Skocz do zawartości

Jacek Izydorczyk

Partner
  • Liczba zawartości

    8 032
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    203

Posty dodane przez Jacek Izydorczyk

  1. Nic się nie zmieniło, ale zdaje się, że zmiany, które właśnie procedowane są w PeP spowodują, że od kwietnia Alior nie będzie już wystawiał faktur, tylko sam PeP, zarówno na prowizję jak i wynajem.

  2. 2 godziny temu, Wojciech Olanin napisał:

    Tylko dlaczego InsERT tak utrudnia i mam samemu dorabiać coś, co funkcjonowało i było (jest) w ofercie programu.

    InsERT nie ma na celu nikomu niczego utrudniać. Od okolic wersji 1.79 pojawiły się problemy z wielowątkową zbiorczą konwersją baz danych - w niektórych środowiskach etap kompaktowania powodował przerywanie konwersji i pozostawienie użytkownika z wieloma uszkodzonymi bazami. Ponieważ problemu nie udało się na szybko rozwiązać, została podjęta decyzja o wyłączeniu kompaktowania baz danych przy zbiorczej konwersji, dorównując jednocześnie ten proces do konwersji indywidualnej wykonywanej bezpośrednio z Rachmistrza/Rewizora/Subiekta - tam już od dawna kompaktowanie nie jest wykonywane. Zdaję sobie sprawę, że to wylanie dziecka z kąpielą, bo teraz problemy mają Ci, którzy mają mało miejsca na dysku, ale cóż... teraz przynajmniej wiadomo dlaczego nie działa. Pytanie tylko, ilu ma lepiej a ilu ma gorzej.

     

    Niebawem w Biurze GT pojawi się osobna operacja zbiorcza do kompaktowania baz danych. Niewiele to jednak zmieni dla całego procesu, ponieważ i tak potrzebny będzie bufor w postaci miejsca na dysku do wykonania konwersji, a dopiero później będzie można to miejsce odzyskać.

     

    Z uwagi na to, w jaki sposób odbywa się konwersja baz danych i że ona sama w sobie powoduje, że bazy podczas konwersji puchną, osobiście uważam, że kompaktowanie powinno pozostać jako opcjonalny element konwersji, ale jego ewentualnie niepowodzenie nie powinno być przeszkodą do formalnie prawidłowego zakończenia konwersji. Przyrost wielkości bazy danych przy konwersji z 1.78 -> 1.79 i tak jest niewielki w porównaniu z tym, jakie te przyrosty mogą być - to wszystko zależy od tego, których tabel dotyczy konwersja.

     

    Ja na ten moment obchodzę problem w taki sposób, że równolegle do zbiorczej konwersji puszczam w kółko skrypt kompaktujący bazy, które zostały już skonwertowane.

    • Lubię to 1
  3. 28 minut temu, Pro Consilio napisał:

    Rozwiązanie z wiadomości prywatnej nie do końca pomogło - tzn. otrzymałam plik do zainstalowania, wersja deklaracji już się pojawia i mogę ją wyliczyć natomiast za nic w świecie nie działa mi formuła i nie ciągnie wartości ze wskazanych w definicji kont 🤔

    Proszę sprawdzić, czy jest dodana definicja w wersji 4, jeśli nie, to proszę dodać i przekopiować składniki z wersji 3.

  4. 7 minut temu, Daniel Lubryka napisał:

    a tak ?

     

    - clo + uslugi (jako wartosc CIF - np transport az do przedstawienia do cla) ksiegowane na koncie 30x ("rozliczenie kosztow celnych")

    - nastepnie KKD na kwote powyzej 

    - dekret KKD z 30x na 330 (towary handlowe)

     

    - w nastepstwie podwyzszego przy sprzedazy z 330 pojdzie w 732 (wartosc sprzedanych towarow)

     

    Tym sposobem nie potrzebuje juz KKM ? dobrze mysle ? samo KKD sciagnie juz podwyzszony koszt ?

    W najprostszych przypadkach zapewne to zadziała, ale wystarczy lekko skomplikować i już będzie problem. Jeśli np. KKD wprowadzimy z opóźnieniem, to może okazać się, że część towaru jest jeszcze na magazynie, a część została już wydana i jest na 732 - problematyczne będzie ustalanie, ile z 30x ma zostać przeksięgowane na 330, a ile na 732. Dlatego właśnie sugeruję, aby KKD przeksięgowywało jedynie z rozliczenia cła (np. 305) na np. rozliczenie zakupu (303), a KKM samo zadba o ustalenie na koszty których ruchów magazynowych miało wpływ dodanie KKD. Odpowiedni schemat tego KKM spowoduje, że zmiana kosztu PZ (o wartość KKD) przeksięguje się z 303 na 330, a zmiana kosztu WZ (towary wydane przed dodaniem KKD) przeksięguje się z 330 na 732.

    • Lubię to 1
  5. 22 godziny temu, Daniel Lubryka napisał:

    KKD zwieksza juz koszt magazynowy.

    Czym dokladnie sie roznic KKM i w jakim celu to wykonac ?

    KKD zwiększa koszt magazynu, ale KKM jest konieczne do prawidłowego ujęcia zmiany kosztu na wcześniej wystawionych dokumentach, w tym PZ, do którego tworzone jest KKD.

     

    22 godziny temu, Daniel Lubryka napisał:

    SAD Pan wprowadza jak ? jako po prostu fakture zakupu ?

    Nie jestem księgowym, ale widziałbym to tak:

     

    W Subiekcie:

    - samo cło jako KKD

    W Rewizorze dekretem księgowym:

    - rozrachunek z agencją celną po Ma

    - po Wn na dedykowane konta cła i VAT

    - zapis powiązany VAT zakupu w celu odliczenia VAT

    - jeśli ten dokument jest jednocześnie fakturą za usługę agencji celnej, to dodatkowo dodajemy zapisy dla klasycznej faktury.

  6. 29 minut temu, Sara Hoder napisał:

    Mam taki problem - W jednej firmie było bardzo mało operacji walutowych - przez klika bilansów otwarcia magazyn walut nie został przeczliczony w ogóle. Teraz na bilansie otwarcia ładuje mi się bardzo dużo pozycji - wszystkie od początku. Czy da się w jakiś sposób naprawić tę sytuację? Lata wstecz są już zamknięte i nie mam możliwości wycofania ich z BO i korekty takiego zapisu. 

    Rozumiem, że chce Pani dokonać przeliczenia magazynu walut i wyliczenia zrealizowanych różnic kursowych już w 2023r.? W takiej sytuacji, po przeniesieniu BO, proszę usunąć zapisy na kontach magazynu walut, a następnie dodać je ręcznie ponownie. To spowoduje, że dla roku 2023 zostaną utworzone nowe zasoby i program pozwoli na ich przeliczenie.

     

    20 minut temu, Sara Hoder napisał:

    W dodatku zauważyłam, że na konto powiązane z magazynem walut zostały dodane zapisy w złotówkach. 

    Czy mogę założyć nowe konta walutowe i wprowadzić tam poprawne bo ?

    Nie ma potrzeby zakładania nowego konta, tylko wprowadzić BO na tym obecnym, pod warunkiem, że jest ono oznaczone jako konto magazynu walut.

    • Dziękuję 1
  7. W dniu 27.01.2023 o 14:09, Andrzej Nowak napisał:

    Zdarza się sporadycznie, że klient ma odebrać towar/usługę, chciałbym mu już wystawić fakturę by czekała do momentu odbioru, ale jak tak zrobię to wygeneruje się wpłata i mam niezgodność w kasie.

    Zarówno raport podliczenie kasy jak i podliczenie finansów pomijają odłożone operacje kasowe, więc może warto z tego poziomu rozliczać kasę. Przed zmianą statusu operacji kasowej na "Wykonana" należy sprawdzić datę tej operacji - musi być zgoda z datą faktycznego przyjęcia środków. To może zaburzyć chronologię numeracji, ale zdaje się nie ma przepisów, które wymagałyby jej ciągłości.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...