego dedykowanego mechanizmu zgód KSEFowych i nie przewidujemy wprowadzenia, ponieważ:

  • zgoda jest przydatna wyłącznie na okres dobrowolności KSEFu, czyli do końca czerwca 2024 (gdy KSeF stanie się obowiązkowy, to nie będzie potrzebna),
  • bez zgody można nadal przesyłać dokumenty do KSeF, z tym że należy nabywcy oprócz tego przekazać dokument w sposób z nim ustalony (PDF, fizyczny wydruk), czyli tak, jak dotychczas,
  • jeśli bardzo Panu zależy na tym, to zawsze można wykorzystać mechanizm zgód (słownik Cele przetwarzania), zdefiniować zgodę, powysyłać i na koniec poustawiać niedrukowanie dokumentu dla kartotek klientów, którzy wyrazili zgodę.
Link to postu

Dzień dobry

Klient wystawia faktury w kilku systemach. Miedzy innymi w Subiekt nexo. Na potrzeby KSeF będzie używał poniższego rozwiązania.

Kiedy InsERT planuje uruchomić integrację?

 

Pieczęć kwalifikowana chmurowa ECQSS 
Jest to kompleksowa usługa, która składa się z pieczęci kwalifikowanej w chmurze oraz serwerowej aplikacji podpisującej. Takie rozwiązanie służy do automatycznego i masowego podpisywania dokumentów elektronicznych. Chmurową pieczęć kwalifikowaną ECQSS należy zintegrować za pomocą API z zewnętrznym systemem klienta. Usługa ta może być dostarczana w modelu SaaS (chmurowym) oraz On-premise, czyli w ramach własnej infrastruktury firmy.

 

https://eurocert.pl/kwalifikowana-pieczec-elektroniczna-i-jej-rodzaje/

Link to postu
25 minut temu, Piotr Szepler napisał:

Klient wystawia faktury w kilku systemach. Miedzy innymi w Subiekt nexo. Na potrzeby KSeF będzie używał poniższego rozwiązania.

Kiedy InsERT planuje uruchomić integrację?

 

Pieczęć kwalifikowana chmurowa ECQSS 

Na potrzeby integracji z KSeF używa się tokenu (unikalny ciąg znaków) wygenerowanego w Aplikacji Podatnika KSeF. Bezpośrednio w oprogramowaniu użytkownika nie ma więc potrzeby używania pieczęci.

Link to postu
W dniu 23.11.2023 o 10:29, Łukasz Czarnowski napisał:

Na potrzeby integracji z KSeF używa się tokenu (unikalny ciąg znaków) wygenerowanego w Aplikacji Podatnika KSeF. Bezpośrednio w oprogramowaniu użytkownika nie ma więc potrzeby używania pieczęci.

Może dla małych firm, które wystawiają po kilka faktur dziennie token wystarczy.

W przypadku spółek i masowej wysyłki faktur nie ma takiej opcji.

Drugą sprawą jest bezpieczeństwo.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...