Skocz do zawartości

Proporcja w leasingu 2019

Polecane posty

Dzień dobry,

Mam pytanie do proporcji w leasingu zawartego w 2019r.  Jaką wartość pojazdu przyjmujecie do proporcji ? Chcę zaksięgować "opłatę wstępna" i nie wiem,czy do wartości pojazdu zaliczyć kwotę brutto z umowy czy może netto+50% VAT ?? Wszędzie podają, że limity stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego. Nie jest to zbyt precyzyjne.

Link to postu

Witam serdecznie.

Odnośnie leasingu operacyjnego - jeżeli auto będzie użytkowane również na potrzeby osobiste (czyli nie będzie prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu z uwzględnieniem licznika przebiegu - co również nie zostanie zgłoszone do US na druku deklaracji VAT-26) - do podatku naliczonego może zostać zaliczone 50% VAT (czyli tylko 50% VAT można sobie odliczyć). W koszty podatku dochodowego można wrzucić wówczas wartość netto + wartość VAT nieodliczonego; chyba że wartość auta jest większa niż 150 tys zł. Wówczas w koszty podatkowe PIT można zaliczyć (150 tys/wartość auta wartości).

Edytowane przez Roman Budzisz
Link to postu

Część odsetkowa raty leasingowej nie podlega limitowaniu (potwierdziła to ostatnia interpretacja indywidualna w tym zakresie), to trochę jak odsetki od kredytu, więc w sumie logiczne że nie stosuje się do nich limitu 75%, pytanie jak sobie program z czymś takim ma poradzić? Należałoby IMHO wprowadzić poza polem kwota rachunku brutto dodatkowe pole wysokość odsetek. Problem również w tym, że nie każdy leasingodawca na fakturze wyszczególnia część odsetkową przy leasingu operacyjnym.

Link to postu

Tak w zasadzie skonstatowałem, że nie do końca wiem w jaki sposób wprowadza Pani dane odnośnie opłat leasingowych. Od strony bezpośrednio ewidencji VAT, czy jako wydatek do zdefiniowanego pojazdu.

 

Sądzę, że jeżeli część odsetkowa nie podlega limitowaniu, to przy dekretacji ręcznej można wprowadzać ją bezpośrednio do KPiR (o ile jest wyszczególniona na fakturze). W przypadku dekretacji od od strony VAT, można by wartość odsetek wprowadzić jako dodatkową pozycję zapisu złożonego VAT (jako nie podlegającą opodatkowaniu) i zdefiniować odpowiednio schemat dekretacji tak by ujmował tą kwotę jako wydatek.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...