Skocz do zawartości

Jak wprowadzić fakturę zakupu towarów EU ?

Polecane posty

Nie mogę odnaleźć się w Nexo Pro :/

 

przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, podczas wprowadzania faktury zakupu czy prawidłowo ustawiam parametry:

- transakcja WNT
 

- cena: cena ewidencyjna - waluta Euro - od netto
 

- przy wprowadzanych produktach obok ceny netto i brutto domyślnie wrzuca mi VAT 0% Wydaje mi się, że w ustawieniach programu powinienem w sekcji "Transakcja handlowa" - "Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów" wybrać "Podatek VAT EU 0%" czy się mylę ?
 

- przy sposobie wyliczania dokumentu kurs euro ustawiam na dzień poprzedzający datę wystawienia faktury, a kurs vat na kurs z dnia otrzymania towaru, prawidłowo?
 

w tym samym oknie jest do zaznaczenia "Przelicz istniejące pozycje na dokumencie" po zaznaczeniu i wyjściu z okna, a następnie ponownym wejściu opcja ta się sama odznacza

dziękuję za pomoc

Edytowane przez Łukasz C.
Link to postu
Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, podczas wprowadzania faktury zakupu czy prawidłowo ustawiam parametry:

- transakcja WNT

 

Z tego co wiem, powinna się tutaj znajdować transakcja, która znajduje się na dokumencie otrzymanym od kontrahenta.

 

Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

- cena: cena ewidencyjna - waluta Euro - od netto

 

To co powyżej - również cena z dokumentu. Na fakturze są standardowo liczone od cen netto.

 

Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

- przy wprowadzanych produktach obok ceny netto i brutto domyślnie wrzuca mi VAT 0% Wydaje mi się, że w ustawieniach programu powinienem w sekcji "Transakcja handlowa" - "Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów" wybrać "Podatek VAT EU 0%" czy się mylę ?

 

Taki podatek możemy dodać z poziomu konfiguracji, ale z tego, co się orientuję to nie ma tutaj większego znaczenia.

 

Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

- przy sposobie wyliczania dokumentu kurs euro ustawiam na dzień poprzedzający datę wystawienia faktury, a kurs vat na kurs z dnia otrzymania towaru, prawidłowo?

 

To bardziej pytanie do księgowego - nie do nas :).

 

Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

w tym samym oknie jest do zaznaczenia "Przelicz istniejące pozycje na dokumencie" po zaznaczeniu i wyjściu z okna, a następnie ponownym wejściu opcja ta się sama odznacza

 

Nie powinniśmy się tym przejmować - to tylko znacznik, który zaznaczamy gdy chcemy zmienić dane wyświetlone na dokumencie - w danym momencie. Nie jest on domyślnie zaznaczony, ale jego wybranie i zapisanie pozwala na wprowadzenie zmian w wyliczaniu dokumentu.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...
Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

- przy wprowadzanych produktach obok ceny netto i brutto domyślnie wrzuca mi VAT 0% Wydaje mi się, że w ustawieniach programu powinienem w sekcji "Transakcja handlowa" - "Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów" wybrać "Podatek VAT EU 0%" czy się mylę ?

Stawkę VAT UE definiujemy w :KONFIGURACJA/SYSTEM/STAWKI VAT ---> przycisk DODAJ ---> sumbol: ue  /   Nazwa: Stawka VAT UE  /  Stawka [%]: 0,00.   Następnie zaznaczasz na liście wiersz z dodaną stawką i z menu wybierasz OPERACJE/ZMIEŃ KOLEJNOŚĆ..... - odpowiednio dla działań zakupu i sprzedaży. Na wywołanej w ten sposób liście, przy każdej stawce widoczny jest znacznik (trzy kreseczki) - za jego pomocą aktywuj najpierw wprowadzoną stawkę w systemie, a potem ewentualnie zmień jej priorytet wyświetlania na liście.

Następnie przechodzimy do KONFIGURACJA/SYSTEM/TRANSAKCJE HANDLOWE i na liście rodzajów transakcji odnajdujemy tą o symbolu WDT lub WNT - klikamy i na otwartej karcie zmieniamy Stawka VAT 0% na utworzoną wcześniej Stawka VAT EU - dzięki tej zmianie system nie będzie co chwila wypluwał przy tworzeniu FV informacji o niezgodności stawki ze zdefiniowanym typem transakcji.

 

Zmiana jest o tyle istotna, iż sa pewne wytyczne MF dotyczące oznakowania stawki VAT w trybie transakcji WDT/WNT na dokumencie (wydruku) - zamiast stawki 0% powinien widnieć symbol ue.

 

Dnia 19.12.2016 at 15:36, Mateusz Włudyka napisał:
  Dnia 16.12.2016 at 19:47, Łukasz C. napisał:

- przy sposobie wyliczania dokumentu kurs euro ustawiam na dzień poprzedzający datę wystawienia faktury, a kurs vat na kurs z dnia otrzymania towaru, prawidłowo?

KONFIGURACJA --> SYSTEM -->TYPY DOKUMENTÓW -->

FV SPRZEDAŻY---> zakładka PODSTAWOWE ---> Linia kursów walut ---> Pobieraj z poprzedniego dnia + Pobieraj na datę wystawienia

                         ----> zakładka CENY I PRZELICZENIE ---> Linia kursów walut z cennika ---> Pobieraj z poprzedniego dnia + Pobieraj na datę wystawienia

                                                                                     ---> Linia kursów walut VAT ---> Pobieraj z poprzedniego dnia + Pobieraj na datę wystawienia

Taka konfiguracja pobiera kurs z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu - czyli zgodnie z wymaganiami dotyczącymi reguł transakcji WDT - niżej poprzez znalogię (wystawiający FV ma obowiązek zadbać o prawidłowe przeliczenie kursu na potrzeby VAT)

 

FV ZAKUPU---> zakładka PODSTAWOWE ---> Linia kursów walut ---> Pobieraj z poprzedniego dnia + Pobieraj na datę wystawienia

                         ----> zakładka CENY I PRZELICZENIE ---> Linia kursów walut z cennika ---> Pobieraj z poprzedniego dnia + Pobieraj na datę wystawienia

                                                                                      ---> Linia kursów walut VAT ---> Pobieraj z poprzedniego dnia + Pobieraj na datę wystawienia

Ważne aby w/w parametry miały w obrębie każdego typu dokumentu takie same nastawy - różnice mogą skutkować np. podanie na wydruku kursu 4,37 a przeliczeniem wartości VAT wg. kursu 4,38 (poprzedni i bieżący dzień).

 

Oczywiście wszystko dla średnich kursów NBP

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...