Skocz do zawartości

Koszt niezgodny z wartością PZ i FZ

Polecane posty

Dzień dobry, 
przyjęliśmy zakup w walucie EUR. Faktura dostawcy z dnia 22.06, nasza FZ wystawiona 23.06. Wartość netto faktury i FZ są zgodne i wynoszą 3.540,25 PLN.  Natomiast PZ utworzone automatycznie ma wartość 3.540,26, a Koszt wynosi 3.540,00 PLN. Skąd taka różnica w koszcie? Powinien być taki sam jak na FZ lub PZ. Czy program to zaokrągla? W przypadku jednorazowego zakupu może nie ma to istotnego znaczenia, ale w przypadku kilkudziesięciu faktur już tak. Nadmieniam, że różnica nie wynika z innych dat i kursów waluty.  Czy ktoś miał podobny problem? Jak go rozwiązać? Chcielibyśmy faktury walutowe przyjmować w walucie. 
 

Link to postu

Podstawy obsługi programu w obszarze prowadzenia magazynu nie raz już opisywane na tym forum - w przypadku dokumentów w walucie wartość jest wyliczana z precyzję waluty, czyli 4 miejsc po przecinku, magazyn w programie jest wprowadzony w walucie PLN z precyzją 2 miejsc po przecinku, więc różnica między wartością handlową a magazynową dokumentów jest naturalna, wynika z zaokrągleń matematycznych, tak samo program zachowuje się u każdego użytkownika.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu

Dziękuję za informację. Myślę jednak, że odpowiedź, którą dostałam bezpośrednio z firmy Insert lepiej wyjaśnia problem. Pozwolę sobie zacytować: "Dokument handlowy (faktura) i dokument magazynowy (PZ) są liczone według zupełnie innych algorytmów. Dokumenty handlowe liczone są od sumy obrotów w konkretnych stawkach VAT, dokumenty magazynowe natomiast liczone cenę pojedynczej sztuki (wprowadzanie na stan magazynowe) i mnożona przez ilość towaru. Stosując zaokrąglania do dwóch miejsc po przecinku na różnym etapie przeliczeń mogą powstać groszowe różnice."  Pozdrawiam

 

Link to postu
47 minut temu, Grażyna Jezierska napisał:

Dziękuję za informację. Myślę jednak, że odpowiedź, którą dostałam bezpośrednio z firmy Insert lepiej wyjaśnia problem. Pozwolę sobie zacytować: "Dokument handlowy (faktura) i dokument magazynowy (PZ) są liczone według zupełnie innych algorytmów

Proszę mi wyjaśnić, jak działa, czym się różni (pomijając zaokrąglenia) algorytm wyliczający wartość netto:

49 minut temu, Grażyna Jezierska napisał:

. Dokumenty handlowe liczone są od sumy obrotów w konkretnych stawkach VAT,

od wyliczenia kosztu dokumentu:

50 minut temu, Grażyna Jezierska napisał:

dokumenty magazynowe natomiast liczone cenę pojedynczej sztuki (wprowadzanie na stan magazynowe) i mnożona przez ilość towaru.

 

--

 

Uzupełnię jeszcze, że różnica może wynikać jeszcze z zaokrągleń ilości - na dokumentach można prowadzić ilości z 4 miejscami po przecinku, ale na magazyn zostaną zaokrąglone do 3 miejsc po przecinku. 

Link to postu

Panie Danielu, od wyjaśniania algorytmów są informatycy. Zacytowałam odpowiedź z Inserta, ponieważ uważam, że jest dla mnie - użytkownika programu bardziej zrozumiała, więc lepiej wyjaśnia problem. Być może komuś, kto będzie miał podobne pytanie przyda się takie wyjaśnienie. Proszę nie brać tego osobiście. Pozdrawiam

Link to postu
2 godziny temu, Grażyna Jezierska napisał:

Panie Danielu, od wyjaśniania algorytmów są informatycy.

Cofnijmy się trochę w czasie, jak wystawiłaby Pani fakturę sprzedaży bez systemu informatycznego i informatyka - na bloczku papierowym - nie znając algorytmu wyliczenia wartości dokumentu ? Według mnie korzystanie z programu nie powinno zwalniać użytkownika z wiedzy, rozumienia jak to robi, przynamniej w tak podstawowych obszarach jak wartości na dokumentach, które są na przykład później są wykorzystywane do analiz zyskowności / marżowości czy przekazywane do księgowości.

 

2 godziny temu, Grażyna Jezierska napisał:

Zacytowałam odpowiedź z Inserta, ponieważ uważam, że jest dla mnie - użytkownika programu bardziej zrozumiała, więc lepiej wyjaśnia problem. Być może komuś, kto będzie miał podobne pytanie przyda się takie wyjaśnienie. Proszę nie brać tego osobiście.

Chciałem tylko upewnić się, czy zacytowana odpowiedź jest dla Pani zrozumiała, gdyż dla mnie osobiście nie jest.

Link to postu

"Cofnijmy się trochę w czasie, jak wystawiłaby Pani fakturę sprzedaży..." Panie Danielu, zadałam proste pytanie dotyczące zakupu i oczekiwałam prostej, zrozumiałej dla użytkownika odpowiedzi. Dziwne, że zacytowana odpowiedź z Inserta nie jest dla Pana zrozumiała - jak widać rozmawiamy innymi językami. Może ktoś zrozumie Pana wyjaśnienie, a może komuś przyda się zacytowana przeze mnie informacja. Temat uważam za wyczerpany. Dobrego dnia. 

Link to postu
4 minuty temu, Grażyna Jezierska napisał:

"Cofnijmy się trochę w czasie, jak wystawiłaby Pani fakturę sprzedaży..." Panie Danielu, zadałam proste pytanie dotyczące zakupu i oczekiwałam prostej, zrozumiałej dla użytkownika odpowiedzi.

8 minut temu, Grażyna Jezierska napisał:

Temat uważam za wyczerpany.

Czy ja nie mam prawa do zadawania pytań i oczekiwania odpowiedzi ?

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Podłączę się pod ten temat ze swoim problemem, który próbuję zrozumieć... może ktoś pomoże ;)

Mianowicie, mam produkt od jakiegoś czasu sprzedawany i 31 maja sprzedała się ostatnia sztuka (Było 0 na stanie, również w informatorze ruchów magazynowych).

1 czerwca przyjęta jest faktura zakupowa, gdzie zakupiono go 10 sztuk po 4,27netto i na taką kwotę powstał ruch magazynowy. Następnie powstały dwie operacje, sprzedaż na paragon i wydanie zewnętrzne, i w obu tych operacjach w Informatorze produktu Cena magazynowa to 4,09!? Skąd aż taka różnica? Przy tej ilości i cenie zaokrąglanie tego nie robi...

Sprawdziłem w bazie te ruchy, są dołączone na PS.

To nie od tej ceny jest wyliczany zysk na dokumencie?

Ktoś pomoże wytłumaczyć?

 

Zrzut ekranu 2022-07-21 095725.jpg

Link to postu
30 minut temu, Krzysztof Dubas napisał:

Podłączę się pod ten temat ze swoim problemem, który próbuję zrozumieć... może ktoś pomoże ;)

Mianowicie, mam produkt od jakiegoś czasu sprzedawany i 31 maja sprzedała się ostatnia sztuka (Było 0 na stanie, również w informatorze ruchów magazynowych).

1 czerwca przyjęta jest faktura zakupowa, gdzie zakupiono go 10 sztuk po 4,27netto i na taką kwotę powstał ruch magazynowy. Następnie powstały dwie operacje, sprzedaż na paragon i wydanie zewnętrzne, i w obu tych operacjach w Informatorze produktu Cena magazynowa to 4,09!? Skąd aż taka różnica?

Proszę pokazać to, o czym Pan napisał - ceny magazynowe na dostawach, z których nastąpiło wydanie, ceny magazynowe na wydaniach i powiązania między tymi dokumentami, oczywiście w programie, a nie bazie danych ;)

 

33 minuty temu, Krzysztof Dubas napisał:

Sprawdziłem w bazie te ruchy, są dołączone na PS.

To nie od tej ceny jest wyliczany zysk na dokumencie?

Ktoś pomoże wytłumaczyć?

No oczywiście, że nie, proszę się zastanowić - co się stanie / co powinno się stać, kiedy powstanie korekta kosztu magazynowego ?

 

Zadanie domowe - z czego wynika cena magazynowa ? 

  • Dziękuję 1
Link to postu
Godzinę temu, Krzysztof Dubas napisał:

1 czerwca przyjęta jest faktura zakupowa, gdzie zakupiono go 10 sztuk po 4,27netto i na taką kwotę powstał ruch magazynowy. Następnie powstały dwie operacje, sprzedaż na paragon i wydanie zewnętrzne, i w obu tych operacjach w Informatorze produktu Cena magazynowa to 4,09!? Skąd aż taka różnica? Przy tej ilości i cenie zaokrąglanie tego nie robi...

Faktura zakupu zwykła czy zbiorcza? Były korekty do tej faktury czy nie?

To tak na szybko.

 

NB Jeśli już szuka Pan w tabelach to proszę wziąć pod uwagę że jest jeszcze dok_MagWart, więc z tego co Pan podął nie da się wyciągnąć żadnych wniosków.

  • Dziękuję 1
Link to postu
Godzinę temu, Andrzej Kubik napisał:

Faktura zakupu zwykła czy zbiorcza? Były korekty do tej faktury czy nie?

To tak na szybko.

 

NB Jeśli już szuka Pan w tabelach to proszę wziąć pod uwagę że jest jeszcze dok_MagWart, więc z tego co Pan podął nie da się wyciągnąć żadnych wniosków.

Num, dotarłem już do tego, była korekta do faktury zakupowej (kwotowa na pozycjach), no i ta nie pojawi się w ruchach magazynowych, bo nie zmienia ilości. Tu już Pana podpowiedź pomogła, w tabeli dok_MagWart jest wart zaktualizowana. Reasumując, wszystko jest ok. Dziękuję Wam.

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...