Skocz do zawartości

Polecane posty

Usuwanie danych jest dostępne z poziomu programu serwisowego. Można tam sprawdzić co tyle miejsca zajmuje i pozbyć się danych np. starszych niż wybrana data.

Przy aktualizacji tworzona jest kopia bazy danych - co z zasady wymaga przynajmniej tyle miejsca na dysku co obecna baza. Można wykonać aktualizację bez tworzenia tej kopii co jest dość niebezpieczne, jeśli nie jest stworzony najświeższy backup. W razie wystąpienia problemów w najlepszym przypadku będzie trzeba odtworzyć bazę z kopii zapasowej, w najgorszym (jeśli kopii nie ma) utratę danych - ich odtworzenie może być wtedy dość czasochłonne.

 

Nawet pominięcie tworzenia kopii zapasowej nie gwarantuje, że sama aktualizacja bazy nie będzie wymagała dodatkowego miejsca w bazie - to zależy jakie dane podlegają aktualizacji w tej bazie i ile ich jest.

Link to postu

Staramy się nie aktualizować tych największych statystycznie tabel w bazie danych, ale gwarancji nie ma, że każda baza ma równie duże te same tabele.

 

18 godzin temu, Robert Mazurek napisał:

jak tu pominąć tworzenie kopi podczas aktualizacji ?

Edycję rejestru Windows można wykonać za pomocą programu regedit wbudowanego w system Windows. Ale zalecam ostrożność, gdyż nieumiejętne korzystanie z tego programu może uszkodzić system Windows lub zainstalowane programy. 

Można również zawartość z tamtego wątku zapisać w pliku z rozszerzeniem .reg, zmienić datę w danych tego pliku na dzisiejszą, uruchomić ten plik i potwierdzić chęć dodania wartość do rejestru Windows.

Link to postu
5 minut temu, Robert Mazurek napisał:

Niestey mimo skasowania zdjęć baza się nie zmniejszyła ani o bajt

To zależy w jaki sposób te zdjęcia były usuwane. Usunąć można tylko zdjęcia bez powiązań z aukcjami i towarami - najpierw trzeba zapewnić od strony Sello, że takie osierocone zdjęcia faktycznie są (np usuwając z programu zdjęcia dla wybranych towarów oraz aukcji zakończonych). Dopiero wtedy program serwisowy będzie w stanie te zdjęcia wyłapać i usunąć z bazy.

 

7 minut temu, Robert Mazurek napisał:

jakie są szanse na to ze 23 gb na auktualizację mi starczy

A z której wersji będzie robiona konwersja?

8 minut temu, Robert Mazurek napisał:

czy mogę aktualizować na komputerze klienckim ?

Lepiej było by to zrobić z poziomu komputera serwerowego, gdyż mogą wystąpić problemy z uprawnieniami. Ale jeśli nie będzie robiona kopia zapasowa, można spróbować z komputera klienckiego - tylko w razie nieudanej konwersji trzeba będzie bazę ręcznie przywracać z backupu, bo kopii zapasowej automatycznej nie będzie.

Link to postu
Godzinę temu, Robert Mazurek napisał:

Niestey mimo skasowania zdjęć baza się nie zmniejszyła ani o bajt,

Domyślnie baza danych sama się nie zmniejszy, musi to zrobić użytkownik (administrator) poprzez kompaktowanie (shrink). Nie pamiętam, czy Sello posiada już taką operację serwisową, jeśli nie to można skorzystać z SSMS.

 

Godzinę temu, Robert Mazurek napisał:

...i czy mogę aktualizować na komputerze klienckim ? - w sensie że konwersje bazy

To niczego nie zmieni, kopia bazy danych i tak jest tworzona przez serwer SQL na maszynie, na której działa serwer SQL.

 

Najprościej będzie wykonać samemu kopię a następnie wykonać konwersję bez kopii bezpieczeństwa. Następnie w serwerze zmienić dyski na większe i/lub przenieść serwer SQL na większe dyski.   

Link to postu
3 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Domyślnie baza danych sama się nie zmniejszy, musi to zrobić użytkownik (administrator) poprzez kompaktowanie (shrink). Nie pamiętam, czy Sello posiada już taką operację serwisową, jeśli nie to można skorzystać z SSMS.

 

To niczego nie zmieni, kopia bazy danych i tak jest tworzona przez serwer SQL na maszynie, na której działa serwer SQL.

 

Najprościej będzie wykonać samemu kopię a następnie wykonać konwersję bez kopii bezpieczeństwa. Następnie w serwerze zmienić dyski na większe i/lub przenieść serwer SQL na większe dyski.   

Zmieniłem dysk co do kopi bazy natomiast chodzi mi o potrzebną ilość miejsca do konwersji jaka jest potrzebna ?

Link to postu
52 minuty temu, Robert Mazurek napisał:

...chodzi mi o potrzebną ilość miejsca do konwersji jaka jest potrzebna ?

To zależność wynikająca wprost z mechanizmu konwersji bazy danych - aby program mógł wykonać kopię bezpieczeństwa przed konwersją musi wcześniej wykonać backup, następnie ten backup jest odtwarzany jako kopia - czyli potrzebne miejsce to 2x rozmiar bazy danych.

Link to postu
5 godzin temu, Robert Mazurek napisał:

obecna wersja 1.40.1

To nie powinno być problemów. W ostatnich wersjach nie ruszaliśmy dużych danych, więc konwersja będzie wymagała mniejszej ilości pamięci.

 

4 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Nie pamiętam, czy Sello posiada już taką operację serwisową

Jest, funkcja Kompaktuj bazę danych.

 

Link to postu
W dniu 23.06.2022 o 11:02, Daniel Kozłowski napisał:

Ciągle nie rozumiem pytania - po wybraniu tej operacji pokazuje się okno ze wszystkimi objaśnieniami - jest informacja, że dane zostaną "usunięte", może Pan zdecydować, które dane chce usunąć ?

No właśnie o to mi chodziło. Nie wiedziałem że są jeszcze pola wyboru

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...