Skocz do zawartości

Problem z przeliczeniem VAT na fakturach w obcych walutach

Polecane posty

Witam,

mamy krytyczny problem z Subiektem Nexo Pro. Od niedawna prowadzimy sprzedaż na Węgrzech (transakcje OSS ze stawką VAT = 27%). Domyślnie w programie na liście walut nie ma forinta węgierskiego, więc dodałem go do listy z ustawieniami: Precyzja waluty: 0 oraz Precyzja Ceny: 0 (sugerowałem się tym że na Węgrzech w obecnej chwili forint jest niepodzielny tak jak u nas złotówka na grosze). W dniu dzisiejszym moje biuro rachunkowe wyłapało jednak błąd na fakturach wystawianych w walucie HUF. Na każdej fakturze należności z tytułu VAT muszą być przeliczane na polskie złote (tak jak na screenie poniżej). Problem w tym że w Tabeli VAT - PLN kwoty zaokrąglane są do pełnych złotych. Na poniższym przykładzie był zastosowany kurs 1 HUF = 0,0124 PLN, w związku kwota netto 3385 HUF * 0,0124 = 41,974 (w zaokrągleniu 41,97zł) a w tabeli VAT jest zaokrąglone do 42zł, a sama kwota VAT powinna być 11,33zł, a w tabeli zaokrąglone do równych 11,00zł. Przy klikuset transakcjach kwoty VAT się totalnie nie zgadzają.

image.png.a22066b2ce23f4e79d93f78079c43f1d.png

image.thumb.png.6e8d560183082decb001cbb769595a5d.png

 

Odpaliłem sobie wersję demo na nowy testowy podmiot i doszedłem do tego jak ustawić program, żeby poprawnie przeliczał VAT i nie zaokrąglał PLNów do pełnych kwot bez groszy. Żeby tak się stało należy zmienić ustawienia HUF - Precyzja waluty na "2". I tu pojawia się kolejny problem, bo nie da się zmienić ustawień waluty, jeśli wystawiliśmy jakikolwiek dokument w tej walucie (patrz screen poniżej):

image.png.1d20c744888961221163fc4b66bc563d.png

 

Totalnie nie rozumiem dlaczego pomimo ustawienia precyzji waluty PLN standardowo do 2 miejsc, to na dokumentach przelicza te złotówki po ustawieniach forinta. Totalnie bezsensowne rozwiązanie. No ale jak to teraz rozwiązać. Bo nie jestem w stanie usunąć ręcznie kilkuset faktur i to zeszłego miesiąca i wprowadzać je ręcznie od nowa. Da się jakoś wymusić zmiane opcji precyzji waluty? Ewentualnie bez zmiany tej opcji, wymusić żeby nexo przeliczało VAT w złotówkach bez zaokrąglania do pełnych złotych?

 

Tak naprawdę jesteśmy w totalnie patowej sytuacji. Nie da się zmienić kluczowej opcji, VAT na fakturach przelicza się błędnie i musieliśmy zawiesić sprzedaż na bardzo ważnym rynku do czasu rozwiązania problemu, co powoduje znaczne straty każdego dnia. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...