Skocz do zawartości

Cena minimalna | wartość ujemna | faktura sprzedaży

Polecane posty

Cena minimalna to chyba parametr cennika/asortymentu.

 

Podpinam się do pytania:

U mnie jak próbuje ustawić ujemną cenę to zmienia się na 0 po wyjściu z edycji komórki, ale to chyba zachowanie Subiekta a nie parametr cennika.

Czy da się w ogóle w nexo mieć ujemną cenę netto?

Zauważyłem, że dużo innych programów tak podchodzi do bonów i w szczególności ZALICZEK.

Można by wtedy zaliczki traktować jako usługi do opłacenia a później w końcowych dodawać te same zaliczki w cenie ujemnej żeby się zerowały (zamiast bawić się w kosmiczne rozwiązania).

Link to postu
6 godzin temu, Artur Myśliborski napisał:

Mam potrzebę umieszczenia na fakturze sprzedaży pozycji ujemnej...

5 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

Czy da się w ogóle w nexo mieć ujemną cenę netto?

Z podstaw obsługi programu / podstawowych założeń programu (GT / Navireo, nexo) - nie ma takiej możliwości, przy sprzedaży / wydaniach nie można wprowadzać ujemnych ilości (poza opakowaniami zwrotnymi) ani ujemnych cen. Tym samym nie ma też w programach insertu czegoś takiego jak ujemne stany magazynowe, można nie wydawać towaru operując statusami dokumentów / skutkami magazynowymi.

 

Jaka to potrzeba ?

 

5 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

Można by wtedy zaliczki traktować jako usługi do opłacenia a później w końcowych dodawać te same zaliczki w cenie ujemnej żeby się zerowały (zamiast bawić się w kosmiczne rozwiązania).

Proszę rozwinąć.

Link to postu
29 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jaka to potrzeba? 

Przy sprzedaży towaru, gospodarce stanem magazynowym Okay, ale przy świadczeniu usługi niekoniecznie. 

Sprzedaję kontrahentowi usługę, z racji handlowych udzielam bonifikaty, rzecz w tym, żeby generowana faktura opisywała przedstawiony stan rzeczy tj. wiersz 1 = cena standardowa (in plus), wiersz 2 = bonifikata (in minus).

 

Edit

Z tego co widzę w Subiekcie123 nie ma problemu, jest taka możliwość. 

Edytowane przez Artur Myśliborski
Link to postu
8 minut temu, Artur Myśliborski napisał:
35 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jaka to potrzeba? 

Przy sprzedaży towaru, gospodarce stanem magazynowym Okay, ale przy świadczeniu usługi niekoniecznie. 

Sprzedaję kontrahentowi usługę, z racji handlowych udzielam bonifikaty, rzecz w tym, żeby generowana faktura opisywała przedstawiony stan rzeczy tj. wiersz 1 = cena standardowa (in plus), wiersz 2 = bonifikata (in minus).

Niestety nie rozumiem, gdzie akurat głównym profilem mojej działalności jest przecież świadczenie usług - dlaczego nie może Pan wykorzystać rabatu i ewentualnie dostosować wydruk do swoich indywidualnych potrzeb ?

Link to postu



Może inaczej, nie stosuję rabatu, obniżki ceny towaru, usługi, fakturą opisuję kompensatę zobowiązań pomiędzy kontrahentami. 

OK, nic nie rozumiem.
 
Anyway... odbiegamy od tematu, czy ktoś wie jak znieść warunek: cena>0???
A to akurat wiem - trzeba zmienić program na taki, który tego typu zapisy umożliwia.
Link to postu
30 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

OK, nic nie rozumiem.

No nie poradzę 😏

30 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

A to akurat wiem - trzeba zmienić program na taki, który tego typu zapisy umożliwia.

Boszzz ... Subiekt123 to potrafi, a już pełen Subiekt nie, faktycznie logiczne ...

 

Link to postu
59 minut temu, Artur Myśliborski napisał:

Może inaczej, nie stosuję rabatu, obniżki ceny towaru, usługi, fakturą opisuję kompensatę zobowiązań pomiędzy kontrahentami

Niestety ja też ciągle nie rozumiem - dlaczego kompensaty nie opisuje Pan dokumentem kompensaty tylko fakturą ?

Godzinę temu, Artur Myśliborski napisał:

Anyway... odbiegamy od tematu, czy ktoś wie jak znieść warunek: cena>0???

Co było niezrozumiałe w mojej poprzedniej odpowiedzi:

2 godziny temu, Daniel Kozłowski napisał:

Z podstaw obsługi programu / podstawowych założeń programu (GT / Navireo, nexo) - nie ma takiej możliwości, przy sprzedaży / wydaniach nie można wprowadzać ujemnych ilości (poza opakowaniami zwrotnymi) ani ujemnych cen. Tym samym nie ma też w programach insertu czegoś takiego jak ujemne stany magazynowe, można nie wydawać towaru operując statusami dokumentów / skutkami magazynowymi.

--

29 minut temu, Artur Myśliborski napisał:

No nie poradzę 😏

To tylko kwestia chęci, nie możliwości.

Link to postu

Ja kolegę tu akurat absolutnie popieram w fakcie, że US i UJ wyjątkowo powinny móc mieć ujemne wartości na dokumentach handlowych (nie wiem tylko jak by to się spinało z faktem, że Subiekt pozwala też umieszczać US/UJ na dokumentach magazynowych).

 

Nie mówimy tu o ujemnych na czymkolwiek związanym z magazynem (TW/KT), a o sprawach handlowych.

Dużo programów to ma i są scenariusze gdzie ujemne wartości usługi mają sens (obok istnienia rabatów).

 

Pewnie się nie pojawi (szybko) bo możliwie wymagałoby zbyt wielu rozważań (w działaniu programu), ale warte przynajmniej rozmowy.

 

U nas np. jest zawsze problem z zaliczkowaniem rzeczy, o których nikt nic jeszcze nie wie. Zwykle są to faktury zaliczkowe robione "na szybko" zanim znane są jakiekolwiek szczegóły o asortymencie na finalnej fakturze.

 

Chcemy wystawiać faktury zaliczkowe do zapytań, do których nie znamy jeszcze żadnej specyfikacji.

Logiczne jest zrobienie US "Zaliczka projektowa" albo jakieś UJ "Zaliczka na urządzenie".

 

Mamy wtedy fakturę zaliczkową z usługą zaliczki, ale później finalne urządzenie (te zaliczkowane) staje się Towarem w kartotece i chcemy żeby figurowało tak na fakturze.

Zatem logiczne by było żeby na końcowej taki Towar miał pełną cenę netto swojej sprzedaży (dla celów historycznych jego ceny), a zaliczka została wyzerowana ujemną wartością.

Widziałem nie raz faktury (przychodzące z zewnątrz), które +/- takie rozwiązania robiły, że na fakturach zaliczkowych było:

  • Zaliczka X | 1000 PLN
  • Wartość dokumentu: 1000 PLN

A końcowych:

  • Towar Y | 1000 PLN
  • Zaliczka X | -1000 PLN
  • Wartość dokumentu: 0 PLN

Wtedy jakby ostateczne dane dla tego towaru są zgodne z jego prawdziwymi kosztami i zyskami (to co mówiłem o historii asortymentu), a zaliczki się anulują ładnie.

 

Powyżej bardzo prosty przykład, ale wyobraźmy sobie, że taka zaliczka jest na poczet czegoś co ostatecznie składa się z N pozycji (dziesiątek). Fajnie gdyby zaliczka mogła być "wyzerowana" a wartości rozpisane między pozycje wg ich faktycznych cen na przyszłość.

EDIT: Od razu powiem, że jestem świadomy RW jako koszt. To nie to samo.

 

EDIT 2: "Kosmiczne rozwiązania" - modyfikacje wsteczne dokumentów albo wprowadzaniu pozycji "na zaś" i je później edytowanie (co jest nieskuteczne, bo nie da się przewidzieć wszystkich).

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
15 godzin temu, Artur Myśliborski napisał:

Przy sprzedaży towaru, gospodarce stanem magazynowym Okay, ale przy świadczeniu usługi niekoniecznie. 

Sprzedaję kontrahentowi usługę, z racji handlowych udzielam bonifikaty, rzecz w tym, żeby generowana faktura opisywała przedstawiony stan rzeczy tj. wiersz 1 = cena standardowa (in plus), wiersz 2 = bonifikata (in minus).

Proszę o szczegółowy opis scenariusza, który dokładnie przedstawi zapotrzebowanie na taką funkcjonalność.

14 godzin temu, Artur Myśliborski napisał:

Może inaczej, nie stosuję rabatu, obniżki ceny towaru, usługi, fakturą opisuję kompensatę zobowiązań pomiędzy kontrahentami. 

Tak jak pisze Pan Daniel - polecam skorzystanie z kompensaty.

13 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

U nas np. jest zawsze problem z zaliczkowaniem rzeczy, o których nikt nic jeszcze nie wie. Zwykle są to faktury zaliczkowe robione "na szybko" zanim znane są jakiekolwiek szczegóły o asortymencie na finalnej fakturze.

Chodzi Panu o przypadek opisany tutaj, czyli zaliczkę na nieustalone towary/usługi? W tej sytuacji nie ma obowiązku jej fakturowania.

Edytowane przez Jacek Magiera
Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Gdybym miał głosować, to byłbym za wprowadzeniem możliwości dodawania pozycji z wartościami ujemnymi, w szczególności na FZ. Być może należałoby się ograniczyć tylko do usług i kontrolować, aby wartość całego dokumentu nie była ujemna.

Takie faktury po prostu się zdarzają i dobrze byłoby móc je wprowadzić 1:1 w Subiekcie.

  • Lubię to 1
Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...