Skocz do zawartości

Parametry wysyłania/odbierania

Polecane posty

Panowie

Wiem że okno „parametry wysyłania i odbierania” zostało omówione przez Bartka przy okazji wypuszczenia aktualizacji 1.17 mam jednak wrażenie że super jasne jest wszystko dla tych którzy z Sello korzystają już od dawna i są na bieżąco z aktualizacjami.

Dlatego jako laik pozwolę sobie na takie pytanka i proszę o podpowiedź.

Zakładka PODSTAWOWE

Odnosi się ona do tego co się dzieje po naciśnięciu wyślij/odbierz w lewym górnym rogu ale:

1) Transakcje i formularze pozakupowe – jakie dane dokładnijej przychodzą?

Informacje o fakcie zakupu przedmiotu i odnotowuje się to przy danej aukcji czy tak?

Uzupełniają się według formularza zakupowego dane do wysyłki sposobu płatności itp. ?

( nie zabardzo wiem w jakich okolicznościach nie chciał bym wiedzieć o tych rzeczach dlatego nie wiem po co jest to opcją )

Ale bardziej mnie nurtuje co to jest „Pobierz pełne dane” – co to mi daje ?

2) Aukcje trwające

Aukcje ze sprzedażą

Aukcje bez sprzedaży

Na zasadach sumy i iloczynu tych opcji wychodzi mi że:

Jeśli są zaznaczone wszystkie 3 to przychodzą informacje o wszystkich aukcjach, ale jeśli jest zaznaczone tylko 1 to też powinno przyjść o wszystkim, po zaznaczeniu opcji 2 i 3 też powinno przyjść o wszystkim. Jak tylko 2 to tylko o sprzedanych. Jak tylko tylko 3 to tylko z niesprzedanych ale jak 1 i 3 to znowu z wszystkich :)

Dobrze myślę ? Chyba że opcje 2 i 3 dotyczą w domyśle aukcji zakończonych.

3) Czy „Pełne informacje o aukcjach dotyczy czegoś z komentarzy – czego to dotyczy? I co to są znowu „niekompletne aukcje”

4) Pytaj o parametry wysyłania/odbierania – mam to zaznaczone i nigdy nie wyskoczył mi komunikat z jakimś pytaniem o parametry … o jakich parametrach mowa ?

W dalszych zakładkach pojęcia się powtarzają wiec chyba raczej działają tak samo i znowu

1) Co to są pełne informacje o aukcjach?

2) I powtarza się pojęcie „tylko dla niekompletnych aukcji”

 

Reszta bynajmniej jak dla mnie jest względnie jasna

Może jeszcze ewentualnie opcja przy synchronizacji kategorii i parametrów….

Zaznaczenie opcji „ Na żądanie użytkownika/automatycznie” – no to na żądanie czy automatycznie w końcu  bo tego nie rozumiem.

 

Wiem że mogą się te pytania wydać błache ale jak się od tygodnia przy tym siedzi a wszystko jest nowe to sporo tego do ogarnięcia i przyswojenia na początek.

 

Zastanawiam się czy twórcy nie idą za daleko  w ilości ustawień – o ile czasy synchronizacji rozumiem bo faktycznie to może być wygodne to te podstawowe ustawienia dotyczące recznego wyślij/odbierz chyba są niepotrzebne – bo jeśli poustawiam sobie czasy na automatycznej synchronizacji to takie ręczne synchronizowanie potrzebne by mi było tylko w momencie jak się zdarzy coś nieprzewidzianego i potrzebuje jakichs danych na już. Ale przy tylu ustawieniach jestem w stanie wyobrazić sobie jak dzwoni zdenerwowany o coś klient, ja potrzebuje danych, klikam ręczną synchronizację i nie dostaje tego co chce bo zapomniałem, że w ustawieniach gdzieś coś kliknąłem ze nie musi to przychodzić – ta ręczna synchronizacja powinna być jak przycisk awaryjny gdy się śpieszy i ściągać dosłownie wszystko – tak ja ją rozumiem.

 

Ewentualnie która z tych opcji odpowiada za przesłanie informacji o aukcjach starszych niż te wystawione z Sello.

Sello ściągnął mi do zakładki Zakończone dane o aukcjach które wystawiałem z 3 mieisące temu za pomocą samego allegro

 

Dzięki za odpowiedzi i wyrozumiałość :)

 

 

Link to postu

1. Transakcja - zakup klienta na danej aukcji, formularz - to co klient wpisał po zakupie na Allegro. Pobierane są również dane klienta dla danej transakcji oraz podstawowe dane nt aukcji (liczba sprzedanych itp).

Dane z formularzy trafiają na zakładkę w transakcji. Aby przenosiły się same do transakcji należy zaznaczyć odpowiednie opcje w parametrach pobierania na zakładce Transakcje. w 1.17 i tak połączyliśmy opcję transakcji i formularzy w jedną, wcześniej były dwie osobne.

 

2. Poniekąd masz rację :). Przy codziennej pracy wystarczy pobierać dane o aukcja trwających. Pobierane są wtedy te aukcje, które w Allegro są w zakładce Sprzedaję. Jeśli któraś aukcja zakończyła się to w Sello również zniknie ona z trwających (możliwe są pewne opóźnienia, bo w samym Allegro taka aukcja znika z opóźnieniem).

Zbiór aukcji ze sprzedażą i bez sprzedaży nachodzi na aukcje trwające. Opcje te są dodane właściwie po to, aby móc pobrać dane z konkretnych zakładek Allegro. Dodatkowo też, można w ten sposób pobrać aukcje które się już zakończyły a są do czegoś potrzebne i nie będą zwrócone przez opcję trwające. Generalnie można to wyłączyć i zostawić tylko trwające.

 

3. Pełne informacje o aukcjach oznacza pobranie opisów i zdjęć, prócz pozostałych danych aukcji. Jeśli zatem potrzebujesz pobrać do Sello opisy i zdjęcia (bo wystawiasz spoza Sello) to ta opcja jest dla Ciebie :). Zalecamy używanie jej tylko przy wdrażaniu Sello, aby móc pobrać do Sello wszystko to co będzie potrzebne do ponownego wystawienia aukcji. Jeśli jednak ktoś potrzebuje pobierać zdjęcia i opisy zawsze to dodatkowo można zaznaczyć opcję tylko dla niekompletnych. Niekompletne aukcje to takie, które nie posiadają opisu w Sello zapisanego. Dzięki temu Sello nie będzie pobierać zdjęć i opisów do aukcji, które już te zdjęcia mają.

 

Może się zdarzyć, że zmieniłeś opisy w Allegro i chcesz je zaktualizować w aukcjach wystawionych z Sello - wtedy należy zaznaczyć opcję pełnych danych ale bez zaznaczania "tylko dla niekompletnych".

 

4. Pytanie wyskakuje (lub nie) w momencie gdy wybierzesz z menu Wyślij/Odbierz > Serwisy aukcyjne > wyślij / odbierz. Przy wybraniu opcji synchronizuj wszystko pytanie nie pojawia się. Działanie tego ustawienia można w locie zmieniać trzymając przycisk Ctrl (lub shift - nie mam jak sprawdzić teraz) przy wybieraniu jednej z tych opcji.

 

W parametrach wysyłanie i odbierania w zakładce podstawowe są parametry domyślne, które pojawiają się w oknie pobierania danych ręcznie przez wyślij/odbierz. Na pozostałych zakładkach są parametry automatycznego pobierania danych. We wcześniejszych wersjach parametry te były wspólne dla ręcznego pobierania jak i automatycznego.

 

Jeśli chodzi o pobieranie parametrów na żądanie/automatycznie lub przy starcie, to sprawa jest prosta. Sello tak czy siak wykrywa nowszą wersję kategorii itp na Allegro i wtedy uruchamia pobieranie. Za pomocą tego ustawienia można wymusić również pobieranie tych danych po włączeniu Sello - oczywiście jeśli będzie taka potrzeba.

 

Dla nas są to sprawy proste bo siedzimy w tym od kilku lat :), dlatego nie dostrzegamy, że coś może być niezrozumiałe. Takie pytania są jak najbardziej dla nas przydatne bo wtedy wiemy z czym mają problem nowi użytkownicy i możemy na to jakoś zareagować.

 

O liczbie ustawień już kiedyś pisałem posta na forum :). Programy tworzone na zamówienie zazwyczaj nie mają ich wielu. W przypadku programów pudełkowych dla szerszego grona odbiorców wszelkie znane mi programy, których twórcy za wszelką cenę chcieli dać użytkownikom minimum konfiguracji prędzej czy później zwiększały liczbę ustawień. po prostu domagają się o nie sami użytkownicy, bo jeden chce aby to działało tak, drugi inaczej no i aby zadowolić obu, trzeba dodać kolejny parametr w ustawieniach ;).

 

klikam ręczną synchronizację i nie dostaje tego co chce bo zapomniałem, że w ustawieniach gdzieś coś kliknąłem ze nie musi to przychodzić

Ale istnienie tych parametrów tego nie wyklucza. Po wybraniu wyślij/odbierz > serwisy aukcyjne pobierz pojawi się identyczne okno jak w parametrach ( o ile nie jest wyłączone pokazywanie go). Aby teraz nie klikać 10 checkboxów za każdym razem, daliśmy możliwość ustawienia domyślnych wartości.

Przykładowo automaty mogą pobierać dane szybszym sposobem, a dodatkowo użytkownik raz dziennie pobiera np pełne dane jak wychodzi z pracy - wtedy w domyślnych ustawieniach ustawia sobie pełny zakres danych aby nie klikać tego przed wyjściem.

 

Ewentualnie która z tych opcji odpowiada za przesłanie informacji o aukcjach starszych niż te wystawione z Sello.

Sello ściągnął mi do zakładki Zakończone dane o aukcjach które wystawiałem z 3 mieisące temu za pomocą samego allegro

Sello pobiera wszystkie dane które są udostępniane przez Allegro - zanim zostaną przeniesione do Archiwum (czyli 90 dni).

 

Link to postu
  • 5 lat później...

Generalnie odradzam pobierania pełnych danych, zarówno dla aukcji/ofert jak i transakcji. Poniższy wybór powinien być wystarczający podczas normalnej, codziennej pracy.

obraz.png.5aece563da19a28364e95fd379ca7e95.png

Dla aukcji/ofert wystarczy pobierać okresowo oferty trwające, zakończonych nie trzeba - bo to niepotrzebnie wydłuża (znacznie) pobieranie tych danych a nie są one w zasadzie do niczego potrzebne - no chyba, że są to jednorazowo można to zrobić.

Podczas normalnej pracy nie należy wybierać Pobierz pełne dane oferty - zaznaczenie pełnych danych dla aukcji pobiera za każdym razem zdjęcia i znacząco wpływa na wydłużenie czasu pobierania. No chyba, że jest taka potrzeba aby pobrać od nowa wszystkie dane każdej oferty wraz ze zdjęciami. Tutaj raczej sugeruję pobierać pełne dane wybierając aukcje do aktualizacji na liście i funkcję Pobierz pełne dane (opisy i zdjęcia) z menu pod prawym klawiszem.

image.png.ed67cea40e4ef1acb676868a428a7944.png

W kwestii zamówień/transakcji należy używać w zasadzie tylko Zamówienia Allegro (transakcje). To wystarczy i działa szybko.

Funkcja Pobierz ponownie z X dni, jak sama nazwa wskazuje. powoduje ponowne pobranie transakcji z danego okresu i aktualizację ich w Sello. Została dodana raczej jako awaryjna alternatywa, gdyby dziennik zdarzeń (na podstawie którego działa pierwsza funkcja) miał jakąś awarię w Allegro.

Podobnie należy ustawić funkcje pobierające dane automatycznie co określony czas w parametrach wysyłania i odbierania na zakładkach AUKCJE oraz TRANSAKCJE.

Link to postu

Pobieranie transakcji można ustawić nawet częściej, jeśli pojawiają się nowe transakcje to będą wpadać w mniejszych ilościach do Sello a sama synchronizacja będzie krótsza. Wyłączyłbym też opcję ponownego pobierania - no chyba, że okaże się że jakichś transakcji brakuje po dłuższym czasie (do czego nie powinno dojść, no ale tutaj też mogą w grę wchodzić błędy i opóźnienia w samym Allegro).

  • Lubię to 1
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...