Skocz do zawartości

ZIELONY PORADNIK od instalacji Sello do pierwszej paczki w kilka godzin

Polecane posty

KWESTIE ORGANIZACYJNE

1. PROSZĘ NIC NIE DOPISYWAĆ W TYM WĄTKU żeby nie robił się bałagan - WSZYSTKIE POSTY BĘDĄ USUWANE!

2. Wszelkie pytania, błędy, sugestie odnośnie poradnika proszę zgłaszać zakładając nowy wątek w dziale "Pomocna dłoń".

3. Poradnik wymaga uzupełnienia. Postaram się dopisywać na bieżąco ale wszelka pomoc jest mile widziana. Jest to zbiorcze i olbrzymie zestawienie dla początkujących – sam chyba nie dam rady wszystkiego napisać, zwłaszcza, że z niektórych rzeczy po prostu nie korzystam lub nie pamiętam co jeszcze trzeba było ;) Jeśli więc ktoś ma ochotę uzupełnić brakujące punkty lub dopisać nowe to proszę o taką informację na PW – po napisaniu dodam je do poradnika z nickiem autora. Możecie też założyć nowy wątek na forum w dziale pomocna dłoń, a tutaj dodam tylko link do niego – wtedy autor będzie miał możliwość jego bieżącej aktualizacji.

4. Starałem się żeby poradnik był jak najbardziej prawidłowy i aktualny ale mogą zdarzyć się drobne błędy i niedopowiedzenia - dlatego twórca/y poradnika nie odpowiadają za ewentualne błędy. Proszę je zgłaszać zakładając nowy wątek w dziale Pomocna Dłoń - postaram się je na bieżąco poprawiać.

5. Poradnik napisany na podstawie wersji Sello 1.18.1

6. Poradnik napisany przez użytkownika/ów Sello - w żaden sposób nie jesteśmy związani z firmą Insert.

7. Skąd się wziął ten poradnik? - Jeden z początkujących użytkowników zadał pytanie odnośnie wystawiania aukcji i skłoniło mnie to do napisania tego mini poradnika o wystawianiu aukcji, a później rozbudowę w pełny poradnik. Taka spontaniczna akcja   Sam pamiętam jak przez to przechodziłem, nie miał kto pokazać co i jak , nie wiedziałem co i jak klikać   Na szczęście z pomocą przyszło to forum   Teraz jest więc okazja żeby się odwdzięczyć  

8. Jeśli opanowałeś rzeczy opisane w tym poradniku to zapraszam do listy porad do Sello, która znajduje się tutaj: https://forum.sello.pl/index.php?topic=7271.0

A w liście porad w punkcie 1.6 są wymienione inne poradniki dostępne na forum

 

PORADNIK WYKORZYSTUJE INFORMACJE Z TYCH WĄTKÓW - linkuję tutaj do nich gdyby ktoś ze starych wyjadaczy forum potrzebował pełne, oryginale wątki:

1. Przebieg transakcji od A do Z, proszę po kolei

2. Autouruchomienie programu

3. Praca z Sello na kilku stanowiskach jednocześnie (prośba o pomoc)

 

 

UWAGA DLA NOWYCH UŻYTKOWNIKÓW SELLO

- ZANIM ZACZNIESZ PRACĘ Z PROGRAMEM

Przerobienie po kolei tego poradnika punkt po punkcie zaznajomi Cię ze wszystkimi podstawowymi kwestiami i pozwoli Ci na bardzo szybkie wdrożenie się w program, ustawienie podstawowych parametrów i umożliwi prawie natychmiastową pracę z Sello. Poradnik radzę przerobić od deski do deski i poustawiać w nim wszystko tak jak podałem gdyż stanowi to jedną spójną całość. Nie ma sensu się zastanawiać dlaczego wybrałem tak, a nie inaczej ;) Jak już przerobisz poradnik to resztę szczegółów i automatyzacji - poznasz i dorobisz sobie później już pod swoje potrzeby.

1. Jeśli jeszcze nie handlujesz na Allegro to przerobienie tego poradnika i wystawienie pierwszej aukcji z Sello zajmie Ci zapewne kilka godzin.

2. Jeśli już handlujesz na Allegro to po zakończeniu instalacji poustawiaj sobie wszystkie kwestie opisane w Sello i dopiero w miejscu w którym poradnik mówi, że możesz pobrać swoje dane z Allegro do Sello to dopiero wtedy je pobierz. Poustawianie tych podstawowych kwestii zajmie Ci góra jakieś 2 godzinki.

 

Zapraszam do lektury. Podziękowania można wysyłać na moje PW ;)

 

UWAGA poradnik jest świeży i może być nie kompletny,

zauważone braki proszę zgłaszać w dziale pomocna dłoń

 

 

Link to postu

ZIELONY PORADNIK

od instalacji Sello do pierwszej paczki w kilka godzin

 

SPIS DZIAŁÓW wraz z linkami do nich

1. O Sello

 

2. Instalacja Sello (serwer) - praca na jednym komputerze

 

3. Praca na Sello w sieci lokalnej

 

4. Auto-uruchomienie Sello

 

5. Omówienie głównych modułów Sello - punkt uzupełniony przez Ks. Robaka.

5.1 Menu Sello – diabełka się klika :)

5.2 Start

5.3 Aukcje

5.4 Transakcje

5.5 Paczki

5.6 Wiadomości

5.7 Komentarze

5.8 Towary

5.9 Klienci

5.10 Administracja

 

6. Podstawowe ustawienia w Sello

6.1 Konto Allegro

6.2 Konto mailowe

6.3 Użytkownicy

6.4 Ustawienia sposobów wysyłek - punkt uzupełniony przez Ks. Robaka

6.5 Ustawienia domyślne transakcji

6.6 Ustawienia wiadomości automatycznych

6.7 Inne ustawienia w Sello, o których nie wiesz, a powinieneś!

 

7. Połączenie Sello z Subiektem

7.1 Podstawowe ustawienia

7.2 Dodatkowe ustawienia

 

8. Ustawienia parametrów wysyłania i odbierania

 

9. Jak pracować z Sello

 

10. Wystawienie pierwszej aukcji w Sello

Metoda 1. Można zrobić tylko szablon aukcji.

Metoda 2. Można zrobić szablon opisu i przypisać do szablonu aukcji.

Metoda 3. Można zrobić szablon opisu i przypisać do szablonu aukcji, a szablon aukcji przypisać do towaru.

Metoda 4. To samo co metoda 3 plus cenniki dostaw.

Metoda 5. To samo co metoda 4 plus przykład z wykorzystaniem pól własnych.

 

11. Przebieg transakcji od A do Z, pakowanie paczki i wydruk etykiet, zaniesienie na pocztę i posłanie maila do klienta

 

12. Przejście na Sello z Allegro

 

13. Przejście na Sello z Menedżera Sprzedaży Allegro

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

1. O Sello

a) W skrócie

Przerobienie po kolei tego poradnika pozwoli Ci na bardzo szybkie wdrożenie się, ustawienie podstawowych parametrów i umożliwi prawie natychmiastową pracę z programem ale skupia się tylko na podstawowych kwestiach. Resztę będziesz musiał sobie poustawiać później jak już zaczniesz pracować z programem i dowiesz się czego od niego oczekujesz. Sello to bardzo rozbudowany program umożliwiający automatyzację wielu aspektów wystawiania aukcji i obsługi transakcji i wysyłek. Jako początkujący użytkownik nie spodziewaj się, że opanujesz go w jeden dzień bo to jest niemożliwe. Jak każdy inny program tak i ten będziesz poznawał stopniowo i stopniowo będziesz sobie automatyzował coraz więcej rzeczy. Niniejszy poradnik omawia podstawowe kwestie w najprostszej formie. O wszystkie dodatkowe rzeczy musisz dopytać w dziale pomocna dłoń. Nie ma jednej metody pracy z Sello. Każdy dopasowuje program do siebie i/lub siebie do programu. Po kilku miesiącach pracy z Sello wypracujesz własną metodę pracy z programem.

 

b) Lub trochę więcej ;)

Jeśli rozważasz wdrożenie Sello u siebie w firmie to wiedz, że nie ma lepszego programu. Korzystają z niego mali sprzedawcy i duże firmy. Musisz również wiedzieć, że obecny handel na Allegro jest bardzo wymagający. O ile bieżąca obsługa Sello nie sprawia żadnych problemów i jest bardzo prosta to żeby ustawić wszystko od zera pod swoje wymagania to potrzeba trochę czasu, a przede wszystkim wiedzy. To nie jest wystawienie jednej starej sukienki z szafy na Allegro korzystając z mechanizmów Allegro. To jest prawdziwy handel na Allegro. Dlatego trzeba wiedzieć jak ten handel wygląda na Allegro, znać przebieg transakcji (np. z tego poradnika), znać pojęcia i terminy, budowę programu, miejsca w których ustawia się różne funkcje i ich działanie, możliwe zastosowania, wykorzystanie. A przede wszystkim znać swoje potrzeby. Czyli w skrócie trzeba mieć doświadczenie we wszystkim co się wiąże z handlem, głównie na Allegro. A doświadczenia nie zdobywa się z dnia na dzień i potrzeba na to czasu. Jeśli chcesz to możesz zacząć ustawiać wszystko sam. Przy odrobinie wiedzy i chęci da się to zrobić ale to potrwa co najmniej kilka dni/tygodni – w zależności od Twojej wiedzy i zdolności. Jak będziesz chciał korzystać z Poczty Polskiej czy innego doręczyciela to również na nich będziesz potrzebował czasu. Z dnia na dzień nikt nie podpisze z Tobą umowy i nie ustawisz wysyłek w Sello. Po prostu nie uda Ci się tego wszystkiego ustawić w jeden dzień.

 

Jeśli więc zamierzasz kupić dziś Sello, a od jutra zacząć  sprzedawać towary na Allegro to bez pomocy kogoś kto zna się na Sello, nie uda Ci się to w pełni. A nawet osoba, która zna się na Sello potrzebuje czasu żeby wszystko dograć pod Twoje potrzeby i najgorsze w tym wszystkim jest to, że osoba zaczynająca handel na Allegro, nie wie jeszcze jakie są jej potrzeby bo nie ma doświadczenia w tej kwestii. Nie zna nawet podstawowego słownictwa ;)

 

Dodatkowo osoby zaczynające handel na Allegro myślą, że to jest tak jak ze wspomnianą starą sukienką z szafy – wystawić i już ;) Niestety prawdziwy handel na Allegro wymaga wielu rzeczy, jak choćby trzeba pododawać do Sello opisy i zdjęcia produktów, które przecież najpierw trzeba skądś wziąć, np. zaimportować je z Subiekta lub najzwyczajniej sfotografować towary i obrobić pliki graficzne. Dalej trzeba ustawić tytuły aukcji, parametry specyficzne wymagane przez Allegro, podpisać umowy z doręczycielami, ustawić cenniki dostaw, itd.

 

Dlatego zachęcam Cię do spokojnego i stopniowego zapoznania się z Sello. Poczytaj poradniki na forum, przeglądnij listę porad czy nawet pomoc znajdującą się w programie i zacznij sobie powoli ustawiać Sello pod swoje potrzeby. Gwarantuję, że po jakimś czasie uda Ci się większość poustawiać i zaczniesz z sukcesem sprzedawać na Allegro, tak jak robi to wielu użytkowników Sello. Napiszę jeszcze raz – nie ma lepszego programu do obsługi Allegro i Insert nie zapłacił mi za to zdanie :)

 

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...

Powrót do spisu działów

 

2. Instalacja Sello (serwer) - praca na jednym komputerze

a) Przed instalacją Sello warto mieć w pełni zaktualizowane:

-Windowsa,

-przeglądarkę Internet Explorer (ważne bo Sello z niej korzysta),

-NET Framework.

Wszystko do najwyższych możliwych wersji.

 

b) Instalacja Sello może potrwać około godziny, w zależności od szybkości połączenia z internetem.

Pobierasz najnowszą wersję Sello stąd:

https://www.sello.pl/pobierz.html

 

c) Zaczynasz instalację.

Dla Win7 i Win8 - ppm na pliku i uruchamiasz plik jako administrator. Jak się nie znasz to klikasz cały czas „dalej”. A nawet jak się znasz to lepiej nic kombinuj tylko dokonaj domyślnej instalacji bez żadnych zmian. Wielu już się wydawało, że się znają, a potem się okazuje że nawet tak prostą instalację potrafią skomplikować do takich rozmiarów, że trzeba stawiać system Windows od nowa lub prosić informatyka o pomoc ;)

 

d) Dochodzisz do miejsca „Wybierz typ instalacji”:

-serwerowa/jednostanowiskowa

-kliencka

-niestandardowa

Wybierasz serwerowa/jednostanowiskowa i klikasz dalej

 

e) W pewnym momencie Sello zacznie automatycznie pobierać z sieci wymagane składniki, czyli SQL’a. Pobierze i sam zainstaluje. Potem klikasz tak żeby kontynuować instalację Sello.

 

f) Jak instalacja się zakończy to możesz od razu uruchomić Sello.

Pojawia się pytanie „Wybierz bazę danych z którą chcesz pracować”. Wybierasz „nowa” i podajesz jej nazwę.

1_nowa_baza_danych.jpg.7de57e965bb9784e68bb69fafcf102be.jpg

Nawet jak masz Subiekta to i tak musisz założyć nową bazę dla Sello. W Sello nigdy nie pokaże Ci się baza Subiekta. Baza Sello i baza Subiekta to dwie oddzielne bazy, które będą się wymieniać między sobą danymi.

 

Potem pojawia się pytanie czy wpisać dane przykładowe. Jak masz już założone konto Allegro to wybierasz „nie” bo dane przykładowe służą tylko do pobieżnego zapoznania się z programem i jak potem będziesz chciał korzystać z Sello to i tak będziesz musiał założyć nową bazę więc lepiej zrobić to od razu. Spokojnie samo się nic nie popsuje :) Pojawia się kreator wdrożeniowy.

2_kreator.jpg.2d9697bbc689df8e691cd5b76b8c1e49.jpg

Wypełniasz go od razu swoimi danymi konta Allegro. Potem danymi firmowymi i rejestracja konta w Sello. Klikasz zakończ w kreatorze i od razu uruchomi się pobieranie danych z Allegro. Najpierw muszą się pobrać aktualne kategorie i parametry. Daj Sello spokojnie czas na pobranie tych danych. UWAGA – nie klikaj jeszcze wyślij/odbierz-wszystko i nie odbieraj jeszcze żadnych Twoich danych – aukcji i transakcji. Zrobimy to później. Na razie tylko niech się zsynchronizują podstawowe dane Allegro. Wprawdzie gdybyś pobrał swoje dane to jest to tylko odbieranie danych więc nawet jak już prowadzisz sprzedaż na Allegro to spokojnie - nic się samo z Sello nie wyśle ani do Allegro ani do Twoich klientów, tylko się pobierze. Ale nie rób tego jeszcze bo najpierw musimy sobie poustawiać kilka rzeczy, opisane poniżej w dziale 6-Podstawowe ustawienia Sello, żeby od razu było nam łatwiej i czytelniej. W międzyczasie możesz już zapoznawać się z poszczególnymi zakładkami Sello. Masz 30 dni na zabawę z programem. Po tym czasie musisz wykupić licencję.

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

3. Praca na Sello w sieci lokalnej

a) Gdy masz już zainstalowany i działający serwer z Sello możesz doinstalować sobie na każdym komputerze w sieci lokalnej wersje klienckie Sello. Ich instalacja przebiega podobnie tylko w miejscu gdzie wybierasz typ instalacji to wybierasz „kliencka”, a gdy dojdziesz do miejsca w którym trzeba wpisać nazwę serwera to jako nazwę podajesz

SERWER\INSERTGT

W miejsce SERWER wprowadzasz nazwę komputera na którym zainstalowałeś wcześniej wersję serwerową Sello.

Uruchamiasz Sello i w zależności od ustawień Windowsowego firewalla Sello klienckie połączy się z Sello serwerowym lub nie połączy ;)

 

b) Jeśli po uruchomieniu Sello klienckiego wydaje się, że Sello zawiesiło się podczas wyszukiwania serwera to daj mu spokojnie czas na dokończenie szukania serwera – około 5 minut i potem wyskoczy komunikat, że nie udało się znaleźć serwera, taki jak na poniższym screenie

5aa37f94a6981_4_bd_poczenia_z_serwerem.jpg.9ade0770bc717af4c0a8482bcbb18926.jpg

Czyli albo blokuje Cię zapora Windowsa, albo wpisałeś złą nazwę serwera.

 

Żeby wykluczyć zaporę to ją wyłącz w Windowsie i spróbuj ponownie. Jak Sello połączy się z serwerem to znaczy, że blokuje Cię zapora i należy odblokować w niej odpowiednie porty dla serwera SQL i ponownie ją włączyć. Informacja o tym:

-w pomocy Sello - klawisz F1,

-na forum Subiekta tutaj: http://www.forumsubiekta.pl/subiekt/faq-czyli-najczesciej-zadawane-pytania/msg4386/#msg4386 - dla Sello robi się to tak samo jak dla Subiekta i dodatkowo z tamtego wątku możesz się dowiedzieć trochę więcej o pracy w sieci.

-w pomocy Subiekta - cytując Alwina:

Najprościej w subiekcie nacisnąć F1 i wyszukać "MS SQL Server 2005" tam masz napisane co i jak dodać do wyjątków.

 

Jeśli zapora jest wyłączona, a mimo to nie możesz się połączyć z serwerem to znaczy, że wpisałeś błędną jego nazwę. Jeśli tak to możesz z wciśniętym klawiszem lewy Ctrl uruchomić Sello ponownie. Wciśnięty klawisz Ctrl podczas uruchamiania Sello pozwala pominąć etap szukania serwera i od razu pokazuje się etap do wpisania jego nazwy. Możesz poprawić nazwę serwera i spróbować się ponownie połączyć. Są też opcje do włączenia autentykacji Windowsa i hasło do serwera jeśli takie zostało założone. Domyślnie powinno to wyglądać tak jak na poniższym screenie.

5aa37f9498a8f_3_poczenie_z_serwerem.jpg.a368e19b76b1a45b77440e4d5849058d.jpg

Czyli użytkownik sa i puste hasło. Możesz też spróbować włączyć autentykację Windows – może na niej uda Ci się połączyć z serwerem. Jeśli uruchamiasz Sello na serwerze to jako adres bazy będzie podany:

(local)\INSERTGT

a jeśli uruchamiasz Sello na kliencie to jako adres bazy będzie podany

SERWER\INSERTGT

W miejscu SERWER będzie podana nazwa Twojego komputera na którym jest zainstalowana wersja serwerowa Sello.

 

Jeśli Sello się połączy to musisz nazwę serwera poprawić na stałe. Zrobisz to poprawiając ją w pliku Sello.xml – opisane w następnym punkcie tego poradnika.

 

c) Jeśli zapora jest wyłączona i nazwa serwera jest poprawna, a mimo to Sello nie może się połączyć - to znaczy że coś pomieszałeś ;) Sprawdź czy te komputery w ogóle widzą się w sieci lokalnej i czy antywirusy lub inne zapory nie blokują połączenia. Domyślna instalacja i połączenie w sieci lokalnej jest proste i nie powinno być z nim żadnych problemów. Problemy pojawiają się jak ludzie nie stosują domyślnych ustawień i zaczynają kombinować z własnymi myśląc, że wiedzą co robią, a potem się okazuje że jednak nie wiedzieli ;) Dla takich przypadków załóż nowy wątek w dziale pomocna dłoń i dokładnie opisz problem. Podaj nazwy komputera serwera i klienta oraz dołącz print screny pokazujące Twoją ścieżkę do serwera i sposób logowania do niego – czyli to co pokazuje powyższy obrazek. Ktoś Ci zawsze pomoże.

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

4. Auto-uruchomienie Sello

Gdy uruchamiasz Sello to wyskakuje Ci po kolei pytanie o wybór bazy danych (podmiotu) oraz użytkownika na którym chcesz się zalogować. Żeby nie robić tego za każdym razem to możesz podać nazwę podmiotu oraz użytkownika na stałe w pliku Sello.xml

Plik znajduje się w:

-Win XP - C:\Documents and Settings\All Users\Dane aplikacji\InsERT\Sello\sello.xml

-Win 7 - C:\ProgramData\InsERT\Sello

-Win 8 – C:\ProgramData\InsERT\Sello

Musisz mieć w opcjach folderów zaznaczone „Pokaż ukryte pliki i foldery” żeby je zobaczyć lub odznaczone "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)" w zależności od wersji Windowsa.

 

Otwierasz plik za pomocą notatnika i w górnej sekcji <startup> możesz poprawić nazwę serwera, sposób autentykacji, a także wpisać na stałe użytkownika i jego hasło na którym Sello będzie się zawsze otwierać.

 

<startup>
<sql_server>SERWER\INSERTGT</sql_server>
<auth_mode>MIXED</auth_mode>
<sql_login encrypted="0">sa</sql_login>
<database>NAZWA PODMIOTU</database>
<login encrypted="0">UŻYTKOWNIK\HASŁO</login>
</startup>

 

-SERWER\INSERTGT – ścieżka do Twojego serwera

-NAZWA PODMIOTU – nazwa Twojego podmiotu – bez polskich znaków, spacji itp.

-UŻYTKOWNIK\HASŁO – użytkownik w Sello na którego chcesz się od razu zalogować w formie: nazwisko spacja imię przez jego hasło, czyli NAZWISKO IMIĘ\HASŁO

 

Jeśli nie będziesz w stanie zapisać w pliku wprowadzonych zmian ze względu na zabezpieczenia Windowsa to skopiuj sobie plik do dysku C:\ lub nawet do D:\ i tutaj go zmień oraz zapisz zmiany, a potem zamień go z właściwym plikiem w jego lokalizacji.

 

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

5. Omówienie głównych modułów Sello – tylko najważniejsze sprawy - punkt uzupełniony przez Ks. Robaka.

5.1 Menu Sello – diabełka się klika. W tym miejscu możemy dokonać bardziej administracyjnych czynności jak zmienić hasło do bazy danych, zmienić dane naszego konta w Allegro, zrobić archiwizację bazy Sello i to co najczęściej używane - wymusić ręcznie pobranie parametrów z serwisu Allegro, który z jakichś powodów ich nie przesłał.

 

5.2 Start – podsumowanie najważniejszych rzeczy w Sello. Tutaj najłatwiej klikać na interesujące nas linki. Link oprócz otwarcia odpowiedniej zakładki w Sello ustawia często także odpowiedni filtr, tak abyśmy widzieli właśnie to, co nas interesuje, np. nowe transakcje.

 

5.3 Aukcje - tu są Twoje aukcje. Tą sekcję podzielono na szereg zakładek.

"Przygotowane" - to aukcje, które stworzyłeś i są przygotowane do wysłania do Allegro.

"Trwające" - to Twoje aukcje, które obecnie są na Allegro lub przynajmniej Sello właśnie te aukcje widzi na Allegro. Jeżeli są niezgodności, można ręcznie pobrać brakujące aukcje korzystając z opcji przycisku "Wyślij/Odbierz".

"Zakończone" oraz "Wszystkie" - te zakładki mówią same za siebie.

"Szablony" - to szablony parametrów aukcji. Zawierają takie dane jak parametry specyficzne, domyślna cena, koszt wysyłki, nazwa aukcji. Szablony te nie posiadają kodu HTML - tylko parametry. Szablony aukcji przypisuje się do jednego lub większej ilości towarów, aby zautomatyzować ich wystawianie. Bardzo potrzebna opcja, bez której też można wystawiać przez Sello, ale bez automatyzacji.

"Szablony opisów" - to tutaj tworzymy kod HTML czyli wygląd naszych aukcji. Jeden szablon opisu można przypisać do wielu szablonów aukcji, niektórzy stosują jeden szablon na wszystkich swoich aukcjach. Najważniejszą cechą szablonów opisów są pola własne. To takie zmienne zawierające dowolne informacje, które sami wpiszemy w naszych towarach. Np. kolor, rozmiar, opis towaru, linki do zdjęć i filmów na youtube itp. Szablony opisów, szablony aukcji i pola własne w towarach to klucz do automatyzacji wystawiania przedmiotów na aukcjach.

 

Jeden szablon opisu można przypisać do dowolnej ilości szablonów aukcji.

Jeden szablon aukcji można przypisać do dowolnej ilości towarów.

Jeden towar może posiadać dowolną ilość przypisanych szablonów aukcji (np. gdy chcemy wystawiać jeden towar w wielu kategoriach na Allegro lub wystawiać jeden towar w kilku aukcjach z różnymi motywami graficznymi (czyli szablonami opisu)).

 

5.4 Transakcje - tu wpadają zamówienia klientów. Można też tworzyć je ręcznie (np. na podstawie zamówień emailowych lub telefonicznych).

"Oczekujące na płatność" - to nasze transakcje za które nie zapłacono jeszcze. Będą tutaj także transakcje za pobraniem, które już wysłaliśmy, ale jeszcze nie otrzymaliśmy zapłaty.

"Do paczek" - to transakcje opłacone, które możemy już pakować. Te za pobraniem też tutaj lądują.

"Zaległe" - to transakcje, które nie zostały opłacone w założonym przedziale czasowym (zwykle 7 dni). Termin ten można zmienić w ustawieniach Sello. Pozwala to pilnować terminowości zapłaty i monitować klientów, że jeszcze nie zapłacili.

"Wszystkie" - to tutaj szukamy archiwalnych transakcji, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

5.5 Paczki - stąd się pakuje i wysyła paczki.

"Do wysłania" - po utworzeniu paczki z działu "Transakcje" tworzy się paczka w tej zakładce. To tutaj drukujemy naklejki, listy magazynowe ułatwiające pakowanie czy listy towarów do spakowania (dla naszych zbieraczy). To tutaj także oznaczamy paczki jako wysłane, po ich nadaniu.

"Do odbioru" - tutaj będą paczki, których nie wysyłamy, lecz klient je odbierze osobiście.

"Wysłane/odebrane" - tutaj mamy paczki, które zostały faktycznie wysłane lub odebrane.

"Zablokowane" - nie mam pojęcia

"Wszystkie" - wszystkie nasze paczki niezależnie od statusu wysłania.

"Listy wysyłkowe" - każdą paczkę przeznaczoną do wysłania można dodać do listy wysyłkowej. Następnie po jej wysłaniu jednym kliknięciem możemy oznaczyć wszystkie paczki z danej listy jako wysłane. Jest to bardzo pomocne gdy wysyłamy paczki kilkoma doręczycielami i nadania poszczególnych partii nie następują w jednym czasie. Niektórzy wykorzystują listy wysyłkowe dodatkowo jako znacznik, że paczka została już spakowana i jest gotowa do wydania kurierowi dodając paczkę do listy wysyłkowej w momencie ukończenia pakowania.

 

5.6 Wiadomości - to wiadomości mailowe. Ten dział prawie nie wymaga omówienia. Jedynie warto wspomnieć o:

"Szablony wiadomości" - tutaj tworzymy nasze szablony, a więc wiadomości, które będziemy wysyłać klientom z okazji różnych zdarzeń, np. po otrzymaniu zamówienia, po wysłaniu paczki, po pytaniu o numer konta, po anulowaniu zamówienia, po braku zapłaty w terminie, po aktualizacji zamówienia itp. W szablonach możemy wykorzystywać tagi dostępne po lewej stronie okna, a tagi możemy zmieniać modyfikatorami (więcej informacji znajduje się w pomocy do Sello).

 

5.7 Komentarze - moduł z komentarzami, jak ustawisz sobie opcję "pozytyw za pozytyw" to nie będziesz tutaj zaglądał. Jedynie omówienia wymaga zakładka:

"Szablony" - Tutaj możemy wpisać dowolną ilość szablonów komentarzy na dowolną okazję. Jeżeli jest to komentarz pozytywny, wówczas możemy ustawić opcję "Pozytyw za pozytyw" w każdym z naszych szablonów. Dzięki temu Sello będzie losować komentarz pozytywny do wystawienia kontrahentowi, co podkreśli naszą kreatywność.

 

5.8 Towary - tu są Twoje towary. Te dodane ręcznie lub zaciągnięte z Subiekta. To jedno z ważniejszych miejsc w pracy z Sello. To tutaj, korzystając z odpowiednich filtrów będziesz kontrolował, czy któryś towar nie zalega nie wystawiony, to tutaj będziesz dodawał i modyfikował pola własne towarów, które są wykorzystywane w szablonach opisów aukcji.

 

5.9 Klienci - dane o klientach, nie wiem po co inni tutaj zaglądają, ja prawie nigdy. To tutaj szukamy klienta gdy zadzwoni lub napisze, że czegoś nie dostał. Można przeszukiwać klientów po wielu kryteriach, z czego najczęściej szuka się po nicku, nazwisku lub emailu. Z tej zakładki masz dostęp do wszystkich transakcji i paczek danego klienta.

 

5.10 Administracja - tu się ustawia wszelkie rzeczy w Sello, plus w Menu Sello. Zagląda się rzadko, ale to od tego zależy jak nasze Sello będzie działać i nam pomagać.

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

6. Podstawowe ustawienia w Sello

6.1 Konto Allegro

a) Konto Allegro

Dodaje się w Menu Sello (diabełek)/moje dane/zarządzanie kontami i licencjami – tutaj możesz sprawdzić dodane do Sello konta Allegro oraz czas trwania licencji Sello. Jeśli wprowadzisz w swoim koncie Allegro jakieś zmiany, np. założysz sklep Allegro, to po każdych takich zmianach musisz tutaj wejść, wybrać właściwe konto Allegro, dwuklik na nim i kliknąć ok. Spowoduje to odświeżenie tych zmienionych danych w Sello.

b) Własny klucz WebAPI Allegro

Logujemy się na Allegro - zakładka Moje Konto i z lewej na samym dole klikamy WebAPI - Generowanie klucza. Z rozwijanej listy wybieramy "jestem użytkownikiem aplikacji...". W polu wpisujemy "do programu Sello", akceptujemy regulamin i klikamy "generuj klucz". Zaznaczamy wygenerowany klucz i kopiujemy go (Ctrl+C).

W Sello wchodzimy do Menu Sello (diabełek)/moje dane/zarządzanie kontami i licencjami - dwuklik na właściwym koncie Allegro i w polu klucz WebAPI wklejamy klucz z Allegro (Ctrl+V). Zapisujemy zmiany "ok" i już to konto działa na własnym kluczu WebAPI Allegro. Należy to wykonać dla każdego posiadanego konta Allegro. Dzięki temu każde Twoje konto Allegro działa na własnym kluczu WebAPI Allegro, a nie na zbiorczym kluczu Sello.

 

UWAGA: od wersji Sello 1.23 należy jeszcze Sello autoryzować w Allegro wg tego:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=9867.0 - przewiń do opisu autoryzacji

 

6.2 Konto mailowe

a) Dodaje się w administracja/parametry/konta pocztowe. Klikasz dodaj i dodajesz nowe konto pocztowe. Wypełnij dane zgodnie z posiadanym przez Ciebie kontem pocztowym. Klikasz sprawdź przy poczcie przychodzącej i wychodzącej, i jak wszystko okej to masz dodane konto pocztowe. Możesz już wysłać na swoją skrzynkę jakiegoś maila i sprawdzić czy odbierze się w Sello klikając pod diabełkiem przycisk wyślij/odbierz, a następnie wiadomości. Nie wysyłaj ani nie odbieraj jeszcze niczego innego!

 

b) Uwaga są problemy ze współpracą z kontami gmail -  sprawdź listę porad do Sello pkt 2.10.

 

c) Nie polecam korzystać z darmowych kont. Darmowe konto pocztowe jest dobre na start ale potem to zalecam wykupienie domeny, hostingu i założenie na nim własnej skrzynki pocztowej - to prostsze niż się wydaje i kosztuje raptem kilkadziesiąt złotych rocznie. No i takie konto wygląda znacznie bardziej profesjonalnie ;)

 

 

6.3 Użytkownicy

Przejdź do administracja/słowniki/użytkownicy programu i dodaj następujących użytkowników:

-szefa – domyślnie jest już założony,

-jakiegoś jednego pracownika – na razie nadaj mu wszystkie uprawnienia, potem je sobie powyłączasz,

-użytkownika o imieniu Tadek i nazwisku Synchronizujący – też mu nadaj wszystkie uprawnienia,

 

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

6.4 ustawienia sposobów wysyłek - punkt uzupełniony przez Ks. Robaka.

a) Aby można było automatycznie wiązać sposoby wysyłek wybrane przez Klienta w serwisie aukcyjnym z rzeczywistymi sposobami wysyłek, Sello musi wiedzieć jakich sposobów wysyłek używasz. W tym celu należy dodać do słowników wszystkich dostawców sposobów wysyłek (np. Poczta Polska, InPost, DPD), a następnie dla każdego z nich dodać konkretne, oferowane przez nich sposoby wysyłek (np. list polecony ekonomiczny, przesyłka kurierska, paczkomat).

 

Potrzebujemy także fikcyjnego dostawcy oraz fikcyjnego sposobu wysyłki o nazwie "Nie wybrano". Dzięki temu będziemy wiedzieli, że dla danej transakcji jeszcze klient nie określił się, co do sposobu wysyłki.

 

Każdy sposób wysyłki z Allegro (oczywiście tylko te, które oferujemy do wyboru w aukcjach) należy połączyć - zmapować z naszym realnym sposobem wysyłki. Nazwy sposobów wysyłek nie muszą się zgadzać - możesz np. do wszystkich oferowanych przez Ciebie sposobów wysyłki na aukcji (np. list polecony, paczka pocztowa) podmapować jeden sposób fizycznej wysyłki (np. przesyłka kurierska). Wybór należy do Ciebie, lecz ważne jest aby mapowania były zgodne z rzeczywistością. Pamiętaj o prawidłowych nazwach sposobów wysyłek, gdyż potem nazwy te mogą być widoczne w automatycznych mailach, które będziesz słał do klientów.

 

b) Dla przykładu dodamy:

-Poczta Polska - list polecony ekonomiczny

-i opcję „nie wybrano” - „nie wybrano”.

Potem dodasz sobie resztę.

 

c) Wchodzimy w słowniki/wysyłka towarów-Dostawcy

Pocztę Polską jak i innych dostawców masz już dodaną więc klikamy dodaj i dodajemy dostawcę o nazwie „nie wybrano”.

W tym słowniku możesz też podać linki do statusu śledzenia przesyłek celem ich późniejszego podania w mailach do klientów ale nie będziemy się tym teraz zajmować.

 

d) Wchodzimy w słowniki/wysyłka towarów-Sposoby wysyłki i na liście odszukujesz pozycję list polecony ekonomiczny. Wygląda to tak jak na załączonym poniżej screenie.

5_dostawa_list_polecony_ekonomiczny.jpg.ba4ed0a11d5b7224dd68900b94f083f2.jpg

Tutaj ustawia się wszystkie dane specyficzne dla danej wysyłki. Poprzeglądaj sobie jak wyglądają inne sposoby wysyłki i zwróć sobie uwagę na różnice pomiędzy nimi, na przykład zaznaczoną opcję pobranie dla przesyłek pobraniowych. Jak masz umowę z pocztą i pulę numerów nadawczych to też tutaj się ją wybiera (oczywiście po wcześniejszym jej wprowadzeniu w słowniku kody kreskowe – zakresy numerów nadawczych).

 

W sekcji wydruki powiązane z dostawą znajdują się wydruki z których będziesz korzystał podczas szukania towarów do pakowania i ich pakowania. Tutaj się je dodaje. Czyli przede wszystkim lista magazynowa oraz etykiety adresowe, które będą automatycznie drukowane z Sello. Etykiety adresowe obecnie łatwiej się pobiera i drukuje z systemów dostawców – na przykład dla Poczty Polskiej jest to Elektroniczny Nadawca – sprawdź sobie listę porad dział 5. Teraz nie będziemy się tym zajmować.

 

W Sekcji sposoby dostaw z serwisów aukcyjnych powiązane z dostawą w Sello, masz już wybrany List polecony ekonomiczny. Tutaj właśnie dokonuje się tego mapowania sposobu wysyłki wybranego przez Klienta w serwisie aukcyjnym z rzeczywistym sposobem wysyłki. Sekcja ta działa tak, że po lewej masz wszystkie sposoby dostaw jakie są dostępne na Allegro, a z prawej strony musisz sobie przypisać, które z nich będą odpowiadać Twojej dostawie. Jak wybierzesz go z lewej strony to przeniesienie się do kolumny po prawej stronie. Polecam mapować zawsze jeden sposób wysyłki odpowiadający jednemu Twojemu sposobowi dostawy gdyż w ten sposób wszystko będzie bardziej czytelne i nie narobisz sobie głupot ale możesz je sobie poustawiać jak chcesz. Nie ma narzuconego z góry mapowania.

 

Czyli Twój sposób dostawy nazywa się List Polecony Ekonomiczny (nazwa tego sposobu dostawy u samej góry) więc jest w tej sekcji wybrany List Polecony Ekonomiczny. Czyli inaczej - sposób dostawy dostępny na Allegro o nazwie List Polecony Ekonomiczny jest zmapowany z Twoim rzeczywistym sposobem wysyłki również o nazwie List Polecony Ekonomiczny.

 

Jak zauważyłeś domyślne sposoby wysyłek są już uzupełnione domyślnymi opcjami więc w liście poleconym ekonomicznym nie musisz nic zmieniać więc zamknij go klikając ok lub anuluj.

 

Musimy jeszcze dodać sposób wysyłki „nie wybrano”. U góry w „Dostawca” wybierasz opcję „nie wybrano”. Pokazuje Ci się standardowy sposób wysyłki – otwierasz go i zmieniasz tylko jego nazwę na „nie wybrano”, pozostałe opcje nie mają żadnego znaczenia. Zapisujesz ok.

6_dostawa_nie_wybrano.jpg.4f4e5594cb317ff09012fdc993749053.jpg

Zaznaczasz go na liście i z boku wybierasz „powiel” i tworzy Ci się kopia tego sposobu wysyłki. Znowu zmieniasz nazwę na „nie wybrano” i w opcjach zaznaczasz ptaszka przy pobranie. Zapisujesz klikając ok. Na liście będziesz mieć 2x "nie wybrano", tak jak na poniższym screenie:

7_dostawa_nie_wybrano_2x.jpg.e4e2d0efdad681065620cece014dcd7f.jpg

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

6.5 Ustawienia domyślne transakcji

a) Nowi użytkownicy nie rozumieją dlaczego w transakcjach pojawiają im się jakieś inne koszty transportu zanim klient cokolwiek wybierze lub jeśli już wybrał to czemu są inne od tych w transakcji. Są to domyślne ustawienia transakcji dla nowo powstałej transakcji. Wchodzimy do administracja/parametry/parametry transakcji i tutaj określamy domyślne parametry transakcji. Żeby było wszystko łatwiej i czytelniej to ustawiasz tutaj właśnie dostawcę i dostawę dla nowo utworzonej transakcji jako: nie wybrano zarówno z przedpłatą jak i za pobraniem. czyli będzie to wyglądać jak na poniższym screenie.

Na screenie masz również dla transakcji płatnych z góry oraz za pobraniem zaznaczoną opcję "twórz paczki, gdy gotowe do wysyłki..." ale nie zaznaczaj jej sobie. Ma być odznaczona ta opcja bo paczki będziemy tworzyć ręcznie. Chodzi o to żebyś wyraźnie widział co i gdzie się zmienia w Sello.

8_parametry_transakcji.jpg.ab75bf420a4cdefb6f5cd2332567f841.jpg

 

 

Wyjaśnienie - cytując Bartka:

Cytat
„Jest jeden szczegół, który trzeba wziąć pod uwagę. Zakup na Allegro to jedno, a wypełnienie formularza to drugie. Sello pobiera najpierw zakupy i tworzy z nich transakcje - w tym momencie musi jakoś uzupełnić transakcję wartościami, w tym sposobem wysyłki. Wykorzystuje zatem w tym celu parametry domyślne transakcji - do skonfigurowania w module administracji.

Dalej, jeśli klient wypełnił formularz i wybrał w nim sposób wysyłki, może się okazać, że różni się on od sposobu domyślnie wybranego dla transakcji - zapewne stąd ta różnica.

Dopiero po pobraniu formularza (ikonka formularza będzie widoczna na liście transakcji) jeśli jest włączone automatyczne kopiowanie danych z formularza do transakcji (parametry wysyłania i odbierania > zakładka transakcje), przesyłka w transakcji będzie się zgadzać z wyborem klienta. Samo przekopiowanie danych z formularza do transakcji można również wykonać ręcznie na zakładce formularze w transakcji.

 

Warto zatem ustawić domyślny sposób wysyłki dla transakcji na taki, który najczęściej wybierają klienci. Niektórzy użytkownicy dodają specjalny sposób wysyłki o nazwie NIE_WYBRANO i ustawiają go jako domyślny dla transakcji, aby było widać, że klient jeszcze w żaden sposób nie potwierdził z jakiej wysyłki chce skorzystać.”

 

b) Czyli my ustawiliśmy „nie wybrano” żeby było nam łatwiej się połapać. I teraz uwaga – jeśli handlujesz już na Allegro i w między czasie zdążyłeś już pobrać jakieś transakcje do Sello to to co teraz ustawiliśmy nie będzie ich dotyczyło bo one się już pobrały. Dlatego pisałem żeby nic na razie nie pobierać, żeby sobie nie namieszać. Domyślne parametry będą dotyczyły tylko nowo pobranych transakcji. Jeśli nie zmieniałeś ustawień parametrów wysyłania i odbierania to nic nie powinno się jeszcze pobrać do Sello.

 

 

6.6 Ustawienia wiadomości automatycznych

a) Ustawiasz je w administracja/parametry/wiadomości automatyczne. Nie będziemy tutaj na razie nic zaznaczać żebyś przypadkiem nie wysłał z automatu jakiejś wiadomości do klienta. Zaznaczę tylko, że jedyne godne uwagi to obie wiadomości automatyczne z sekcji wysłano paczkę. Resztę nie ma sensu ustawiać bo zasypiesz klienta niepotrzebnymi mailami. Nie ustawiamy tutaj nic - ustawisz to sobie później.

 

b) Żeby przypisać w powyższych ustawieniach wiadomość automatyczna i potem ją posłać do klienta to najpierw trzeba je sobie utworzyć lub zmodyfikować już istniejące. Robisz to w module wiadomości/szablony wiadomości. Zapoznaj się potem z poradnikiem do pól własnych towarów, tagów i modyfikatorów, żebyś wiedział jak się tworzy takie szablony wiadomości automatycznych. Teraz nie zajmujemy się mailami. Zrobisz sobie to sobie później.

 

 

6.7 Inne ustawienia w Sello, o których nie wiesz, a powinieneś!

6.7a) menu Sello pod diabełkiem

Lewy górny róg - pod diabełkiem jest menu Sello

inne_1.jpg.a924d812c640aaa8e99bfb8db0f591c1.jpg

 

6.7b) wybór konta aukcyjnego

Prawy górny róg - przycisk z młoteczkiem - wybierasz tutaj kontekst konta aukcyjnego. Jeśli chcesz dodać jakąś transakcję lub aukcje ręcznie to należy najpierw wybrać kontekst właściwego konta. A jak nie możesz znaleźć w Sello jakiejś aukcji lub transakcji to upewnij się, że masz tutaj wybrane: wszystkie (nawet jak masz tylko jedno konto). Stąd można też od razu przejść do opcji zarządzania kontami i licencjami.

inne_2.jpg.fd5e7b641fe8e5dda193bb3857cf9075.jpg

 

6.7c) filtry i ich reset

W każdej zakładce nad gridem (pole z wierszami i kolumnami) znajdują się filtry. Jak nie możesz czegoś znaleźć na gridzie to upewnij się, że masz wszystkie filtry ustawione na nieokreślone/dowolne. Z lewej strony filtrów znajduje się strzałka skierowana w dół, jest to menu wyszukiwania na gridzie. Gdybyś miał z filtrami jakieś problemy to jest tutaj opcja resetu ustawień filtrów: "przywróć domyślne ustawienia filtrów".

inne_3_-_mini.jpg.f564268fc6577689087cac8c30070b9a.jpg

 

6.7d) wybór widoku obiektów użytkowników

Prawy dolny róg - obok użytkownika masz obrazek z twarzami. Wybiera się tutaj widok obiektów - tylko zalogowanego użytkownika lub wszystkich. Jak nie możesz znaleźć w Sello jakiejś aukcji lub transakcji to upewnij się, że masz wybrane: obiekty wszystkich użytkowników (nawet jak masz tylko jednego).

inne_4_-_mini.jpg.21b39bbeeb84aeabd1550ed6fa173916.jpg

 

6.7e) raport - pełny log

Prawy dolny róg - najpierw klikasz "raport" (1), a potem "pełny log"(2). Na liście z logiem odnajdujesz wszystkie zdarzenia z czerwonym X'em. Są to błędy wraz z datą i godziną ich wystąpienia oraz opisem. Dzięki temu możesz zorientować się co idzie nie tak. Zwłaszcza na początku użytkowania Sello pasuje tutaj zaglądać, żebyś wiedział że wszystko robisz dobrze. A jak masz jakiś problem, np. Sello nie tworzy dokumentów w Subiekcie to trzeba tutaj zaglądnąć i zobaczyć czy nie ma jakiś błędów.

 

Jeśli na forum ktoś pisze żebyś sprawdził raport błędów to ma na myśli żebyś wyszukał te czerwone X'y na liście w pełnym logu i podał ich treść z okienka "szczegóły zdarzenia", czyli z okienka nr (3) na poniższym screenie.


 

Spoiler

 

i w szczegółach zdarzenia pisze np:

Cytat
Aktualizacja aukcji nie powiodła się.

Szczegóły na liście zmian aukcji.

To należy sprawdzić szczegóły błędu na liście aukcji trwających w module aukcji. Zaznacz tą konkretną aukcję trwającą i w dolnym oknie w zakładce zmiany zobacz jaki błąd wyskakuje gdy najedziesz kursorem myszki na pole w kolumnie uwagi. I wtedy podaj na forum treść tego błędu.

Poniżej na screenie pokazano gdzie znajdują się szczegóły zdarzenia w raporcie błędów:

inne_5_-_mini.jpg.62ecd4a7ed4aff3ab96b6c0cd59b61a4.jpg

 

6.7f) klawisz F5 odświeża aktualnie oglądany grid

Jeśli coś zapisujesz, edytujesz, dodajesz i usuwasz, itd. w Sello, np. aukcje, transakcje, paczki, itp. to pracując na kilku komputerach powyższe operacje wykonane na jednym komputerze nie będą od razu widoczne na drugim. Dlatego jeśli wydaje Ci się, że coś powinno być w danej zakładce lub coś powinno zniknąć to kliknij LPM na danym gridzie (grid to te biały listy z kolumnami i wierszami), np. w module transakcje i naciśnij klawisz F5. Spowoduje to odświeżenie grida i wszystkich informacji na nim. Działa to tak samo jak w Subiekcie.

 

6.7g) jak odznaczyć zaznaczone pozycje na GRIDZIE

https://forum.sello.pl/index.php?topic=7395.msg46291.0

 

6.7h) jak działa wyszukiwanie w Sello, operatory wyszukiwania

https://forum.sello.pl/index.php?topic=9142.msg66267#msg66267 od odpowiedzi 10 i następne.

 

Poniżej w załączniku ZIP są do pobrania obrazki z tego punktu w większej rozdzielczości, gdyby te powyżej były zbyt mało czytelne.

duże_obrazki.zip

5aa37f9a044d0_due_obrazki_zip.2b3220fec99819966cff086841c91780

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

7. Połączenie Sello z Subiektem

7.1 Podstawowe ustawienia

Jeśli posiadasz Subietka GT lub Subiekta nexo lub navireo to należy połączyć z nim Sello. Robi się to w administracja/parametry/zewnętrzny system sprzedaży. Klikasz i wybierasz z listy system którym dysponujesz.

 

a) Połączenie

-parametry bazy danych

W parametrach bazy danych systemu sprzedaży podajesz ścieżkę do serwera. Domyślnie będzie zapewne ta sama co dla Sello czyli

SERWER\INSERTGT

wybierasz bazę danych i sposób logowania do serwera – z autentykacją Windows lub bez (domyślnie)

-użytkownicy w systemie sprzedaży

Poniżej dodajesz użytkowników z Subiekta którzy będą obsługiwać Sello. Wybierasz na liście użytkownika Sello i przypisujesz mu użytkownika z Subiekta. Najlepiej mieć w obu programach takie same dane tych użytkowników.

Żeby użytkownik Sello nie miał problemów z uprawnieniami w Subiekcie to musi posiadać w nim odpowiednie uprawnienia. Ustaw je wg listy porad – pkt 2.3 – ale uwaga tamta lista jest niekompletna i brakuje jakiegoś uprawnienia ale nikt nie miał czasu dociekać jakiego ;) więc najwyżej dasz jakiemuś użytkownikowi w Subiekcie trochę większe uprawnienia. Nic się przecież złego nie stanie, no chyba, że zatrudniasz złodziei i oszustów ;)

 

b) Towary

-magazyn – magazyn z którego będą pobierane stany magazynowe do Sello

-ceny – poziom cen dla aukcji – obecnie można wybrać tylko jeden poziom cen

-pobieranie zdjęć

-pobieranie opisów – z Subiekta opis towaru można pobrać tylko z jednego z dwóch miejsc:

*z pełnej charakterystyki towaru – w Subiekcie w towarze zakładka opis i link pełna charakterystyka pozycji

*z opisu towaru – w Subiekcie w towarze zakładka podstawowe – pole opis bodajże :)

 

c) Klienci

-nadaj symbol z prefiksem – skróć go sobie od razu bo wyraz Sello w tym miejscu jest za długi, może to być nawet samo S

-w obu adresach wybierz aktualizuj

 

d) Dokumenty

-dokument wstępny – wybierz zamówienie klienta z rezerwacją i zaznacz „twórz automatycznie przy synchronizacji

-dokument końcowy – ustaw sobie na paragon imienny

-poniżej trzeba jeszcze ustawić sposoby płatności dla różnych dokumentów zgodnie z tymi jakie masz w Subiekcie, a jak nie masz ich w Subiekcie to je sobie dodaj w nim, ewentualnie zmodyfikuj sobie wzorzec wydruku faktury.

-zaznacz dodawaj koszt wysyłki jako pozycję. Ale najpierw przejdź do Subiekta i w kartotece towarowej dodaj sobie usługę z dowolnym symbolem i nazwą „koszty transportu” czy jak tam wolisz. Zapisz tą usługę w Subiekcie. Pamiętaj, żeby nigdy nie oznaczać w SGT tej usługi jako nieaktywnej! Wróć do Sello i wybierz tutaj z listy usługę, która odpowiada za koszty wysyłki. Obecnie można ustawić tylko jedną pozycję jako koszt transportu dla wszystkich przesyłek.

-dokument wystawia – najlepiej użytkownik zalogowany

 

e) Import

Służy do importu zamówień z Subiekta do Sello celem ich pakowania i wysyłki z Sello

 

7.2 dodatkowe ustawienia

a) Wyłącz kontrolę NIP w Subiekcie

Subiekt/Administracja/Parametry/Kontrahenci/zakładka dodatkowe/kontrola NIP – brak kontroli. Jeśli zależało Ci na niej i dbałeś o porządek w Subiekcie to pożegnaj się z nim ;) Na Allegro Ci sami klienci kupują często na ten sam NIP z różnych kont Allegrowych – dlatego nie da się upilnować tego NIP'u. Jak kontrola będzie włączona i jakiś klient dokona ponownego zakupu na Twoich aukcjach to wyskoczy błąd, że nie da się utworzyć dokumentu bo klient o podanym nipie już jest w systemie i będziesz musiał ręcznie go wyszukiwać i poprawiać jego dane na te podane w ostatnim zamówieniu – dodasz sobie tylko niepotrzebnej roboty i nerwów więc lepiej od razu wyłączyć.

 

b) Towary

Żeby towary z Subiekta były widoczne w Sello to musisz je oznaczyć do serwisu aukcyjnego – otwierasz wybrany towar/zakładka opis – zaznacz ptaszek przy opcji „pozycja do serwisu aukcyjnego”. Przy najbliższej synchronizacji z Subiektem towar skopiuje się do Sello. Można kopiować tylko w jedną stronę czyli z Subiekta do Sello. Jak coś zmienisz w Subiekcie w tym towarze to przeniesie się to do Sello. Ale jak coś zmienisz w Sello to nie zostanie to przeniesione do Subiekta. A dodatkowo jeśli wyedytujesz ten towar w Subiekcie to wszystkie zmiany co wprowadziłeś w Sello zostaną ponownie nadpisanymi tymi z Subiekta.

Zdjęcia tak samo można kopiować tylko w jedną stronę – to znaczy z Subiekta do Sello. Jeśli usuniesz zdjęcia z Subiekta to te wcześniej skopiowane do Sello pozostaną w Sello. Wtedy trzeba je usunąć z Sello ręcznie. Jeśli usuniesz i dodasz nowe zdjęcia do Subiekta to zostaną one dodane do tych co już są w Sello.

Usunięcie towaru z Subiekta nie spowoduje jego usunięcia z Sello i ręczne usuwanie towaru z Sello nie jest zalecane jeśli towar był wystawiany na aukcjach lub była nim sprzedaż, bo potraci się w tamtych miejscach powiązania z towarem.

 

  • Dziękuję 1
Link to postu

Powrót do spisu działów

 

8. Ustawienia automatycznych parametrów wysyłania i odbierania

a) Ustawiasz je w administracja/parametry/parametry wysyłania i odbierania i teraz jeśli coś tutaj włączysz to już będą się odbierać i wysyłać Twoje dane. Nie włączyliśmy ich wcześniej ale teraz możemy.

 

UWAGA - jeśli już handlujesz na Allegro to zanim cokolwiek tutaj włączysz zapoznaj się z działem 12. Chodzi o to żebyś wykonał te pobierania w odpowiedniej kolejności, zwłaszcza gdy masz Subiekta. Czyli w skrócie najpierw należy odebrać aukcje, powiązać towary na aukcjach z Subiektem i dopiero potem pobrać transakcje.

 

Na razie nie mamy ustawionych żadnych wiadomości automatycznych więc nie wyślą się klientom żadne maile. Nie włączyliśmy automatycznego komentarza „pozytyw za pozytyw” więc komentarze też się same nie wyślą. Jak korzystasz jednocześnie z jakiegoś innego programu to dane pobiorą się i do jednego i drugiego programu tak samo więc w niczym to nie przeszkadza. Czyli śmiało możemy teraz włączyć pobieranie danych. Powinny Ci się pobrać wszystkie aktualne aukcje i będą widoczne w aukcjach trwających oraz później transakcje od klientów, które będą widoczne w transakcjach oczekujących na płatność lub transakcjach do paczek.

 

Większość ustawień wystarczy tylko włączyć ptaszkami bo Sello Team wstawiło już ich domyślne wartości. Oczywiście w zależności od Twojej liczby aukcji i sprzedaży musisz je sobie dograć pod siebie. Generalna zasada im więcej wszystkiego tym czasy powinny być większe. Ale dogrywać będziesz sobie później. Wstępnie proponuję ustawienie tych parametrów jak na poniższych screenach.

 

 

Poniższa zakładka - Podstawowe

Zwróć tutaj uwagę na użytkownika synchronizującego - ustawiamy tutaj Tadka Synchronizującego

5aa37f94e5329_parametry_wysyania_i_odbierania_1.jpg.e685ef6e8018dadd6537fa95aa5922e8.jpg

 

 

Poniższa zakładka - Aukcje

5aa37f94f348f_parametry_wysyania_i_odbierania_2.jpg.74baebb3265fcef48008c04fc4689904.jpg

 

 

Poniższa zakładka - Transakcje

5aa37f9508474_parametry_wysyania_i_odbierania_3.jpg.16691c7bb3562670f939dad55473f868.jpg

 

 

Poniższa zakładka - Wiadomości

5aa37f9512f24_parametry_wysyania_i_odbierania_4.jpg.14854d6ca719748fa8132758b4a1b674.jpg

 

 

Poniższa zakładka - Komentarze

Zwróć tutaj uwagę na funkcję "Wystaw Pozytyw za pozytyw" - włączenie jej umożliwia automatyczne wystawianie komentarzy pozytywnych za każdy otrzymany od klienta pozytyw. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na ich ręczne wystawianie. Przechodzimy najpierw do modułu komentarze/zakładka szablony i wybieramy sobie kilka komentarzy (lub dodajemy własne) i zaznaczamy w nich pozytyw za pozytyw. Potem w powyższym ustawieniu włączamy tą funkcję. I już gotowe.

5aa37f951f24f_parametry_wysyania_i_odbierania_5.jpg.07871c2a4b91d6d507475eaa99505d02.jpg

 

 

Poniższa zakładka - System sprzedaży

5aa37f9529b83_parametry_wysyania_i_odbierania_6.jpg.e525a255f3eb142a69335d59cbb26c5d.jpg

 

 

b) Klikasz OK i teraz jak zwróciłeś uwagę to ustawiliśmy automatyczną synchronizację dla użytkownika Tadek Synchronizujący. Czyli użytkownik Tadek Synchronizujący musi być zalogowany do Sello żeby synchronizacja automatyczna działała. Oczywiście możesz to sobie zmienić wg własnego uznania ale dlaczego tak zrobiliśmy? Bo Sello Team zaleca żeby synchronizacja była uruchamiana tylko na jednym użytkowniku, uruchomionym tylko na jednym Sello, tylko  na jednym komputerze - najlepiej na serwerze. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów które pojawiają się gdy synchronizacja jest włączona na dowolnego użytkownika na dowolnym komputerze. Jeśli masz tylko jednego użytkownika np. szefa i jeden komputer, i będziesz pracować tylko na jednym oknie Sello, to ustaw sobie żeby synchronizacja była uruchamiana właśnie na tym użytkowniku. W każdym innym razie zalecam zostawienie Tadka Synchronizującego i jego uruchamianie na serwerze tylko jeden raz. A pracować możecie sobie każdy na swoim użytkowniku. Wystarczy uruchomić kolejne okno Sello. Sam pracuję na dwóch komputerach i średnio 6 oknach Sello i 4 Subiektach ;)

 

 

c) Ustawienia ręcznych parametrów wysyłania i odbierania

Powyższe ustawienia dotyczą automatycznych ustawień pobierania. Po ich ustawieniu jak na powyższych screenach, możesz jeszcze dane odbierać ręcznie. Żeby odbierać dane ręczne to upewnij się że na zakładce podstawowe masz zaznaczone poniższe opcje.

5aa37f9c7f33b_pobieranie_penych_danych1.jpg.67e2069e9ebd424d5a03603ebf3f5e17.jpg

 

 

Następnie klikasz wyślij/odbierz i np. samo "odbierz" dla serwisów aukcyjnych, tak jak na poniższym screenie:

5aa37f9c890da_pobieranie_penych_danych2.jpg.1cca43218111c664861cf83b2de1465b.jpg

 

 

Po tej akcji pokaże się poniższe okienko - upewnij się że masz zaznaczone opcje jak poniżej i kliknij ok

5aa37f9c9505e_pobieranie_penych_danych3.jpg.5a1ff22fb5523ba4e44c9f56e65b42ba.jpg

 

 

W ten sposób możesz ręcznie pobrać dane z dowolnego użytkownika (a nie tylko Tadka Synchronizującego) i to w dowolnej kolejności. Czyli np. najpierw aukcje (tak jak to jest zaznaczone na powyższym screenie), które po pobraniu wiążesz z towarami. A następnie robisz to samo i na powyższym okienku odznaczasz sobie aukcje i zaznaczasz same transakcje.

 

 

Link to postu
  • 5 tygodni później...

Powrót do spisu działów

 

9. Jak pracować z Sello

9.1 W zależności od ilości aukcji, transakcji i obciążenia serwerów Allegro, obciążenia komputera z Sello, obciążenia łącza internetowego, pory dnia i całej masy innych czynników - pobieranie transakcji może trwać od natychmiast do kilku godzin dla pobierania kilkuset/tysięcy transakcji naraz. To że dostałeś maila od Allegro nie znaczy że Allegro zdążyło tą transakcję przetworzyć i umieścić do pobrania przez WebAPI. To trwa. Generalnie żaden z użytkowników nie żali się na szybkość pobierania transakcji, chyba że wystąpią błędy po stronie Allegro, które przecież nie są spowodowane przez Sello. Więcej na ten temat w liście porad – punkt 1.7.

Zwracam tutaj na to uwagę bo wiem jak to jest zaczynać sprzedaż na Allegro od zera. Człowiek czeka całymi dniami na pojawienie się maili. A gdy coś sprzedał to cieszy się, że coś sprzedał i chciałby już obrabiać transakcję w Sello, i pakować paczkę, a tu się nie da bo transakcja się jeszcze nie pobrała. Spokojnie – pobierze się. Później jak wzrośnie Ci liczba wysyłek to już nie będziesz ślęczał nad monitorem czekając na pobranie transakcji tylko rano przyjdziesz do pracy i będziesz obrabiał transakcje z wieczora dnia wcześniejszego, a bieżące transakcje będą Ci spływać na bieżąco. Skończysz pakować jedną partię paczek, zaczniesz drugą, itd.

 

9.2 Sello nie powinno pracować 24 godziny na dobę ani tylko w godzinach pracy Twojej firmy. Trzeba znaleźć złoty środek.

a) Jeśli zdecydujecie się na pracę 24 godziny na dobę bez żadnych restartów - to mogą się pojawiać błędy i wolniejsza praca komputera.

b) Z drugiej strony jeśli będziecie wyłączać komputer z Sello na koniec dnia pracy, o godzinie 17:00 i włączać rano po przyjściu do pracy o godzinie 9:00 to wszystkie dane o aukcjach i transakcjach będą się wam pobierać/wysyłać w najbardziej obciążonym okresie, co będzie długo trwało.

c) Dlatego dobrze jest główny komputer z Sello (serwer) restartować co jakiś czas. Można w bardzo prosty sposób ustawić automatyczne wyłączenie jak i włączenie komputera oraz programu Sello – szukać w Google jak wyłączyć komputer lub program o określonej porze dla konkretnego systemu Windows.

d) U mnie serwer z Sello chodzi 23 godziny na dobę. O godzinie 1:00 w nocy komputer z Sello wyłącza się i włącza się ponownie o 2:00. Po włączeniu komputera o 2:00 w nocy uruchamia się Sello i na bieżąco pobiera sobie dane. Zanim przyjdziemy do pracy na 9:00 to mamy wszystkie dane pobrane i przystępujemy do pracy na tej partii transakcji/paczek.

 

9.3 Archiwizacja na innym komputerze, dysku zewnętrznym, chmurze, itp.

Licho nie śpi – Sello (jak i Subiekta) trzeba archiwizować codziennie na innym niż serwer urządzeniu. Jeśli będziecie mieli pecha i cokolwiek wysiądzie to stracicie wszystkie dane. Odtwarzanie ich zajmie Wam masę czasu. Dlatego pamiętać o ustawieniu archiwizacji. Można to robić ręcznie z poziomu obu programów przy ich zamykaniu lub poustawiać sobie harmonogramy, chmury, czy automatyczny backup bazy danych z poziomu SQL lub dodatkowego programu – poszukajcie sobie w liście porad do Sello.

 

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

10. Wystawienie pierwszej aukcji w Sello

Jak zrobić pierwszy szablon aukcji i wystawić pierwszą aukcję z Sello?

 

10.1 Założenia

Zakładam, że połączenie z zewnętrznym system sprzedaży (jeśli jest) zostało prawidłowo ustawione oraz, że zostały poustawiane wszystkie inne parametry: wysyłania i odbierania, dane konta Allegro, itp. Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie dodaje się zdjęcia wysyłane na serwer FTP i ogólnie jak to działa, to jest to tutaj wyjaśnione. Dzięki temu działowi będziesz wiedzieć jakie są możliwości wystawiania z Sello.

 

10.2 Czy muszę znać HTML?

NIE – można wystawiać aukcje z Sello kompletnie nie mając pojęcia o HTML. Służy do tego wbudowany w Sello graficzny edytor HTML gdzie pracuje się podobnie jak np. pisząc tekst w Wordzie. Co do HTML - to kursów w necie masa. Pasuje opanować podstawy, czyli jak zmieniać czcionki, kolory, wstawiać linki i zdjęcia/obrazki. Ale da się to wszystko zrobić w tym edytorze graficznym Sello. Można też popytać na forum Allegro lub poczytać pomoc Allegro dotyczącą wystawiania aukcji i HTML'a.

 

10.3 Definicje

Zacznijmy od tego, że w Sello i internecie mieszają się różne definicje tych samych słów. Po jakimś czasie będzie to bardziej czytelne, a na początek:

1. Generalnie w internecie pod pojęciem "szablony aukcji" kryje się ten wizualny layout(wygląd) aukcji i tak będę go niżej nazywał. Robi się go w języku HTML. Szablony aukcji płatne i darmowe - znaleźć można ich całą masę wpisując w Google "darmowe szablony aukcji" lub "darmowe szablony Allegro". Edytuje się je (lub tworzy od podstaw) w edytorach HTML. Na początek wystarczy ten edytor który jest wbudowany w Sello. UWAGA - przy wczytywaniu do Sello szablonów HTML utworzonych poza Sello - zapoznaj się listą porad - pkt 3.35.

 

2. Natomiast w Sello szablony aukcji nie do końca znaczą to samo. W module aukcje są:

a) Szablony - są to szablony aukcji w Sello i zawierają wszystkie informacje o aukcji - dane wysyłki, koszty dostawy, kategorię, itd plus w zakładce opis - ten layout aukcji. Już tutaj w zakładce opis, można wstawić z lewego menu, różne dane = tagi, czyli np. nazwę, opis towaru, zdjęcia, itd., które podczas wystawiania Sello samo podmieni na odpowiadające im dane z konkretnego towaru. Szablony aukcji w Sello to nie tylko layout ale również wszystkie inne informacje niezbędne do wystawienia aukcji – tak samo jak byś wystawiał przez Allegro.

 

b) Szablony opisów - są to jak gdyby szablony tego layout'u, które można wykorzystywać w zakładce opis w szablonach aukcji. I w nich również można wstawić dane o towarze. Od wersji 1.16.1 można szablony opisów na sztywno powiązać z szablonami aukcjami. Dzięki temu możemy tworzyć i modyfikować wygląd "layout" aukcji w jednym miejscu. Ułatwia to zapanowanie nad jednakowym wyglądem wszystkich wystawianych aukcji.

 

c) I jest jeszcze opis towaru czyli jego opis: dane techniczne, kolor, itd., który znajduje się w module towary w zakładce podstawowe. Tam opisujesz towar - generalnie tutaj powinien być tylko tekst - czyli sam piszesz o konkretnym towarze, uzupełniasz inne pola jak waga. Opis i inne dane można również pobrać z Subiekta. Opis towaru i informacje o towarze generalnie zawsze powinny się znajdować w konkretnym towarze.

 

10.4 Zdjęcia

Zdjęcia w aukcjach Allegro umieszczane są w dwóch miejscach:

 

1. Galerii Allegro - galeria Allegro obejmuje miniaturkę aukcji oraz wszystkie zdjęcia dostępne dla kupującego pod tą miniaturką. Zgodnie z cennikiem Allegro pierwsze zdjęcie (miniaturka) jest darmowa, a za każde następne zdjęcie trzeba zapłacić.

Te zdjęcia dodajemy w Sello do towarów, czyli żeby te zdjęcia mogły być umieszczone w galerii Allegro to muszą się znajdować w bazie Sello w towarach. Do towarów zdjęcia dodajemy ręcznie lub zaciągamy je z Subiekta jeśli już je mamy tam dodane. Umieszczamy je w szablonach aukcji w zakładce zdjęcia za pomocą tagów zdjęć. Nie potrzeba do nich posiadać własnego serwera FTP.

 

2. Opisie aukcji - czyli zdjęcia umieszczane bezpośrednio w opisie aukcji. Takie zdjęcia to zdjęcia umieszczone gdzieś w internecie, najlepiej na własnym serwerze FTP i do tego potrzebujemy mieć własny serwer FTP, najlepiej jakiś wykupiony własny hosting, bo te darmowe to tylko same kłopoty. Dane dostępowe do serwera FTP podajemy w Sello w administracja/parametry/serwer FTP.

 

Dodatkowe wyjaśnienia odnośnie zdjęć:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=9068.msg59816#msg59816

 

Poniżej opisałem podstawowe metody umieszczania zdjęć w obu tych miejscach ale jak już opanujesz podstawy to sprawdź sobie listę porad i poradnik do pól własnych, tagów i modyfikatorów po bardziej zaawansowane i lepsze rozwiązania do zarządzania zdjęciami w aukcjach.

 

10.5 Metody wystawiania aukcji

Metod wystawiania aukcji jest co najmniej kilka i nie są tutaj wszystkie wymienione. Pola własne, które są dostępne od wersji 1.16.1 znacznie rozszerzają te możliwości. Opisałem metody od najbardziej prostej do coraz bardziej skomplikowanych dodając/opisując kolejne funkcje. Radzę przeczytać je po kolei bo w każdej następnej metodzie odwołuję się do wcześniejszych bo nie ma sensu pisać tego samego po kilka razy. Jak już zapoznasz się z tymi kilkoma metodami wystawiania i programem Sello to sam sobie wybierzesz zapewne jakiś mix tych metod lub nawet opracujesz własną:

 

Metoda 1. Można zrobić tylko szablon aukcji.

Metoda 2. Można zrobić szablon opisu i przypisać do szablonu aukcji.

Metoda 3. Można zrobić szablon opisu i przypisać do szablonu aukcji, a szablon aukcji przypisać do towaru.

Metoda 4. To samo co metoda 3 plus cenniki dostaw.

Metoda 5. To samo co metoda 4 plus przykład z wykorzystaniem pól własnych.

 

Metoda 1. Można zrobić tylko szablon aukcji.

Podstawowa i najszybsza metoda wystawienia aukcji to ta, w której tworzymy tylko szablon aukcji, pomijamy szablon opisu. Chodzi o to żeby załapać jak to wystawianie działa w Sello. A aukcje wystawiamy wg tego szablonu aukcji z modułu towary. Więc szybko lecimy. Jak coś nie jasne to proszę pytać w dziale pomocna dłoń.

 

Moduł aukcje - stwórz szablon aukcji:

1. Tworzysz szablon aukcji - Twój layout (kod HTML twojego layout'u) kopiujesz do zakładki opis w tym szablonie aukcji. I w zakładce opis w lewym górnym rogu w polu "źródło opisu" wybierasz "Opis własny (z możliwością edycji)".

Jakiekolwiek pliki, które były dostarczane razem z layoutem powinny zostać przez Ciebie, ręcznie, umieszczone na Twoim serwerze FTP we właściwych lokalizacjach, a następnie w kodzie HTML powinieneś się do nich prawidłowo odwołać. Od razu tutaj w zakładce "edytor graficzny" lub lepiej w "podgląd", widać czy wszystko wyświetla się prawidłowo. Można też skorzystać z gotowych szablonów (layout'ów) z Sello – wchodzimy do zakładki szablon opisu, wybieramy jakiś i klikamy powiel. Wchodzimy w ten powielony na zakładkę kod HTML i kopiujemy cały kod. Wracamy do naszego szablonu aukcji i wklejamy cały kod w zakładce opis/edycja kodu HTML. Te gotowe szablony w Sello są o tyle dobre, że wszystkie pliki wykorzystane w tych szablonach (zdjęcia, obrazki) są już umieszczone na serwerze Sello więc nie musimy się o nie martwić i zakładać własnego serwera FTP. Przydatne są głównie dla początkujących z HTML'em.

2. Pozostałe rzeczy robimy z powrotem w szablonie aukcji, czyli przechodzimy do zakładki opis/edytor graficzny. Tu się odbywa cała praca nad właściwym layoutem aukcji. Jak się znasz to możesz edytować kod HTML. Jak nie to pracujesz na zakładce edytor graficzny. Z lewego menu wybierasz w którym miejscu i jakie dane chciałbyś umieścić, są to tagi, np. opis towaru, informacje o sprzedawcy, zdjęcia, itd. Tagi towarowe (zdjęcia, opis towaru, cena, itd.) zostaną zamienione na właściwe dane każdego towaru z osobna podczas wystawiania aukcji. A tagi ogólne, np. informacje o sprzedawcy na dane podane w parametrach Sello. Wszystkie zdjęcia które umieścisz w opisie aukcji wymagają własnego serwera FTP. Podczas wystawiania aukcji Sello zamieni tagi zdjęć na właściwe zdjęcia towaru znajdujące się w każdym towarze na zakładce zdjęcia.

3. Wypełniasz też zakładkę podstawowe wymaganymi danymi, najważniejsze to kategoria w której wystawiasz przedmiot i forma sprzedaży (aukcja, kup teraz, sklep). Łatwo się zorientować, które dane są wymagane przez Allegro (np. ilość czy cena sprzedaży), a które opcjonalne (np. dodatkowe konto bankowe). Pamiętaj, że w polu "ilość" maksymalna wielkość dla większości kategorii Allegro wynosi 1000 sztuk. Jak wybierzesz kategorię to idziesz do zakładki specyficzne i uzupełniasz parametry specyficzne danej kategorii - obowiązkowe. W zakładce specyficzne u samej góry znajduje się opcja „automatyczne wznowienie oferty” – jest to opcja Allegro, a nie Sello. Jeśli ustawisz ją na wznawiaj to po zakończeniu aukcji Allegro wznowi ją ponownie ale takie aukcje działają troszkę inaczej od tych wystawianych bezpośrednio z Sello. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego ponownego wystawiania przez Allegro to w Sello - kliknij F1, lub przeszukaj forum hasłami: "ponowne wystawienie", "wiązanie aukcji z towarem", "utracone powiązania z towarem", lub wyszukaj te tematy w "Liście Rozwiązań i Porad dla Sello - FAQ". A na razie ustaw tutaj „nie wznawiaj”. Od razu napiszę, że jak aukcja się zakończy to ponownie ją wystawisz w Sello z zakładki aukcje zakończone lub z modułu towary z dolnego okna lub... ale hola hola :) najpierw wystawmy pierwszą aukcję, a potem się będziesz martwić jak ją wystawić ponownie.

4. W zakładce zdjęcia - prawy górny róg - klikasz dodaj i zdjęcie numer 1. Wstawiają się tutaj tagi zdjęć do galerii Allegro. W tej zakładce pierwsze dodane zdjęcie to miniaturka. Nie zdjęcie numer 1, tylko pierwsze wstawione tutaj zdjęcie. Pozostałe wstawione tutaj zdjęcia pokazują się w Allegro pod miniaturką i są płatne. Zdjęcia tutaj umieszczone zostaną wysłane bezpośrednio na serwery Allegro. My wstawimy tutaj tylko zdjęcie numer 1 bo tak jest łatwiej i za darmo. Poniżej znajduje się belka "opcje wyróżniające" z Allegro - możesz wybrać co chcesz (ceny opcji sprawdź sobie wstępnie w cenniku Allegro). Na pewno zaznacz "miniaturka", żeby aukcja miała miniaturkę.

5. Szablon aukcji gotowy.

 

Moduł towary:

1. Dodaj towar lub pobierz go z Subiekta.

2. Uzupełnij opis i inne pola.

3. Dodaj zdjęcia do zakładki zdjęcia. Lub zdjęcia pobiorą się z np. Subiekta jeśli tam je dodałeś. Pamiętaj, że w szablonie, wstawiłeś jako miniaturkę na zakładce zdjęcia - zdjęcie numer 1. Czyli pierwsze tutaj na liście zdjęcie będzie miniaturką w aukcji. Również te same zdjęcia, jeśli wstawiłeś ich tagi [Towar::Zdjecie1,2,3 itd.] do zakładki opis w szablonie aukcji w tej samej kolejności pojawią się w opisie aukcji i zostaną wysłane na Twój serwer FTP.

4. Jak towar gotowy to zamykasz jego edycję i klikasz na liście na nim ppm, a następnie wystaw z szablonu, wybierasz opcję "użyj wybranego szablonu" i wybierasz z listy Twój szablon, klikasz OK. Jeśli nie uda się wystawić aukcji to pojawi się komunikat z błędem, np. zerowa cena. Popraw błąd i spróbuj wystawić ponownie.

 

Moduł aukcje przygotowane:

1. Twoja wystawiona aukcja pojawia się w zakładce aukcje przygotowane.

2. Sprawdzasz jak w zakładce opis, tagi zamieniły się na właściwe dane, przykładowo te z towaru: tag [Towar::Opis] na prawdziwy opis towaru, tagi [Towar::Zdjecie1,2,3,itd] na zdjęcia towaru, i tak dalej. A w zakładce zdjęcia wstawiło się zdjęcie nr 1 które będzie miniaturką.

3. Na zakładce podstawowe lewy dolny róg – klikasz „sprawdź opłaty za tą aukcję”. Jak masz wszystko prawidłowo wypełnione to pojawi się w lewym górnym rogu dymek z ceną wystawienia. A jak są błędy to pojawi się ich opis. Popraw błąd i kliknij ponownie. Pamiętaj, że w tym miejscu możesz przejść do zakładki "Zdjęcia" i pod belką opcje wyróżniające wybrać sobie jakieś opcje i ponownie kliknąć "sprawdź opłaty za tą aukcję". W ten sposób możesz posprawdzać sobie ile będzie Cię kosztowała dana forma promocji.

4. Zamykasz edycję aukcji, ppm na liście na tej aukcji i klikasz wyślij grafiki na serwer. Dotyczy to tych zdjęć z opisu - wyślą się one na Twój serwer FTP. Jak się nie chcą wysłać to trzeba sprawdzić konfigurację serwera FTP w parametrach Sello. Zdjęcia na Twoim serwerze FTP zostaną umieszczone z nazwami wygenerowanymi przez Sello w podanym przez Ciebie w ustawieniach serwera FTP folderze.

5. Wchodzisz w aukcję przygotowaną i ustawiasz datę, godzinę, zaplanowane przez Sello, oznaczasz aukcję jako gotowa do wystawienia i gratulacje Twoja pierwsza aukcja gotowa, klikasz OK. Jak wysyłanie aukcji jest poprawnie skonfigurowane to teraz tylko poczekać jak się wystawi i zobaczyć swoje dzieło w Allegro.

I GOTOWE! :)

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

Metoda 2. Można zrobić szablon opisu i przypisać do szablonu aukcji.

Od metody 1 różni się tym, że tutaj tworzymy szablon opisu w szablonach opisu. A następnie jeden szablon opisu przypisujemy do wybranych szablonów aukcji. Dzięki temu na wszystkich aukcjach możesz mieć jeden wygląd "layout" aukcji i w razie konieczności jego poprawy lub nawet zmiany to zmieniasz go tylko w jednym miejscu - szablonie opisu.

 

Moduł aukcje - stwórz szablon opisu

Dodajesz szablon opisu i go zapisujesz. Pracujesz na edytorze graficznym lub kodzie HTML.

 

Moduł aukcje - stwórz szablon aukcji

Tworzysz szablon aukcji tak jak w metodzie 1 ale w zakładce opis w lewym górnym rogu w polu "źródło opisu" wybierasz "Opis z szablonu (powiązanie z szablonem opisu)". A w polu "Szablon" wybierasz stworzony wcześniej szablon opisu klikając "zmień". W ten sposób utworzyłeś powiązanie szablonu opisu z szablonem aukcji. Od teraz nie możesz edytować opisu w tym szablonie aukcji. Jak chcesz wprowadzić jakieś zmiany to wprowadzasz je w szablonie opisu, a on sam się zaktualizuje w szablonach aukcji w których został wykorzystany.

 

Dalej postępujesz jak w metodzie 1 czyli wystawiasz aukcje z zakładki towary: ppm/wystaw z szablonu/"użyj wybranego szablonu". Wybierasz z listy Twój szablon aukcji i klikasz OK. Aukcja pojawia się w aukcjach przygotowanych i tutaj poprawiasz ręcznie/zmianami zbiorczymi wszystkie dane Twojej przygotowanej aukcji.

 

Zaleta tej metody to powtórzę - tworzysz jeden szablon opisu i możesz go przypisać do kilku szablonów aukcji. Jeśli chcesz coś zmienić w szablonie opisu (np. numer telefonu) to zmieniasz go tylko w jednym miejscu - szablonie opisu. I nie musisz poprawiać wielu szablonów aukcji. Więc już w stosunku do metody 1 jest duże usprawnienie ale można usprawnić dalej, więc kolejna metoda...

 

Metoda 3. Można zrobić szablon opisu i przypisać do szablonu aukcji, a szablon aukcji przypisać do towaru.

To samo co metoda 2 plus stworzone szablony aukcji przypisujemy na stałe do towarów.

 

Moduł towary:

Wybieramy jakiś towar z listy i dwuklik lub Enter na nim. Przechodzimy do zakładki "serwisy" i na dole w dziale "szablony aukcji" klikamy dodaj i dodajemy jakiś (na razie tylko jeden) szablon aukcji do tego towaru. Zapisujemy towar klikając OK. Przy wystawianiu klikamy na tym towarze ppm/wystaw z szablonu i wybieramy opcję "użyj tylko wg szablonów domyślnych". Aukcja wystawi się w aukcjach przygotowanych wg przypisanego wcześniej szablonu.

 

Po co przypisywać szablon aukcji do towaru? Otóż do każdego towaru tworzysz oddzielny szablon aukcji. Jeden szablon aukcji na każdy jeden towar. Najlepiej od razu nazywać te szablony np. symbolem towaru z którym będą powiązane. Będzie Ci łatwiej później nad nimi zapanować. Dzięki temu już w szablonie aukcji, który będzie dotyczył tylko jednego konkretnego towaru, możesz wybrać wszystkie prawidłowe dane tego towaru, np. koszty dostawy, parametry specyficzne, nawet tytuł aukcji. Dzięki temu, po wystawieniu towaru wg jego indywidualnego szablonu nie będziesz musiał poprawiać jego aukcji w aukcjach przygotowanych bo wszystkie dane wpiszesz od razu "z góry". Trzeba tak sobie zaplanować i zrobić te szablony aukcji aby po kliknięciu na towarze ppm/wystaw z szablonu/"użyj tylko wg szablonów domyślnych", aukcja która pojawi się w module aukcje/aukcje przygotowane, była już gotowa do wystawienia i nie wymagała żadnej dodatkowej pracy/modyfikacji/itd.

Pamiętaj, że jeśli musisz wprowadzić w wielu szablonach aukcji takie same zmiany to możesz użyć opcji spod ppm/zmiany zbiorcze i naraz zmienić niektóre rzeczy w wielu szablonach aukcji.

 

Czyli mamy w tej metodzie ułatwienia:

1. Mamy jeden szablon opisu, który możemy wykorzystać w wielu szablonach aukcji więc ewentualne zmiany "layout'u" poprawiamy tylko w jednym miejscu - szablonie opisu.

2. Mamy też do każdego towaru zrobiony jego indywidualny szablon aukcji. Tak, jest to dużo pracy na początku bo trzeba zrobić tyle szablonów aukcji ile towarów ale za to robimy to raz (lub ewentualnie jak będziemy chcieli wprowadzić jakieś zmiany w aukcjach). I podczas każdorazowego wystawiania aukcji z modułu towary (czyli raz na 14/30 dni) mamy już wypełnione dane w aukcjach przygotowanych i nie musimy ich każdorazowo wypełniać.

3. Następna metoda ułatwi nam jeszcze bardziej wprowadzanie zmian dzięki cennikom dostaw.

 

Metoda 4. To samo co metoda 3 plus cenniki dostaw.

Zamiast tracić czas na ustawianie cen wysyłek w każdym szablonie aukcji oddzielnie to można utworzyć sobie w Sello cenniki dostaw i przypisać takie cenniki zmianami zbiorczymi do wielu szablonów aukcji. Należy pamiętać, że cenniki dostaw z Sello nie są w żaden sposób powiązane z cennikami dostaw z Allegro - są to dwie różne sprawy i w Sello korzysta się tylko z cenników dostaw dodanych w Sello.

1. Cenniki dodaje się i edytuje w Administracja/Słowniki/Cenniki dostaw. Klikasz dodaj i wprowadzasz jakąś nazwę cennika dostawy, np. "małe przedmioty" oraz ustawiasz serwis Allegro którego cennik będzie dotyczył. Poniżej wybierasz sposoby wysyłki jakie w tym cenniki będziesz wykorzystywać i uzupełniasz dla nich wszystkie kolumny - dokładnie tak samo jakbyś to robił bezpośrednio w szablonie aukcji. Zasady uzupełniania cenników są takie same jak te podane w pomocy Allegro. Zapisujesz cennik klikając ok.

2. W zakładce szablony wybierasz na liście szablony aukcji do których chcesz przypisać utworzony cennik dostawy i wybierasz spod ppm zmiany zbiorcze. Na zakładce podstawowe zaznaczasz cennik i wybierasz z rozwijanej listy wybrany cennik dostawy. Klikasz ok i te szablony aukcji mają przypisany wybrany cennik. Jeśli chcesz zmienić jakąś cenę wysyłki to poprawiasz ją w słowniku cenników dostaw i automatycznie zostanie ona uwzględniona we wszystkich szablonach aukcji korzystających z tego cennika dostawy.

UWAGA

Zmiany w cennikach dostaw dotyczą tylko aukcji wystawianych od nowa lub aukcji wystawianych za pomocą opcji powiel. Zmiany w cennikach nie zmienią cen wysyłek w trwających już aukcjach!

 

Metoda 5. To samo co metoda 4 plus przykład z wykorzystaniem pól własnych.

Pola własne towarów wytłumaczone są w PORADNIKu do pól własnych towarów, pól własnych globalnych, tagów, modyfikatorów, który znajduje się tutaj:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=8138.0

więc nie będę się powtarzał. W dziale 6 tamtego poradnika są przykładowe wykorzystania pól własnych.

 

Potem każdy wypracowuje swoją metodę wystawiania. Poczyta forum, podszkoli się z HTML i aukcje z każdą kolejną wersją będą coraz ładniejsze i coraz bardziej profesjonalne.

 

Link to postu

 

Powrót do spisu działów

 

11. Przebieg transakcji od A do Z, pakowanie paczki i wydruk etykiet, zaniesienie na pocztę i posłanie maila do klienta

a) Poniżej przerobimy standardowy przykład żebyś wiedział co i gdzie się dzieje, ale to jest tylko jedna z wielu metod pracy. Każdy wypracowuje sobie własną metodę pracy wg własnych potrzeb, możliwości i uznania.

 

b) Załóżmy, że klient kupuje jedną rzecz na naszej aukcji i wypełnia foda plus płaci za ten towar od razu przez PayU. Wybiera wysyłkę paczką pocztową. Aukcje wystawiliśmy oczywiście z Sello więc jest powiązana z towarem.

 

W zależności od czasów i częstotliwości pobrań jakie ustawiłeś w parametrach wysyłania i odbierania różne rzeczy spłyną do Sello w różnym czasie. Standardowo powinno to wyglądać tak jak poniżej.

 

c) Co się dzieje po kolei i co wykonujesz

-Najpierw otrzymujesz od Allegro 3 maile:

1 - sprzedałeś przedmiot w sklepie,  

2 - kupujący xxxx wybrał sposób zapłaty i dostawy,  

3 - nowa wpłata od kupującego xxxxxx.

W skrócie: sprzedałeś, wybrał, zapłacił.

 

-Maile jeszcze nie są podpięte do transakcji bo transakcja jeszcze się nie pobrała do Sello – pobierze się przy najbliższej synchronizacji z Allegro lub można pobrać ręcznie – odbierz dane z serwisów aukcyjnych

 

-W Sello pojawia się nowa transakcja w zakładce transakcje oczekujące na płatność. Jak masz spięte Sello z Subiektem to Sello w tym miejscu tworzy do takiej transakcji dokument wstępny "zamówienie od klienta" żeby już od razu zarezerwować ten towar.

 

-Najpierw ta transakacja ma parametry domyślne (dostawca, sposób dostawy, dokument) – takie jakie ustawiłeś w parametrach transakcji w administracji. Nie ma jeszcze podpiętego foda więc musi wpisać domyślne wartości. Tak samo klient nie wpisał jeszcze adresu do wysyłki więc masz adres podstawowy klienta z Allegro. Dlatego ustawiliśmy tutaj opcję wysyłki „nie wybrał” żebyś widział jak na dłoni, że albo nie ma jeszcze foda albo klient go jeszcze nie wypełnił.

fod = formularz opcji dostawy, jak jest dostępny to obok tej transakcji na liście pojawi się ikonka zielonego formularza.

 

-Sello wyszukuje w mailach wiadomości i próbuje powiązać je z transakcją – czasami nie jest w stanie tego zrobić, wtedy w wiadomościach trzeba użyć opcji podepnij zbiorczo, my używamy tej opcji kilka razy dziennie, żeby mieć pewność że wszystkie maile są podpięte

Żeby wyłapać te nie podpięte to wystarczy wybrać filtr "nie podpięte do transakcji" i użyć na nich podepnij zbiorczo lub jak nie działa (np. dla rat PayU) to podpiąć te wiadomości do transakcji ręcznie – klikasz dotyczy i podepnij do transakcji, wyszukujesz transakcję na liście i klikasz ok. Tak samo jest to dobra metoda do sprawdzania czy mamy w Sello pobrane wszystkie transakcje. Wystarczy użyć podepnij zbiorczo, a następnie wybrać filtr nie podpięte do transakcji i jeśli będzie tutaj jakaś wiadomość: sprzedałeś, wybrał, zapłacił - to znaczy że w Sello nie ma pobranej jakiejś transakcji. Trzeba poczekać na automatyczną synchronizację lub pobrać dane transakcji ręcznie. Jak się nie chce pobrać to trzeba zaznaczyć pobierz pełne dane. Więcej na ten temat w liście porad - pkt 1.7.

 

-Sello pobiera foda i jeśli masz zaznaczone w parametrach wysyłania i odbierania to co ustawiliśmy wcześniej czyli automatyczne przenoszenie danych z formularzy pozakupowych i automatyczne księgowanie wpłaty to Sello podmieni domyślne wartości w transakcji na te z formularza, czyli takie jakie wpisał/wybrał klient. I sposób dostawy „nie wybrał” zostanie zamieniony na ten wybrany przez klienta. Jak wpłacona kwota się zgadza to też zostanie wpłata zaksięgowana w transakcji automatycznie.

 

-Jak klient nie narobił dziwolągów to transakcja przeskakuje do zakładki transakcje do paczek. Zauważ że jak wszystko jest prawidłowo to na liście obok tej transakcji będziesz miał symbol zielonego formularza czyli fod jest prawidłowo przypisany do transakcji i symbol zielonego dolara czyli wpłata się zgadzała.

 

-Jeśli masz połączone Sello z Subiektem to z tego miejsca możesz utworzyć dokument końcowy - sprzedaży. Po utworzeniu dokumentu końcowego, dokument wstępny w Subiekcie zostanie zrealizowany, żeby niepotrzebnie nie rezerwował stanów. Dokumenty końcowe możesz utworzyć:

 

Spoiler

Otwiera się wtedy okienko do edycji dokumentu sprzedaży z Subiekta. Możesz zmienić dane na dokumencie (ale zazwyczaj nie ma takie potrzeby), klikasz zapisz i od razu możesz wydrukować ten dokument

Spoiler

 

Dokumenty tworzą się zbiorczo w Subiekcie. W Sello nic się dodatkowego nie pojawia. Dokumenty końcowe będą widoczne w każdej transakcji w dolnym oknie podglądu na zakładce "dokumnety" i jedynie w raporcie będzie informacja, że utworzono X dokumentów końcowych. Przechodzisz do Subiekta, zaznaczasz wszystkie utworzone dokumenty i zbiorczo je drukujesz. Ta metoda jest częściej wykorzystywana przez użytkowników bo jest szybsza.

 

 

-Zaznaczasz transakcję w tej zakładce i klikasz utwórz paczki/paczkę lub sama się utworzy (jeśli zaznaczysz taką opcję w parametrach transakcji – ale lepiej tego nie zaznaczać) i transakcja znika z zakładki do paczek.

 

-W tym samym momencie tworzy się paczka do tej transakcji w module paczki do wysłania. Jeśli masz potrzebę przeglądnąć tą transakcję to znajduje się ona w module transakcje w zakładce wszystkie. Jak usuniesz paczkę z modułu paczek to transakcja pojawi się z powrotem w module transakcje w zakładce do paczek.

 

-Mamy utworzoną paczkę w module paczek w zakładce do wysłania, klikamy na niej i wybieramy druki do paczki - można sobie przedrukować domyślną listę magazynową.

 

-Drukuje Ci się lista z towarami do spakowania dla tej paczki lub jak zaznaczysz wiele paczek to dla wszystkich zaznaczonych - w liście porad wyszukaj sobie przydatne listy lub w dziale wydruki na forum.

 

-Pakujesz paczkę i ją ważysz. Jak podłączyć wagę elektroniczną do Sello i automatycznie wpisywać wagę do paczek do Sello znajdziesz w liście porad.

 

-Otwierasz tą paczkę na liście i wpisujesz jej wagę.

 

Spoiler

 

-wypełniasz druk pocztowy dla właściwej paczki pocztowej ręcznie i możesz numer tej przesyłki również wprowadzić do tej paczki w polu „numer nadania”, a jak nie masz jeszcze jej numeru (np. dla listów poleconych), to musisz je wpisać do paczek w Sello dopiero po powrocie z poczty.

-idziesz na pocztę, stoisz w kolejce i nadajesz paczkę, płacisz i wracasz

 

 

 

Spoiler

 

a) trzeba wcześniej wykonać

-podpisujesz umowę z pocztą na wybrane przesyłki

-prosisz pocztę o pulę numerów nadawczych którą wprowadzasz do Sello

-dostajesz login i hasło do Elektronicznego Nadawcy

-dodajesz do Sello plik eksportu danych (transformaty) do Elektronicznego Nadawcy – dział 5 listy porad

-załatwienie formalności z pocztą zajmie Ci jakiś miesiąc

 

b) a potem tylko zaznaczasz tą paczkę na liście do wysłania

-ppm i eksportuj

-wybierasz typ eksportu

-zapisujesz plik na dysku

-logujesz się do EN’a

-wczytujesz utworzony plik

-klikasz w EN’ie wydruk etykiet

-etykiety pobierają się na dysk Twojego kompuetra

-całość od wygenerowania pliku, wysłaniu go do EN’a i pobranie etykiet zajmuje mi jakieś 30 sekund

-drukujesz etykiety

-naklejasz gotowe etykiety na przesyłki

-nic nie piszesz ręcznie

-numery nadawcze też już masz wprowadzone automatycznie w Sello

-jak wsyzstko gra to klikasz w EN’ie wyśli zbiór i posyła się on do Twojej placówki pocztowej

-idziesz na pocztę, nie stoisz w kolejce tylko zrzucasz wszystkie paczki, nie płacisz bo fakturę dostaniesz na koniec miesiąca i od razu wracasz

 

 

-Wracasz do Sello i zaznaczasz nadaną paczkę na liście i klikasz ppm/oznacz jako wysłane, podajesz datę wysyłki.

 

-Paczka znika z zakładki do wysłania i pojawia się w zakładce wysłane.

 

-Pasuje jeszcze posłać klientowi maila, że zamówienie zostało wysłane – robisz to ręcznie zaznaczając paczkę w module paczki wysłane lub możesz sobie ustawić automat w wiadomościach automatycznych, który sam wyśle takiego maila do klienta po oznaczeniu paczki jako wysłana.

 

 

 

 

 


 

 

O samych sposobach pakowania paczek z Sello możesz poczytać np. w tym wątku:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=9071.0

a tu masz posta z omówieniem podstawowej metody pakowania - idealna na początek

https://forum.sello.pl/index.php?topic=9071.msg59844#msg59844

 

Link to postu

Powrót do spisu działów

 

12. Przejście na Sello z Allegro

Nie przechodziłem na Sello z Allegro ani z MS Allegro ale taki temat przydałby się nowym użytkownikom rozważającym zakup Sello więc proszę jak ktoś znajdzie chwilkę czasu to żeby napisał kilka zdań to tutaj dopiszę lub zalinkuję.

 

Generalnie z tego co się orientuję to uruchamiasz Sello i najpierw pobierasz do niego same aukcje trwające, wiążesz je z towarami w Sello. Dopiero potem pobierasz transakcje, które prawidłowo wiążą towary z Sello z towarami w Subiekcie. Dzięki temu możesz bez problemu wystawiać do nich dokumenty w Subiekcie. A nowe aukcje musisz już wystawiać z Sello żeby miały automatycznie dodane powiązanie z towarami.

 

W odpowiedzi na pytanie:

Zastanawiamy się nad kupnem Sello dla Subiekta GT, pytanie, czy Sello pobierze trawające aukcje, które były stworzone ręcznie?

Cytując Bartka:

Tak. Wymagane będzie jednak ręczne powiązanie tych aukcji z towarami zaciągniętymi z Subiekta, aby wystawić na nie dokumenty.

 

Polecam na początek pobrać same aukcje i je powiązać. Potem dopiero pobrać transakcje. Jeśli transakcja zostanie pobrana w sytuacji gdy aukcja nie ma powiązania z towarem to w transakcji zostanie umieszczony towar jednorazowy na który nie da się wystawić dokumentu.

W takim wypadku trzeba będzie podmienić towar w transakcji na ten kartotekowy.

Jak pobrać dane w określonej kolejności, używając ręcznego pobierania, jest opisane w dziale 8 tego poradnika.

 

Więcej o wiązaniu aukcji z towarami jeszcze tutaj:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=8925.msg58340#msg58340

 

 

 

 

Jeśli nie chcesz wystawiać nowych aukcji z Sello to wystawiając je ręcznie na Allegro lub wykorzystując do wystawiania aukcji inny programu, np. MS Allegro to za każdym razem będziesz musiał je ręcznie wiązać z towarami w Sello lub w tym innym programie będziesz musiał wklejać do kodu HTML, kod powiązania z towarem z wcześniejszej powiązanej aukcji (więcej na ten temat w liście porad) dlatego lepiej jak już korzystasz z Sello to wystawiać aukcje z Sello. Tak samo pamiętaj, że edycja kodu HTML aukcji trwającej w Allegro przy wykorzystaniu edytora graficznego Allegro usuwa ten kod powiązania (więcej na ten temat w liście porad).

 

Przy wczytywaniu do Sello szablonów aukcji utworzonych poza Sello - zapoznaj się listą porad - pkt 3.35.

 

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...