Skocz do zawartości

Jarek. Sz

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Jarek. Sz's Achievements

0

Reputacja

  1. Dziękuje serdecznie za podpowiedź, jest pomocna Jeśli przyjąć że ustawa o rachunkowości to też litera prawa to: Art. 20. 1. Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. 2. Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane dalej "dowodami źródłowymi": 1) zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów; 2) zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom; 3) wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki. 3. Podstawą zapisów mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe: 1) zbiorcze - służące do dokonania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione;
  2. Nikt nie ma takich przypadków? Pomniejszacie VAT należny zawsze w tym samym miesiącu w którym wystawiacie fakturę korygującą? A jakie rozwiązanie "systemowe" przewiduje nexo dla takich przypadków, bo ja w sumie (może niepotrzebnie) próbuje przekopiować schemat który stosuje w rewizorze. A może to się da jakoś inaczej. Dla przypomnienia: mam korektę sprzedaży której nie mogę ująć do VATu w dacie jej wystawienia tylko w okresie późniejszym, który nie jest mi znany. Odpowiedź: Poradziłem sobie tworząc nowego nadawce dla odbioru dokumentów edi++. Dzięki temu mam 2 obrazy księgowe i każdy mogę zadekretować niezależnie. Zagwostkę mam tylko taką (albo czegoś nie widzę), czemu program przy dekretacji obrazu tylko do ewidencji VAT tworzy dodatkowy obraz księgowy do zadekretowania w rejestrze księgowym, a nie tworzy dodatkowego obrazu księgowego przy zadekretowaniu obrazu tylko do rejestru księgowego? Czyli mam tylko 3 opcje dekretowania dla obrazu: 1) dekretuje obraz do księgi i VAT; 2) dekretuje obraz tylko do księgi; 3) dekretuje obraz tylko do VAT - wtedy tworzy się dodatkowy obraz który mogę zadekretować do księgi. Brakuje mi 4 opcji: dekretuje obraz tylko do księgi i tworzy się dodatkowy obraz do zadekretowania do VAT.
  3. EPP pochodzi z autorskiego programu do wystawiania faktur. Czy Istnieje możliwość przy tworzeniu struktury edi++ wygenerowania takiego pliku epp żeby program odczytywał te faktury tak jak z Subiekta nexo? Mam nadzieje że pytanie jest sensowne, bo pytam się o coś czego za bardzo nie rozumiem. Haczyk jest chyba taki, że wydruk ma tabelę VAT ale nie ma w niej podziału na stawki VAT Scenariusz jest taki sam jak dla dokumentów z ewidencji sprzedaży, np setka identycznych dokumentów o takiej samej treści i dekretowanych w ten sam sposób, więc zamiast tworzyć 100 wpisów do rejestru księgowego można 1.
  4. Ogólnie i w małym uproszczeniu to data otrzymania potwierdzenia dostarczenia korekty. A czy program może pilnować dublowania tylko w obrębie rejestrów księgowych lub ewidencji VAT tzn, żeby nie wymuszał wydekretowania i ponownego zadekretowania dokumentu który jest ujęty tylko w rejestrze księgowym a ja go chce zadekretować jeszcze raz ale tylko do ewidencji VAT. W dekretacji dokumentów (obrazach księgowych) przydałby się też obok filtru "ujęty w księgach" filtr "ujęty w rejestrze VAT"
  5. Tylko, że ja na dzień dekretowania tych korekt do rejestru księgowego nie wiem kiedy i które będę zaliczał do ewidencji VAT. To raczej moja znajomość programu jest zbyt mała żeby dostrzec rozwiązanie swojego problemu. Odkryłem już też że zniknięcia o których pisałem powodował filtr, obraz księgowy zostawał. A po kolei wygląda to tak, przykład: mam zbiór korek z miesiąca stycznia, powiedzmy 600 korekt, potrzebuję je wszystkie zadekretować do księgi rachunkowej za okres styczeń, a tylko 500 z nich do ewidencji VAT. W lutym będę miał znowu 600 korekt z czego do ewidencji VAT będzie wchodziło tylko 500 z miesiąca lutego i 70 z miesiąca stycznia, w kolejnym miesiącu znowu 600 i znowu 500 do ewidencji VAT z miesiąca marca, 70 z lutego i 15 ze stycznia itd... Miesiąc styczeń jest pierwszym miesiącem który rozliczam w Nexo, i zrobiłem to tak, że najpierw wszystkie korekty zadekretowałem do rejestrów księgowych i ewidencji VAT, a później wybrane tylko do rejestrów księgowych, dzięki temu w ewidencji VAT zostały tylko te które miały tam zostać. Tylko w ten sposób program usuwa najpierw dekret z rejestru księgowego i ewidencji VAT a później na nowo wpisuje go tylko do rejestru księgowego, więc to raczej nie jest dobre rozwiązanie na dłużej. Pracuję też na Rewizorze GT i tam przy imporcie dokumentów z pliku epp wybieram w schemacie importu czy import idzie (a) tylko do rejestru księgowego, (b) tylko do ewidencji VAT lub (c) tu i tu. Ja wybieram oddzielne importy (a) i (b) i wtedy dla importu do rejestru księgowego tworzę plik epp ze wszystkimi korektami, a dla importu do ewidencji VAT tworzę drugi plik epp tylko z tymi korektami które chcę zaimportować tyko do ewidencji VAT.
  6. Podczas tworzenia deklaracji VAT-7 i VAT-UE program nie wczytuje urzędu skarbowego w pola do tego wyznaczone i dzieje się tak tylko przy tych 2 rodzajach deklaracji. PITy wypełnia o prawidłowy US, a jest to ten sam co i do VATu. Jaka może być tego przyczyna?
  7. Czy istnieje możliwość zaktualizowania danych kontrahentów we wpisach w ewidencji VAT (w fakturach) sprzedaży/zakupu o dane poprawione w kartotekach? Mam na myśli jakieś zbiorcze i automatyczne, bez konieczności wchodzenia w każą pozyję i wybierania ponownie danego kontrahenta. Importuje faktury z pliku epp z programu zewnętrznego w którym są nieaktualne dane kontrahentów, schematem zadekretowałem je do rejestrów, zaktualizowałem dane dla tych kontrahentów w kartotekach w rewizorze, a teraz chciałbym zaktualizować dane we wpisach lub w obrazie księgowym? Czy istnieje taka możliwość?
  8. Czy istnieje możliwość utworzenia dla dokumentu zbiorczego sprzedaży schematu dekretacji do ewidencji VAT? Mam sprzedaż z kas fiskalnych do której później wystawiane są faktury dla firm (niekoniecznie w tym samym miesiącu). Do rejestrów księgowych i ewidencji VAT sprzedaż jest już ujęta na podstawie zestawienia raportów miesięcznych z kas, ale na potrzeby JPK wykazać muszę te faktury w ewidencji VAT. Zamysł jest taki, faktury są wczytywane z pliku epp, dekretowane tylko do ewidencji VAT, tworzony jest z nich dokument zbiorczy sprzedaży i dekretowany jest ze znakiem ujemnym jako korekta do zestawienia raportów miesięcznych z kas. Czy można wygenerować wydruk dokumentu zbiorczego z podziałem na stawki? Czy przewidywana jest możliwość tworzenia zbiorczego dokumentu zakupu?
  9. Zostały wrzucone do ewidencji VAT bo inaczej nie umiem rozwiązać tego problemu, tzn. ja potrzebuje je wszystkie zadekretować do rejestrów księgowych a tylko część do ewidencji VAT, ale jak wczytam je z pliku epp i zadekretuje tylko do rejestrów księgowych to znikają mi z dokumentów do dekretacji i później nie mogę już ponownie ich wczytać (nie wczytują się) z pliku epp, żeby zadekretować tylko wybrane do ewidencji VAT.
  10. Importuje korekty sprzedaży z pliku EPP, które zapisują się w Dekretacji dokumentów i następnie są schematem przerzucane do rejestrów księgowych i ewidencji VAT. Część z tych korekt nie kwalifikuje się do ujęcia ich na tą chwilę w deklaracji VAT i JPK VAT. Czy istnieje możliwość grupowego wyłączenia ich z ewidencji VAT. Chodzi o to żebym nie musiał np. wchodzić w każdą z nich i odptaszkowywać "Wpływa na rozliczenie VAT", albo czy jest możliwość odłączenia/wyrzucenia ich z rejestru VAT bez wyrzucania z rejestrów księgowych, ale też w taki sposób żeby nie musieć ich później ręcznie wpisywać?
  11. Mój sposób był taki: z listy po lewej stronie na górze w wierszu Szukaj poleceń wpisałem Parametry różnic kursowych -> popraw, usunąłem konta -> zapisz
  12. Witam, dla kontrahentów w zakładce księgowość można ustawić domyślne parametry, a czy istnieje możliwość ustawienia tam domyślności dla dowolnie wybranych parametrów i pominięcie domyślności dla pozostałych? Na przykład: opis może być domyślny, bo jest najczęściej taki sam, ale rejestr VAT może się zmieniać więc chciałbym domyślność rejestru wyłączyć (zostawiając to pole puste tak jak obecnie można pole opis). Oczywiście podczas wpisywania pozycji do Ewidencji VAT od tak zdefiniowanego kontrahenta program nie powinien czyścic wartości pozycji Rejestr, tylko zostawić tą która została przeniesiona z poprzedniego zapisu (jeśli tak jest ustawiony).
  13. Dzięki, miałem ustawione na ostrzeżenie, ale dopiero po tym poście i ponownej analizie stwierdzam, że działa tak jak chciałem
  14. Czy jest możliwość ostrzegania przed podwójnym wprowadzeniem tej samej faktury zakupowej do ewidencji VAT? Program ostrzega przy wpisywaniu faktury o tym samym numerze, ale z początkiem roku powtarzalność numerów od różnych kontrahentów jest duża, a mi chodzi o ostrzeżenie dla takiej faktury której numer powtarza się dla danego kontrahenta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...