Skocz do zawartości

plik JPK i transakcja trójstronna

Polecane posty

dziękuję za odpowiedź, ale niestety nie pomogła mi. Te parametry mam pozaznaczane i w ewidencjach zakupu i sprzedaży tworzy mi rozliczenie VAT w obu ewidencjach i jest poprawnie. Problem w tym, że to w pliku jpk zapis widnieje po stronie sprzedaży, natomiast nie generuje mi tego w zakładce zakupy i przez to wychodzi VAT do zapłaty, a powinien być neutralny :)

 

Link to postu
W dniu 7.02.2023 o 15:04, Aneta M napisał:

witam, mam transakcję trójstronną, zakup jako ostatni w kolejce

Czyli jak rozumiem jest taka transakcja, że podmiot A sprzedaje do B, a podmiot B sprzedaje do C. I Pani jest podmiotem C. Jeśli tak, to należy wykazać tylko transakcję WNT, tak jak pisał Pan Szczepan:

19 godzin temu, Szczepan Socha napisał:

U mnie w takim przypadku trafia w zakupy K_42 i K_43 oraz w sprzedaż K_23 i K_24

Żeby w ten sposób zachowywał się program, to zgodnie z naszą instrukcją Rachmistrz i Rewizor GT – Jakie zapisy i wartości przenoszą się do poszczególnych pól pliku JPK_V7M i JPK_V7K? Powinna Pani wprowadzić zapis w Ewidencji VAT zakupu z transakcją: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – WNT i jeśli ma Pani zaznaczony parametr na tworzenie się zapisu powiązanego, o którym pisałem wcześniej, to utworzy się automatycznie zapis w ewidencji VAT sprzedaży z transakcją wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (podatek należny) – WNTn. I ten zapis po stronie sprzedaży zapis nie powinien mieć znacznika transakcji trójstronnej, bo tylko drugi podmiot w łańcuchu stosuje takie oznaczenia.

 

Zgodnie z objaśnieniami MF: Broszura - JPK_VAT z deklaracją od 1 stycznia 2023 (PDF, 2318 kB), strona 21, dostępna tutaj: https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/pliki-do-pobrania-jpk-vat-z-deklaracja/

 

TT_WNT

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej, o której mowa w dziale XII rozdział 8 ustawy. 

Link to postu

do tej pory właśnie tak robiłam do czasu aż zadzwonił do mnie urząd i powiedział że w VAT-UE brakuje mi zaznaczenia że są to transakcje trójstronne (czyli brak zaznaczenia w kolumnie d). VAT miałam poprawnie rozliczany w plikach jpk ale w VAT-UE nie było zaznaczenia że to trójstronna. Więc poprawiając to w zakładce VAT na transakcje trójstronne tylko i wyłącznie po to aby w VAT UE system mi zaznaczył, że to transakcja trójstronna to w jpk nie mam samorozliczenia VAT po stronie zakupów tylko jest po stronie sprzedaży i wychodzi mi VAT do zapłaty - a nie powinien

Link to postu

Wg Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.06.2020 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call-off stock dostępnym na stronie http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,32,32,5942,,20220209,rozporzadzenie-ministra-finansow-z-dnia-26062020-r-w-sprawie.html#P332251

2023-02-09_11h54_18.png.ae82d3360cf2d8afcaea4b51455b85ba.png

Dlatego, jeśli jest Pani trzecim podmiotem w łańcuchu, nie drugim - moja powyższa odpowiedź jest zasadna.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...