Skocz do zawartości

Nowa wersja 1.72 systemu InsERT GT

Polecane posty

Opublikowaliśmy wersję 1.72 systemu InsERT GT.

 

System został dostosowany do kolejnej rewolucji podatkowej, określanej potocznie jako Polski Ład 2.0, której głównymi założeniami są:

  • obniżka stawki podatku PIT,
  • likwidacja ulgi dla klasy średniej,
  • rezygnacja z mechanizmu odraczania poboru zaliczek, 
  • zmiany w składce zdrowotnej.


W programach obsługujących płace - Gratyfikancie i mikroGratyfikancie - algorytm naliczania wynagrodzeń w przystosowano do nowych zasad. 


W programach księgowych pojawiają się następujące nowe funkcje i zmiany:


Nowy raport Podstawa składki zdrowotnej (skala/liniowy)
W module Deklaracje wprowadzono nowy raport Podstawa składki zdrowotnej (skala/liniowy) obowiązujący od 01.06.2022 r. Raport ten pozwala wyliczyć podstawę składki zdrowotnej zarówno dla podatników rozliczających się według skali, jak i rozliczających się podatkiem liniowym. Raport należy generować co miesiąc, niezależnie od deklaracji na podatek PIT.  Obsługuje on również sytuację czasowego zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej.


Zaliczka uproszczona 
W nowym wzorze zaliczki PIT została dodana możliwość rozliczania zaliczki w formie uproszczonej. Funkcja jest dostępna dla podatku dochodowego rozliczanego miesięcznie wg skali lub liniowo. Aby skorzystać z takiej formy, należy zaktualizować sposób rozliczania PIT w zakładce Podatek, w kartotece wspólnika.


Nowe wersje zaliczek na podatek PIT
Deklaracje Zaliczka PIT dla ryczałtu oraz Podatek PIT (liniowy/skala) – zaliczka i skł. zdrowotna
obowiązują do 31.05.2022 r.
Od 01.06.2022 r.:

  • Podatnicy podatku zryczałtowanego powinni wyliczać zaliczki miesięczne lub kwartalne na tym samym wzorcu deklaracji - Zaliczka na podatek PIT (ryczałt). Dodana w niej została nowa sekcja przychodów zwolnionych, w której przechowywane są dane o uzyskanych w danym miesiącu/kwartale przychodach zwolnionych oraz o ich wysokości narastająco od początku roku. 
  • Podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej powinni sporządzać zaliczki na podatek stosując nową deklarację Zaliczka na podatek PIT (skala). Dodana została tam nowa sekcja przychodów zwolnionych, w której ewidencjonowane są ulgi w ramach PIT-0 oraz nowa sekcja zaliczki uproszczonej. 
  • Podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej powinni sporządzać zaliczki na podatek stosując nową deklarację Zaliczka na podatek PIT (liniowy). Dodana została tam nowa sekcja przychodów zwolnionych, w której ewidencjonowane są ulgi w ramach PIT-0 oraz nowa sekcja zaliczki uproszczonej. Dodana została także nowa pozycja 14. Składki na ubezpieczenie zdrowotne w sekcji odliczeń strat i składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku 
Udostępniono kreator zmiany formy opodatkowania, który pozwoli przejść na skalę podatnikom rezygnującym z ryczałtu od 1 lipca 2022 r. 
Z kreatora mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku utracili prawo do ryczałtu. Do tej pory obsługa takiego przypadku była dostępna jedynie z poziomu Programu serwisowego. Obecnie, aby skorzystać z tej opcji, należy w Rachmistrzu GT, w menu Narzędzia wybrać operację Zmień formę opodatkowania

W kolejnych aktualizacjach kreator będzie dostosowany również dla podmiotów, które zdecydują się zrezygnować z ryczałtu lub podatku liniowego i rozliczyć rok 2022 według skali podatkowej oraz dla tych, którzy planują zmienić formę opodatkowania od nowego roku. 


Osoba współpracująca 
W kartotece wspólnika dodano opcję połączenia osoby współpracującej ze wspólnikiem, dzięki czemu od teraz możliwe będzie księgowanie składki osoby współpracującej w kosztach wspólnika lub ujmowanie bezpośrednio w jego zaliczce PIT oraz kontrolowanie limitu odliczeń składki zdrowotnej wspólników i powiązanych z nimi osób współpracujących.


---------


Oprócz zmian wynikających wprost z korekty Polskiego Ładu wprowadziliśmy także następujące nowości:


Obsługa ulg w ramach PIT-0 – ulga rodzina 4+, dla pracującego seniora i na powrót 
W kartotece wspólnika, w zakładce Podatek użytkownik może zdefiniować, z jakich ulg korzysta. Istotne jest, aby określić, czy przychody zwolnione uzyskane w ramach ulg PIT-0 są księgowane w przychodach w Rachmistrzu GT, czy też nie i czy prowadzona jest odrębna ewidencja poza programem. Wartość przychodów zwolnionych w ramach ulg PIT-0 jest wykazywana w zaliczce na podatek PIT w sekcji przychodów zwolnionych.


Wydania magazynowe a limity kredytów kupieckich
Kontrola limitu kredytów kupieckich została rozbudowana o możliwość uwzględniania także wartości wydań magazynowych, które nie są powiązane z dokumentami handlowymi i rozrachunkami. Dzięki temu program może blokować lub ostrzegać przed zapisem nowych dokumentów dla kontrahentów, którzy posiadają niezafakturowane wydania magazynowe. 


Najniższa cena ofertowa z ostatnich 30 dni (tzw. dyrektywa Omnibus)
W ramach dostosowywania programu do wymogów dyrektywy rozbudowano m.in. szablony naklejek, na których możliwy jest wydruk najniższej ceny z ostatnich 30 dni oraz interfejs programistyczny Sfera Subiekta GT.

 

 

Nowy mechanizm konwersji wielowątkowej dla Biura GT

W celu rozwiązania problemów z konwersją wielowątkową wprowadziliśmy nowy mechanizm. Wymaga on wersji 1.72 systemu InsERT GT i wersji 1.22 HF3 Biura GT.


Wersja jest dostępna w naszej witrynie WWW:  pobierz ulepszenie.

Link to postu
Użytkownik forum
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...